dubakm dubakm komentáře u knih

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

,, Když překročíte pomyslnou hranici vašich fyzických možností, necítite ani strach, ani bolest. Život se stáva velmi jednoduchým a vy děláte to, co musíte dělat, nebo zemřete ."
Úžasná kniha, kterou jsem nechtěla pustit z rúk a nejraději bych jí přečetla najednou. Psaná byla tak poutavě, že se mi před očima vynořovala celá skotská vysočina, horská údolí i jezera, rodinné klany i nepříjemné a dechberoucí historické skutečnosti. Tuhle knihu budu mít v hlavě dost dlouho a určitě ji všem doporučuji :-)

Sing me a song of a lass that is gone...
Say, could that lass be I?
Merry of soul, she sailed on a day
Over the sea to Skye.

Billow and breeze, islands and seas,
Mountains of rain and sun...
All that was good, all that was fair,
All that was me is gone.

Sing me a song of a lass that is gone...
Say, could that lass be I?
Merry of soul, she sailed on a day
Over the sea to Skye.

26.09.2014 5 z 5

Škola dobra a zla Škola dobra a zla Soman Chainani

Ano, rozdíly mezi dobrem a zlem se nám, dospělým, můžou v knize jevit jako povrchní, nedotažené. Ale dětská mysl a i duše to vníma jinak a tohle pojetí je pro ně pochopitelnější . Kniha byla vtipná, poučná a čtivá. A má dcerka netrpělivě čeká na ,, ježíška", který ji prý knihu přislíbil :-)))

11.09.2014 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Kniha, u které se každým dalším přečtením víc přibližujeme k jejímu pochopení. Svým dětem jí čtu často a patří k jejich nejmilovanějším :-)

21.07.2014 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

,,V hlubinách zimy jsem konečně zjistil, že uvnitř mě tkví nezlomné léto."
Uff, úžasná kniha plná strašné, kruté pravdy s nádechem naděje balící se do šedých tónů.Někdy ji to táhne k černé (smrti, beznaději), ale pak se ukáže bílá (soudržnost,láska) a tak se celým příběhem metaforicky přenáší celá paleta šedých odstínů.V knize nejsou detailně opisovány všechny hrůzy gulagů, ale i bez ,,krvavých šrámů,, je obraz přesvědčivý a vskutku nás nutí přemýšlet nad krutostí a bezohledností lidí.Všem doporučuji přečíst, i 5 hvězdiček je pro tohle dílo málo.
,,Lidé, které jsem neznala, kolem mě utvořili kruh, takže na mě nebylo vidět.Bezpečně a nepozorovaně mě doprovodili do jurty.nic za to nechtěli, byli rádi, že někomu pomohli.Snažili jsme ze dna oceánu dosáhnout nebe.Došlo mi, že když se navzájem podržíme, třeba se k němu dostaneme blíž."
A ano, tohle jsou ty- stíny šedé-, které stojí za přečtení a i následnou vnitřní úvahu.
We don't remember days, we remember moments....

22.06.2014 5 z 5

Nabíječ Nabíječ Alice Clayton

Tak první polovinou knížky jsem proplula lehce a opravdu jsem se hodně zasmála.Byla to taková připomínka na čas strávený na ubytovně, kde ve vedlejším pokoji sice nebušila postel o zeď, zato opravdu někdy vrzala půlku noci :-) Druhá půlka byla klasicky lovestoryovská, předvídatelná, no a konec , ten byl opravdu crazy. Jsem ráda, že jsem po knižce sáhla, zdravý smích je pro duševní zdraví důležitý .Knížku jako oddychovku doporučuji.
PS: bod k dobru za hudební vkus drtiče zdí

19.02.2014 4 z 5

Klid před bouří Klid před bouří Linda S. Howington

Souhlasím se Samirou, tohle byla klasická,, howardovka". Skvěle namixované napětí, humor, erotika, romantika a hlavně žena, která používa hlavu nejen k nošení nejnovějšího módního účesu.

