essidaven essidaven komentáře u knih

Utajená léta Utajená léta Barbara Hannay

Takový lepší průměr v žánru, takže asi 3 a půl hvězdy. Ze začátku jsem měla problém se začíst, ale pak byl příběh fajn. Více mě bavila část z druhé světové války. Ale abych žasla, jak to bylo super, to asi ne. Mám z toho takové smíšené pocity.

22.01.2018 3 z 5

Papírová princezna Papírová princezna Erin Watt

Po přečtení anotace jsem očekávala opravdu jednoduchý románek. Ale podle komentářů a hodnocení zde, jsem také čekala, že bude mít trochu něco navíc, než klasická dívčí pubertální blbina. Bohužel jsem byla celkem zklamaná. Ano autorky mají velké plus za to, jak je kniha čtivá (asi můžeme poděkovat i překladu) a taková svěží, stránky se otáčí úplně samy a nutí vás to číst dál (začala jsem včera odpoledne a dočetla v noci). Ovšem mrzelo mě, že se hlavní zápletka točí opravdu pouze okolo romantického vztahu dvou hlavních postav. Mohlo to být více propracované (rozdílnost Elliných světů a přizpůsobování se) a překvapující závěr se pro mě tedy nekonal, klasická červená knihovna...jsou spolu, pak jim to někdo překazí, ale na hrdiny dozajista čeká happyend. Také mi trochu vadilo, jak úžasní a světoví jsou všichni bratři Royalové, proboha je jim šestnáct a sedmnáct a chovají se jako by sežrali všechnu moudrost světa a nic je nemohlo překvapit! To nebylo moc uvěřitelné. Každopádně pro styl psaní a oddechové čtení dám šanci asi celé trilogii. Protože ač nemusím psaní v Ich-formě, místy jsem se i pobaveně usmála Ellinu vyprávění. Doufejme, že se další dva díly nebudou točit jen okolo milostného vztahu ústřední dvojice.

03.01.2018 3 z 5

Prokletý rod Palmisanů Prokletý rod Palmisanů Rafel Nadal (p)

Právě jsem dočetla, ale na to že kniha má jen 300 stran jsem jí četla nezvykle dlouho. Také velmi váhám s hodnocením. Kniha byla čtivá a napsaná zajímavě, mám velmi ráda lidské příběhy na pozadí válečných událostí, ale bohužel tentokrát knize něco chybělo. Nebylo to úplně ono, líbili se mi věrně popsané historické události i osudový příběh, ale v knize bylo trochu moc beznaděje. POZOR SPOILER!!! Na mě také trochu moc brutální, jelikož v knize v podstatě přežila jediná důležitá postava z poměrně velkého počtu. Nemusím happy endy, ale tohle bylo až moc. KONEC SPOILERU. No takže znovu asi číst nemusím tak tři a půl hvězdy.

08.09.2017 3 z 5

Ztracený slib Ztracený slib Kate Morton

První knihou, kterou jsem od autorky četla bylo Tajemství letního odpoledne a naprosto mě uchvátila, téměř až do konce jsem netušila rozuzlení. I tato kniha byla stejně výborně a do detailu propracovaná. Krásný příběh, prolínající se časové roviny,zajímavé postavy, detektivní zápletka. Četlo se s s příjemným napětím. Ale rozuzlení nebylo tak překvapivé, alespoň z pohledu hlavní zápletky, ale minimálně nějaké detaily mi během čtení nedocvakly, takže nějaké překvapení bylo:-) Ovšem konec byl až moc "happyendovský". Také mě překvapil velmi rychlý konec na to, že kniha celou dobu plynula velmi vláčně, ale v případě odhalení tajemství to musí být asi rychlé, aby si autor nevyčerpal nápovědy a čtenář to neuhodl ještě před vyvrcholením záhady:-) Takže za mě 4 a půl *.

15.08.2017 5 z 5

Kabinet milostných dopisů Kabinet milostných dopisů Alyson Richman

Velmi poeticky napsaná kniha, i když téma není tak veselé. Chvílemi jsem měla problém se začíst a hltat děj. I když příběh byl zajímavý, bylo dost jasné už od začátku jak asi kniha dopadne. Možná jsem čekala více nebo četla ve špatnou dobu. Autorka má ale velké plus za to, že kniha byla z velké části inspirována skutečnými příběhy a reálnými postavami z italského odboje.

03.08.2017 4 z 5

Motýlí ostrov Motýlí ostrov Corina Bomann

Právě jsem knihu dočetla, ale trochu mě zklamala. Příběh byl pěkný, ale nějak jsem se nemohla do knihy začíst. Prvních 300 stran se vlastně nic nestalo a pak byla celá "záhada" a její rozluštění nahuštěné na sto stranách. Také objevy důkazů z minulosti nebyly moc věrohodné a nevěřila jsem, že by čekaly 120 let až přijde naše hrdinka a objeví je.

