EvikU. EvikU. komentáře u knih

Mám tě ráda, nemám tě ráda Mám tě ráda, nemám tě ráda Jo Watson

Kniha byla.... Nádherná, vtipná, komická, přitažlivá, čtivá, zamilovaná, praštěná, milá,....

Moc se mi líbila. Propadám kouzlu psaní Jo Watson. Přistihla jsem se, že se u knihy směju nahlas. Líbily se mi trapasy hlavní hrdinky, protože byly uvěřitelné a opravdu vtipné.

Doporučuji.

07.01.2022 5 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Kniha mi přišla zajímavá. Rozhodně se mi četla rychle. Je fakt, že na zadek jsem si z ní nesedla. Je to první kniha od autora, tak už se těším na další knihy, které mají ještě lepší hodnocení, než má tato.

A bylo mi z ní místy smutno. Tak jak to v životě bývá. Kniha je uvěřitelná a ze současnosti. Jako oddychovku proč ne.

18.02.2021 4 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít (filmové vydání) Gump – pes, který naučil lidi žít (filmové vydání) Filip Rožek

Rereading téhle skvělé knihy mě dojmul úplně stejně jako když jsem ji četla poprvé. Je to smutný příběh nádechem naděje. Ukázka jak různé věci cítí psi a jak lidé. Pro milovníky psů ta pravá kniha.

29.12.2022

Popel všechny zarovná Popel všechny zarovná Dominik Dán

(SPOILER) Musím říct, že mě kniha překvapila. A to hodně. Je velmi dobře napsaná, čtivá, udržuje čtenáře v napětí. Akorát uprostřed, kdy se řešilo jen podsvětí se mi četla těžce. Do toho se člověk těžce vžije. I když asi chápu, že se něco takového dít může a děje a vlivný politik má chňáry všude. Druhá vražda babičky mě zase z ní mrazilo, že jí zabil vlastní vnuk a do pocitů matky, když to nakonec vyšetřili, už vůbec ne. Pravda, že její život skončil je jasný. Už to není život, ale přežívání. Brr.

Každopádně kniha čtivá, doporučuji.

15.07.2021 5 z 5

Vykoupení Vykoupení Martin Goffa

Autor se pro mě začíná stávat závislostí. Mikuláš je sympaťák a knihy velmi čtivé. Příběh se mi líbil. Co mě trochu mrzí je, že není hlavní padouch potrestaný policií. Ale asi to je tak opravdu i v životě. Někteří v tom umějí tak chodit, že i zákony a policie jsou na ně krátký. Je to ale smutný.

Celá série je skvělá, všem doporučuju. A já běžím na další díl.

01.03.2021 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Začátek knihy mě děsně vtáhnul do knihy. Do větší půlky jsem brala knihu stále do ruky. Ale pak tam pár hluchých míst bylo, aby se to ke konci zase rozjelo a moc jsem si knihu užívala.

Kniha je moc zajímavá a doporučuju. A těším se na další díl.

15.10.2020 5 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Harry Hole po třinácté. Já tuto sérii mám ráda, ale tenhle díl je ze začátku děsně slabý. Překombinovaný. Jasně, hledal cestu, hledal sám sebeale nesedělo mi, že se vrací do Norska, protože si ho najmul realitní magnát Markus Røed, který je podezřelý z vraždy ženy. Dohodnou se na vysoké částce, když najde vraha do deseti dnů.

První půlka se mi táhla, říkám si, tohle není Harry. To je nuda. Co bude? Cca za 250 stranou už to bylo skvělé. Popisování jak přemýšlí vrah, proč to dělá, jak to dělá, vědecky vysvětleno, co jak ve vědě funguje a to už kniha nejde odložit. Místy hnusné popisy parazitů a co provádí, velmi zajímavé informace.

Vyšetřování nabývá nových rozměrů. Co jsem v téhle knize ocenila byl Ståle Aune, policejní psycholog, který leží na onkologii a u jeho postele mají poradu Hole a několik dalších, kteří mu pomáhají.

Zajímavý byl i osobní život Harryho. Jsem moc zvědavá jestli se dá do kupy a přestane pít, v tomto díle už se to celkem dařilo. A zda ukotví zpátky v Oslu a vrátí se k policií? Na obzoru jsou i dvě ženy, které se kolem něj motaly i dříve. Dveře na další díl má stále otevřený a pokud vyjde, tak si ho ráda přečtu.

28.06.2023 4 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Formou beletrie vypráví dějiny Rumunska v 89. Tvrdá diktatura, sledování, informátoři. Žádné soukromí, hlad, fronty na jídlo. Dědeček hlavního hrdiny Buno je pro Cristiana hrdina. Poslouchá rádio svobodnou Evropu a učí ho, že nikomu nesmí věřit.

To ostatně za chvíli poznává sám. Zjistí, že i v jeho okolí jeho známý jsou nejspíš informátoři a pod výhrůžkou donáší na všechny okolo sebe. I on se dostává pod nátlak režimu a musí donášet na americkejo kamaráda.

