essidaven essidaven komentáře u knih

Olivovník Olivovník Lucinda Riley

Čekala jsem trochu více díky vysokému hodnocení, které autorka sklízí zde na databázi. Příběh bych zkrátila asi tak o polovinu. Celkem se toho v knize moc nestalo a první část byla vyloženě rozvleklá. Oceňuji vyprávění z pohledu třináctiletého kluka, které se mísí s pohledem "vypravěče". Ale k dočtení knihy jsem se musela vyloženě nutit, na toto téma existuje mnoho lepších knih.

23.04.2019 2 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Bylo to poprvé, co jsem knihu této autorky nezhltla za den či dva. Zprvu jsem se vůbec nemohla začíst, nejspíš proto, že kniha začíná Editiným příběhem a tato hrdinka mi vůbec nebyla sympatická. Ale prozřetelně jsem se ke knize vrátila a příběh Irmy mě chytil o poznání více. Příběh trochu smutný, ale opět skvěle napsaný, jako vždy. Ale musím přiznat, že na romány z 19. století, od této spisovatelky se vždy těším o trochu více.

04.04.2019 4 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Detektivky nečtu, ale tato byla naprosto skvělá. Možná právě proto, že to nebyla stoprocentní detektivka, ale měla velký přesah do historického románu. Knihu jsem četla jako audioknihu. Hlas Jiřího Dvořáka knihu "zahrál" tak dobře, že jsem měla pocit, jako by mi před očima běžel film. Úplně jsem viděla tu atmosféru ostrova zmítaného vichřicí. Nejsem si jistá jestli bych byla tak nadšená i při čtení papírové podoby, věřím, že ano. Děj mě naprosto vtáhl a uznávám, že autor má velmi příjemný styl psaní. Možná jsem z průběhu knihy byla až moc nadšená, protože konec mě malinko zklamal ve smyslu uvěřitelnosti motivu vraždy a odhalení vraha, ale velmi oceňuji historické propojení. Patrně si někdy poslechnu i trilogii z ostrova Lewis.

27.03.2019 5 z 5

Světla zimní noci Světla zimní noci Pam Jenoff

Knihu jsem bohužel nedočetla, asi v půlce jsme to vzdala. Zprvu to bylo zajímavé, ale ač mám ráda lidské příběhy z války, tento mě vůbec nezaujal. Styl psaní byl opravdu nudný a ani postavy nebyly vykresleny moc zajímavě, třeba se ke knize někdy vrátím..

19.03.2019

První hrob napravo První hrob napravo Darynda Jones

Nebylo to tak blbé, jak jsem čekala:) Myslela jsem, že to bude více prostoduché, ale je to celkem příjemná oddechovka a občas i s docela vtipnou hláškou. Nic objevného a nijak skvěle napsané, ale něco mě nutilo číst dál, možná dám šanci i druhému dílu. Ale některé slovní obraty tahaly za uši a děj byl trochu chaotický. Také mě zarazilo, jak "veřejně" hlavní postava komunikuje s mrtvými, proplouvá nevysvětlitelnými situacemi a nikdo jí ještě nezavřel do blázince, čekala jsem více utajování. A také bych se obešla bez neustálého popisování, jak jsou všichni ti policajti fešáci atd.

28.02.2019 3 z 5

Dům stínů Dům stínů Pamela Hartshorne

Tak toto mě fakt bavilo! Můj oblíbený námět s prolínáním dvou časových rovin a tajemno starého domu a ještě to bylo svižně napsané, stránky ubíhaly úplně samy. Jasně, nic objevného se nekonalo, po pár kapitolách jsem tušila hlavní zápornou postavičku (a že mi lezla na nervy!), ale ráda jsem dočetla s příjemným napětím a očekáváním do konce. Prostě ta kniha nešla odložit, autorka mě opravdu vtáhla do děje:)
Také se mi líbila plynulost děje, kdy minulost přecházela v současnost a naopak v jakémkoliv okamžiku, většinou to u těchto knih bývá na střídačku po kapitolách, jako by to byly dva propojené romány, toto bylo ucelenější. Už se těším na další knihu od této autorky.

