Tampa

Celeste je šestadvacetiletá středoškolská učitelka. Její zálibou jsou nezletilí studenti. Při výběru ideálního kandidáta má určitá kriteria: Nesmí být moc sebevědomý. Nesmí mít vysportovanou postavu. Nesmí mít akné. A brzy se její představy splní… Kritika román ohodnotila termínem „sexuálně explicitní“, autorka dopodrobna popisuje všechny sexuální scény. Zároveň nastoluje jízlivou otázku: Kdo by v patnácti dokázal odolat svodům atraktivní učitelky?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/195800/tampa-N2R-195800.jpg 3.3232

Tampa (2013)

Literatura světová, Romány, Erotika
Vydáno:, Odeon

Kniha Tampa

Markéta ♡
21.10.2018

Na knihu jsem se moc těšila, protože kamarádka říkala, že je pěkná.
Upřímně, jsem zmatená. Nevím, jestli se mi kniha líbila a nebo ne. Nutilo mě knihu číst dál a dál, protože jsem chtěla vědět, jak to vlastně dopadne, ale co se týče celého děje - nevím. Přijde mi to z jedné strany nechutné a z druhé to celkem i chápu (jak ze strany Celeste, tak chlapců) - každopádně nechci být spoiler.
Nelituji, že jsem knihu přečetla, ale není to něco, co bych si chtěla přečíst znovu, či knihu s podobnou tématikou.

Kniho.mol.ka
23.09.2018

Nesnesitelná hlavní hrdinka. Bezcitná sociopatická nymfomanka. Celý její svět se točí jen kolem sexu, sexu a zase sexu. Ten je jejím cílem, tomu prakticky vše podřizuje a vše, co jí na cestě k němu stojí, nemilosrdně kosí, lhostejno, že to jsou lidé (např.její manžel). I když některé pasáže ke konci byly přitažené za vlasy, tak kniha jako celek mě bavila. I takové totiž chodí mezi námi - chladné a vypočítavé mrchy bez špetky morálky. A kniha jednu takovou vykreslila skvěle.

KláraH.
21.09.2018

Znepokojivé a smutné čtení pro matku...
Není to pro mě uvěřitelné čtení, protože věřím, že žádný člověk není černobílý. Na Tampě není žádný prostor k polemice. Celeste je odsouzeníhodná od začátku až do konce. K tomu aby to pro mě mělo nějaké grády, chtělo by to ukázat aspoň náznak něčeho sympatie-hodného.

petrarka72
21.08.2018

Lolitu to připomíná - s jedním rozdílem: Humble měl svědomí; srovnání s Fowlesovým Sběratelem je více na místě. Celeste jako sexuální predátorka, která ví, co chce, a bere si to takříkajíc přes mrtvoly, je na jedné straně odpudivá, na druhé pochopitelná; její vyprávění je zábavné, má humor a velkou morbidní vzrušivost - a pro mne otevírá otázky, o kterých snad ani nechci přemýšlet... (Aby bylo jasno - Jack JE oběť.)

Kačkaknihomol
04.08.2018

Knihu jsem samozřejmě nechtěla číst kvůli sexy učitelce, která bez milosti loví své žáčky, které bezkonkurenčně svede a pak se s nimi vyspí. Tohle téma samozřejmě není kontroverzní, chtěla jsem si to přečíst kvůli...kvůli.... Ale vážně lidi, nebuďte tak alibističtí, nikdo vám to nežere. :/

Jak jsem se svěřila, román je o Celeste, krásné, blonďaté sociopatce, jež pohrdá kýmkoliv. Mezi ně patří i její manžel Ford, takový trochu netušící buran, kterého si Celeste vzala jen pro peníze a jakési zázemí. Aby jí ale přitahoval, na to má jeho věk moc vysoké číslo, milá paní učitelka je totiž ulítlá na čtrnáctileté samečky. A tak, kvůli utišení svého libida, se stane kantorkou. Celý příběh sledujeme dění jejíma očima. A vážně, to monstrum už po přečtení první kapitoly, máte chuť rituálně zavraždit. Což je podle mě zásadní rozdíl, čímž se liší Tampa a Lolita: obě dvě hlavní postavy jsou sice pedofilové jako vyšití, u Humberta Humberta člověk dokáže cítit trochu toho soucitu, zatímco u Celeste cítí jen a jen odpor. Druhým faktorem je určitě to, že Humbert se do Lolity horoucně zamiloval, Celeste čtrnáctileté chlapce považuje jen za ukojení svých sexuálních tužeb. To by asi tak bylo o hlavní hrdince.

