Dopisy z ostrova Skye

Píše se rok 1912. Čtyřiadvacetiletá Elspeth nikdy neopustila svůj domov na ostrově Skye. Když dostane dopis od studenta Davida Grahama až z daleké Ameriky, začnou si pravidelně dopisova a jejich přátelství přeroste v lásku. Elspeth je ale vdaná a David je vyslán do Evropy jako řidič sanitky na západní frontě. Elspeth nezbývá nic jiného než se modlit, že válku přežije. Druhá rovina příběhu se odehrává roku 1940. Elspethina dcera se zamiluje do válečného pilota.. čeká ji stejný osud jako její matku?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/196108/dopisy-z-ostrova-skye-rwy-196108.jpg 4.2225

Letter from Skye (2013)

Vydáno:, Motto

Kniha Dopisy z ostrova Skye

Kamiliana
dnes

Román v dopisech je velice atraktivní i díky tomu, že děj nesmírně rychle plyne. Životní příběhy a jejich drama vrcholí za 2. světové války, kdy minulost dohnala přítomnost. Poetický jazyk a osudy dvou zrajících osobností potěší nejen "fanoušky" Skotska.

essidaven

Netušila jsem, že by mě román v dopisech mohl takto bavit! Vždycky jsem si myslela, že dopisy nemohou vypovědět celý příběh pro čtenáře, aniž by působily vyumělkovaně. Ale je to kouzelně napsané, krásné popisy, mám opravdovou chuť navštívit ostrov Skye. Ale přece jen mám výtku, a to ke konci. Byl až příliš předvídatelný a kostrbatý.
*SPOILER: Vážně jí napadlo zkusit ho hledat až po více jak 25 letech? KONEC SPOILERU*

Lofda
30.12.2018

Nádherné čtení, chvílemi se až tajil dech.. ale ten závěr pro mě byl tak trochu zklamáním.. Neumím říct proč, možná až moc překombinované.. ? Nicméně dávám skoro plný počet bodů a rozhodně doporučuji!

milena8281
26.11.2018

Krásná korespondence. Nic takového už dnes nefrčí. Nemůžete nastrkat své vzpomínky za obložení, aby se pak na vás vyvalily jako velká voda. Jako námět na román je to velmi originální. Mně se to moc líbilo. Ach, asi jsem taky romantická duše :)

vivienna
17.10.2018

Dopis střídá dopis...touto formou je psaná celá kniha. Zdání, že čtení bude nudné - nebylo. Navíc vzletné poetické vyjadřování:-)

vikaa
07.10.2018

Nejlepší knížka, kterou jsem zatím tento rok četla! Nemohla jsem se vůbec odtrhnout. O životním příběhu hlavní hrdinky, který se odehrává na pozadí obou světových válek, se dozvídáme jen prostřednictvím dopisů. Mistrovsky vylíčené milostné vzplanutí mladé vdané spisovatelky z malého britského ostrova a amerického studenta. Válka zamíchá s osudy všech aktérů a zničí mnoho milostných i rodinných vazeb. Dokud ale člověk žije, není nikdy pozdě na to, všechno napravit, odpustit si staré křivdy a začít znovu! Nádherná kniha!!!

aliisalounu
21.08.2018

Oddychové čtení. Pěkně napsané, jako bych se na ostrově zrovna nacházela. A opravdu silný romantický příběh. Uvažuji, že si knihu někdy přečtu znovu.

xena2711
15.08.2018

Chvilku mi trvalo než jsem knížku sehnala, ale čekání nelituji. Nádherný romantický příběh psaný formou dopisů, který Vás určitě chytne za srdce. Neuvěřitelná láska v období první i druhé světové války.

hapac
26.06.2018

Nápad - formou dopisů určitě fajn. Chvílemi mi to ale připadalo zdlouhavé a nejsem si jistá, že by Elspeth v té době byla skutečně tak otevřená. Navíc jsem si jenom tak říkala, co dělala, když zrovna nepsala dopisy a básně.....

