Gustáv Husák

První ucelený životopis posledního komunistického prezidenta. Jméno Gustáva Husáka (1913–1991) je nejsilněji spojeno s obdobím normalizace 70. a 80. let, kdy přicházela na svět generace „Husákových dětí“. Nová Husákova biografie z pera historika Michala Macháčka sleduje dlouhou kariéru posledního prezidenta komunistického Československa od samých počátků, zaměřuje se na Husákův původ a rodinné zázemí, mládí, studia a vstup do Komunistické strany Slovenska, jeho působení za války a za Slovenského národního povstání, v poválečné politice, jeho odsouzení v procesu se slovenskými „buržoazními nacionalisty“, úspěšně završené úsilí o rehabilitaci a postupný návrat na mocenské výsluní. Stranou nezůstává ani Husákův osobní život, i zde přináší kniha nová zjištění. Symbol zatuhlosti a stagnace normalizační doby tak v Macháčkově knize vystupuje jako osobnost mnohovrstevnatější, než jak bývá obvykle vnímána. Kniha vycházející z mnoha dosud nezpracovaných archivních materiálů je první ucelenou husákovskou monografií v české historiografické produkci....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/278680/gustav-husak-v-zajeti-moci-ghE-278680.jpg 46
Biografie a memoáry, Historie
Vydáno:, Vyšehrad

n.ezn.amy
17. dubnaodpad!

Můj strýc s tímto člověkem se střídal na stroji v Leopoldově v padesátých letech, práskač a udavač ostatních spoluvězňů, vyprávěl mi o něm co to bylo za totální krysu a jak nebyl oblíben mezi ostatními spoluvězni. Sice autobiografie, ale ne vše je tam uvedeno správně

blackholesun32

Baba - souhlas s Blue! Myslím si, že kniha především JUDr. Husáka představuje jako člověka. Což se vzhledem k prozatímním tendencím; tj. dočasným, jeví spíše jako ojedinělost. Výborně panu Macháčkovi. Díky za tuto vrcholně zajímavou, tak trochu tragickou postavu našich dějin.

Blue

Dovedu si představit, že mnoha čtenářům bude kniha připadat nedostatečná v odsouzení hlavního protagonisty, protože tak se to očekává. Autor jde ale sympaticky svou cestou a Husáka popisuje věcně, bez snahy jej apriorně vnímat jako padoucha. Je to výborně napsaná biografie, kterou lze jen doporučit nejen ke čtení, ale i k přemýšlení.