Myslím, že Alisse Nutting se chtě nechtě poměrně podařeně dokázalo napodobit stylizaci Nabokova. Občas dlouhé zamotané věty a trochu složitější jazyk Nabokova vystihují celkem přesně. Přesto mi to u něho připadalo o hodně markantnější, Nutting se čte bez větších zádrhelů.

Jak už řekl jeden pán v doslovu, kniha vyvolává samozřejmě vzhledem k tématu i morální otázky. Tak například, není náhodou přijatelné, že Celeste prznila bez ostychu své žáčky, když s tím souhlasili a i se jim to líbilo? Ne, není. Tady se člověk dostává i k problémům genderu, kdyby učitel prznil žačku, bylo by to něco nepřijatelného, když se ale role obracejí, hned je to pro lidi kapánek snesitelnější. Což je podle mě blbost, protože i chlapci mají duši, někdy dokonce i citlivější než dívky, a navíc se jim tahle zkušenost může promítnout i do jejich psychiky, popřípadě do dalších vztahů se stejně starými partnerkami. Takže ano, prznění učitelem je (podle mě) na stejné (ne)morální úrovni jako prznění učitelkou.

Teď už ale zpátky k příběhu. Musím se přiznat, že pro mě postupně začal ztrácet příběh takovou tu jiskru, už to nebylo tak atraktivní. Na druhou stranu, ztracená atraktivita byla zase nalezena, když se schylovalo ke konci knihy. Závěrečné vyvrcholení (neobejde se to bez dvojsmyslů) bylo prostě úchvatné. I konec a proces u soudu má určitou smutnou autentičnost - přestože učitelčiny hříchy vypluly na povrch, stále si tak nějak vydobyla svoje - už přesně nevím, kolik dostala, každopádně na konci říká něco ve smyslu, že už je zase na svobodě a přestože už pro mladíky není vzhledem k věku tak atraktivní, stále je nabaluje. Je to smutné a kruté, ale pravděpodobně by se to tak v reálném životě stalo. Lstiví lidé zkrátka a dobře vládnou světu.

Pedofilie bylo téma, které je natolik kontroverzní, že jsem si o něm přečetla dokonce knihu. Plánuji číst i další. Tohle je pro mě dobře napsaná kniha, která nesedne každému a ne každému se bude líbit. Mně se líbila, a možná si ji jednou přečtu znova.

Dela111
03.07.2018

Vzhledem k množství komentářů se nebudu opakovat a rozepisovat o čem kniha je, ale za mě ji ohodnotím slovy klasika: "Knihy nejsou morální či nemorální. Knihy jsou dobře či špatně napsané. A dost." (Oscar Wilde)
Ano, kniha je o něčem nemorálním, ale je napsaná dobře, z literárního hlediska je text povedený. Hlavní hrdinka je monstrum, s kterým se nedá sympatizovat a kniha v nás mnohdy vyvolá pocit hnusu, ale zároveň nás vybídne k zamyšlení nad nejedním nelehkým tématem, doslova nás vyburcuje. A za to hodnotím na 100 %.