Píše si deník, kam vypisuje pravdu o režimu, vtipy i myšlenky. Deník pak položí na stůl amerického velvyslance a doufá, že pomůže rumunskému lidu se osvobodit. Už nemá co ztratit…

Byla to velmi silná kniha na emoce. Pro mě to byl další dílek skládačky do historie Evropy. Nevěděla jsem, že padli komunistické režimy postupně v Československu, Maďarsku, Německu, Rumunsko bylo poslední.

Prostředí bylo nepřikrášleně vykreslené z té doby. Bylo mi špatně, jak moc dobře byla kniha napsána. Byla jsem totiž v knize a prožívala jejich osudy s nimi. Moc dobře napsané.

Zamilovala jsem si Bunu, Cristiana i Lilianu. Cici jsem nechápala, ale v epilogu je zodpovězená pravda, kterou se Cristian dozvídá až dvacet let po té že spisů. Knihu doporučuji. I na slzy došlo.

18.10.2022 5 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Já ty český autoři a autorky mám fakt ráda!!!

Další skvěle napsaná kniha. Ano každý jsme jiný, jenže, když jsme jiný trochu víc než ostatní, jsme divný. Ale kdo je vlastně normální?

Kdo má patent na to, jak se mají lidé a děti chovat? Užila jsem si všechny ty divné děti a v mnohém se i našla. Já jsem naštěstí měla kolem sebe také "divné kamarádky" a nebyla jsem sama.

Všechny jsou to milující děti se svými chyby nebo nedostatky. Nesoudí druhé, ale jsou. Dělají věci tak, jak je cítí a ne jak by se měli chovat podle ostatních lidí.

Paráda, knihu moc doporučuji.

23.08.2022 5 z 5

Vířivka Vířivka Lucie Konečná

Líbilo se mi to moc. Jak je vidět, jde napsat i krátký příběh, ve kterém je vše důležité řečeno a čtenář to přečte na jedno nadechnutí. Opravdu super. Moc jsem hlavní hrdince fandila. Ke konci jsem se hrozně bála...

Určitě doporučuji.

21.01.2022 5 z 5

Nestydaté neviňátko Nestydaté neviňátko Dominik Dán

(SPOILER) Četlo se to samo, stránka za stránkou. Děsně moc napínavý a opravdu velmi čtivý.

ALE doprčic, jak mě rozčilují knihy kdy dělají hnusárny politici a ty mají konexe a nikdo na ně nemůže. Po dočtení knihy mám chuť praštit do stolu. Už podruhé se moji oblíbenci Richard s Chozé museli vzdát. To mě neskutečně... Domyslete si sami. :-)

Co jsem trochu ráda, že zjistili, jak to bylo s Monikou, i když to neměli jak dokázat.

Kniha velmi čtivá, doporučuji.

07.08.2021 5 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Rozhodně opět zajímavé myšlenky. Každý někdy myslíme na smrt, na tu paní v šedém svetru s šedými deskami a balancujeme svůj život. Fredrik to s myšlenkou umí jako nikdo jiný. Každá jeho kniha mě svým způsobem zasáhne. Tahle není výjimkou.

Já knihu doporučím. Vyvolala ve mně velké emoce. Uff.

05.07.2021 4 z 5

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

Kniha mne dostala. Dávám plný počet hvězd. Tenhle rok mám nějak štěstí na knihy a nebo se teď píší jen samé skvosty. Ke konci i na slzy došlo. Opravdu skvěle napsaný. Moc mě to bavilo i když to bylo hodně romantický a ve skutečnosti by to asi takhle dobře nedopadlo, tak já si tu nekonečnou lásku strašně moc užila. Moc doporučuji všem romantickým duším.

24.11.2020 5 z 5

Broučci Broučci Jan Karafiát

Má to své kouzlo. Občas jsem viděla jako dítě pohádku. Kniha je lepší. Ale přece jenom je to starší kniha, lépe ji pochopí děti vedené k víře. Ale je miloučká i ta smrt je tam tak hezky pro děti vysvětlena. Takový je koloběh života. Určitě doporučuju.

31.07.2020 4 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

V některých rodinách je tajemství. Něco o čem se prostě nemluví. Protože je to pro všechny lepší. Nebo ne? Teo neví, proč jeho táta každou neděli odpoledne odchází pryč. Mizí někam daleko a vrací se až v noci.

Maminka je upnutá na svého syna, první stupeň ho učí doma. Nechce ho dát do školy, chce se o něj starat. Jen ona ví, co je pro něho dobré. Vodí ho do náboženské sekty, aby je zachránila.

Tatínek je pořád v práci. Vyvíjí nové odrůdy pšenice. Zachrání svět svým vývojem. Doma ho to tíží. Teovi se ve škole smějí. Jediného kamaráda získává v Mojmírovi v sektě. Čím je starší, tím méně si rozumí s rodiči.