19.02.2019 5 z 5

Příběhy hrdinů 20. století Příběhy hrdinů 20. století Adam Drda

Knihu bych doporučila voličům extremistických stran a všem lidem, kteří zavírají oči před naší minulostí a nechtějí se z ní poučit. Jedná se opravdu o silné příběhy statečných lidí, na které by se nemělo zapomínat. Nejsmutnější byly příběhy lidí, kteří zažili peklo nacismu a když se z něj dostali, přišel komunismus, který s nimi zatočil úplně stejně.

15.02.2019 5 z 5

Mlčenlivé ženy Mlčenlivé ženy Kerry Fisher

Jak zde již padlo, nenazvala bych knihu thrillerem, ale spíše rodinným dramatem. Jedná se o trochu o klišé - dokonalá rodinka z lepší společnosti není až tak dokonalá, jak se na veřejnosti tváří a má ve skříni spoustu kostlivců. Ale já se bavila, je to čtivě a svižně napsané, takže doporučuji.

15.02.2019 4 z 5

Dopisy z ostrova Skye Dopisy z ostrova Skye Jessica Brockmole

Netušila jsem, že by mě román v dopisech mohl takto bavit! Vždycky jsem si myslela, že dopisy nemohou vypovědět celý příběh pro čtenáře, aniž by působily vyumělkovaně. Ale je to kouzelně napsané, krásné popisy, mám opravdovou chuť navštívit ostrov Skye. Ale přece jen mám výtku, a to ke konci. Byl až příliš předvídatelný a kostrbatý.
*SPOILER: Vážně jí napadlo zkusit ho hledat až po více jak 25 letech? KONEC SPOILERU*

15.02.2019 4 z 5

Tak místy jsem se i zasmála, ale už to není stejné jako první díl, vlastně to o Aristokratce vůbec nebylo...trochu zklamání

23.11.2018 2 z 5

Jíme zdravě s Fitrecepty II. Jíme zdravě s Fitrecepty II. kolektiv autorů

Některé recepty jsme již vyzkoušela a musím říci, že mňamka a hlavně rychlé a jednoduché!

23.11.2018

1968 očima 50 slavných osobností 1968 očima 50 slavných osobností Petr Macek

Rozhovory byly určitě zajímavé, některé méně jiné více, díky nim jsme získala lepší představu o tom, jak lidé prožívali 21. srpen 1968. Ale nevím kolik si toho z knihy zapamatuji ve smyslu, "který zážitek patří ke které osobnosti?" Rozhovory byly dost krátké... asi bych uvítala delší povídání od méně lidí a více originality v kladení otázek. Trochu to působilo dojmem, že 50 umělců, kteří byly v 60. letech na prahu kariéry vyplnilo stejný dotazník. Některé úvodní "medailonky" byly příliš strohé a obsahovaly faktografické chyby.

23.11.2018 3 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Pokud by to byla první kniha, která by se mi dostala od pana Hartla do ruky, myslím, že bych byla nadšená. Jelikož jsem četla všechny knihy předchozí byla pro mě tato trochu zklamáním. Napsané je to samozřejmě dobře, čtivé to je také, postavy vykreslené uvěřitelně, ale něco tomu chybělo. Bylo tak nějak o ničem. Asi od půlky knihy jsem si říkala, že mě vlastně ani moc nezajímá, jak to celé dopadne. Byl to takový exkurz do jednoho roku života několika vzájemně propojených postav, ale jinak nic zásadního, některé momenty úsměvné, ale pro mě tentokrát málo. 3 a půl *.

13.11.2018 4 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Ze začátku jsem si musela zvyknout na hlas Dany Černé v audioverzi, ale nakonec to byl příjemný poslech. Téma mě hned vtáhlo do děje, příběh je to silný a vlastně dost smutný, takže jsem na konci knihy měla takový zvláštní pocit. Román je výborně napsaný, atmosféra doby z něj úplně čiší. Líbí se mi i jakési minimalistické podání událostí, kdy autor spíše naznačí, než vysvětlí a příběh tak může v čtenáři krásně doznít.