Francesca14
22.03.2018

Bylo tu pár věcí, které mě na knize rozptylovaly - například způsob vyjadřování, který se nijak zvlášť nelišil od toho, jak se mluví teď, jen byl o dost poetičtější, ale to byl spíš výsledek postav, než doby (prostě jsem jim ten rok 1912 nějak nevěřila), občas děj pokulhával a já se trochu nudila a postavy byly na můj vkus příliš zamilované. Takovým tím ukecaným způsobem zamilované, hlavně si to musely pořád opakovat. Ale jinak mě knížka bavila, styl psaní nebyl špatný, děj taky ušel, líbily se mi popisy jejich životů - americký student a skotská básnířka, která nezná nic než svůj ostrov a pozdější válka... Konec v zásadě nezklamal, v průběhu se tam několikrát objevilo napětí a prolínání dopisů z doby za první i za druhé světové bylo dobrým okořeněním. Margaret jsem si překvapivě oblíbila asi nejvíc. Knížka určitě není ztráta času a stojí za to, si ji přečíst.

cleopatra11
10.02.2018

Nebylo to vůbec špatné. Konečně něco jiného, než na co je člověk zvyklý (forma dopisu).

Pavlaj
25.01.2018

První půlka, kde si Elspeth a David dělají v dopisech legraci ze sebe a ze svých odlišných světů, je lehká, originální, vtipná a moc krásná. Ta druhá půlka už je moc taková nějaká.... moc zamilovaná, uvzdychaná, patetická a nepravděpodobná. Za tu hvězdu dolů.

estwen
24.01.2018

Romantická pecka, psaná nezvykle ve formě dopisů. Není co vytknout, lze jen doporučit :)

Annkag
18.01.2018

Nezvyknutá na takýto žánr a zvlášt formu písania ale nejako som bola ukecaná a prekvapilo ma ako lahko sa to čítala.Ako som bola zvadavá ako to bolo dalej,prečo sa tak milujú na vzdialenost míl.Ako jej dcéra pátra po minulosti svojej matky a potom kto bol skutočne jej otcom.ako zistuje že jej matka má romantickú dušu z ktorou sa narodila na ostrove tak chladnom a tažkom pre život a stala sa z nej básniřka.
Len ten koniec bol velmi presladený a happyend po tolkých rokoch m i do deja moc nesedel ale voči gustu žiadny dišputát.Autorka to tak chcela tak sme si to tak aj prečítali.

nickys
14.12.2017

Pro mě krásný, romantický příběh. Nejdřív jsem byla skeptická k formě dopisů, které si hlavní hrdinové píší, ale nakonec mi to vůbec nevadilo.

Boženka2
19.11.2017

Kniha se mi moc líbila, krásná, romantická

Aleh
11.11.2017

Přečetla jsem tento román v dopisech. Jako bych dělala něco, co se nemá. Četla jsem cizí korespondenci a ukradla jsem si kousek té lásky i pro sebe. Vztah, který mezi Davidem a Elspeth vznikl náhodou, postupně přerůstal ve velkou lásku a zcela opanoval život Davida, který pocházel z Ameriky i život Elspeth, která pocházela z ostrova Skye ležícího u Skotska. To první, co se mi od začátku homilo hlavou bylo, zda se budou moci David a Elspeth vůbec někdy potkat. Píše se totiž rok 1912 a Evropu čeká 1. světové válka....

jana79
08.10.2017

Knihu mi zapůjčila sestra,krásný příběh a na konci je potřeba mít u sebe kapesník. Ráda na tuto knihu vzpomínám,jeji příběh vám zůstane v srdci.

tereza2627
25.09.2017

Jedním slovem úžasná, byl to dárek do kterého se mi moc nechtělo...ale díky čtenářské výzvě jsem se do toho pustila a vůbec nelituju! Příběh senzační, krásně se četlo, zápletka krásná, krásný konec. Opravdu jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla

clouds
07.09.2017

Příběh byl v první polovině velmi poetický, vzájemné předestření dvou zasněných duší působilo nesmírně silně. Bohužel propuknutím tělesné lásky jako by padly všechny ochranné filtry a závory, najednou se vše zúžilo na množství vzdechů a vyznání o nehynoucí lásce a bohužel se z toho ztratila originalita a hravost..
Rozuzlení bylo navíc velmi nepravděpodobné. Přijde mi to škoda. Přesto jsem dočetla až do konce. Jako oddechovka to není špatné, ale má to své mouchy, pokud nejste sentimentální, bude vám to vadit....

ivanaci
25.08.2017

Prostě nádhera. Zaujala mě i forma deníku, velmi čtivé.

slecnapeta
15.07.2017

Knihy psané formou deníku nebo dopisů ve mně vyvolávají pocit, že postavám nahlížím daleko více do soukromí. Tím pádem mi všechny postavy docela rychle přirostly k srdci a kniha se příjemně četla, ačkoli se nestalo nic nečekaného a jedná se o klasickou lovestory.