22.03.2017 2 z 5

To prší moře To prší moře Radka Třeštíková

No kniha byla jedna velká beznaděj a deprese:-) Ale byla velmi čtivá a i když se mi nelíbilo, jak se hlavní hrdinka chová, tak jsem stále musela číst dále až do samotného závěru, takže asi na ní něco bude:-)

21.02.2017 4 z 5

Povídky Povídky Zdeněk Svěrák

Výborně vypointované povídky, četlo se skvěle!

15.06.2016 5 z 5

InTyMně InTyMně Markéta Lukášková

Kniha hezky plynula a četla se velmi lehce, Markéta Lukášková píše velmi čtivě, téměř nenáročně. Jelikož jsem jen o rok mladší než autorka, v popisu jejího dětství jsem nacházela i střípky toho svého a bylo to příjemně nostalgické. I dospělý život byl zajímavý, mám autorku ráda jako člověka, poslouchám její podcasty, tak bylo fajn se o ní něco dozvědět. Trochu mi vadil hovorový jazyk použitý v knize, čte se mi obecně lépe spisovná čeština. Jo a slovíčko “vždycky bylo příšerně nadužívané a ve většině vět naprosto zbytečné a iritující!

16.04.2024 4 z 5

Léto mezi řádky Léto mezi řádky Alena Štraubová

Pokud mám z knihy dobrý pocit, většinou hvězdami nešetřím a i když to není literární skvost dávám vysoké hodnocení. Důležitým měřítkem u mě bývá čtivost, prostě pokud knihu nečtu s chutí, tak odkládám. No a toto je přesně ta kniha, kdy si řeknete- no tak asi žádná moudra neobjevím, ale bylo to hodně milé a takové hezounké. Doslova zalité sluncem. Jasně, že konec víte dopředu, ale stejně to bylo fajn a navíc uvěřitelné. Přesto konec byl už moc na vlně růžových jednorožců. Po knize jsem sáhla v rámci pride month, který mi byl připomenut na knihkupectví Martinus. Myslím, že literatura o předsudcích a odlišnostech rozšiřuje obzory. No a dostala jsem milé čtení, které bylo navíc sem tam okořeněno hlubokými pravdami. Takže spokojenost.

19.06.2023 4 z 5

Veterinářka Veterinářka Gillian Hick

Po knize jsem sáhla, jelikož byla v audioknihkupectví v kolonce humor. Bohužel do humorné literatury má celkem daleko. Sháněla jsem po porodu něco lehčího a vtipného na procházky s kočárkem. Takže docela zklamání, jelikož humor jsem v knize nenalezla. Většinou se jedná o dost smutné příběhy zvířat a někdy i dost nechutné popisy veterinárních operací, takže jsem knihu nedoposlouchala. Jako obrázek života začínajícího veterináře je kniha asi věrná, ale humorná prostě není. Vyhřezla kraví děloha, týraný pes a přejeté kotě mě tedy opravdu nerozesmálo.

09.02.2022 1 z 5

Život v dodávce - Náš příběh Život v dodávce - Náš příběh Forest Trenz

Velmi příjemné čtení o roční cestě po (především) Evropě v dodávce. Lehce stravitelná forma a jazyk vyprávění. Pouze se z knihy zase tak moc nedozvíte o jednotlivých místech, jedná se spíše o popisy různých setkání s dalšími cestovateli a výjimečných situací typu nemocný pes, rozbité auto apod. Na druhou stranu při čtení dostanete chuť sbalit auto a také vyrazit do světa.

02.06.2021 4 z 5

Nové povídky Nové povídky Zdeněk Svěrák

Povídky jsem poslouchala při práci a moc mě potěšilo, že audioknihu si namluvil pan Svěrák sám. Příjemné a nenáročné, dostala jsem od knihy, co jsem očekávala.

19.04.2021 5 z 5

Jane Eyreová Jane Eyreová Charlotte Brontë

Posloucháno. Jelikož jsem viděla několikero filmové zpracování, děj mě moc nepřekvapil. Nevím, zda by mě tato románová klasika bavila číst v papírové podobě, ale poslech v podání Marty Vančurové byl fajn, její hlas se na Janu skvěle hodil.

19.04.2021 4 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Jelikož jsem knihu neotevírala s myšlenkou hororového žánru, nebyla jsem zklamaná. Po zkušenosti s DC už vím, že se jedná spíše o malinko duchařský a tajemný příběh. A ty mě baví. Vlastně mi dost vyhovuje, že horory od DC nejsou žádné brutální krváky. Alespoň jsem knihu odkládala s pocitem, že všechno dobře dopadlo. Je to vlastně taková okořeněná pohádka. Víte, že dobro zvítězí nad zlem, ale stejně vás kniha drží v napětí až do konce a můžete si užít čtivý příběh. To Darcy umí. A překvapivé okamžiky tam také jsou. A u Folcroftů byl celkem na úrovni i konec, nic překombinovaného jako třeba v Carrow. Takže se budu těšit na další tajemný barák v oddechovém příběhu.

