Gustáv Husák

První ucelený životopis posledního komunistického prezidenta. Jméno Gustáva Husáka (1913–1991) je nejsilněji spojeno s obdobím normalizace 70. a 80. let, kdy přicházela na svět generace „Husákových dětí“. Nová Husákova biografie z pera historika Michala Macháčka sleduje dlouhou kariéru posledního prezidenta komunistického Československa od samých počátků, zaměřuje se na Husákův původ a rodinné zázemí, mládí, studia a vstup do Komunistické strany Slovenska, jeho působení za války a za Slovenského národního povstání, v poválečné politice, jeho odsouzení v procesu se slovenskými „buržoazními nacionalisty“, úspěšně završené úsilí o rehabilitaci a postupný návrat na mocenské výsluní. Stranou nezůstává ani Husákův osobní život, i zde přináší kniha nová zjištění. Symbol zatuhlosti a stagnace normalizační doby tak v Macháčkově knize vystupuje jako osobnost mnohovrstevnatější, než jak bývá obvykle vnímána. Kniha vycházející z mnoha dosud nezpracovaných archivních materiálů je první ucelenou husákovskou monografií v české historiografické produkci....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/278680/gustav-husak-v-zajeti-moci-ghE-278680.jpg 4.212
Žánr:
Biografie a memoáry, Historie
Vydáno:, Vyšehrad
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Přidat komentář
lidunka1
22. srpna

Nemám chuť ztrácet čas čtením o Husákovi. Kniha je dobře napsaná, ale dám přednost jiným.

OldřichHanton
16. srpna

Rozsáhlá a asi první úplná biografie tohoto politika, jehož osud byl plný zvratů stejně jako dějiny celého Československa. Michal Macháček patří mezi mladou generaci historiků a v popisovaných událostech už není osobně angažován. I proto si udržuje jistý odstup. Husákův spletitý životní příběh vypráví bez velkých emocí a ani ho nijak zvlášť morálně nehodnotí. Kniha je však zpracována velmi poctivě, autor prošel obrovské množství pramenů, vyslechl pamětníky a navštívil i ruské archivy. Poznámky pod čarou a seznam literatury dávají téměř nekonečné možnosti k dalšímu studiu.
Přestože se jedná o odbornou publikaci, je kniha hodně čtivá a přístupná i laickým zájemcům. Snad se brzo povede takto zpracovat i další osobnosti a události našich nejnovějších dějin.

Pavelpi
11. srpna

Ve srovnání s jinými životopisy Gustava Husáka,které byly dříve docela hojně publikovány jsem zjistil,že tenhle se povedl úplně nejlíp ze všech.Nemůžu hodnotit,jestli byl práskač a udavač,protože jsem u toho nebyl,ale vím,že také udělal ledacos dobrého pro občany ČSSR ( bohužel hlavně pro Slovensko).Ale celkově se mi kniha líbila a hodnotím jí plným počtem hvězdiček.

n.ezn.amy
17. dubnaodpad!

Můj strýc s tímto člověkem se střídal na stroji v Leopoldově v padesátých letech, práskač a udavač ostatních spoluvězňů, vyprávěl mi o něm co to bylo za totální krysu a jak nebyl oblíben mezi ostatními spoluvězni. Sice autobiografie, ale ne vše je tam uvedeno správně

blackholesun32
04. února

Baba - souhlas s Blue! Myslím si, že kniha především JUDr. Husáka představuje jako člověka. Což se vzhledem k prozatímním tendencím; tj. dočasným, jeví spíše jako ojedinělost. Výborně panu Macháčkovi. Díky za tuto vrcholně zajímavou, tak trochu tragickou postavu našich dějin.

Blue
21. ledna

Dovedu si představit, že mnoha čtenářům bude kniha připadat nedostatečná v odsouzení hlavního protagonisty, protože tak se to očekává. Autor jde ale sympaticky svou cestou a Husáka popisuje věcně, bez snahy jej apriorně vnímat jako padoucha. Je to výborně napsaná biografie, kterou lze jen doporučit nejen ke čtení, ale i k přemýšlení.