Jizi
05.06.2018

Představte si sexuálního predátora s pedofilními sklony, sociopata absolutně neschopného hlubších emocí, narcistu ochotného uzavřít manželství s osobou, jež se mu hnusí jen pro její peníze a luxus, ve kterém bude díky nim moci žít. Představte si perverzní osobu posedlou sexem, která neváhá vystudovat pedagogiku, jen aby mohla učit osmáky a po letech pouhého fantazírování tak měla konečně přístup k oběti naservírované na stříbrném podnosu.
A teď zásadní otázka:
Jakého pohlaví je ta osoba?
Jak vypadá?
Asi to nebude mladá, krásná blondýna, že ne? To je přeci nesmysl.
Ale není.
Alissa Nutting stvořila Celeste a dovolila nám nahlédnout do děsivých zákoutí mozku narušené osoby. Nejde o to, jestli se to těm klukům líbilo nebo ne, jde o to, že zneužila svého postavení, že se jim nejspíš postarala o doživotní problémy a kdyby to byly vaše děti, rozhodně byste neměli pocit, že je to v pohodě, protože rajcovní úču by ve čtrnácti přece vobtáhl každej. Jenže ve čtrnácti nemá nikdo nikoho obtahovat, ve čtrnácti je člověk ještě na půl dítě a tohle je prostě z meritu věci špatně. O tom, že kantor zneužívající svoje postavení je prostě nemorální zrůda navíc nemůže být sporu.
Kdyby to byl krásný šestadvacetiletý učitel angličtiny, do něhož by byly zabouchnuté všechny holky a spaly by s ním dobrovolně, bylo by to stejně přijatelné? Jistěže ne. To ale neznamená, že kluci nejsou zranitelní jako holky.
Fascinovala mě odosobněná, až medicínská mluva, kterou autorka hlavní hrdinku vybavila, její primitivní přístup ke světu: všichni dospělí jsou odporní, všichni nedokonalí jsou odporní, celý svět je smrsknutý na adoraci mládí a na uspokojování neuspokojitelných choutek a fantazií. O děsuplné vyprázdněnosti ve scéně, kde se všechno zvrtne, o způsobu Celestina uvažování, o její smrtící schopnosti manipulace ani nemluvím.
Český překlad se bohužel nepovedl do té míry, že jsem knihu po dvou stránkách zavřela, jen abych se pozdějším porovnání s originálem přesvědčila, že to opravdu není autorčina chyba. Nakonec mě to - naštěstí pro mě, jak se ukázalo - donutilo koupit audioverzi originálu, které na působivosti dodává skvělá interpretace Kathleen McInerney.
Velice, velice znepokojivé čtení.
(Jo a český přebal se teda taky moc nepovedl, proč ten zip aspoň není opačně aby vypadal jako klitoris? Původní s knoflíkovou dírku je úplně jiný level.)

MedvidekS
11.03.2018

Kontroverzní téma, proto se to dobře čte a vtáhne vás to do děje. Doporučuji přečíst doslov :-)

miuk
05.03.2018

Nejvíce mě zarazila ta její chladnokrevnost a přímočarost, s jakou si šla za svým. Jinak mě to nešokovalo, každý to má holt jinak...

Tesinka_Laufey
23.02.2018

Podle popisu jsem čekala něco úžasného...Něco, co se bude blížit Lolitě, ale Tampa se o ni nejspíš jen otřela. Místy se mi obral žaludek a měla jsem co dělat, abych se vůbec ke konci dostala. Navíc mě samotný konec hodně zklamal...

Nomia
11.02.2018

Sexuální vztah mezi učitelkou a žákem je možná velmi častým snem většiny pánů, ale Tampa nám to podává trochu z jiného úhlu pohledu.
Vyprávění se točí hlavně kolem pedofilní paní učitelky, která si jde tvrdě za svým a hledá si vhodného srnečka na hraní. Následuje spousta explicitních popisů sexu...
Kdosi tu psal, že se jedná o Lolitu naruby, bohužel nemůžu souhlasit. Do Lolity to má opravdu hodně daleko. Ani sexuální náboj, ani napětí a ani postavy nejsou natolik zajímavé. Alissa Nutting rozhodně nedosahuje stejných vypravěčských kvalit jako Nabokov.
Kniha nenadchne, neurazí. Nutností ke čtení této knihy je jistá otevřenost vůči sexu a nadhled, protože téma pedofile bude většině "normálních" lidí silně proti srsti.

