essidaven essidaven komentáře u knih

Má vzpomínka je bugatti Má vzpomínka je bugatti Eliška Junková

Do konce mi zbývá poslechnout asi dvě hodiny, ale vzdávám to. Nejprve jsem byla z knihy nadšená. Začátek je zajímavě vyprávěný životopis, ale potom to sklouzne k nudnému popisu přípravy na závody a nekonečnému výčtu technických podrobností, které se dokola opakují. Kdyby kniha více popisovala pocity ze závodů a setkání s lidmi asi by mě zaujala více než popis výměny svíček a nastavení převodovky. Takže trochu zklamání, protože paní Junková určitě stojí za obdiv, ale psaní jí moc nešlo. Jedna hvězda za začátek knihy a jedna za audioverzi v podání Hany Maciuchové, protože ta se poslouchá dobře.

02.01.2020 2 z 5

Na kraj světa Na kraj světa Theo Addair (p)

Nejsem si jistá, jak na knihu reagovat. Četlo se to hezky, ale nebylo to tak, že bych se od knihy nemohla odtrhnout. Něco mi tam chybělo. Hlavní trio bylo sympatické, ale nějak jsem nesoucítila s postavami, nevžila jsem se do nich. Charaktery nebyly dostatečně vykreslené, chyběl mi tam větší "vnitřní" život postav. Určitě by také pomohlo více informací o světě v němž se kniha odehrává (historie, mytologie, prostředí), než jen pouhý fakt: musíte zachránit svět a šmytec:) Opravdu se jedná spíše o jednodušší dětskou fantasy, což je škoda, potenciál to má. Konec byl samozřejmě dojemný, takže si pokračování přečtu, ale spíše proto, že jsem prostě od přírody hodně zvědavá, než že bych se nemohla dočkat příběhu ze Čtyřměstí.
Jo a ještě bych chtěla dodat, že většinu knihy byl Darius na ránu a neskutečně mě štval!

03.11.2019 3 z 5

Kde zní zpěv krkavců Kde zní zpěv krkavců Klára Kubíčková

Překvapivě příjemná kniha. Jelikož se jedná o knihu pro mládež a hlavní postavě je 11 let, očekávala jsem, že mě kniha příliš nechytne, ale bylo to zábavné. Byl tu zmíněn Harry Potter. Ano odehrává se to v internátní škole a objevuje se tam magie, ale podobnost bych v knihách nehledala. Je to příjemný příběh sám o sobě a hezky se četl. Jediné co mi chybělo, bylo větší rozvedení děje, kniha mohla být klidně delší. Postrádala jsem podrobněji vylíčené prostředí školy či jednotlivé příběhy postav, klidně i do minulosti. Tohle byla taková jednohubka, ale s ohledem na cílovou skupinu čtenářů to chápu.

03.11.2019 4 z 5

Podle názvu knihy jsem nejdříve myslela, že se jedná o nějakou zvrácenou satiru:) Pak jsem si nebyla jistá, zda není kniha fikce, ale když jsem se začetla, vlastně to bylo docela zajímavé. Hvězdy ubírám hlavně proto, že kniha není ničím výjimečná. Prostě takový soubor vybraných historických perliček v krátkých kapitolách. Problém je, právě ten výběr, ačkoliv spousta příběhů byla zajímavých, až příliš jich bylo z druhé světové války nebo zbytečně brutálních, snad ve snaze šokovat, takže to nebylo moc veselé. Pravdou také je, že tyto zajímavosti lze najít velmi snadno na internetu a literární hodnotu kniha nemá žádnou. Druhý díl nemám potřebu číst.

