Gustáv Husák

Gustáv Husák https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278680/bmid_gustav-husak-65bfdfc71f812.jpg 4 129 36

První ucelený životopis posledního komunistického prezidenta. Jméno Gustáva Husáka (1913–1991) je nejsilněji spojeno s obdobím normalizace 70. a 80. let, kdy přicházela na svět generace „Husákových dětí“. Nová Husákova biografie z pera historika Michala Macháčka sleduje dlouhou kariéru posledního prezidenta komunistického Československa od samých počátků, zaměřuje se na Husákův původ a rodinné zázemí, mládí, studia a vstup do Komunistické strany Slovenska, jeho působení za války a za Slovenského národního povstání, v poválečné politice, jeho odsouzení v procesu se slovenskými „buržoazními nacionalisty“, úspěšně završené úsilí o rehabilitaci a postupný návrat na mocenské výsluní. Stranou nezůstává ani Husákův osobní život, i zde přináší kniha nová zjištění. Symbol zatuhlosti a stagnace normalizační doby tak v Macháčkově knize vystupuje jako osobnost mnohovrstevnatější, než jak bývá obvykle vnímána. Kniha vycházející z mnoha dosud nezpracovaných archivních materiálů je první ucelenou husákovskou monografií v české historiografické produkci.... celý text

Rilian
29.06.2020

Knihu nehodnotím, protože jsem poslouchal jenom zkrácenou audioknihu, která se mi velice líbila. Nicméně mnohem lepší a propracovanější je první část. Události po roce 1968, tedy přelomovém okamžiku Husákova života jsou v audioknize hodně zestručněny. Nicméně je dobře, že kniha vyšla, zvláště pak od autora, který je velikým odborníkem. Kniha mi nabídla i některé nové skutečnosti, jako například Husákův nedobrovolný zájezd na Ukrajinu nebo úvahy o připojení Slovenska k SSSR. Kniha rozhodně změní pohled na tuto historickou postavu, kterou hodnotíme spíše podle posledních dvaceti let jejího života. Kniha zároveň vysvětluje některé zažité otázky, jako proč se Husák vždy vrátil do komunistické strany a jak proběhl jeho vývoj od slovenského nacionála až po normalizačního politika, kterého tak dobře známe.

LordByron
17.05.2020 4 z 5

Konečne biografia akú si Husák zaslúži !Nevenuje sa len normalizácii ,ale aj 50tym rokom či dokonca mladému komunistovi z predvojnovej éry a približuje Husáka aj po ľudskej stránke.Väčšinu z toho som v základných bodoch aj vedel ,ale takto do detailov a brilantne som to ešte nečítal.
Smutná rola akú zohral pri normalizácii je tu vysvetlená (nie ospravedlnená ,lebo ospravedlniť sa nedá )a človek neraz musí uznať Husákovu veľkosť ...

encyklopedie
12.04.2020 5 z 5

...je zajímavé, že "všichni" mají nějaké strýčky, kteří seděli s Husákem a splachují ho do odpadu ...... je zajímavé, že jsou lidi schopni si udělat nick na jedno spláchnutí, aby byl taky nějaký odpad....
Já vyrůstal skoro v celé době komunismu, takže znám .... tohle je nepřikrášlovaná autobiografie, která nic nezastírá, nic nenadhodnocuje ......
Tak se ke knize stavím, proto 100%

bazyk21
12.04.2020 5 z 5

Dobrý počin autora. Jako "Husákovu dítěti" mi kniha pomohla pochopit některé souvislosti ze socialistického vývoje naší vlasti a byť bolševiky nemusím, je cenným zdrojem historických faktů, nezbytných k poznání dějin 20. století nejen v ČR.

Edgar
17.03.2020 4 z 5

Není to špatné čtení, hlavně pro člověka, který jen ví, že Gustav Husák byl prezident. Jenže pro lidi, kteří znají život Gustava Husáka tam moc nového není.

Jana283
25.02.2020 3 z 5

Takový trochu „suchý“ životopis. Hlavně politika, i když chápu, že to byl podstatný kus jeho života. Nějak mi to nepomohlo ho pochopit (jestli se to tedy vůbec dá). Jaký to byl člověk? Po přečtení této knihy vím jediné. Velmi osamělý.

pavels36
07.12.2019 4 z 5

Zajímavé čtení, plno faktů a historie jenž se stala. Doporučuji pro ty co se zajímají o historii KSČ
Na plný počet bodů to však bohužel není. Neboť mi kniha připadala dost stručná a mnoho skutečností které se stali a odehráli byli bohužel psané jen na pár vět či řádku. Spousty věcí by se dalo doplnit o životě pana Husáka a rozvést některé historické data. Zde bych autorovi doporučil přečíst si například knihy od Timothy Snydera nebo knihu HHH. Závěrem dodám, že kniha se dá přečíst za jedno odpoledne a nikterak Vás nebude nudit pokud se zajímáte o historii.