Marluksa
06.02.2018

Tak tohle je perla!

MaxK
03.02.2018

Kniha mě nijak nepohoršila ale nedá se říci, že by mě při čtení pohltila. Zploštění Celestina života na realizaci jejích tužeb mi připadalo nevěrohodné, ale možná, že sociopatie taková opravdu je. Celeste na jednu stranu dovede chlapce výborně manipulovat, vybírat si vhodné "oběti", na druhou stranu zoufale podcení Jackovu žárlivost.

NymphMaeve
21.01.2018

Kniha mě zaujala popisem a hned jsem si jí půjčila. Bohužel mě donutila, abych jí dvakrát odložila, ale protože nemám ráda nedočtené knihy, nakonec jsem se donutila jí dočíst. Nejvíc mi vadily chyby, kterých tam bylo hodně a také styl, jakým je kniha napsána. Je chaotická prolínají se tam myšlenky, realita, Celestiny touhy a mnoho dalšího. Celkově je to spíš popis nechutných tužeb a myšlenek. Jsem ráda, že jsem jí nakonec dočetla, ale určitě si jí už znovu nepřečtu.

medialstar
23.11.2017

Pornoromán pro intelektuály. :-) Mladá nymfomanka se specializací na 14ti leté hošíky, které díky sve profesi učitelky snadno loví přímo ve škole. Hodně otevřené, víc jak půlka textu líčí samotnou "akci". A není to stylem zadíval se jí dlouze do očí a rozepnul knoflíček. Celeste je pěkná mrcha, umí manipulovat a dosáhnout svého. Sex je pro ni prostředkem ukojení touhy, ale neváhá ho použít i k získání výhod, jako svou zbraň. Otázkou zůstavá, kdo je v příběhu ta oběť. Mlaďoši to dělají rádi a dobrovolně, spíš jim pak všechny holky, co přijdou po ní, budou zákonitě připadat nudný, co já vím. Zničí jim to období objevování, romantiky, tajemství. Celeste nemůže být nikdy šťastná, protože jakmile bude mít objekt touhy o rok víc, už ji to nerajcuje a musí jít dál. Každopádně po ní zůstává všude spoušť, šrámy na duši a pachuť ze života.
Docela nevšední je zmatek v postavě manžela, který se chvilku jmenuje Ford a pak zase náhle Fred. Chybička se vloudila.

tsal
21.09.2017

Tampa je vzrušující náhled do duše pedofilní sociopatky, která využívá profese učitelky na střední škole k lovu svých sexuálních obětí. Jejím cílem je nevýrazný chlapec – oběť, která bude nejen splňovat její zvrhlé nároky na fyzický vzhled, ale u které bude mít také jistotu diskrétnosti. Zatímco tedy mladík prožívá svou první velkou lásku, my čtenáři díky stylu vyprávění víme o každé učitelčině myšlence – víme, že si jen hraje a že je to vlastně docela mrcha.

Je to kontroverzní? Ano. Je to plné sexu? Ano. Je to úchylné? Ano. Také je to ale dobře napsané, a pokud jste fanoušky erotické literatury a dokážete ocenit i charaktery, které nesdílí vaše morální hodnoty, nelze než doporučit. Mám pocit, že o tohle se pokoušela Jamesová, když psala Padesát odstínů šedi. Tampa však na rozdíl od ní nezklamala a navíc zneužívání nevydává za lásku. Body k dobru.

Auer
18.09.2017

Lolita naruby.

