elenai elenai komentáře u knih

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Opět velmi dobrá "Picoultovka", i když ne úplně stoprocentní. Trochu mi vadilo chvílemi zbytečné natahování příběhu, linka detektiva Matsona se v půlce knihy téměř vytratila, chybělo mi jakékoliv vysvětlení ohledně Henryho a o konci radši nebudu ani mluvit, závěr byl celkem banální. Jistojistě můžu napsat, že se jedná o jednu z nejlepších knih o člověku s Aspergerem, ještě k tomu velmi poutavě napsanou. Nejlepší kniha od autorky to však není, ovšem líčením soudního procesu hodně zachránila, to ona prostě umí. Závěr pak čtenáře nutí si těžce domýšlet - jak to asi všechno dopadlo s Jacobem, Theem, Emmou, Oliverem a všemi ostatními? Ráda bych něčem věřila, ale ani víra někdy nepomůže. 90%

25.05.2022 5 z 5

Preludia & nokturna Preludia & nokturna Neil Gaiman

Sandman - Sen, Morfeus, Věčný - říkejte si mu, jak chcete, nic není špatně - vypadá jako chlápek, co si odskočíl z rockového koncertu oblbovat holky, ale pravdou je, že je to tvor mstivý. A to proto, že s ním lidi nepěkně zacházeli. Však jim to, parchantům, patří. Úvodní díl je tedy o pomstě a hledání moci a smyslu. Tak jako všechna ostatní Gaimanova díla, i toto je plné bizáru, mytologie, sexu a hnusu a já vážně přemýšlím, která postava je mi nejsympatičtější... Jo, je to ta, kterou nikdo z nás nechce potkat příliš brzy, ale stejně nás všechny dostane.

17.07.2021 5 z 5

Krvavý Bronx Krvavý Bronx Petra Soukupová

Nejsem Brňanka, ale jsem s tímto městen spjatá téměř dvě dekády. Na Cejl jsem zavítala málokdy, slyšela o něm ledacos, takže mě Krvavý bronx lákal k přečtení víc než dost. A jak to tak bývá, něco se mi líbilo více, něco méně. Nezklamaly mne Tučková s Dvořákovou, Stančík opět skvělý bizár, už si od něj musím přečíst nějaký ten románek - toto trio je můj top. Od Mornštajnové to byla má první povídka a je to takový její standard, byť kapku slabší než v románech, stejně tak Soukupová. Nováčci, kteří mě překvapili, byli Bellová se Sýkorou. Její příběh byl plný naléhavosti a smutku, jeho úsměvný se zajímavou pointou. Zbytek mi trochu splýval, anebo bohužel nudil. Nápad byl skvělý, zpracování u některých pokulhávalo, grafická úprava mě moc nezaujala. Co mě ještě potěšilo, bylo použité nářečí a slang v některých povídkách, já tu našu řeč fakt možu. ***1/2

15.07.2021 4 z 5

K Anně Boleynové jsem přistupovala s jistou nechutí, především kvůli negativním pocitům, které ve mně vyvolala v díle prvním. Po přečtení ale musím uznat, že nebyla jako královna úplně marná, byť si to její poddaní nemysleli. Stala se bohužel silným objektem okouzlení krále Jindry a svou touhou po moci a nemožností porodit syna si nad sebou vynesla ortel de facto sama. Nicméně, i tak dala světu potomka, který se stal jedním z nejvýznamnějších panovníků (pardon, panovnic) všech dob. A myslím, že Alžběta byla spíše po matce než otci, který se mi mimochodem nebetyčně hnusí. Anniny poslední dny v Toweru mi úplně svíraly útroby a na konci se mi udělalo i fyzicky špatně, což značí, že Weirová odvedla úžasný kus práce a jako spisovatelka je výtečná.

19.06.2021 4 z 5

Odd a mraziví obři Odd a mraziví obři Neil Gaiman

Ve chvíli, kdy je venku tma jako v ranci a ledový vítr si ve vírech pohrává s vločkami sněhu, neměla jsem lepší nápad než se začíst do této útlounké knížečky a zamilovat se do ní. Příběh je typicky Gaimanovský, Odd si drobnými smyčkami razí cestu k cíli, aby prostě a jednoduše rozetnul problém jako Gordický uzel. Opětovná inspirace skandinávskou mytologií mě už nepřekvapuje, ale zde si s ní Gaiman mile a kouzelně pohrál. Ačkoliv se v názvu skýtá slovo mraziví, já jsem se tetelila (pod teplou peřinou) blahem. Moc krásné to bylo i díky bohatým ilustracím. Odd byl sympatický klučina už od první strany a dostal, co si zasloužil.