01.11.2019 2 z 5

Přiveď mě zpátky Přiveď mě zpátky B. A. Paris (p)

Naprosto souhlasím s komentářem uživatelky oblakaknih. Bylo to divné! Vážně jsem čekala více díky kladným ovacím na autorku (mé první setkání s paní "Pařížovou" - a asi poslední). Tak zaprvé, hlavní postava Finn byl nesympatický až za roh a jeho vyprávění v ich formě mi zpočátku dost lezlo krkem. Vlastně jsem si v knize neoblíbila žádnou postavu, prostě to vykreslení bylo slabé, nešlo se do nich vcítit. Celkově kniha byla čtivá, čili dobře napsaná, co se týče skladby vět a výběru slov, ale ten obsah textu byl podivný. Konec jsem neuhádla hned, to je plus, ale velké mínus je za uvěřitelnost, ta moc vysoká nebyla. Podivně překombinované. POZOR SPOILER!!!! Chápu, že dvanáct let je hodně, ale to ji vážně jako nepoznal? Nebo někdo jiný z jeho okolí? To je blbost! KONEC SPOILERU. A navíc hlavní důvod, který vedl k záhadnému zmizení byl dost chabý, takže čtivost byla, námět také, ale zpracování špatné, prostě trochu mimo, jako hlavní hrdinka. Tak 50%, což tady nelze, takže 2*.

23.09.2019 2 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Nenazvala bych knihu úplně hororem, jelikož ve srovnání s mistrem žánru S. Kingem je hóóódně průměrná. Ze začátku mě děj vtáhl, z podivností v domě příjemně mrazilo a s napětím jsem četla dál. Příběh měl velký potenciál, ale bohužel ho nebylo využito. Zhruba od poloviny kniha sklouzává k lehce trapnému béčkovému zombie hororu (já ale chtěla pravou duchařinu!) a konec autorka úplně zabila. Celá záhada domu byla odfláknutá a nepromyšlená, těšila jsem se na konec až si řeknu: "Aha, tak takhle to bylo, to do sebe hezky zapadá." Bohužel jsem byla zklamaná. Knihu jsem četla v noci a bylo mi to úplně jedno, jelikož druhá poloviny byla spíše úsměvná, než děsivá. Plus dávám za pěknou atmosféru starého domu a čtivost a bojovného kocoura:) Tak 70%

17.09.2019 3 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Kniha byla skvělá, dokonce myslím, že ještě povedenější než první díl. Nebo to možná bylo proto,že jsem postavy již znala. Autor tolik nepřeskakoval jako v předchozí knize, takže to nebylo tak chaotické. Charaktery vykreslil výborně, příběh je velmi uvěřitelný, díky tomu, že postavy mají své kladné i stinné stránky, jako v reálném životě. To co mi opravdu vadilo byl konec. Naznačení, co se do budoucna stane čtyřem kamarádům, stejně jako v prvním díle se mi prostě nelíbilo. Ne že by to bylo špatně napsané, jen jsem prostě takový konec nechtěla! Jako proč? Myslím, že to nebylo nutné.

05.09.2019 4 z 5

Dívky, které slyšely plakat moře Dívky, které slyšely plakat moře Elizabeth Blackwell

Ještě nikdy jsem nečetla knihu o Titaniku a tahle mě moc bavila. Všechny tři příběhy žen, které svedla dohromady zkáza lodi snů byly skvěle napsané. Příběh sice nebyl ničím nový, ani příliš napínavý, ale zatraceně mě bavilo to číst! Autorka má velmi čtivý styl a knihu jsem slupla jako malinu. Umí vyjádřit charaktery i emoce a atmosféru aniž by zabíhala do vleklých popisů. Styl psaní mi hodně připomínal moji oblíbenou Hanu Marii Körnerovou, jejíž knihy se čtou také jako po másle a nelze se od nich odtrhnout. Doufám, že v češtině vyjdou další autorčiny počiny.

23.08.2019 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Knihu jsem poslouchala jako audio, Pavel Soukup ji interpretoval velmi dobře, myslím, že některým situacím pomohlo, že je "zahrál". Vykreslení charakterů na maloměstě bylo také přesvědčivé. Ze začátku bylo náročné zorientovat se v množství postav, od kterých autor neustále odbíhá k dalším a dalším. Není čas všechny si zapamatovat a oblíbit. Ke konci jde tak daleko, že přeskakuje mezi postavami a jejich příběhem uprostřed dialogu, což sice zvyšuje napětí, ale také mě to dost vytáčelo! Dovedu si to představit ve filmu jako střih, ale v knize to rušilo. Ale celkově se jedná o dost slušný příběh, který je hlavně o lidech (a trochu o hokeji) a jejich dobrých i špatných vlastnostech. No, že bych z knihy byla naprosto paf, to asi ne, ale druhý díl si určitě poslechnu.
P.s. co je to jako za styl vyprávění..."jeden otec seděl v jednom domě na jedné židli" ...je číslovka opravdu nutná? Nebo se jednalo jen o hloupý překlad? Bylo to použito tak často, že to tahalo za uši.

