EvaHonsová EvaHonsová komentáře u knih

Božidara Božidara Veronika Hájek Hurdová

Konečně perfektně napsaná kniha, díky za ni. Spousta myšlenek, které člověk zažil, prožil a vidí pozitivní řešení. Mám velkou radost, že Veronika Hurdová píše takovéto osvěžující knihy.

08.03.2023 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Jedna z nejslabších knih, které jsem kdy četla. Děj se začíná trochu rozehrávat až od strany cca 150 a i tak je to jen tlachání bez hlubší nosné myšlenky. Nakonec jsem se donutila knihu dočíst, ale kdybych ji nečetla, vůbec nic by se nestalo.

21.02.2023 1 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Nosné téma - Eliška, 9 -ti leté dítě, je psychicky poznamenaná vraždou svého nezvladatelného 5-ti letého bratra a sebevraždou matky. Otec se o ni odmítl starat. Vyrůstala u své tety, která byla zcela bez emocí. Celé své dospívání a mládí zasvětila hledání příčiny, proč to matka udělala.....? Odpověď nenachází.

21.02.2023 2 z 5

Cesta vášně Cesta vášně David Deida

Tato kniha má jako výplň velmi časté opakování vulgárních slov. Robert, válečný veterán z Vietnamu, je extrémní manipulátor s lidmi. Skupinka mladých lidí ho poslouchá na slovo...? Stále jsem čekala, že dojde k pozitivnímu zvratu. Knihu jsem však dočetla do konce, ale s obsahem nejsem v souznění. Razím heslo: Pokud jsou Ti nepříjemné nějaké projevy v lásce, tak je nedělej. Zraňuješ sebe i partnera. Z hlavy se nic vymazat nedá. Prožitky si neseme s sebou až do hrobu. Jednou narušený vztah již nelze opravit. Láska je ten druhý a je potřeba si ho vážit. Zkazit si láskyplný vztah na radu kohokoliv je naprostá bláhovost a nesoudnost.

13.02.2023 1 z 5

Dům U Tří borovic Dům U Tří borovic Hana Marie Körnerová (p)

Velmi příjemně čtivá romantická kniha na relaxaci. Více se mi od autorky líbilo Heřmánkové údolí.

13.02.2023 3 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Příběh podle skutečné události se odehrává po 2. světové válce v Českém středohoří. Anna 17 -ti letá přišla o své nejbližší a přijíždí do Čech zřejmě z Ukrajiny. Nikdo ani vlastní teta jí živit nechce, a tak je provdána za válečného invalidu. Příběh je velmi poutavě napsán. Nemohu uvěřit že ho napsal život. Anna si prošla peklem, ale na konci tunelu je světlo. Vynikající!

Vlaštovka v bublině Vlaštovka v bublině Markéta Lukášková

(SPOILER) Jak se nám bude žít za 22 let? Není to žádné scifi. Příběh na smrt nemocné Báry (babičky), která je vyléčena a zjiš´tuje, že se z nemocnice nemá kam vrátit. "Přítelkyně" Lucka jí rozbije skvělé manželství díky videomontáži. Jeden člověk a kolik zla může napáchat, je až k nevíře. Zajímavě rozkreslené charaktery syna Michala a dcery Magdy.

Majonéza k snídani Majonéza k snídani Markéta Lukášková

"Láska není příčinou vztahů, ale jejich důsledkem". Eva zjišťuje od svých nejbližších, jak poznali svou lásku, kde se láska po čase vytrácí? Zajímavý motiv knihy. Velmi čtivě rozpracováno. Jen tak dál.

26.01.2023 5 z 5

Karin Lednická než jde s knihou do světa, tak jí věnuje neskutečné množství času nejen z dobových pramenů v archivech, ale také využívá vzpomínek pamětníků. 6. srpna 1944 se v Životicích stala tragédie, kdy nevinní vesničané byli zastřeleni jako odplata za napadení 3 gestapáků v hospodě partyzány. Poukazuje i na četnického velitele v Bludovicích Friedricha Sattlera česky přeloženo Bedřicha Sedláře, který zneužil svoji pravomoc a zastřelil nevinného člověka, který mu překážel...? O tragickém osudu 36 mužů nejen v Životicích jsem se dozvěděla až díky této knize.