Celá kniha je plná smutku, nedorozumění, nepochopení, bolesti, ztráty. Je rozdělená do třech částí Syn, Matka a Otec nejdelší je část se synem, pak o matce a pak otec.. Každý vypráví svůj život, své pocity. Každý z rodičů měl nějaké dětství, něco, co ho tížilo a neštěstí, které se v rodině stane vede k dalším krokům, kdy je rodina rozpadlá.

Z knihy mě opravdově mrazilo z těch vztahů, moc mě to za všechny bolelo, že si neuměli věci vyříkat. A umím si představit, že tolik rodin je poměrně hodně. Konec mě dojal.

22.08.2023 5 z 5

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Tyhle rodinné ságy z dřívější doby já prostě miluju. Tajemství, panstvo, služebné,… Kniha se mi četla opravdu dobře.

Postavy jsem si oblíbila, hlavně tedy Paula a Marii. Ale i Kitty. Elizabeth už méně. Moc se mi líbilo, jak v takovém domě probíhala šuškanda, intriky a jiné. Zamlouvala se mi odvaha Kitty utéct s milencem.

Melzera jsem si hnusila. Ale tak už to bývá, že ne všechny postavy nám přirostou k srdci. Jaký to nabralo konec jsem se divila. Jsem za to ráda, jen si říkám, co bude v dalším díle, určitě to bude mít ještě nějaký háček.

Nejhezčí na knize byla ta doba před válkou. Z knihy na mě krásně dýchla dřívější doba. Moc ráda si doplňuji střípky historie zkrz beletrii. Knihu doporučuji. Já se postupně vrhnu na další knihy této série. Už teď se těším, protože mají ještě lepší hodnocení.

16.01.2023 4 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Byla to jízda plná adrenalinu. První půlka mne tolik nebavila, ale byla důležitá pro seznámení se s postavami. Ale druhá půlka knihy byla smršť. Jsem z ní hotová, neumím si představit, že bych byla na místě Donny. Psi miluju, ale z cizích velkých zlých psů jsem úplně paralyzovaná. To ještě chování Donny bylo super. Chování Teddyho také. Jak si dětská hlavička spojí dvě různé věci, sen a skutečnost dohromady.

Líto mi bylo i Brada a jeho matky. Psychologie postav byla opravdu krásně vykreslená. Na knize je vidět, že autor je mistr svého oboru. Vše promyšlené do nejmenšího detailu.

Líbilo se mi, že tam bylo i myšlení psa, jak se změní jeho myšlení po působení nemoci. Z hodného, klidného psa se díky nemoci stane krvelačná bestie. A to platí i když pes zestárne. Jak by nikdy nekousnul, ve stáří kdy mají různé bolesti se to může stát. Jednou je to šelma.

V knize se mi také líbí jak i zdánlivé maličkosti ovlivňují naše a druhých život. Kdyby, kdyby, kdyby...

Nádherný čtenářský zážitek, čteno jako audiokniha do čtenářské výzvy.

11.01.2023 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Neskutečně silný zážitek. A napadá mě jedna věc. Jak to, že jsem o této historii své rodné země nic nevěděla? A neví to spousta lidí v mém okolí a i ve společném čtení jsme se shodli, že jsme o tom většina nevěděli.

Kniha je o Sotirii a Koule, které spolu s 25 tisícími lidmi přijeli jako emigranti z Řecka, kvůli občanské válce. Mnohdy děti bez rodičů, věk okolo 10, neznaly slovo česky. Většina tu už zůstala, protože Řecké úřady je vyškrtli že seznamu. Nechtěli o nich nic vědět. Zradili republiku...

Život dvou dívek, které se poznaly na cestě útěku z bombardované země mě zasáhl. Byly jako sestry. A přesto si navzájem dokázaly ublížit. Ať už vědomě či nevědomky.

Sotirii jsem fandila, byla chytrá a v každé době se dokázala uchytit. I Koule se snažila. Změnila se.

Líbil se mi rozdílný pohled na život a jídlo Čechy versus Řecko. To bylo fakt skvělý. V každém státě je jiná mentalita. Konec knihy už jsem úplně hltala. Nešla odložit, dokonce jsem měla v očích slzy. Doporučuji všem na potkání.

15.10.2022 5 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Tak úplně nevím co napsat, ta kniha člověka úplně rozloží, ta ponurost a atmosféra, audio přednes a hudba mezi čtením skvěle doplní atmosféru knihy.

Jednotlivé díly se doplňují, škoda, že jsem první díl četla už před časem. Ale i tak jsem si jednotlivé postavy celkem rychle vybavila. Nevšedně pojatá série. Těším se na další knihy od autorky.

30.03.2022 4 z 5

Hadí doupě Hadí doupě Agatha Christie

Opět velmi zdařilá kniha autorky. Velmi čtivá, zajímavě propletená, povedený kousek. Posloucháno a konec dočtený jako e-kniha. Kniha se mi moc moc líbila.

Konec mě šokoval, vraha jsem neuhodla ani náhodou. Určitě mohu doporučit.

27.10.2021 5 z 5