15.08.2019 4 z 5

Tomík na cestách Tomík na cestách Tomáš Vejmola

Parádní cestopis! Je psán velmi příjemnou formou, není tam zdlouhavý popis cesty nebo nudná omáčka, ale pouze vtipné i absurdní historky z cest, přesto má kniha hlavní "dějovou" linku. Tomík umí situaci krásně vykreslit, pochechtávala jsem se nahlas. Velmi doporučuji:-)

15.08.2019 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Váhala jsem mezi čtyřmi a třemi hvězdami, protože ve srovnání s předchozími díly je kniha o poznání slabší. Poslouchala jsem jí neuvěřitelně dlouho! Tentokrát mě dějová linie příliš nezaujala a střípky z minulosti byly dosti chaotické. To, že kniha není klasická detektivka ani nezmiňuji, s tím jsem do toho šla:) Trochu mě zklamalo celé uzavření série a některé osudy postav známých již od prvního dílu. Podle mě autor trpěl v době psaní nějakými depresemi, jinak by nemohl vyvraždit půl ostrova ve třech knihách:-) Nejspíš se k autorovi stejně vrátím, ale možná měl v případě ostrova Lewis zůstat pouze u dvou knih.

24.07.2019 4 z 5

Nebe je všude Nebe je všude Jandy Nelson

Překvapilo mě poměrně nízké hodnocení zde na databázi. Jelikož jsem měla to potěšení číst dílko Dám ti slunce a byla jsem z něj nadšená, tak se mi líbila i tato kniha. Je totiž stejně krásně bláznivě napsaná. Styl psaní a vyjadřování autorky mě zkrátka baví. Její postavy jsou velmi uvěřitelné a lidské a dokáže i v té ujeté smršti slov zahrát na vážnější notu. Hlavní téma bylo sice smutné, ale moc pěkně zpracované. Zpestření v podobě "básniček" (mimochodem hezky graficky udělané) krásně dokreslovalo příběh.

12.07.2019 5 z 5

Těžko uvěřitelný příběh Těžko uvěřitelný příběh Chris Colfer

Zas až tolik neuvěřitelné to nebylo, ale každopádně se to četlo velmi dobře. Konec byl lehce předvídatelný, ale i tak to bylo dojemné. Autor si pro příběh vybral velmi zajímavě nakombinovanou skupinu kamarádů (čti jako: bandu exotů:), ale ve výsledku se jednalo o velmi zábavný příběh. Kratší forma knize seděla, alespoň to nebylo utahané, ale děj hezky odsýpal.

12.07.2019 4 z 5

Znamení hada Znamení hada Hana Marie Körnerová (p)

Kniha pěkná jako vždy u této autorky. Akorát bych se klidně obešla bez pokračování Célinina osudu, ten mě až tak nezaujal. Více mě bavilo vyprávění o kořenářce a jejím synovi. Oceňuji, že ne vše bylo růžové, ale příběh byl opravdu ze života. Docela ráda bych si přečetla Brianův příběh, ten zavání dobrodružstvím více:)

20.06.2019 4 z 5

Jako ve filmu Jako ve filmu Kelly Oram

V hodnocení jsem váhala, ale pokud přihlédnu k žánru a cílové skupině čtenářů, jedná se o průměr, ale za mě spíše dvě a půl hvězdy. Název knihu poměrně vystihuje, místy jsem měla pocit, že čtu opravdu popis scén jako ve filmu...a to je dle mého u knihy problém. Prostě něco chybělo, bylo to povrchové, autorka nejde u postav do hloubky. A kniha je OPRAVDU jedno velké klišé!! Nejprve jsem si říkala, že to ještě jde, ale ten konec? Jako vážně??? Nejprve mě mile překvapilo, že hlavní postava není holka, jak to u těchto autorek bývá, ale na druhou stranu jsem autorce vcítění do Natea moc nezbaštila. Plus dávám za spoustu tipů na filmy, které jsme neviděla, možná na nějaký mrknu, ale jinak vlastně docela ztracený čas.

