EvaHonsová EvaHonsová komentáře u knih

Srpny Srpny Jakub Stanjura

Kniha se čte dobře, začne člověk skutečně pochybovat nad postavami. Kdo mluví pravdu a kdo mlží? Dávám 4 hvězdy, neboť jsem od knihy čekala víc.

30.01.2024 4 z 5

Lukostřelec Lukostřelec Paulo Coelho

Filozofické pojednání v kratičkých zamyšleních nad lukem, šípem, terčem,... je nádherně propojeno s životem, který každý z nás chce mít naplněný. V přirovnáních promyšleno každé slovo. Úžasné myšlenkové zastavení a zamyšlení nad činy člověka. Pro mě TOP kniha.

30.01.2024 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Fantasy román postrádá napětí a vtažení do příběhu. Nudné postavy. Určitě nebudu pokračovat ve čtení následujících dílů. Do čtení jsem se musela nutit, ale zvládla jsem to, proto ta jedna hvězda.

28.01.2024 1 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Zajímavě napsaná kniha o genetice propojená se skutečnými reáliemi Gregora Mendla a navíc prokombinována s genetikem Benediktem Lambertem vás vtáhne do děje a současně obohatí vhled do geneticky přenosných chorob. Příběh se čte dobře.

28.01.2024 4 z 5

Černé jazyky Černé jazyky Dita Táborská

Do 90 strany zcela nezajímavé. Pak se to lehce prolomilo a oceňuji, že jsem se alespoň něco málo dozvěděla o Tchajwancích a způsobu života v této destinaci. Do četby jsem se musela nutit.

20.01.2024 2 z 5

Opět velmi čtivě zapsané skutečnosti, které se u nás odehrávaly díky zapáleným komunistům v letech 1948 a 1949. Za mě ještě čtivější byl 1. díl. Už se moc těším na 3. díl. Děkuji za záslužnou činnost Štěpánovi Javůrkovi.

11.01.2024 5 z 5

Temný anděl Temný anděl Mika Waltari

Knihu jsem četla do strany 100. Vůbec se mi nelíbilo neustálé tlachání o ničem. Příběh nemá žádnou napínavou zápletku, je postaven na filozofických rozvahách církevních hodnostářů. Egypťana Sinuheta jsem přečetla a doufala jsem, že Temný anděl bude zajímavý, to fakt nebyl. Někteří z rodiny knihu dočetli do konce a potvrdili mi, že touto knihou raději neztrácet čas. Je tam spousta historických událostí a tak alespoň za ně dávám jednu hvězdu.

10.01.2024 1 z 5

Dareba Dareba Beatrice Salvioni

Prvních 80 stran je psáno s lehkostí a až pak se začíná odvíjet skvěle propracovaná zápletka. Hlavní hrdinka rozvíjí své myšlenky nad nesmyslností války, kterou vedla Itálie ve 30. letech v Etiopii. Autorka zosnuje spleť nepěkných událostí, které poukazují na ty, kteří mají peníze, těm společnost nepravosti toleruje a omlouvá. Závěr knihy je strhující. Doporučuji k přečtení.

10.01.2024 5 z 5

Gazely Gazely Patrik Hartl

Přečetla jsem všechny knížky od Patrika Hartla a tahle byla opravdu nejslabší. Pohodové prázdninové čtení, ale chybí tomu motor.

17.12.2023 3 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Opět po dlouhé době se autorce podařilo napsat knihu, která vás zcela vtáhne do děje a vede k přemýšlení. Nejedná se o oddychové, prázdninové čtení. Téma je skvěle zpracováno.

28.11.2023 5 z 5

Paměť dívky Paměť dívky Annie Ernaux

Kniha mě velmi zklamala. Autorka píše neustále dokola to stejné, motá se v kruhu a konečný dojem je zcela rozplizlý.

23.11.2023 1 z 5

Nebe nad Perninkem Nebe nad Perninkem Štěpán Javůrek

Pohodové, odpočinkové čtení bez dramatických zvratů.

22.11.2023 3 z 5

Člověk Gabriel Člověk Gabriel Kateřina Dubská

Květnatým jazykem zapsané myšlení, cítění a vnímání sounáležitosti s rodem u cikánů. Hlavní hrdina je charizmatický cikán a odvíjí se zde příběh jeho celoživotní lásky. Děj je velmi pozvolný, chce to hodně trpělivosti. Závěr má důraz na závist a nenávist, která ovlivňuje životy lidí, mezi kterými žijeme.

07.11.2023 3 z 5

Láska Isabel Godinové Láska Isabel Godinové Peter Baumann

Neskutečný příběh odvážné ženy, který se skutečně stal. Líbí se mi, že příběh má širší záběr, čtenář se dozvídá navíc i zajímavosti z přírody v amazonském pralese.
Doporučuji k přečtení.

06.11.2023 4 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Čtivě zapsaný příběh o odsunu Němců až se tají dech. Kniha má spád a rozebírá zakořeněnou představu kolektivní viny a její důsledky na utrpení nevinných obyčejných lidí.

24.10.2023 5 z 5

Mušle Mušle Hana Oboda Kolaříková

Kniha je psaná poetickým jazykem, do poloviny byla velmi opatrná k ději a příběhům. V druhé části nabrala neskutečný zvrat. Neočekávaný závěr.

19.10.2023 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Zajímavé téma, ale ne příliš čtivě zpracované. Otevřený konec...

15.10.2023 3 z 5

Máme na vybranou Máme na vybranou Edith Eva Eger

Velmi čtivě zapsaný skutečný příběh. Zajímavé jsou i zkušenosti z psychologie, které autorka přidává k lepšímu.

15.10.2023 5 z 5

Wakan Tanka Wakan Tanka Marek Vácha

Skvělé počtení. Moc se mi líbila v knize řada myšlenek. Konkrétně, že člověk je dospělý, až když přestane vzhlížet k autoritám a je jedno jestli je to otec, matka, učitel, farář... Začne žít sám za sebe, na plno s tím nejlepším předsevzetím. Každý z nás má mantinely (desatero) od narození naprogramované v sobě. Další velice podnětný postřeh: "Není potřeba stále něco, lajkovat, kritizovat, hodnotit..." To je skutečně osvobozující lehkost. Skvělá kapitola je i o pravidlech fotbalu ve srovnání s pravidly křesťanského života. Vynikající výběr příměrů, citátů, typů na filmy. Doporučuji.

17.09.2023 5 z 5

S orlem na zádech S orlem na zádech Iva Pekárková

Zajímavý příběh psaný na základě vlastní překladatelské činnosti, jak se člověk dozví nakonec z doslovu, který byl na celé knize nejzajímavější.

15.09.2023 3 z 5