Dobře napsaná hra na kočku a myš, pod jejíž podvratností se nakonec zřetelně odhaluje "obyčejná ženská story" a la Austenka.

caticulous
06.09.2017

Knihu jsem přečetla během nudného víkendu.
Téma je skvěle zvolené, ale nemůžu Tampu hodnotit příliš kladně z několika důvodů:
- Je opravdu podivně přeložená, což je poznat hned na prvních stranách
- Autorka se snažila velmi explicitně popisovat myšlenkové pochody a některá přirovnání jsou kostrbatá a nedávají smysl
- Po pár kapitolách se zaměříte víceméně na přímé řeči a tyto dlouhosáhlé opisy ničeho přeskočíte
- Manžel se chvíli jmenuje Ford, pak zase Fred...
- Ten doslov je prostě hrozný, úplně mi zkazil "jakž takž" dojem z celé knihy

Miluji ženské antihrdinky, psychologické sondy do narušených osobností a určitě bych si ráda přečetla podobné knihy, jen trochu líp napsané.

Veronika33
03.09.2017

Knihu som si kúpila a chcela prečítať v domnení, že to bude pikantná obrátená verzia Lolity. Príbeh ma však neskutočne sklamal, nebavil ma a zdal sa mi až prehnane vulgárny. Na to, že kniha je tenká som ju čítala dlho a do čítania som sa fakt nútila. Cele zlé.

Radka_p
23.08.2017

Toto bola ťažká káva, motív knih yopakujúci sa v lolite no s výmenou rolí, kedy sa do role pedofila dostáva 26 ročná žena, ktorá mi svojím správaním evokovala skôr niekoho násťročného. Obeťou sa stávajú chlapcí, ktorí ešte nedosiahli 15 rokov. Veľmi konkrétne popisy pohlavného styku sa prelínajú celou knihou a koniec knihy nekončí víťazstvom dobra nad zlom aj keď je dosť polemické čo je v tejto knihe dobro a čo zlo. Chýbal mi náhľad do detstva hlavnej postavy aby som lepšie porozumela ako sa z nej stal pedofil a sociopat.

wonika25
19.06.2017

Kniha se velmi dobře četla, a bavila mě od začátku až dokonce. Určitě se ke knize ještě vrátím.

Andrée
22.05.2017

Celeste je mladá narušená úča, která má zálibu v ještě mladších "rachitických" koloušcích. Pokud jim nedej Bůh začne rašit strniště nebo se na jejich těle objeví chloupek, přestávají být středem jejího zájmu. Prostě čím mladší, tím lepší. Jo a velkou výhodou jsou zkušenosti nula, neboť to se potom Celeste cítí jako královna.

Zajímavá sonda do hlavy sociopatky, jen doufám, že takových tady moc nepobíhá. Závěr knihy mohl být dle mého napsán mnohem dramatičtěji.

tweed
05.05.2017

Mladá krásná učitelka dělá ve svém životě tři věci:
1. masturbuje
2. myslí na sex
3. má sex

Všechno v životě dělá jen a pouze proto, aby mohla ošukávat nevyzrále chlapečky.
Pokud se vám nelíbí slovo šukat, tak to nečtěte.

Celá knížka je tedy o uspokojování libida mladé krásné učitelky a v podstatě nečtete nic jiného než to, jak si šahá (jak jí někdo šahá/jak by chtěla, ať jí někdo šahá) na klitoris.
Po přečtení prvních dvou kapitol, se můžete začít omezovat na čtení přímé řeči a nic zásadního vám neuteče. Takto můžete pokračovat do posledních pár kapitol, kdy se hlavní postava musí začít soustředit i na jiné věci než je koupání ve spermatu.

Asi tak pět minut jsem zvažovala, že tomu dám hvězdičky dvě,
ale jak to tady píšu, došlo mi, že kdybych celou dobu četla i každou její výplňkovou představu o sexu, tak se nejpozději v půlce zabiju.
Tudíž: při vynechávání zbytečností, to je tak na dvě hvězdičky.

Knížku doporučuji každému, kdo chce číst porno a 50 odstínů šedi považuje za čtení pod svou úroveň.
Nebo každému, komu bylo líto, že v Lolitě nebyl dostatek análu.

Jo a Lolita se mi kdysi taky nelíbila, takže asi neumím tyhle pedověci dostatečně ocenit. Nedávno se mi však líbilo All the Ugly and Wonderful Things, tak nevím.

Mimochodem - snad poprvé jsem u Odeonu vyloženě nesnášela doslov.