10.02.2021 5 z 5

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

Příliš jsem si od toho neslibovala. Co se dá napsat ve třech povídkách, byť poměrně dlouhých? Ukázalo se, že mi zase jednou pan spisovatel vytřel zrak. Vracím se do Západozemí několik desítek zpět před Písní a je to tedy ohromně osvěžující a příjemné. Miluju rytířské turnaje a zde se mi jich dostalo měrou vrchovatou. Moc jsem si to užívala. Ale nebylo to jen o turnajích. Martin nám prostřednictvím ústředních postav rytíře Dunka a panoše Egga odvyprávěl další střípek z historie rodu Targaryenů, který byl snad zajímavější než jejich skon. Pardon, Daenerys. Někde jsem četla, že Martin je bravurní povídkář. Teď tomu věřím. Takže doufám, že rychle domastí ty Vichry, a sepíše další povídky o Rytíři sedmi království.

04.09.2020 5 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Krásná a srozumitelná kniha o bezmezné lásce, sebeobětování v zájmu vyššího dobra a nadějích, které zčásti zůstanou nenaplněny. Román, který se mi každou noc, co ho čtu, promítá do snů. Pro mě, jakožto rodiče, je ústřední téma hodně zajímavé, a byť se jedná o beletrii, tak i poučné ve smyslu, jak to nedělat. Bylo mi velmi líto Natha i Hannah, ale snad ještě víc samotné Lydie, jíž rodiče vložili na bedra pretěžký úkol, a to naplnění vlastních neuskutečněných ambicí. S tímhle se těžko vyrovnává dospělý, natožpak holčička a posléze mladá dívka. Příběh vyprávěný perspektivně-retrospektivním (nebo retrospektivně-perspektivním?) stylem skrývá mnoho dalších jemných nuancí, které ale nebudu zmiňovat, abych případné čtenáře neochudila o zážitek. Tentokrát byl velmi dobře napsaný i doslov ke knize, byť mám jindy pocit, že u Odeonu je banda grafomanů, kteří vyplodí, co jim prvně vytane na mysli, a považují to za velmi intelektuálské.

21.07.2020 5 z 5

Pekařova dcera Pekařova dcera Sarah McCoy

Poklad z Levných knih, ne nepodobný Vypravěčce, hlavně tematikou pečení. Román o tajemstvích, vině a trestu, ale take o lásce, naději a velké odvaze. Příběhu dominuje hned několik žen, přičemž ta nejhlavnější, Elsie, se objevuje v obou příběhových liniích - válečné i novodobé. Je to velmi pěkně popsaná postava a byla bych strašně ráda, kdyby opravdu existovala. To bych si snad koupila letenku za oceán a šla ji navštívit do jejího úžasného pekařství. Jednu chybu ta kniha ale má. Nikdy ji nečtěte hladoví. Já mám před obědem a při pročítání německých recepisů na konci jsem začala slintat jako náš baset.

04.06.2020 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Upřímně, čekala jsem romantiku jak vyšitou z červené knihovny. Tohle bylo vše jen ne romantické. Byla jsem knihou úplně pohlcená a chtěla jsem jen číst a číst. Eleanor není typickou představitelkou ženského pohlaví, není ani typickou představitelkou člověka, za což mohou události, které ji poznamenaly na celý život. Přesto, anebo právě proto jsem ji začala mít ráda a držela jí pěsti. Protože i když jsou v knize místa, kde se i trošku zasmějete, při každém telefonátu matky vám zatrne a ke konci knihy přichází i nepříjemné mrazení, kdy jsem musela knihu odložit a trochu to rozdýchat. Další důležitou složkou knihy bylo srovnání dvou mužů dle vzhledu a jejich chování. Tady, pravda, se čtenáři dostane typického klišé, ale je to tak správně, aneb nesuď člověka dle jeho vzevření.

Má to být román pro ženy. S tím souhlasím, ovšem s radostí můžu konstatovat, že tento se nadmíru odlišuje a je inteligentní. Doufám, že autorka brzy něco napíše.

15.05.2020 5 z 5

Legenda Legenda David Gemmell

Legenda je povinností každého pravého fantazáka. Nic víc, nic míň. Přečtěte si ji a pochopíte, proč je to za pět hvězd.

22.05.2019 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Jako bych se ocitla zpátky v dětství u babičky a dědy... Jak ráda na to vzpomínám. Samozřejmě jsem jako dítě nevnímala všechny ty drby, rozmíšky a závistivé pohledy, ale byly tam. Ty registruju až teď, takže můžu s klidem zkonstatovat, že vlastnosti uvedené v knize se v dané dědině dědí z generace na generaci.

