Mušle

Baladický příběh o osudu pětileté holčičky a její rodiny z doby represivní normalizace, který po mnoha letech skládá jako již zralá žena z nesouvislých střípků svých vzpomínek. Její rodiče patřili mezi emigranty, jimž se nepodařilo dostat své dítě za hranice. Starala se o ni babička v drsném a rázovitém Pobeskydí na hranici Moravy a Slezska, v kraji horského vlnobití na pozadí proměnlivého nebe, černých uhelných slojí a prvních panelákových sídlišť barvy šedi. Vnímání předškolního dítěte je však plné barvité fantazie a hravé magie. Bezbřehá spirituální a metaforická spontánnost dětské duše kontrastuje s nenaplněnou duchovní potřebou člověka zbaveného víry, s uzavřenou pohraniční politikou komunistického režimu a vše graduje v absurdním osudu hlavních hrdinek říznutých horalskou krví, v jejímž divokém klokotu láska, touha, vášeň, nevěra, zrada, zodpovědnost, pochopení a odpuštění nemohly dohrát své role do úplného konce, protože Boha nahradil cenzor....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/238239/musle-238239.jpg 4.575
Romány, Literatura česká
Vydáno, Kniha Zlín

Kniha Mušle

broskev28

Další knižní perla (mušlička) v mé letošní knižní úrodě!
Zajímavý a krásný je už samotný příběh, o úroveň výš ho posouvají charaktery jednotlivých postav, a korunu tomu nasadí autorčina práce s jazykem; úžasný zážitek. Přečtěte a vychutnejte si tenhle malý zázrak!
"Terce se zatmělo před očima, ale protože jde vždy o souhru světla a stínů, někomu jinému se muselo rozsvítit."
P.S. Obálka mi vůbec nevadila - jakmile jsem se ocitla v Terčině bytě, "rozsvítilo se mi". Vždycky jde o souhru světla a stínů.

Daver
11.05.2019

Z této knihy jsem byl zpočátku nadšený a na konci zklamaný. V první polovině jsem se nechal unášet úžasným popisem světa viděného malým dítětem. V druhé polovině z vyprávění mizí spontánnost, nápaditost, spád a dává prostor pro klišé o ženském životním principu a dítěti jsou kladeny do úst formulace a postřehy, které by člověk spíše očekával od dospělého. Přestože chuť číst nepřetrvala až do konce, ta první polovina jistě stála ta to.

Alma-Nacida
21.01.2019

Kniha, která až skoro k závěru působí snově a je plná bezmála meditativních postupů, mě v posledních několika stranách doslova rozsekala nahromaděním zlomů, pádů a tragiky. Na mě byl ten přechod násilný a kontrast s "LSD deníčkem" až moc velký. Hvězdu jsem ubrala za právě podle mého názoru ukecaný deníček vršící rádobyezoterismy (jo, přeskakovala jsem, přiznávám) a za podivnou obálku evokující spíš milostnou poezii než celkem drsný příběh z dob normalizace. Kdyby to šlo, dám 3 a půl hvězdy. :)

lencin
17.11.2018

Krásně vyprávěný, byť děsivý příběh několika generací žen během normalizace na Valašsku očima pětileté Magdalenky. Velmi silné. Nutí k hlubokému zamyšlení. Doporučuji!

Vik40
05.10.2018

Opravdu podivuhodná kniha. Místy mne mrazilo, bohužel, spousta mladých lidí si normalizační čas neuvědomuje, nezažili ani náznak perzekucí, státní diskriminace,...
Příběh je ze života a babi Havránková úžasná a silná osobnost, která si je vědoma vlastních chyb, ale i zodpovědnosti.
U mne se dostává na jedno z předních míst současné české literatury.

Chloe.leknin
05.08.2018

Kniha o ženách, jejich osudech, strastech a hlavně jejich vnitřní síle. Babičku Havránkovou jsem si jako postavu zamilovala hned, ačkoli na malou vypravěčku křičela a hartusila ("Ty ďade jeden!") a ač to rozhodně není tradiční archetyp babičky, ale žena rázná, vášnivá, chybující.

myšpa
03.08.2018

Krásný příběh od nás z Beskyd. Určitě nutí k zamyšlení.

Rihatama
08.07.2018

"Když jsem se narodila, jako kdybych se vynořila z oceánu vzpomínek."

Mušle je jedna z oněch knih, které by mohly mít tisíce stránek, knih, které mě rozloží na malé kousky, a já s úžasem sleduji, když kousky své mysli opět skládám zpátky k sobě, že nic není na svém původním místě. Objevuji jinou, pozměněnou mysl, v jejímž, pro mne náhle zvláštně cizím prostoru, se moje myšlenky zvědavě toulají a zkoumají nová zákoutí obnažené duše...

Ne, LSD jsem si nedala. Ale pozor na Mušli, její účinky mohou být podobně osvobozující.

Sladká jak krev
Sladká jak krev