druzickaster druzickaster komentáře u knih

Morfium Morfium Szczepan Twardoch

Nevěděl jsem co čekat od tohoto Polského autora a ano byl jsem mile překvapený. Kniha je velmi naturalistická, drsná a krutá, ale takový byl prostě život na začátku Druhé světové války v Polsku. Rodinné vztahy hlavního hrdiny ať směrem k rodičů, tak k vlasntí rodině jsou velmi komplikované a složité, nehledě na národnostní problémy. Hořkost z prohry bleskové války a do toho závislost na alkoholu a drogách....
Toto dílo asi nebude pro každého, ale mě bavilo až do konce a můžu jej doporučit.

28.05.2019 5 z 5

Otec prasátek Otec prasátek Terry Pratchett

Opět skvělá parodie. Epizoda v obchoďáku nemá chybu a přál bych podobné zážitky všem obchodníkům, kteří začínají s Prasečnicemi už někdy začátkem října. Dále potom, tolik známých postav v jednom dílu, který byl napěchovaný humorem nemělo chybu a do toho nakonec i krapet filozofie, prostě a jednoduše 5* a jde se na další díl.

28.05.2019 5 z 5

Děsivě autentické výpovědi. Forma monologu působí velmi sugestivně. Za chviličku si připadáte, že sedíte za stolem s těmi lidmi a posloucháte vyprávění o jejich životech a hrůze, kterou prožili. Jedním slovem, děs, tuto dobu jsem zažil jako pubescent, a na ten květnový palívý déšť nikdy nezapomenu. Odporná a děsivá byla propaganda a lži. Kolik lidských životů se mohlo zachránit....
Video pro obrázek této doby a hlavně propagandy u nás:

22.05.2019 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Nejak se ztratil muj predesly komentar, ale nevadi. Kniha se neda cist, pro mne je to proste odpad a opdadem zustane. Vic psat nebudu, at se mi opet komentar zahadne neztrati...

22.05.2019 odpad!

Útěk ze Severní Koreje Útěk ze Severní Koreje Blaine Harden

Za sebe, kniha byla mnohem, ale mnohem uvěřitelnější a čtivější než Útěk z tábora 14. A hlavně nejedná se jen o samotný útěk jako takový, ale autor zde celkem podrobně zmapoval situaci v Korei během 2. sv. války a v letech po ní za hrůzovlády pošahance jménem Kim-Ir-Sen, včetně intrik Stalinovského Ruska, Číny a Japonska. Ač je kniha z mého pohledu laděná trošičku tendnečně protirusky, i tak mě bavila a zhlt jsem ji za tuto dešťovou neděli. Na druhou stranu i celkem bez okolků popisuje americké okolky kolem odměny za Mig a tak dále. Jednoduše, pokud vás zajímá problém Korejského poloostrova a hlavně jeho severní části určitě sáhněte po této knize.

13.05.2019 5 z 5

Nohy z jílu Nohy z jílu Terry Pratchett

Krásná detektivní práce Hlídky. Elánius i Patricij jsou v tomto dílu neksutečně sympatičtí a záverečný monolog mě rozsekal. A světe div se, Nóblhóch jako šlechtic, golemové, obzvláště prímovní Dorfl, o tom jistě ještě usylšíme. Mno nebudu vyjmenovávat všechny postavy, v podstatě stačí jen číst a uvidíte, že to stojí za to, já jsem se bavil přímo královsky. A je čas se mrknout na Otce prasátek....

09.05.2019 5 z 5

Běžecký klub na konci světa Běžecký klub na konci světa Adrian J. Walker

Kousek Malevilu, špetka Cesty, trocha toho filozofování a je z toho obstojný postapo román. Je psaný lehkou formou a tím pádem se dobře čte, přečteno za tři dny. Hlavní zápletka, budiž, mohla být krapet promyšlenější, ale dá se snést. Pravda je, že kdo někdy alespoň trošku běhal, tak autorovi, potažmo hlavnímu hrdinovi dost rozumí v jeho vnitřních promluvách a pocitech. Závěr opět se zadními vrátky, tak uvidíme jestli nás autor poteší a bude pokračovat. Za mě dobrá kniha, kterou můžu doporučit.

