DuchDoby DuchDoby komentáře u knih

Mluviti pravdu Mluviti pravdu Josef Formánek

„Tak tohle je síla, ty vole!”
To je asi jediné na co se zmůžu.

29.11.2021 5 z 5

Kosmonauti na pokraji smrti Kosmonauti na pokraji smrti Karel Pacner

Perfektně zpracovaný kus historie letů do vesmíru.

16.06.2021 5 z 5

Havel Havel Michael Žantovský

Skvěle napsaná biografie. Nemá tendence pana Havla vynášet do nebes, nemá tendence ho zatracovat.
To, že se oba pánové znali je sice poznat, ale není to rušivé.
V.Havel byl zajisté osobnost, která se rodí jednou za X let. Ano, dělal chyby, ale kdo z nás je nedělá?
Připomněl jsem si tu úžasnou atmosféru listopadu 89 a následujících měsíců. Přestože jsem byl mladý, na Havlovo - Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí - nikdy nezapomenu.

Je skvělé, že Michael Žantovský připomíná kdo byl Václav Havel. Protože si to pan Havel zaslouží.

21.04.2021 5 z 5

Americký sniper Americký sniper Jim DeFelice

Tohle je velmi citlivé téma. Válka a zabíjení, spravedlnost která je dvojrozměrná.
Říkáte si...mají vlastně svědomí? Baví je mačkat spoušť a tím pádem rozhodnout o času a místě smrti cíle - nepřítele? A co až to všechno přejde a nepřítel už není nepřítel? Co rodina, která ví za jaké peníze koupila auto, které je zrovna teď někam veze??
Válka je vůl, to je stará známá věc. Ale války jsou a budou. A tím pádem budou snipeři. Když už nic jiného, tak jsou to profíci.
Nejdříve je třeba jim vtlouct do hlavy, že je nutné nepřítele zastavit. A to za každou cenu. A oni to dělají. Někteří s radostí a přesvědčením, že to tak má být. Všichni jim tleskají, dostávají medaile, jsou oslavovaní...
A pak přijde trauma z toho, že to lidi doma nechápou. A přitom oni bojovali i za ně. Viděli spoustu hnusu, který zamává i se sebevětším drsňákem.
Neodsuzujme je za to. Odsuzujme systém.
Zpověď vojáka, člena jednotky SEAL. Mrazivé a strašlivé v tom, že se takové věci dějí.

15.12.2018 5 z 5

Ach jo aneb Některé postřehy z obou stran ledničky Ach jo aneb Některé postřehy z obou stran ledničky Robert Fulghum

Kniha Ach jo mě přesvědčila, že chápek Fulghum je fakt poutavý vypravěč a lidový filosof. A že v životě se dá myslet bez červenání i na "přízemní" věci.
A tak vzniklo trvalé pouto mezi mnou a panem Fulghumem přes jeho knihy.

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Tato kniha je klenot klasiky. Precizně popsané myšlení vraha, který trpí tím co provedl, který věří v myšlenku nadřazenosti některých ideálů nad jiné.
Mistrně rozepsané postavy, které ožijí v představách.
Rozhodně je nutné si knihu přečíst.

Leonardo da Vinci Leonardo da Vinci Walter Isaacson

Naprosto precizně napsaná biografie jednoho z největších géniů tohoto světa. Výborný styl, chronologie...
Dozvěděl jsem se spoustu novinek. Vřele doporučuji, protože Leonarda lze jen obdivovat.
Autor odvedl skvělou práci.

14.12.2018 5 z 5

M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek Dalibor Vácha

Tahle výborná kniha je o hrdinech. O skutečných hrdinech, kteří se třeba i báli, přesto jednali.
Už jim někdo staví pomník?

29.05.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Nechápu jak někdo, kdo napíše něco tak geniálního jako je Marťan, může napsat o pár let později něco tak strašného jako je Spasitel.
Některé pasáže se dají při troše dobré vůle číst. Ale těch je v knize Spasitel velmi málo. Příběh je prostoduchý, nudný a lehce předvídatelný.
Pokud si chcete uchovat vynikající zážitek z Marťana, knihu Spasitel do ruky ani neberte.
Špatný, špatný, špatný.

