eva-lupen

Babička pozdravuje a omlouvá seBabička pozdravuje a omlouvá seFredrik Backman

Poslechnuto jako audiokniha, skvěle načtená Valerií Zavadskou, která opravdu umí vtáhnout do děje. Vyprávění očima dítěte děj skvěle odlehčovalo, i když témata zrovna veselá nebyla. Vlastně mne vůbec nenapadlo srovnávat to s Muž jménem Ove, i když ve výsledku mají hodně společného. Obě odkazují na to, že člověk nemá soudit lidi podle prvního dojmu, obzvlášť, když o nich vlastně vůbec nic neví.
Jen to krmení psa sladkostmi mi tedy dost vadilo.

08.11.2020

Muž se srdcem kovbojeMuž se srdcem kovbojeJack Schaefer

Knihu jsem četla již několikrát, pokaždé jsem z ní nadšená a na konci brečím jak želva.

18.05.2020

Muž se srdcem kovbojeMuž se srdcem kovbojeJack Schaefer

Tohle není western, ale Kovbojská bible! Miluju jí, i když je taková jiná - a možná právě proto. Jestli od ní někdo čeká klasický westernový příběh, bude nejspíš zklamaný. Je to spíš životopis jednoho kovboje. Prakticky od začátku do konce. Smutného, ale nevyhnutelného konce člověka - i historické epochy.
Zato všechny filmové verze jsou naprosto příšerné a bez jakéhokoliv smyslu!
Docela mne ale pobavilo, že v českém filmovém westernu Cesta na jihozápad (docela povedený, také ne zrovna klasický), jsou z téhle knihy použita některá jména a situace. Trochu vykrádačka, ale jen pro znalce :-).

21.02.2015

Dvacet tisíc mil pod mořemDvacet tisíc mil pod mořemJules Verne

Jedna z mých nejoblíbenějších a nejčtenějších knih v dětství.

Hora mezi námiHora mezi námiCharles Martin

Poslechnuto jako audiokniha. Pěkné. Moc dobře se to poslouchalo. Nejdřív jsem tedy viděla film, takže mne konec nepřekvapil, ale film byl jen hrubý výcuc, byl knihou spíš inspirovaný a chybí mu hloubka příběhu. Určitě doporučuji.

22.09.2020

Letopisy NarnieLetopisy NarnieC. S. Lewis (pseudonym)

Poslechnuto jako audioknihy, skvěle načtené Miroslavem Táborským, což hodnotím jako bonus navíc.
Jsou to nádherné příběhy, které jsem, bohužel, objevila až v dospělosti. Je ale možné, že spoustu myšlenek mezi řádky bych jako dítě nepostřehla. Nikdo, kdo myslí hlouběji, to nemůže považovat za pohádku (a ještě křesťanskou!). Člověk nepotřebuje náboženství, ale boha ano (a kdo tvrdí, že ne, potřebuje ho o to víc) a Aslan je krásný, leč pohanský :-) bůh. Pohani přece uctívali zvířata, ne? :-)
Líbilo se mi, jak autor nenásilně vysvětluje třeba to, že není nic divného, že je člověk naštvaný a protivný, když je unavený a nevyspalý nebo má strach. A ty pocity, co tam ty děti mají, jsou opravdu přesné.
Měla jsem z toho pocit, jakoby si autor ten příběh vymyslel pro své děti či vnoučata a ty děti navštěvující Narnii jsou ty děti. A právě proto jsou uvěřitelné. Znám spoustu dětí, které jako děti "věřily", ale holt z toho vyrostly. Já ne!!! Já pořád věřím :-)
Při poslechu posledního dílu mi až trnulo, jak to bylo současné. Nepřipadají vám opičák a Tašlan také nějací povědomí?

26.10.2018

Madisonské mostyMadisonské mostyRobert James Waller

Po letech jsem se pustila do již čtených knih a knihy R. J. Wallera rozhodně nemohu vynechat. Stále mi připadají úchvatné. Miluju je všechny, protože všechny jsou propojené a ve všech je víc než jen prostý příběh. 5* je málo.

