DuchDoby DuchDoby komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Při čtení této knihy mi došlo, že dělám úplně stejnou chybu jako ostatní.
Na někoho se podívám, chvíli ho sleduji a mám názor. A to i přestože toho člověka vůbec neznám. Jen soudím co vidím. Ale to podstatné vůbec nevidím.
Nevidím ty těžké chvíle, nevidím složité rozhodování, nevidím čím si konkrétní člověk prošel. Vidím jen podpis těch událostí. A chybně soudím.

Co bych si pomyslel o Haně, kdybych jí letmo viděl? Nevím, ale bojím se té nálepky, kterou by dostala. A přitom by byla nezasloužená.

Přestože jde o velmi silný smutný příběh, je dobře, že byl napsán.
A jsem rád, že se mi dostal do ruky.

23.07.2022 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Dá se vůbec komentovat, nějak smyslně, taková kniha, tedy krom konstatování, že je naprosto famózní?
Kniha nabitá životem. Vítězstvím, prohrou, rozhodováním, smutkem, smíchem, melancholií, přesvědčením, touhou...
Je až neuvěřitelné, co všechno zvládneme jedním rozhodnutím pokazit.
A jak strašně moc ovlivňuje naše špatné rozhodnutí životy lidí kolem nás. A smutné na tom je, že se to většinou týká našich nejbližších.

21.10.2022 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Existuje někdo, kdo v mládí nechtěl do Švédska za Lassem, Bossem, Ollem, Britou a Annou a Lisou?

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Alena Mornštajnová je vynikající vypravěčka příběhů.
Jenže její knihy nejsou pouze o příběhu. Její knihy jsou o duchu a emoci.
Její postavy ožijí v naší hlavě a my s nimi prožíváme jejich emoce.
A přesně pro tohle jsou její knihy úchvatné.

21.10.2022 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Jo, tak tohle je jiný level. Mistrně napsané sci-fi dílo. Autor se seznámil s botanikou, fyzikou, chemií... Všecho to dal dohromady a zatřásl. Po protřepání nechal uklidnit hladinu a vyšla z toho kniha Marťan.
Skvělá kniha Marťan.

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

On The Road...
Když čtu zdejší komenty ke knize, tak žasnu.
Jedna část se snaží intelektuálně rozebírat příčiny, postavy, charakter.....to jako vážně?
Druhá část naprosto nepochopila obsah a tak řvou do světa své....hele, vždyť se děj stále opakuje. vždyť tam pořád jezdí z jednoho konce Ameriky do druhého..... že se kniha jmenuje - Na cestě - ignorují.

Tahle geniální kniha, ve které není ani jedna věta špatně, popisuje určitou část života. Je v ní všechna bezútěšnost, všechen lesk a žal, štěstí a zrada, lehkost a složitost.....

Můžete nesouhlasit se stylem života postav, můžete se čertit nad jejich nezodpovědností, můžete je soudit. To všechno můžete. Ale říct, že je kniha o ničem???? Je o životě a kdo si dovolí říct, že je něčí život o ničem??

Jednoznačně geniálně, syrově popsaný příběh kusu života. Nezbývá nic jiného než složit hlubokou poklonu.
Skvělé dílo pane Kerouacu.

06.07.2020 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Přečetl jsem si pár komentářů ke knize...a žasnu.
Dívka ve vlaku je sociologický příběh s krimi zápletkou.
Ráchel je stále nalitá, protože si tím léčí svou opuštěnost, svou bezradnost, své zraněné já....její manžel jí vyměnil za jiný model a ona to neumí řešit jinak.
Ta kniha popisuje, skvěle popisuje, myšlení zoufalého člověka a zároveň myšlení člověka, který se cítí být ohrožen tím prvním. Ten podtext krimi příběhu je v knize až na druhém místě.
Po přečtení knihy jsem se podíval na film...ou shit. Je prostě nemožné přenést myšlení, pohnutky a city na filmové plátno.
Dívka ve vlaku je fantasticky napsaná kniha. Rozhodně stojí za přečtení.

16.12.2018 4 z 5

...”Maminko, jestli se mi někdy narodí zrůdička, stejně jí budu milovat,” řekla mi moje dvanáctiletá dcera...
...”Co je na těch dětech zvláštního?” ptám se. “Nikdy se nesmějí”....

Po přečtení této knihy budete nenávidět všechny vlády tohoto světa. A pak... a pak budete mít chuť pokleknout a poslat k nebesům modlitbu za Černobyl.

07.02.2021 5 z 5

Skála Skála Peter May

Od prvních odstavců jsem byl nadšený stylem vyprávění příběhu. Prolínání se historie, byť nedávná, se současností z knihy dělá skutečný zážitek.
A vzal jsem díky tomu na milost knihy s kriminálním žánrem. :-)

14.12.2018 5 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Temná zákoutí má Česká historie. Ale v případě inkvizice nejen Česká. Jak snadno se dá ovlivnit dav, jak snadno se silou vymáhá přiznání.
Mnohokrát mě při čtení napadla podoba pozdějších hrůzných procesů s třídním nepřítelem.