10.02.2022 odpad!

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Dan Brown je obyčejný pohádkář, který vsadil na tajemno, symboly a mystiku. Ingredience semele, hodí do hrnce a uvaří z nich poutavou pohádku, která čtenáře, většinou, ohromí. A okouzlený čtenář pak neřeší, že se stal obětí laciného triku.
Je to vypravěč polopravd, některé předkládané tajemna si vycucal z prstu, ale zahalil je do oparu záhad historie.

Ale strhnout umí. To zase jo.

29.12.2021 1 z 5

Queen: Neznámá historie Queen: Neznámá historie Peter Hince

Špatné to není. Ale taky to není žádný skvost.
O kapele The Queen se nedozvíte nic nového. Ani žádné pikantnosti o členech kapely.
Uděláte si tak trochu představu o tom, jak velký cirkus je rocková show.

08.12.2021 3 z 5

Jmenuju se Ozzy Jmenuju se Ozzy Ozzy Osbourne

Nikdy jsem nebyl fanda Osbourna. Je jen pár jeho songů, které jsem ochotný poslouchat. Že je to magor tuším už hodně dlouho. Ale, že je to až takhle velký magor, to jsem nečekal.
V každém případě bezvadná kniha pro jeho fanoušky, ale i pro ostatní. Pobavíte se, protože Ozzy je prostě exot.
Je to velmi upřímná zpověď rockového alkoholika, který, světe div se, se stal legendou.
A řekl bych, že když není zrovna pod parou, ať už díky alkoholu nebo drogám, musí to být fajn chlápek.

08.12.2021 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Vždyť je to pořád dokola. Nuda, nuda, nuda.

03.12.2020 1 z 5

Já, Claudius Já, Claudius Robert Graves

Tohle je skvělá kniha. Příběhem podané dějiny jednoho národa, tedy část dějin. Jak málo se změnilo od dob Říma. Snad jen ten jed už tolik nefrčí.

23.07.2020 5 z 5

Entomologův odkaz Entomologův odkaz Peter May

May jako vždy v dobré kondici.

06.07.2020 5 z 5

Jedna z mála knih, která ve mně zanechala odporný pocit. Jsem rád, že jsem jí četl, ovšem už nikdy se k ní nevrátím.
Valící se potoky krve, beznaděj, teror.....tohle je v podstatě nedávná historie. Strašné.

06.07.2020 5 z 5

Vzpomínky na budoucnost Vzpomínky na budoucnost Erich von Däniken

Čtenáři okolo třináctého roku budou bezesporu nadšený. Ostatní 13+ jen kroutí hlavou a říkají si...Erichu, Erichu ty zas jedeš velký level blábolů a fantazie.

26.12.2018 2 z 5

Hitler a Stalin – paralelní životopisy Hitler a Stalin – paralelní životopisy Alan Bullock

Přiznám se. jsem jakýmsi způsobem fascinován diktátory. Ne, nejsem fašista a už vůbec ne Stalinista, což je v podstatě rudý fašista. Fascinuje mě spíš jedna věc. Jak je možné, že zmanipulovali tak obrovské masy slidí?? Jak je možné, že to vedlo k tolika mrtvolám na odou březích a dav za nimi šel?
Velice precizně napsaný životopis dvou diktátorů. Je to životopis magorů, kteří změnili lidstvo v danou dobu a pak snad až na věky.

16.12.2018 5 z 5

Zkurvenej příběh Zkurvenej příběh Bernard Minier

Já, až na vyjímky, nemám krimi žánr rád. Často totiž autor nezvládá zápletku, často se jedná o naprosto tupé příběhy a případy.
Ale Zkurvenej příběh je jinde. Poslechl jsem si audioknihu a byl jsem nadšený. Jo, tohle je dobrá krimi.

15.12.2018 4 z 5

Vojna a mír Vojna a mír Lev Nikolajevič Tolstoj

Trochu dějin, ale jinak dokonale popsané myšlení Rusa. Tady se dozvíte něco, tedy všechno, o ruské mentalitě.
Četl jsem to třikrát a vždy jsem objevil něco nového.