30.10.2018 4 z 5

Z knihy jsem byla jednoznačně nadšená! Jedna z nejzábavnějších, které jsem v poslední době četla. Umocněno to bylo ještě bravurním převyprávěním Martina Stránského do audioverze. Výborně napsané, moc se mi líbila absurdita některých situací i vtipné propojení s historickými událostmi.

26.10.2018 5 z 5

Náhle, sami Náhle, sami Isabelle Autissier

Poměrně zajímavě a drsně vykreslené pocity dvou lidí, kteří se ocitli v boji o přežití. První polovina knihy byla zajímavá, ale druhá, po návratu, již méně. Co si budeme povídat, moc veselé čtení to není.

26.10.2018 3 z 5

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Nejprve jsem viděla film (byla jsem zvědavá, když film s touto tématikou dostal Oscara a na další byl nominován). Ale myslím, že knihu nevystihl přesně a tak do hloubky, ale tak už to s knižními předlohami bývá. Knihu se mi vůbec nechtělo dočíst, protože byla tak dobře napsaná. Hodně se mi líbil jazyk a styl autora. Velmi hutný, poetický i filozofický zároveň. Atmosféru ospalých letních odpolední v Itálii autor vystihl velmi věrně a příběh byl téměř dojemný, na konci mi bylo Elia až líto. Akorát některé scény na mě byly trochu moc ve stylu "příliš mnoho informací, obešla bych se bez nich":).

13.09.2018 4 z 5

Divné hlášky z knihkupectví Divné hlášky z knihkupectví Jen Campbell

Některé hlášky docela pobavily, neuvěřitelné, jak jsou lidé občas hloupí:-) Akorát v knize bylo spousta chyb v tisku, jako například jedna hláška napsaná ob jednu stránku nebo konec hlášky chyběl apod.

12.08.2018

Padlý dědic Padlý dědic Erin Watt

Sice jsem si myslela, že se k této autorce již nevrátím, ale nakonec jsem neodolala. Na těch Royalech přece jenom něco bude...nebo jsem byla prostě jednoduše zvědavá, jelikož jsem četla první tři díly. Také je fakt, že kniha je opravdu čtivá, prostě, i když je to fáákt jednoduchý děj a občas mě překvapily naprosto blbé dialogy nebo situace(zápletka o pomstě je až moc divně vykonstruovaná), tak se to čte opravdu rychle a nemusíte u toho přemýšlet. Takže skvělá kniha do současných veder, nenáročná. Hlavním důvodem vedle zvědavosti byl Easton, jelikož z původní trilogie mi byl díky vtipným hláškám nejsympatičtější. Ovšem zklamalo mě, že tady se opravdu chová jako blb. Autorky jsou mistryně v "cliffhangeru" na další díl, takže ano, přečtu si ho:) P.S. Novela o Gideonovi byla taková nemastná neslaná.

02.08.2018 4 z 5

Zimní moře Zimní moře Susanna Kearsley

Po zklamání z Mariany jsem dala autorce ještě jednu šanci, ale ani tentokrát jsem se do knihy nějak nemohla ponořit. Příběh se dost vleče, a naopak posledních sto stran uplynulo rychle, takže je to takové nevyvážené, navíc děj ze současnosti mě nijak zvlášť nebavil, nebylo v něm nic nového, klidně bych ho vypustila a četla pouze o jakobitech. Také podání skotského přízvuku v podobě šišlavého "so" místo "co" a "ba" místo "ano" bylo prapodivné a ke konci mě už iritovalo (neviděla jsem originál, ale v ČJ byla tato slova jediný náznak přízvuku), ale to bych vytkla spíše překladu. Za co, ale dávám velké plus je reálnost postav. Jak je uvedeno v doslovu, mimo Sofie byly všechny postavy v minulosti opravdu historické a autorka musela mít s ověřováním historických faktů a zasazením do příběhu opravdu práci. No a druhá hvězda je za krásnou obálku, která láká k přečtení a půl hvězdy celkově za námět. Ale Ohnivý pták mi asi knihovnu nezahřeje, i přes jeho krásnou obálku...

23.07.2018 2 z 5