07.05.2019 5 z 5

BZRK Reloaded BZRK Reloaded Michael Grant

Akce pokračuje i v dalším dílu, jak zde již psali čtenáři předemnou, četlo se snáze, člověk byl s mikro i marko obeznámen, postavy znal, takže bez problému. Naštval mě krapet konec, jak je zvykem, uspěchaný, vměstnaný do pár kapitol a hlavně otevřený jako vrata do hangáru, co to je jako? A já se ptám, kde je pokračování, no kde herdek je pokračvoání????
Doporučuji :)

01.05.2019 5 z 5

Maškaráda Maškaráda Terry Pratchett

Čarodějky nezklamou, stařenka a bábi opět v akci v plné polní. Prima příběh vystavěný na kostře Fantoma opery. Hodně jsem se bavil a závěr neměl chybu. Ač padouch, popsal operu tak dokonale, že souhlasím s každým slovem :) a si jsem stejný padouch. No nebudu nic naznačovat, je třeba přečíst. A jde se na Nohy z jílu jak praví Rusové Ljož na gliňajanych nožkach stajit :)))

01.05.2019 5 z 5

BZRK BZRK Michael Grant

Přiznám se, že podle názvu bych si knihu určitě nevybral. Rozhodlo, že bude končit licence na zapůjčení ebooku v knihovně, podíval jsem se o čem ten s prominutím "bláznivý" název může být, a...zaujalo, a...nelituji. Je to takový napínavý příbeh šmrcnutý Matrixem a ne nereálný a o to víc děsivý. Trošičku mi vadí, že se autor hned z kraje sám staví na jednu stranu, mohl být alespoň v prvním díle nautrální, ale co už. Nenudil jsme se od začátku až do konce, a poslední čtvrtina knihy má takový drajv a spád že jsem najednou otočil a cože? Poslendí strana? Naštěstí mám navazující díl, takže to nebyla taková tragedie. Mně osobně kniha velmi bavila a teším se na další díl, ehm kecám jsem už v půlce a nějak nebyl čas napsat komentář...

Edit: a je to opravdu tak nereálné? Na tohle jsem narazil po přečtení knihy....Nejmenší "sněhulák" na zemi ...2.7 mikronu vysoky

28.04.2019 5 z 5

Nový tajný deník Hendrika Groena, 85 let Nový tajný deník Hendrika Groena, 85 let Hendrik Groen

Další rok života důchodce v Holandsku. Je to zajímavá sonda do života starého člověka. Nenápadně vás seznámí s detaily, které mladý a středněvěký člověk nezná, nepociťuje a způsobí, že se na svět budete dívat zase trošku jiným pohledem. Pravda je, že pokračování deníku už začíná trošičku šablonovatět vzhledem k prvnímu dílu, ale to bude způsobeno tím, že deník začíná v lednu a končí v prosinci, takže zásadní drama se nemůže odehrát hned někde v březnu, to lze autorovi odpustit a na druhou stranu nelze ani vyloučit, že to tak skutečně bylo. Opět platí, nebudete se chechtat na celé kolo, ale usmívat se a smutnit budete, za to ručím. Uvidíme, zda pan Hendrik stihne ještě alespoň jeden deník, celkem by mě i zajímalo, jak to dopadne s klubem, s domovem....
Knihu doporučuju.

27.04.2019 5 z 5

Zrození českého státu Zrození českého státu Jan Bauer

V dospělosti doháním to, co jsem ošidil ve škole. Poutavě napsané počátky historie Čechů a Moravanů a dalších kmenů z té naší kotliny. Zajímavé, že jsem četl o sv. Vojtěchu a druhý den ráno v autě jsem poslouchal ČR Vltava kde byl komponovaný pořad o tomto světci. Kniha je psaná vcelku poutavě, nejedná se jen o suchá data, takže s klidem můžu doporučit.