šneki
13.07.2017

Popichování mezi postavami bylo na této knize to nejlepší, jinak to byla pro mě průměrná romantická knížka, která ve mě bohužel nevzbudila silné emoce, až na frustraci z jejich rozhodnutí ke konci knížky.

misaa.p
12.07.2017

Tuto knihu jsem přečetla jedním dechem. Stále jsem chtěla vědět víc a víc, a byla napjatá, jak to vlastně dopadne.

modranka
27.06.2017

Klobúk dole napísať z jedného pera toľko listov po hromade.... ALE... keďže mám vo zvyku čítať knihy na jeden záťah, v polovici knihy ma začala taká záplava korešpondencie unavovať nie kvôli tomu, že ich bolo veľa, alebo že neboli zaujímavé, ale listy, hoci ich písalo viac osôb, boli písané v jednom duchu, v jednej myšlienke - nič nenasvedčovalo tomu, že to píšu rôzny ľudia v rôznych časových hraniciach.
U mňa iba priemer.

Sarah01
24.05.2017

Pěkně napsáno, přestože formou dopisů, tak vše je jasné, ale pro mě přesto těžko uvěřitelné. Taková knížka pro ženy, spíš až červená knihovna, nic mi nedala, proto si ji znovu asi už nepřečtu.

Stellia
08.05.2017

Jedna z kníh, ktorú som dostala od tatina k predminulým Vianociam. Je to už trepaná fráza, ale príbeh ma chytil za srdce. Až tak veľmi, že som to bez kopy vreckoviek nedokázala prečítať. Príbehy podané formou korešpondencie v sebe nesú niečo ojedinelé, totiž možnosť preniknúť do osobných pocitov pisateľa. Jeho myšlienok, pohnútok, ktoré ho viedli k činom a rozhodnutiam. Je v tom skrátka niečo očarujúco neprípustné, čítať korešpondenciu dvoch ľudí, ktorá by mala patriť len im dvom, avšak vždy nás ten prísľub zakázaného ovocia dokáže zlákať na scestie. Dve časové línie navyše dovedú príbeh do fantastického konca...Skvelé :)

KláraHunčarová
16.03.2017

Můžu říct, že tato knížka mě naprosto uchvátila, jelikož jsem milovnice příběhů, do kterých vstoupila válka, tak to byl přesně můj šálek kávy. Věřila jsem každému slovu, které se na stránkách objevilo, takže mi čtení nepříjemně rychle ubíhalo. :)

Chytuš
25.02.2017

Velmi kladně hodnotím především to, jak autorka zvládla celý příběh vykreslit opravdu pouze pomocí dopisů. Tím pádem je ale jasné, že se nelze vyhnout častému ujišťování o vzájemných citech jednoho k druhému. Na mě té romantiky bylo místy už hodně, nicméně romantickým duším opravdu doporučuji. Příběh je krásný, i když smutný (a ne, ten konec to opravdu nevyvážil - měla jsem s tím stejný problém jako u Posledního dopisu od tvé lásky). Nejlepší pasáže tak pro mě zůstanou dopisy hned ze začátku knížky - vzájemné sbližování Daveyho a Sue, na jejich slovní špičkování budu ještě nějakou dobu ráda vzpomínat.

rajen
15.02.2017

Ráda si přečtu pěknou romantiku, která není hloupá a nezavání příliš červenou knihovnou. To tato kniha splňuje a mě se moc líbila. Nadto čtu ráda válečnou tematiku, takže jsem si přišla na své. Formu dopisů autorka zvládla dobře, děj na sebe pěkně navazuje a nechyběla mi tam přímá řeč. U romantického čtení nepředpokládám, že nebude předvídatelné, naopak, ráda sleduji cestu, kterou si dva musejí k sobě prošlapat, přičemž od začátku vím, kdo to bude. Nečtu detektivku, abych měla odhalení na poslední stránce. Takže za mě spokojenost, můžu doporučit jako lehké nenáročné a velmi příjemné čtení.