04.04.2020

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Poslechnuto jako audiokniha, protože do knihy bych se asi nepustila. Ale byl to docela fajn poslech, i když ne zrovna veselý. Jak už tu někdo napsal bylo to ode zdi ke zdi, skoro jako kdyby obyčejný, klidný život neexistoval, ale je možné, že ten byl v letech, které v knize nebyly. ;-)

22.12.2020

Děti kapitána GrantaDěti kapitána GrantaJules Verne

Jedna z mých nejoblíbenějších a nejčtenějších knih v dětství. Teď jsem se do ní "z nouze" pustila znova a už mi tak skvělá nepřišla :-D. Tedy v něčem ano, ale celkově to působí hrozně naivně. Pro děti ale super! Co mne ale velmi překvapilo je to, jak Verne úplně ignoroval Darwina! Jinak přece není možné, aby ho Paganel nikde nezmínil. V té době byly přece Darwinovy knihy velmi populární. Zvláštní.

Případ doktora KarpetyPřípad doktora KarpetyJaroslav Boček

Překvapivě dobrá a čtivá kniha. Mám smysl pro nesmysl, takže mi na tom nepřišlo nic divného. Teda ano, divím se, že to v té době vůbec vydali.

Hořící mostHořící mostJohn Flanagan

Poslechnuto jako audiokniha a poslouchalo se to móc dobře. Pro dospělé je to spíš dobrodružná pohádka, ale i pohádky jsou někdy potřeba. :-)

Císařský oheňCísařský oheňRobert Lyndon

Jsem moc ráda, že jsem na autora po prvním dílu nezanevřela. Tohle je úplně jiné kafe :-). Napínavé, čtivé už od prvních stránek. I ty postavy se vyvinuly v mnohem sympatičtější a na konci slzičky ukáply.
Doufám, že se dočkáme pokračování!
Jen je to teda stále psáno moderním stylem, což je pro mne u historického románu trochu rušivé.

04.04.2018

19841984G. Orwell (pseudonym)

Poslechnuto pouze jako rozhlasová dramatizace, ale i tak to stálo za to. Možná to tím bylo ještě realističtější. Hlavní hrdina se mi ale zdál dost naivní. Dalo se čekat, jak to dopadne. V takové společnosti se přeci nesmí věřit vůbec nikomu. Ač člověk pořád doufá...
Nejhorší na tom je, že mám pocit, že se tomu začínáme nenápadně, pozvolna, ale nějak moc přibližovat...

30.07.2018

Sharpův tygrSharpův tygrBernard Cornwell

Celou sérii už jsem jednou četla. Knihy jsem si půjčovala v knihovně, ale tak jsem se do toho zažrala, že už ji mám doma a k tomu spoustu dalších knih o Napoleonských válkách a lidech z té doby. A teď koukám, že jsem této knize sice dala 5*, ale žádný komentář.
Cornwella jsem objevila romány z americké občanské války, které mne sice bavily, ale hlavní hrdina mi byl trochu proti srsti a z ostatních mne zaujal asi jen Azincourt. To Sharpe, to je jiné kafe. :-)
Tahle série mne zaujala hned, ale zamilovala jsem se do ní až při čtvrtém dílu, protože je fakt, že boje v Indii mne zrovna nezajímali a nic jsem o nich nevěděla. Teď, při druhém čtení, oceňuji víc i tento začátek a vždy se těším až knihu zase otevřu. Takže vzhůru na další díly!

30.05.2020

Rozvaliny GorlanuRozvaliny GorlanuJohn Flanagan

Poslechnuto jako audiokniha skvěle načtená Matoušem Rumlem, a ač už dávno nejsem cílová skupina, poslouchalo se to moc dobře. Takové pohlazení po duši, i když akce tam samozřejmě nechybí. Určitě budu pokračovat v dalších dílech.

03.10.2020

Ledová zeměLedová zeměJohn Flanagan

Pěkné. Poslouchám to jako audioknihy a vždycky je hrozně rychle konec. Jdu na další díl.