26.12.2018 5 z 5

Rád bych věděl, kde ty nápady pan Jonasson bere?
Opět vtipná a svižná kniha. Opět nečekané, až absurdní zvraty. Prostě řečeno...jste dobrej, mistře.

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Tohle není první liga literatury. Tohle je mistrovství světa literatury.
Nevěříte? Ověřte si to.

21.05.2021 5 z 5

Nikdo to tu nepřežije Nikdo to tu nepřežije Jerry Hopkins

Četl jsem to po mnoha letech podruhé.
Člověk dospěl, něco odžil, uklidnil se....
A pak si opět vezme do ruky tuto knihu. A chce neřízeně pít, jet na plný plyn a nemyslet na následky.
Jime, zanechal jsi nám tu skvělou hudbu.

06.08.2020 4 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Tu knihu jsem četl snad 20X. Pokaždé žasnu nad mistrným popisem myšlení vraha, který nemá svědomí.
Vtáhne vás to do děje a nepustí ani po přečtení posledního písmene. Prostě geniální kniha.

30.07.2020

Gustáv Husák Gustáv Husák Michal Macháček

Když jsem na základní škole koukal směr tabule, tak jsem se nemohl vyhnout fotografii Husáka, která tam zarámovaná visela. Každý den, každou hodinu na nás pomyslně koukal a dával pozor jestli dáváme pozor.
Krom vtipů na jeho osobu jsem si říkal..."kdo ty vlastně jsi? Co jsi zač?"
Jsem rád, že byl napsán tento životopis. Aspoň mi odpověděl na spoustu otázek.

16.12.2018 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Při čtení téhle knihy jsem si celou dobu říkal...sakra, jak takhle dokonale někdo může popsat totalitní, pro mě to znamená komunistický, systém, když ho sám nezažil??
Mrazivé, šedivé, beznadějné...tohle je Orwellova kniha 1984. Jedna z těch knih, kterou je nutné si přečíst.

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Norské dřevo je...
Mohl bych se pustit do rozebírání povah postav, mohl bych se pustit do rozebírání povahy samotného autora, mohl bych se pustit do rozebírání stavu společnosti jako celku, mohl bych se pustit...
Jenže tohle je Murakami a jeho Norské dřevo.
Přečtěte si to a pak se pusťte do úvah, protože ten příběh, jakkoli depresivní, vás pohltí.

Všechny řitě světa i ta má Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski

Starý dobrý Charlie je prostě...
A nehažte kamenem. Nejste bez viny.

15.12.2018 5 z 5

V první linii: Armádní generál Petr Pavel V první linii: Armádní generál Petr Pavel Vladimír Mertlík

Jsem hrdý majitel modré knížky. Vojnu a uniformu jsem nikdy nechápal. Svět rozkazů, disciplíny, rozcviček, buzerace...tohle všechno je mé povaze vzdálené. A přesto je ten svět něčím fascinující. S generálem Pavlem bych asi zvládl jít až....já nevím, ale jeho charisma je přesvědčivé.
Já, ignorant všeho co se musí, do jisté míry bohémský povaleč, si musím stoupnout do pozoru a zřetelně nahlas vyslovit....máte můj obdiv, pane generále.

28.12.2020 5 z 5

Na mušce lovce Na mušce lovce Albrecht Wacker

Když se cíl dostane do hledáčku snipera, nemá šanci. Platí to dnes a platilo to i za druhé války.
Zabývat se tím jestli ten kdo mačká spoušť má svědomí je bezpředmětné. Není rozdíl mezi střílením do "anonymního" davu nebo zamířit na konkrétní cíl. Oba případy znamenají smrt.
Válka je vůl. To platí jak pro vítěze, tak pro poražené. V konečném výsledku není mezi nimi rozdíl. Na konci je člověk, který viděl mnoho zvěrstev. A ony s ním budou do konce jeho dní.

Pohled z druhé strany. Takhle jsem nazval tuto knihu pro sebe. Je mnoho příběhů o osvoboditelích, jejich hrdinských činech, o hrůzách, které vyvolal fašismus....ale málo o tom jak to viděla druhá strana.
Jsem za tuto knihu rád. Krom toho, že se příjemně čte, ( tedy pokud člověk může vůbec říct, že se mu dobře čte o zvěrstev války. ) přináší pohled z druhé strany.
Ne, nedělám si iluze o fašistech, ale nedělám si je ani o Rudé armádě.

Jak říkám, válka je vůl. Pro všechny.

03.12.2020 5 z 5