25.04.2019 4 z 5

Zajímavé časy Zajímavé časy Terry Pratchett

Opravdu zajímavé časy se dějí na Zeměploše. U pana Pratchetta je velmi pozoruhodné to, že ať si vybere jakoukoliv problematiku na Zeměkouli, dokáže ji nádherně a vkusně parodovat na Zeměploše. Vyvažovací kontinent jako kompilát režimů Číny a KLDR nemá prostě chybu. Hlavní hrdinové Mrakoplaš, Dvoukvítek, barbar Cohen a jeho skvadra, Prófa atd. Nelze vyjmenovat všechny postavy, ale bavil jsem se opravdu královsky. Příběh je napěchovaný hláškama, které prostě zůstanou v hlavě.
Nezbývá nežli poděkovat autorovi a překladateli a podívat se na další díl. Ano a držet palce Mrakoplašovi, myslím, že ho čeká zase jedno velké, nevyžádané, dobrodružství....

22.04.2019 5 z 5

Tajný deník Hendrika Groena Tajný deník Hendrika Groena Hendrik Groen

Musím uznat, že z počátku jsem byl z knihy rozpačitý, ale postupem doby jsem si členy klubu staří-ale-ne-mrtví oblíbil i s jejich přednostmi a slabinami. Sám hlavní vypravěč se člověku pomaličku, ale jistě zavrtá pod kůži, takže na konci zjistíte, že vám chybí a chcete vědět jak to bude dál s novým deníkem. Ttakže si půjčím pokračování a budu se těšit. Nečekejte, že se budete smíchy válet po zemi, jsou to spíš lehce úsměvné situace a glosy. Ten rozpačitý začátek byl porovnáním některých problémů nizozemských důchodců s tuzemskými. Mno co by pak psali naši, ale ti nejspíš raději nepíší nic. Nakonec se ale ukáže, že všude je chleba o dvou kůrkách ..., takže, pokud se nebojíte smrti, cynismu, důchodců na elektroskůtrech a front u výtahu, určitě můžu tuto knihu doporučit.

14.04.2019 5 z 5

Soumrak Soumrak Dmitry Glukhovsky

Z knihy jsem trošku rozpačitý. Začátek a prostřední část je ne zcela záživná, politicko-filozofické vsuvky mě přímo nudily. Na hlavním hrdinovi se mi líbilo, že je to obyčejný člověk z masa a kostí, spíš posera a to dotvářelo uvěřitelný obraz. Závěr byl o poznání lepší a celkový nápad s vývojem světa mě zaujal. Sice nevím, proč středobodem je právě Moskva a Rusko, ale budiž. Knihu s klidným svědomím doporučím, ale nečekejte silné napětí a infarktové stavy. Poctivé 4*.

10.04.2019 4 z 5

Deníky Poliny Žerebcovové - Děvčátko uprostřed čečenské války Deníky Poliny Žerebcovové - Děvčátko uprostřed čečenské války Polina Žerebcova

Pokud by tato kniha byla postapo-antiutopistický román, byl by to dechberoucí zážitek. Ovšem, tohle byla bohužel krutá realita. Konec minulého a začátek nynějšího století, "pár" kilometrů od našich hranic, se děla zvěrstva jako za světových válek. Naprosto děsivé je, že to prováděl ruský národ sám na sobě, ostatně jak je správně popsáno v knize "...jako had, který požírá svůj vlastní ocas...."

