1968 očima 50

Rozdělené rodiny a zničené kariéry, vynucená poslušnost režimu nebo všemožné zákazy. Neexistuje v této zemi nikdo, koho by se okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy 21. srpna 1968 nedotkla. Invaze a následná potupná normalizace zanechala stigma na všech – těch, kteří museli veřejný prostor opustit, i těch, kteří se snažili najít morální kompromis a prostě dál žít a pracovat. 50 let poté vzpomíná na události roku 1968 a jeho následky 50 největších osobností své generace ve zbrusu nových, exkluzivních rozhovorech a otevřených zpovědích se spisovatelem a publicistou Petrem Mackem. Kamila Moučková, Jiří Menzel, Jiřina Bohdalová, Rudolf Hrušínský, Jan Pirk, Naďa Urbánková, Helena Vondráčková, Eva Pilarová, Jana Šulcová, Petr Janda, Karel Vágner a mnozí a mnozí další – co jméno, to jiný osud a unikátní příběh roku 1968....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/379215/1968-ocima-50-Fct-379215.jpg 3.57
Literatura faktu, Historie
Vydáno:, Universum

essidaven
23.11.2018

Rozhovory byly určitě zajímavé, některé méně jiné více, díky nim jsme získala lepší představu o tom, jak lidé prožívali 21. srpen 1968. Ale nevím kolik si toho z knihy zapamatuji ve smyslu, "který zážitek patří ke které osobnosti?" Rozhovory byly dost krátké... asi bych uvítala delší povídání od méně lidí a více originality v kladení otázek. Trochu to působilo dojmem, že 50 umělců, kteří byly v 60. letech na prahu kariéry vyplnilo stejný dotazník. Některé úvodní "medailonky" byly příliš strohé a obsahovaly faktografické chyby.

michaela0810
17.08.2018

Zajímavý pohled na období okupace - z pohledu v té době mladých lidí - dnes známých osobností.