31.08.2015 4 z 5

Strácam sa v tebe Strácam sa v tebe Jasinda Wilder

První půlka knihy byla úžasná a opravdu hodně dobře napsaná. Nádherné vykreslení první lásky, která byla ukončena tou nejtvrdší ránou života. Část se stromem byla hodně srdcervoucí :-( Druhá část už byla klasika v YA žánru, ale přesto pořád nadprůměr. Víc napsat a nedát spoiler bohužel nejde. No a použití textu písní, stejně jak u Colleen Hoover , prvoplánové ale přesto brilantní ( dokonce se tam vešla i moje oblíbená balada od The Avett Brothers: I and Love and You ).

,, Load the car and write the note
grab your bag and grab your coat
tell the ones that need to know
we are headed north.

One foot in and one foot back
but it don't pay to live like that
so I cut the ties and I jumped the track
for never to return ............

24.06.2015 4 z 5

Třetí hrob přímo před nosem Třetí hrob přímo před nosem Darynda Jones

,,Jsem nástrojem samotného Boha.Sloužím mu k nasíraní lidí, které nemá rád"
Jeden z mnoha vtipných tričkových nápisů v úvodu kapitol a přitom se tak skvěle hodí k popisu hlavní hrdinky. I když, to by Bůh neměl rád hlavně ji, protože jestli Charley přitahuje něco víc než nebožtíky, tak jsou to především průšvihy. Kniha byla opět vtipná, akční,prostě Reyesovsko-Charleyská :-) Snád se dočkáme dalšího dílu i v češtině, už teď jsem na ,,nového" Garretta zvědavá.

24.04.2015 4 z 5

V tieni mafie V tieni mafie Jozef Karika

Syrová, drsná pravda svlečená do úplné nahoty a své nejčernější podstaty. Bŕŕŕ.

18.11.2014 5 z 5

Nejdelší jízda Nejdelší jízda Nicholas Sparks

,, Ira věřil v dobro a zlo, ve správné a špatné, v lásku a nenávist. Vyrostl ve světě a v době, kdy destrukce a nenávist vládly celému světu. A přesto se tím nenechal ovlivnit. "
Kniha, ve které se souběžně rozvíjejí dva, na první pohled nesourodé příběhy, až do okamihu vzájemného protnutí. Příběhy plné lásky i nenávisti, dobra i zla, nadějí i zoufalství, dva příběhy plné ŽIVOTA. Děkuji a doporučuji.

28.09.2014 4 z 5

Dopisy z ostrova Skye Dopisy z ostrova Skye Jessica Brockmole

„Až teprve naše společná láska mi ukázala co je v životě důležité. Teď vím, že štěstí je jen poloviční, když se o něj nemáš s kým dělit, a že smutek je dvojnásobný, když Ti z něj nemá kdo pomoci. S Tebou jsem poznal, co to znamená opravdu milovat a jaké to je, když je moje láska opětována...“ William Shakespeare
Úžasná, čtivá kniha s dopisy naplněnými tou nejčistčí lidskou slabostí, láskou klíčíci od malinkého semínka až po několikaletou vytrvalost Elspeth s malou nadějí na šťastný konec a přesto....this is not the end :-) Opravdu doporučuji k přečtení a děkuji svým virtuálním kamarádkam za tip.

30.05.2014 5 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Bohužel se musím přidat k předchozím hodnocením. Kampak se nám ten mrazivý triler zatoulal, protože v horské chatě v Malé Fatře rozhodně nebyl. Tam se nastěhoval jeho nepovedený fejk :-)

24.06.2015 2 z 5

Desátý kruh Desátý kruh Jodi Picoult

Desátý kruh není rozhodně kniha pro každého. To ovšem ani Danteho Peklo, které je důležitou součastí a vlastně jádrem celého příběhu. Je to těžká kniha k pochopení ale nese sebou hodně pravdy.
,, Neumřel jsem, však dech života ztratil,
čím jsem se mohl v tu chvíli stát,
když mě kdos žití i smrti zbavil."