VerčaFF
04.05.2017

Souhlasím s ostatními komentáři, že tady nejde jen o popis sexuálních scén učitelky s chlapečky, ale je to dost dobrá studie jedné psychopatky, které podřídila celý svůj život své (společensky odsuzované) sexuální zálibě. Na dobře naplánované cestě za uspokojením neváhá zneužít ani ty studenty (ona je nemiluje, jen s nimi spí, a jakmile jim začnou rašit první vousy, tak už jsou pro ni nepřitažliví), ani manžela, kolegy apod. Sexuálních scén je tam dost, ale nemám pocit, že by byly nějak šokující, pokud odhlédnete od faktu, že jsou to její žáci. Vždyť kolik čtrnáctiletých kluků i holek má dneska už zkušenost se sexem...

elenai
27.04.2017

Celeste je jako zmijovec titánský - krásná na pohled, ale uvnitř pořádná žumpa. Potkat tuto osobu v reálu, odsoudila bych ji k doživotnímu uspokojování chlupatých řidičů náklaďáků. Takovou zrůdu ve světe literatury jsem snad nezažila. Ovšem poklona autorce, jak skvěle dokázala popsat Celestinu „nádhernou“ osobnost. Doufám, že nevychází z nějakých vlastních zkušeností. A doslov byl vážně divný. :-/

MakiMel
18.04.2017

Zas až tak příliš perverzní to není, podle komentářů jsem čekala něco daleko víc "za hranou". Ale hodnotím tak nějak průměrně. Asi by se v tom dala najít hlubší psychologie a perverzní zvrácenost hlavní postavy, ale je to až tak přebité sexuálními motivy, že hlubší myšlenka mi asi nějak unikla.

Rumplestiltskin
18.03.2017

Tampa je kniha, která se snažila šokovat.
Pro čtenáře, kteří nejsou tak zběhlí v dané problematice (nečtou knihy zaměřené na pedofilii či sexuální akt), mohla být kniha velmi šokující. Hlavní postava totiž není jenom pedofilní učitelka, ale zároveň sociopatka bez duše. Jejím životem se stalo zdokonalování sebe samé a mentorování nezletilých chlapců v oblasti sexu.
Je jasné, že v době po 50 shades už je téměř vše dovoleno (ač běžný čtenář zapomíná třeba na Lady Fuckingham nebo 120 dní Sodomy, které jsou mnohem více šokující) a je velmi těžké čtenáře šokovat. A mně se to stejně líbilo, i když byl průběh intimních kontaktů zaznamenáván poměrně detailně. Bylo zajímavé nahlížet na tento akt z pohledu někoho, kdo přímo lační po sexuálním uspokojení.
Výjimečný je i doslov, který se zabývá otázkami, které vyplynuly ze závěru knihy, ale i z celkového kontextu.

KaiShun
15.03.2017odpad!

Hodnoceni mluvi za vse

koolsavage
14.03.2017

Dobře napsaná sonda do hlavy sociopatky se zálibou v nezletilcích. Musím říct, že ač téma je poměrně znepokojivé, kniha se četla skvěle, vzhledem ke stylu a jazyku, který autorka zvolila. Upřímně mě fascinovalo, jak popsala Celestu a celý její šílený svět (představy, neschopnost udržet pozornost, drogování manžela i sebe...) a kam až je schopna ve své sebestřednosti zajít... A v neposlední řadě, podle mého názoru, dáva prostor se zamyslet; což není málo.

rybizka
21.02.2017

Výborně napsaná a hodně zvláštní kniha. Mile mě překvapilo,že to není jen erotika,ale parádní psychologický román na nevšední téma. Spisovatelka mi umožnila náhled do mysli zvrácené Celesty a právě to bylo pro mě velice zajímavé. Při i dlouho po dočtení jsem nad knihou přemýšlela,což asi bylo cílem. Je naivní myslet si,že takový,nebo Celestě podobní lidé neexistují. Těším se na další skvělé knihy od autorky.