30.10.2020 4 z 5

Habsburské císařovny Habsburské císařovny Sigrid-Maria Größing

Baví mě číst tyto historické knihy na hraně mezi odborností a literaturou pro laiky. Problém vidím ovšem v tom, že pokud bych neznala historické souvislosti a letmo neznala i postavy, knihu bych si neužila, jelikož je moc stručná a čtenáři s orientací moc nepomáhá. Naproti tomu, čtenáři bez zájmu o historii asi není určena, no ale i tak se mohla autorka více rozpovídat o méně známých císařovnách. Knihu jsem musela číst po kouskách, jelikož mi pak "holky" začaly splývat, ale to že si jejich jména za čtvrt roku nevybavím je asi můj problém,že?:) Musí se nechat, že autorka má vypsanou ruku a množství informací, které do knihy narvala je podáno lehce a čtivě. Přesto mě asi "Ženy s korunou" bavily více.

20.04.2020 4 z 5

Kde zní zpěv krkavců Kde zní zpěv krkavců Klára Kubíčková

Překvapivě příjemná kniha. Jelikož se jedná o knihu pro mládež a hlavní postavě je 11 let, očekávala jsem, že mě kniha příliš nechytne, ale bylo to zábavné. Byl tu zmíněn Harry Potter. Ano odehrává se to v internátní škole a objevuje se tam magie, ale podobnost bych v knihách nehledala. Je to příjemný příběh sám o sobě a hezky se četl. Jediné co mi chybělo, bylo větší rozvedení děje, kniha mohla být klidně delší. Postrádala jsem podrobněji vylíčené prostředí školy či jednotlivé příběhy postav, klidně i do minulosti. Tohle byla taková jednohubka, ale s ohledem na cílovou skupinu čtenářů to chápu.

03.11.2019 4 z 5

Jako ve filmu Jako ve filmu Kelly Oram

V hodnocení jsem váhala, ale pokud přihlédnu k žánru a cílové skupině čtenářů, jedná se o průměr, ale za mě spíše dvě a půl hvězdy. Název knihu poměrně vystihuje, místy jsem měla pocit, že čtu opravdu popis scén jako ve filmu...a to je dle mého u knihy problém. Prostě něco chybělo, bylo to povrchové, autorka nejde u postav do hloubky. A kniha je OPRAVDU jedno velké klišé!! Nejprve jsem si říkala, že to ještě jde, ale ten konec? Jako vážně??? Nejprve mě mile překvapilo, že hlavní postava není holka, jak to u těchto autorek bývá, ale na druhou stranu jsem autorce vcítění do Natea moc nezbaštila. Plus dávám za spoustu tipů na filmy, které jsme neviděla, možná na nějaký mrknu, ale jinak vlastně docela ztracený čas.

20.06.2019 3 z 5

1968 očima 50 slavných osobností 1968 očima 50 slavných osobností Petr Macek

Rozhovory byly určitě zajímavé, některé méně jiné více, díky nim jsme získala lepší představu o tom, jak lidé prožívali 21. srpen 1968. Ale nevím kolik si toho z knihy zapamatuji ve smyslu, "který zážitek patří ke které osobnosti?" Rozhovory byly dost krátké... asi bych uvítala delší povídání od méně lidí a více originality v kladení otázek. Trochu to působilo dojmem, že 50 umělců, kteří byly v 60. letech na prahu kariéry vyplnilo stejný dotazník. Některé úvodní "medailonky" byly příliš strohé a obsahovaly faktografické chyby.

23.11.2018 3 z 5

Padlý dědic Padlý dědic Erin Watt

Sice jsem si myslela, že se k této autorce již nevrátím, ale nakonec jsem neodolala. Na těch Royalech přece jenom něco bude...nebo jsem byla prostě jednoduše zvědavá, jelikož jsem četla první tři díly. Také je fakt, že kniha je opravdu čtivá, prostě, i když je to fáákt jednoduchý děj a občas mě překvapily naprosto blbé dialogy nebo situace(zápletka o pomstě je až moc divně vykonstruovaná), tak se to čte opravdu rychle a nemusíte u toho přemýšlet. Takže skvělá kniha do současných veder, nenáročná. Hlavním důvodem vedle zvědavosti byl Easton, jelikož z původní trilogie mi byl díky vtipným hláškám nejsympatičtější. Ovšem zklamalo mě, že tady se opravdu chová jako blb. Autorky jsou mistryně v "cliffhangeru" na další díl, takže ano, přečtu si ho:) P.S. Novela o Gideonovi byla taková nemastná neslaná.

02.08.2018 4 z 5