DardaDardaIrena Dousková

Poslechnuto jako audiokniha. Stejně jako Hrdý Budžes a Oněgin byl Rusák, skvěle načteno Bárou Hrzánovou.
Netuším jestli by mne to bavilo číst, ale tohle bylo naprosto skvělé. Smutné, ironické, ale takový je prostě život. Vlastně mne to asi ze všech tří knížek (teda audioknih) bavilo nejvíc. Možná je to věkem, ale já té Heleně věřila každou myšlenku. A otevřený konec? Třeba bude ještě nějaký další díl :-).

09.04.2016

Továrna na AbsolutnoTovárna na AbsolutnoKarel Čapek

Poslechnuto na youtube jako MLUVENÉ SLOVO z rozhlasu. Skvěle to vypráví Karel Höger a další. Není to sice přesně načtená kniha, ale vše podstatné tam je + je tam ještě něco navíc.
Čapek měl skvělou představivost a empatii. Ono by to takhle totiž dopadlo. Tohle by si měl přečíst každý - dala bych to jako povinnou četbu, ale až někdy později, ne malým dětem - ty by to nepochopily.

08.06.2016

Společenstvo PrstenuSpolečenstvo PrstenuJ. R. R. Tolkien

Poslechnuto jako audiokniha (celá trilogie) krásně načtená Alešem Procházkou. To bylo tak nádherné, že jsem se vždy těšila už jen na ten jeho hlas. Věřím, že ty knihy musí také milovat. Kdo nemá odvahu pustit se do jejich čtení, moc doporučuji pustit si audioknihy.
Celý svět Středozemě je krásný, dokonale propracovaný, a jen lituji, že jsem ho pro sebe neobjevila už dřív. Ale třeba jsem k němu musela "dospět" :-). Rozhodně však není pro každého! Čtenář musí mít obrovskou fantazii a představivost, aby se v příbězích orientoval a neztratil se ve jménech a všech postavách. Já se zamilovala, i když jsem filmy ještě neviděla.
Poslech mne donutil kouknout se na Hobita, a jeho zhlédnutí zase k zakoupení audioknihy Hobit, abych zjistila jak do bylo doopravdy, protože filmy (myslím ty bitvy) byly takové matrixové, a vůbec mi k tomu neseděly. Teď se chci ještě podívat na filmy Pán Prstenů, koupila jsem si knihu Silmarillion, mapu a jak to tak vypadá zřejmě dojde i na klasické knihy Pán Prstenů :-).
P.S. (6/2017): Konečně jsem se také podívala na filmy a musím říct, že mne hodně zklamaly. Kdybych je viděla ještě před knihou, tak by se mi možná i líbily (i když by mi to asi přišlo celé divné), ale takhle... Chybí mi tam celá podstata, myšlenka příběhu. Vlastně zůstal jen hrubý, osekaný a dovymyšlený děj :-(. Znovu už se na to dívat nebudu, zato ke knihám se určitě ještě vrátím.

29.12.2016

Velký král Přemysl Otakar I.Velký král Přemysl Otakar I.Vlastimil Vondruška

Poslechnuto jako audiokniha, protože k přečtení bych se nikdy nedokopala. A pokud jo, tak bych to určitě na začátku vzdala, protože rozjezd byl hodně dlouhý a nezáživný.
Ale jo, časem jsem příběhu přišla na chuť, jak se děj rozběhl, přesto je spousta lepších historických románů. A tohle nic jiného než vymyšlený příběh není, ač se spoustou historických skutečností.
Ale poslouchám dál. Mám celou Přemyslovskou epopej koupenou za akční cenu :-). Jen ta délka...

31.10.2017

Forrest GumpForrest GumpWinston Groom

Poslechnuto jako audiokniha a za to načtení Janem Hartlem bych dala hvězdy 4. Jinak se mi víc líbil film. Byl takový víc uvěřitelný, protože to byl výcuc toho nejlepšího z knihy, ve které ke konci přibývalo nesmyslů.

06.11.2018

Dánská dívkaDánská dívkaDavid Ebershoff

Poslechnuto jako audiokniha skvěle načtená Danou Černou. Film jsem neviděla a netuším, jestli by mne to bavilo číst, ale poslech mne bavil moc. Krásná, lidská kniha, která mi vůbec nepřišla zmatená, ani povrchní, spíš naopak. Závěr byl takový jaký byl a jiný být, v té době, asi nemohl.