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Románový příběh se odehrává v Krušných horách dnes již v zaniklé vesnici Chaloupky poblíž Nejdku. Nastíněny osudy lidí, kteří zde žili v 1. polovině 20. století.

01.01.2023 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Opět vynikající kniha, která vás vtáhne do života obyčejných lidí ztraceného města v létech 1921 - 1945. Řeší se mimo jiné národnost slezská, česká, polská nebo německá. Jak toto rozhodnutí může fatálně ovlivnit osudy lidí.

01.01.2023 5 z 5

Setkání v Opeře Setkání v Opeře Hana Marie Körnerová (p)

Čtivě napsaný romantický příběh z Francie na konci 19. století. Kniha se čte jedním dechem, čtenář je vtažen do děje. Druhý příběh Uprchlíci je kratičký, ale také velmi dobře napsaný.

13.11.2022 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Kniha mě velmi zklamala. Očekávala jsem příběh, ale ten zde není. Přišlo mi to jako tlachání o ničem. Nevím, zdali je autorka placena za počet napsaných stran...

07.11.2022 1 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Čtivě napsané variace možných prožitých životů, kdyby se na rozcestí Nora rozhodla jinak a pro jiného. Zamyšlení nad duševním rozpoložením.

07.11.2022 4 z 5

Pláž v noci Pláž v noci Elena Ferrante

Opět vynikajícím způsobem napsaná kniha pro děti. Elen Ferrante nikdy nezklame.

15.10.2022 5 z 5

Dvojí svět Dvojí svět Danielle Steel

Průměrná kniha, zaobírá se bohatou smetánkou a moc člověka nikam neposouvá.

15.10.2022 2 z 5

Trestankyně Trestankyně Milena Štráfeldová

Velmi poutavě psaná biografie 2. profesorky na Univerzitě Karlově Růženy Vackové, která byla vězněna jak fašisty, tak komunisty. Její mírumilovná povaha pomohla politickým spoluvězeňkyním přežít a stmelit je. Kniha se čte jedním dechem a je psaná na základě skutečných historických a politických událostí. Doporučuji.

15.10.2022 5 z 5

Jméno / Milost / Ráchel Jméno / Milost / Ráchel Eda Kriseová

Líbila se mi novela Ráchel - zamyšlení nad emigrací rodičů se 4-letou holčičkou, která se nemůže bránit. Její život v cizině je založen jen na kariéře, ale chybí jí osobní život.
Novela Milost je obzvlášť vydařená s naprosto nečekaným koncem. Jméno - příběh o historikovi, který vydal knihu pod jménem své kolegyně. Určitě stojí všechny za přečtení.

Nevěra Nevěra Paulo Coelho

Nejvíce se mi líbí příběh z doby ledové, který je vyprávěn dětem před spaním: Aby dikobraz přežil, musí žít s ostatními v těsné blízkosti, ale Ti nejbližší ho nejvíce zraňovali, proto se rozhodl žít sám. To mu ale neprospělo, neboť v osamocení umíral mrazem. Aby přežil, rozhodl se tedy raději žít v těsné blízkosti a být zraňován ostny těmi nejbližšími.
Kniha je zamyšlením nad životem a láskou. Kdo miluje, bude žít věčně. Je to otázka schopnosti milovat druhého bez výčitek a je jedno, jde-li o člověka nebo o psa. Jedná se o hluboký cit a ne každý ho je schopen.

07.08.2022 5 z 5

Co by si člověk měl odnést do života z ranného dětství:
1. O všechno se rozděl.
2. Hraj fér.
3. Nikoho nebij.
4. Vracej věci tam, kde jsi je našel.
5. Uklízej po sobě.
6. Neber si nic, co ti nepatří.
7. Když někomu ublížíš, řekni, promiň.
8. Před jídlem si umyj ruce.
9. Splachuj!
10. Teplé koláčky a studené mléko Ti udělají dobře.

ŽIJ VYROVNANĚ. Trochu se uč, trochu přemýšlej, každý den trochu maluj a kresli, zpívej, tancuj, hraj si a pracuj. Každý den odpoledne si zdřímni. Když vyrazíš do světa, dávej pozor na auta, chytni někoho za ruku a drž se s ostatními pohromadě. NEPŘESTÁVEJ ŽASNOUT.