Takže co dodat ke knize? Jednoznačně je to pro mě TOP kniha tohoto roku, ne-li vůbec jedna z nejlepších. Připomněla mi totiž ty hezké věci, které jsem jako děcko u svých prarodičů tak milovala. Zabijačka, na kterou se slezla celá famílie. Chození s konvou pro vodu. Slepice, králíci a morky na dvoře. Pesánek Lesan. Babiččiny herteple se sádlem, buchty a višňová ščáva. Každý večer pohádky. Ach jo...

08.02.2019 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Robinson Crusoe ve sci-fi hávu mě dostal. Mark Watney je fakt hustej týpek a při jeho hláškách jsem se musela smát nahlas. Ale KDYBY se někdy něco takového stalo, nemyslím si, že by daný člověk měl náladu takto vtipkovat. :) Klobouk dolů před Andym Weirem, kniha byla velmi promyšlená, obvzlášť to pěstování brambor. Třeba si z něj v budoucnu vezmou v NASA příklad.
Hodně mě ale při čtení brzdily technické věci a termíny. Musela jsem se na knihu opravdu hodně soustředit. Ten úplný konec si člověk ale musí domyslet. :)

15.05.2018 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Chytla mě a nepustila. Nemohla jsem se od ní odtrhnout a všude jsem ji nosila s sebou. Vždy, když jsem četla pasáže se Sage, dostala jsem chuť na křupavý a čerstvý chléb. Ale stejně jako ostatní, i mě zasáhl a místy i drtil osud Minky a to, jak byl propletený s Josefovým. Toho jsem, mimochodem, nesnášela, i když dopadl tak, jak dopadl. U Sage a Lea se autorka nevyhla jistému klišé, ale tak nějak mi to nevadilo. Kniha má i přes svůj rozsah dynamický spád, člověk hltá stránku za stránkou, i když se občas zdá, že se nic moc neděje. Autorka měla příběh promyšlený a na konci do sebe všechny dějové linky zapadly jako kostičky stavebnice. Určitě se k tomuto románu jednou a s chutí vrátím.

22.03.2018 5 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Má nejoblíbenější kniha od Tolkiena. Je nejepičtější, nejrozsáhlejší a také nejsmutnější. Obsahuje plno úžasných příběhů a taky ukazuje, že i elfové mají spoustu kostlivců ve skříni. Ráda se ke knize vracím, pokaždé k nějakému jinému příběhu, ale nejčastěji asi k Túrinovi a Tuorovi. A když to tak píšu a vzpomínám, mám chuť si zase Silmarillion vytáhnout z knihovny... Ano, jdu na to! *IN LOVE*

22.06.2017 5 z 5

Freddie Mercury: Bohémská rapsodie jednoho života Freddie Mercury: Bohémská rapsodie jednoho života Lesley-Ann Jones

Četla jsem knihu několikrát a jakožto velkou fanynku Queen mě velmi dojímaly určité pasáže z Freddieho soukromí. Bylo skvělé, že autorka neopomněla ani ostatní členy skupiny. Freddie Mercury byl muž mnoha tváří a nikdy mě nepřestane překvapovat.

22.03.2017 5 z 5

Tsunami Tsunami Karin Krajčo Babinská

Letos mám samé premiéry s českými autorkami (a to je čtu hodně), tentokrát s autorkou Tsunami. Neupírám knize velkou čtivost, to v žádném případě, celkem pěkně se pracovalo s dynamikou děje a autorka nám hezky dávkovala ty důležité informace. Taky se mi moc zamlouvalo prostředí thajského hotelového letoviska. Nicméně, při čtení jsem měla pocit, že jsem se vrátila tak o dvacet a více let zpátky, kdy jsem hltala dívčí románky. Ta klasická klišé jak v popisu postav, tak v jejich jednání, už jsem četla tolikrát, že to ani nespočítám. Postavy mi byly vesměs protivné anebo mi byly jedno. Taky mě příliš neoslovilo zakomponování ruské virtuosky Iriny, ne proto, že je Ruska, ale proto, že kdyby v knize nevystupovala, vlastně by to děj nijak neovlivnilo, a tudíž byla naprosto zbytečnou postavou. Samotný název knihy a datum v jedné z kapitol z děje leccos prozradí, ale i tak to se mnou vnitřně dost pohnulo, a vybavila jsem si momenty z katastrofy, jak ji prezentovali ve zprávách. Celkově jsou za mě Tsunami velmi solidní odpočinkové dílo. 80%

28.03.2024 4 z 5

Rodinné povídky Rodinné povídky * antologie

Souhlasím s marketa7, napsat skvělou povídku umí jen málokdo. A co tak přičítám tady ty sbírky od nakladatelství Listen, už předem zhruba vím, co můžu čekat a co se mi asi bude líbit a co ne. Rodinná tajemství bylo celkem dobré dílko, hezky se četlo a odsýpalo, ale zdá byl naplněn potenciál s tajemstvím? To úplně netuším. 70%