25.12.2018

Muž jménem OveMuž jménem OveFredrik Backman

Poslechnuto jako audiokniha, skvěle načtená Janem Vlasákem. Nádherná kniha, kterou musím jen doporučit. Humorná a přesto je v ní tolik smutku... Člověk přes úsměv neudrží slzy. Ove je svéráz, ale jak já mu rozumím. :-)

21.12.2019

Nekonečný příběhNekonečný příběhMichael Ende

Poslechnuto jako audiokniha načtená Janem Vlasákem.
Ze začátku jsem nechápala, proč se autor knihy k filmu nehlásil, když to bylo skoro stejné. Až v druhé půlce, která ve filmu chybí, jsem pochopila. I když... I film se mi stále líbí, o čemž jsem se přesvědčila i letos o Vánocích :-). Jenže teprve v té druhé půlce knihy je to NĚCO jako třeba v Malém princi. Jenže to NĚCO asi většina dětí nepochopí, takže doporučuji pro děti spíš film a pro velké děti i knihu.
4* dávám proto, že třeba na Narnii nebo Středozem to prostě nemá :-).

20.01.2020

Rytíři z VřesovaRytíři z VřesovaFrantišek Niedl

Tak tohle mne tedy moc nenadchlo. Děj je naivní a předvídatelný, hlavně na začátku jsou všichni nesympatičtí a protivní, ale pak se to trochu vylepšilo, pár míst bylo lepších, a konec byl takový, že možná zkusím ještě jeden díl. Některé postavy se začínají jevit slibně. Série Hynek Tas se mi ale líbila víc.

23.08.2020

V zajetí zimyV zajetí zimyNaomi Novik

Skvělé! Ještě lepší než Ve stínu hvozdu. Nemohla jsem se od knihy vůbec odtrhnout. Se stylem vyprávění více postav nemám vůbec problém, spíš mi tam chyběl úhel pohledu Staryka, kterého jsem si zamilovala docela rychle, protože do těhle typů vidím :-D. Jen konec by se mi líbil trochu propracovanější, míň akční a víc komunikační a emoční. Irina i Mirjem mi přišli studenější než Starykové...

PodvoleníPodvoleníMichel Houellebecq

Téma zajímavé, kniha nic moc, hlavní hrdina blb. Docela mne vyděsilo, kdo všechno může učit a trochu mne uklidnil až doslov. Ale je fakt, že fůra studovaných lidí je tak zaměřených jen na svůj obor, že jim chybějí všeobecné znalosti, a selský rozum se jim zdaleka vyhnul.
Co se tématu týče, tak bych se velice divila, kdyby si to ženy, které v tom nebyly vychovány od malička, nechaly jentak líbit. Chlapi možná, půlka žen také (než by zjistily, že není nic příjemného být na někom totálně závislý), ale druhá půlka žen určitě ne.

PoutníciPoutníciKathleen Winsor

Tuhle knížku jsem si koupila někdy v osmnácti a nedočetla ji. Pak jsem to zkusila znova po třicítce a zdála se mi skvělá. V těch osmnácti jsem hodně četla westerny a tohle teda western není, ač se to může na první pohled zdát. Jak se děj přesunul do New Yorku přestalo mne to bavit. Teď mi to přijde jako skvělá knížka, protože znalosti autorky jsou neuvěřitelné. Časem jsem četla i Věčnou Ambru, ale to je proti tomuhle červená knihovna. Dlouho mi ani nedošlo, že je to od jedné autorky :-).

01.04.2015

Baby DriverBaby DriverJan Kerouac

Musím říct, že tahle knížka je pro mne ještě čtivější a zajímavější než knížky jejího otce. Příjemně mne překvapila.

10.04.2015

Madisonské mostyMadisonské mostyRobert James Waller

Jedna z mála knih u kterých se povedla i filmová verze. Jen je škoda, že nenatočili i pokračování. Komu připadá, že je příběh neúplný, tak ať si přečte i Prach tisíce cest.
" Existují písně, které se rodí z trávy a prachu tisíce venkovských cest...". A o tom to je. Žádná červená knihovna, ale úchvatný příběh.

15.04.2015