Čečensko, pro mě trošku exotická země. Před první válkou směs národů, náboženství, ale nějak to fungovalo. Potom kdo nebyl Čečenec, měl dost velký problém, nedej bože, když byl Rus. A když jsem dále četl, že Rusové masakrovali civilní obyvatelstvo, ženy, děti, staré lidi, bylo mi z toho hodně smutno. Ještě horší bylo, že Čečenci se masakrovali navzájem pro byty, peníze a podobné nesmysly. Lidský život neměl téměř žádnou cenu. A v tomto všem malá devítiletá holka bojuje o holý život se svou matkou. Obě byly zásadové a přímé, což jim život, už tak těžký, ještě víc komplikuje. Do toho psychické problémy matky způsobené válečnými útrapami. Dospělý člověk by to nedal a Polina v tom všem ještě vystudovala a nakonec dokončila i vysokou školu. Obrovský respekt a smekám a klaním se až k zemi.

04.04.2019 5 z 5

Těžké melodično Těžké melodično Terry Pratchett

Krásný popis problémů vznikajících kapel, přes neřádského agenta, výborně popsaný ochraný svaz autorů až po bláznivé fanynky. Linka s příbuznou Smrťe také nezklame, včetně Alberta a jeho pomocníků a epizoda v cizinecké legii už vůbec nemá hybu. Prostě mohl bych tady popsat celou knihu, to si ji raději přečtu znovu.

29.03.2019 5 z 5

Třetí přání Třetí přání Robert Fulghum

Nebudu hodnotit, knihu odkládám asi po třetině. Ilustrace, popis života na Krétě fajn, ale vztahově? Přeslazené klišé. Zápletka se svědkem života je spíš potrhlá než zajímavá. Ale třeba nastane období, kdy budu naladěný na jiné vlně a knihu dočtu.

27.03.2019

Text Text Dmitry Glukhovsky

Tak to vezmeme popořádku. Začátek knihy, resp. jeho prvotní zápletka, je tak jednoduchá a naivní, jako by byla okopírovaná z béčkového filmu ze země někde za oceánem ve stylu Karate Kid, Rambo a jiné trapárny. Od setkání hlavního hrdiny se svým úhlavním nepřítelem mě kniha bavila...ano jsme uprostřed děje...myšlenka děje je neotřelá, ač krapet skřípe po technické stránce, i tak mě děj pořád bavil a zajímalo mě jak se hlavní hrdina, Ilja, popere s danou situací.A přichází velké finále, Iljo proč? Jen mi řekni proč a pak si dělej co chceš. Abych nespojloval nenapíšu k závěru víc, ale zklamal mě celkem dost.
Pokud odmyslím začátek a konec, mimochodem tohle jsem nedávno psal u jiné knihy, kniha je čitelná a dá se přežít. Musím uznat, že mi prozatím v žádné knize nebyly postavy tak lhostejné jako zde, což ale neubírá na čtivosti a člověk tak nějak proplouvá dějem jako Ilja svým zpackaným životem. Pokud by se z hlavní postavy stal totální záporák, vůbec by mi to nevadilo a asi bych mu i začal fandit, ale takhle mi bylo úplně jedno, co se s hlavním hrdinou stane, protože si za to mohl tak akorát sám.

27.03.2019 4 z 5

Při prvním "dílu" byl neotřelý styl autora a nápad s agilním stoletým dědulou prostě "wow". Odskoky do minulosti mi tam taky tolik nevadily, protože současnot byla obyčejný život, potrhlý, plný zvratů, ale "normální". V této knize se autor vydal opačným směrem. Scény s vrcholnými politik y jsou spíš trapné a dětinské, než aby pobavily. Pokd si chce autor do někoho kopnout, mohl si najít "dospělejší" formu a stejně svým oblíbencům vystavět pomník taky jinak a lépe. Pokud by se začátek a konec knihy odehrál v rozumných mezích, byl bych naprosto spokojen, ovšem takto je to prostě nezábavná slátaná brožura o (ne)snášenlivostí švédských a jiných evropských národů a to mě prostě nebaví.

26.03.2019 2 z 5