01.12.2023 4 z 5

Mezi nimi Mezi nimi Veronika González

Dlouho se mi nestalo, že bych knihu přečetla za 24 hodin. Autorka mě dokázala okamžitě vtáhnout do děje, dychtivě otáčet stránku za stránkou a dozvědět se, jak se může tak složitý vztahový kaleidoskop vyřešit. Po přečtení (dočetla jsem v jedenáct večer) jsem dlouho ležela v posteli a po dlouhém převalování myšlenek jsem dospěla k následujícímu: Nikdy nám neprospěje babrat se v minulosti, rozpitvávat ji v přítomnosti, protože nemá žádnou budoucnost.

Je to příběh hořkosladký, melancholický, drsný, zároveň přímočarý a spletitý. Je třeba číst mezi řádky, protože smysl je v detailech. Zmínka v textu, která vám může přijít banální, je ve výsledku velmi důležitá.

Bylo pro mě těžké, velmi těžké zpracovat Kristýnu a Magdu, jejich úmysly, tužby a myšlenky jsem dokázala pochopit, ale nikoliv příliš akceptovat. Na konci příběhu dochází alespoň u jedné z nich k ozdravné sebereflexi, za kterou ale zaplatí velmi vysokou cenu. Maminka Milada je příkladem toho, jak se na člověku může podepsat těžké zklamání z lásky. Nejmladší členka ženského ansámblu Iva je paradoxně nejvíc vyspělá. Zpočátku velmi cynická, posléze citově rozložená mladá dívka s obdivně silnou osobností. Moje favoritka. Z vedlejších postav mě zaujala baletka Helena a moc ráda bych se dozvěděla, jaký byl nakonec její celý životní příběh. Naopak mě mrzí, že zcela vyšuměla postava psycholožky Jany.

V knize se samozřejmě vyskytují také mužské postavy, vyjma Davida a Martina hrají roli podpůrnou (Jirka, Šklíba a částečně také Franta) nebo komickou (Rob, Hubert). Obvzlášť Rob s Hubertem knihu příjemně odlehčují.

V dnešní době, kdy vychází velká přehršel všemožných titulů, je složitější najít ty, které v nás zanechají nějaký pocit nebo emoci, ať už negativní či pozitivní. Já jsem v tomto případě zvolila správně. 90%

30.07.2023 5 z 5

Jedna z pěti Jedna z pěti Dagmar Digma Čechová

Dostala jsem na knihu tip od naší skvělé knihovnice, a byť literaturu pro ženy vyhledávám zřídkakdy, pustila jsem se do čtení. Bylo to lehké, svižné a děj pěkně plynul. Ne všechny protagonistky mi byly zcela sympatické, ale co se dá čekat, když je tolik ženských na jedné hromadě. Jak je to s Editiným manželem, mi došlo mnohem dříve, než to hlavní hrdinka sama prozradila, ale není nijak zvlášť těžké na to přijít. Taky se mi líbilo psaní blogu, ráda bych taky nějaký tvořila (až budu vědět o čem, hehe). Ve výsledku byla kniha velmi příjemná letní oddechovka a v budoucnu se poohlédnu ještě po dalších autorčiných knihách. 75%

10.08.2022 4 z 5

Králové Wyldu Králové Wyldu Nicholas Eames

Megaepický příběh s příměsí parodie, dramatu a tragédie (ano, některá úmrtí mě dojala). Co je ale nejbožejší na této knize, jsou její charaktery. Zlatý Gabe, blondýn za zenitem, co chce stůj co stůj zachránit svou dceru, Pomaloručka Clay Cooper, tichá voda, která mele nejen břehy, Arcandius Moog, magický zdroj vtipu, přitom s dojemným osudem, formální král a notorik Matrick Lebkobijec, který překvapí, když čapne do rukou svoje dvě děvčata, a... a... Ganelon, chodící hora se smrtícím Syrinxem v rukou, kupodivu velmi důvtipný na berserka. Tahle parta se sešla po x letech a stálo to za to. Při čtení jsem měla pocit, že putuju s nimi a jsem šestým členem. Dobrodružství defacto na každém kroku, nebezpečí na každém druhém. Přehlídka monster vás ohromí, autorova představivost je vskutku obdivná. A nechyběly ani silné ženské charaktery, což kvituju s povděkem. No, zkrátka a dobře se Eamesovi povedl skvělý mix, po kterém jsem už dlouho ve fantasy toužila.

09.11.2021 5 z 5