20.06.2019 3 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Takový průměr v žánru. Je to dobře napsané, to ano, jen mě to zas tak moc nenadchlo. Možná kazilo dojem to, že manželovo tajemství bylo odhaleno už asi po 100 stranách a pak to bylo takové plácání na místě. Závěr zase trochu zvedl napětí, ale nejsem si jistá, zda sáhnu po další autorčině knize.

24.05.2019 3 z 5

Holanďanka Holanďanka Ellen Keith

Knihu jsem vlastně dočetla jen proto, že se mi hodila do čtenářské výzvy. Téma bylo velmi silné v obou časových rovinách a mělo velký potenciál, proto mě zklamalo, že tohoto potenciálu autorka nevyužila. Ne, že by to bylo napsané úplně špatně, ale bylo to tak nějak z rychlíku a místy ne moc uvěřitelné. Autorka klouzala pouze po povrchu a ani u jedné postavy nešla do hloubky, takže jsem si je vlastně nemohla ani moc oblíbit. Čtivé to celkem bylo, ale proč číst průměrné knihy, když jich máme tolik, že?

14.05.2019 2 z 5

Koláčky a spiklenci Koláčky a spiklenci Theo Addair (p)

Tak nějak souhlasím s komentářem od Hoshi. Ze začátku to bylo divné, měla jsem pocit, že jsem nedostala to, co jsem očekávala. Ale nakonec jsem se nemohla od knížky odtrhnout, protože kluci jsou prostě skvělí. Některé scény byly tak milounké, že jsem se zase přiblble usmívala, stejně jako u Muffinu. Díky epilogu z prvního dílu bylo samozřejmě jasné, jak tato kniha dopadne, ale prostě to bylo kouzelné:-)

08.05.2019 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Wow! Právě jsem doposlechla a musím říct, že vedle Ostrova Entry a prvního dílu Skála (jež jsem měla potěšení slyšet) byl tento příběh ještě o kapičku lepší. Ale během čtení mě napadlo, zda P. May umí napsat také veselý příběh nebo alespoň optimistický do budoucna? Zatím jsou všechny postavy poměrně depresivní a v minulosti dost vytrestaní životem, až se člověk ptá proč? Na druhou stranu to dělá příběh příběhem, ten smutný osud. Jinak by nebylo o čem vyprávět. Jasně chápu, ale stejně máte po dočtení zvláštní pocit.
Nevím proč, ale mám z autorových knih dojem, že průběh vyprávění je daleko zajímavější než jeho vyústění. Ano, zajímalo mě kdo je vrah, ale to jsem tušila již od jisté kapitoly, daleko zajímavější bylo sledovat, co, jak a proč se vlastně odehrálo. Kouzlo Mayových knih není v překvapivém rozuzlení ani neočekávaném zvratu na závěr, ale hlavně v bravurním převyprávění pohnutých lidských osudů a dech beroucím popisu místa, času, situace, atmosféry a vykreslení charakteru lidí. Takže vzhůru na třetí díl, jelikož tady byl konec poněkud useknutý, nemyslíte?

26.04.2019 5 z 5

Skála Skála Peter May

Kniha byla opět naprostá paráda. Po poslechnutí Ostrova Entry jsem si zakoupila do své audiotéky i trilogii z ostrova Lewis a jsem opět nadšená. Líbí se mi, že kniha není klasickou detektivkou, ale nabízí mnohem více než vyšetřování vraždy. Autor je výborný vypravěč a jeho postavy, i když jsou často velmi depresivní jsou uvěřitelné a sympatické.

23.04.2019 5 z 5