MildeZ
09.10.2019 5 z 5

Plné faktů a obsáhlé, zmáknuto jako audiokniha. Koho zajímá nedávná historie, tak určitě nezbytnost ;-)

Tatopulos
16.09.2019 5 z 5

Brilantní práce. Nejpoutavější na knize je, že Macháček se nedivá na Husáka pouze optikou Historie cs-komunistický normalizátor, diktátor, demagog, prezident vězňů atd. Snaží se Husáka vidět ve více rolích- část Slováků Husáka uznává, protože se zasloužil o budování Slovenska, o industrializaci a jeho rozvoj. Pak jde také o relativní materiální blahobyt, který občanům ČSSR zajistil a sociální jistoty, byl proti zvyšování cen. Dále "mučedník" z 50 let, silná osobnost, která se bránila křivým obviněním, přestože byla podrobena krutým výslechům. Husák byl hrdina SNP, kritik kapitalismu a nepřítel restaurace kapitalismu a zůstal po celý život věrný ideji socialismu. Nejednalo se tedy jen o politika usilujícího o moc /který politik nechce moc ? / Sebevědomý politik, který se postavil Novotnému a jeho autoritářskému vedení státu. Husák byl sledován za Novotného éry, na což si stěžoval a za normalizace sám nechal odposlouchávat své spolustráníky a sledovat. Člověk, který žil politikou a měl určité socialistické ideály proti tomu oportunistický pragmatik, "realista", který měl mesianistické sklony. Přes něž přehlédl morální význam a dopad tzv. Moskevských protokolů. Nejednoznačnost, dvojjakost, komplikovanost, rozpornost, byl Husák oběť i viník zároveň ?
A ještě jedna poznámka- líbilo se mi, že pan Macháček leccos naznačil o krásném sametovém vývoji po Husákovi, stačí uvést jen klíčová slova, která Macháček cituje- Ilona Švihlíková- Jak jsme se stali kolonií a přicházející usmívající se neoliberalismus.
A ještě grafomanská poznámka pod čarou- autor se ptá, byl G. Husák úspěšný politik ? Překvapivé je, že Macháček přiznává, že Husák má velký vliv na další průběh českých a slovenských dějin (např. zákon o federaci z r. 1969 měl paradoxně vliv na rozpad ČSFR)Takže byl úspěšný

Marbo
18.04.2019 5 z 5

Velice čtivá biografie.

iryna0153
23.01.2019 odpad!

Tváří se to jako historické dílo, ale ve skutečnosti je to pokus o idealizaci určité doby. Neříká se celá pravda. Nenaučil se to autor v Rusku?

DuchDoby
16.12.2018 5 z 5

Když jsem na základní škole koukal směr tabule, tak jsem se nemohl vyhnout fotografii Husáka, která tam zarámovaná visela. Každý den, každou hodinu na nás pomyslně koukal a dával pozor jestli dáváme pozor.
Krom vtipů na jeho osobu jsem si říkal..."kdo ty vlastně jsi? Co jsi zač?"
Jsem rád, že byl napsán tento životopis. Aspoň mi odpověděl na spoustu otázek.

OldřichHanton
16.08.2018 5 z 5

Rozsáhlá a asi první úplná biografie tohoto politika, jehož osud byl plný zvratů stejně jako dějiny celého Československa. Michal Macháček patří mezi mladou generaci historiků a v popisovaných událostech už není osobně angažován. I proto si udržuje jistý odstup. Husákův spletitý životní příběh vypráví bez velkých emocí a ani ho nijak zvlášť morálně nehodnotí. Kniha je však zpracována velmi poctivě, autor prošel obrovské množství pramenů, vyslechl pamětníky a navštívil i ruské archivy. Poznámky pod čarou a seznam literatury dávají téměř nekonečné možnosti k dalšímu studiu.
Přestože se jedná o odbornou publikaci, je kniha hodně čtivá a přístupná i laickým zájemcům. Snad se brzo povede takto zpracovat i další osobnosti a události našich nejnovějších dějin.

Pavelpi
11.08.2018 5 z 5

Ve srovnání s jinými životopisy Gustava Husáka,které byly dříve docela hojně publikovány jsem zjistil,že tenhle se povedl úplně nejlíp ze všech.Nemůžu hodnotit,jestli byl práskač a udavač,protože jsem u toho nebyl,ale vím,že také udělal ledacos dobrého pro občany ČSSR ( bohužel hlavně pro Slovensko).Ale celkově se mi kniha líbila a hodnotím jí plným počtem hvězdiček.

blackholesun32
04.02.2018 5 z 5

Baba - souhlas s Blue! Myslím si, že kniha především JUDr. Husáka představuje jako člověka. Což se vzhledem k prozatímním tendencím; tj. dočasným, jeví spíše jako ojedinělost. Výborně panu Macháčkovi. Díky za tuto vrcholně zajímavou, tak trochu tragickou postavu našich dějin.

Blue
21.01.2018 5 z 5

Dovedu si představit, že mnoha čtenářům bude kniha připadat nedostatečná v odsouzení hlavního protagonisty, protože tak se to očekává. Autor jde ale sympaticky svou cestou a Husáka popisuje věcně, bez snahy jej apriorně vnímat jako padoucha. Je to výborně napsaná biografie, kterou lze jen doporučit nejen ke čtení, ale i k přemýšlení.