22.06.2015 5 z 5

Na ostrově Na ostrově Tracey Garvis Graves

Milá, odpočinková kniha. Co jsem očekávala, to jsem dostala, proto mi vůbec nevadila její jednoduchost a průhlednost. Na dovolenou na Maledivy, potažmo do letadla jako stvořená :-)

17.06.2015 4 z 5

Vsaď se! Vsaď se! Jennifer Crusie

Milá a vtipná ( jo, opravdu jsem se i smála) romantická jednohubka:-)

12.01.2015 4 z 5

Tampa Tampa Alissa Nutting

Ou, je těžké hodnotit tak kontroverzní knihu když na jednu stranu hltáte děj a čekáte co bude dál, a přitom vám děj v mysli zanecháva slizkou a odpornou cestičku jak od hlemýždě. Kniha je opravdu čtivá, ale přijde mi, že autorka až moc negatívně vygradovala hlavní postavu za účelem absolútního a maximálního znechucení z jejího chování, což účel splnilo, ale pro mně tím znížila zážitek ze čtení. Myslím, že kdyby občas prosvětlila chování Celeste tak by se čtenář dokázal líp ponořit do děje. Takhle jsme se svezli po hladině Celestině černé duše bez ochoty do ní nahlednout. Proto jen 3 hvězdičky a rozhodně se k dílu už vracet nebudu.

13.10.2014 3 z 5

Tajemství letního odpoledne Tajemství letního odpoledne Kate Morton

Příběh se rozvíji jak klubíčko vlny, pomalu a pozvolna nám předestíra životní osudy několika postav až k úžasnému a epickému závěru, díky kterému jsem knihu nemohla ohodnotit jinak než 5 hvězdičkami. Autorka si opravdu vyhrála s osudy postav a ukázala nám, že v životě to nejmíň očekávané se naopak děje nejčastěji. Určitě si přečtu další knihy od p. Morton a Tajemství letního odpoledna všem rozhodně doporučuji.

25.08.2014 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Detektívní lahůdka od královny detektívek, promyšlená od začátku do konce. Tleskám a doporučuji k přečtení.

15.06.2014 4 z 5

Zlaté náměstí Zlaté náměstí Cathy Kelly

Miluji knihy s duší , kdy mi po přečtení probíha mozkem rota citových mravenců tam a zpátky :-) A Kelly to umí, její hrdinové nejsou černo-bílý,špatní a hodní, jsou to prostě reálné osoby s reálnymi problémi a pocity a hlavně se nepoukazuje na to, že tá jejich cesta k ,, uzdravení duše" je ta pravá. Oni si ji vybrali a jdou po ní, protože to tak cítí.Zlaté náměstí rozhodně k přečtení doporučuji.

29.05.2014 5 z 5

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

New Orleans, French Quarter, Bourbon Street,Jazz Clubs, Mardi Gras.... a v nich střípek ze života Josie, která se snaží i přes svá,, potrhaná křídla" změnit svůj osud a vymanit se z prostředí, do kterého jí zatáhla její matka. Slovo matka samo o sobě není nic, prázdná nádoba, kterou plní žena svou láskou, jedinečností a nesobectvím a v případě Josie matky samou podstatou špíny NO. Dokáže Josie čelit zradě nejbližší osoby, vlivu prostředí a předsudkům vyšší třídy z předměstí ? Kniha je psaná tak poutavě a čtivě, že ji nebudete moct pustit z ruky než dosáhnete poslední stránky :-)
,,Rozhodnutí, to ta utvářejí náš osud. Prokázat, zda se co hrdina vlastního životopisu projevím já sám, nebo zda to místo zaujme někdo jiný....."

21.05.2014 5 z 5