druzickaster

Přečtené 430Na věky věků
listopad - prosinec 2021
Na věky věků 2021, Ken Follett

Pěkné nezávislé pokračování série. Pár zmínek o předešlých postavách, ale nic dramatického a knihu lze číst klidně i bez návazností na první díl. Musím říct, že Caris mě děsně štvala, ale fakt hodně a že jediný svatý v knize byl Merthin, jinak prima dějové linky vedlejších postav, církev opět nezklamala a chovala se jak se chovala, no a nezbývá než se mrknout na další díl :) Určitě doporučuju.


Zmrtvýchvstání. Román nezdolné vůle
listopad - prosinec 2021
Zmrtvýchvstání. Román nezdolné vůle 2015, Michael Punke

Přečteno po shlédnutí filmu, a dobře jsem udělal. Film byl přeumělkovaný a Leonardo jako hlavní hrdina, drsný zálesák, to fakt nejde dohromady. Každopádně kniha mi velmi spravila chuť a jsem rád, že jsem ji přečetl. Nezdolná touha přežít a pomstít se, tato síla jako hnací motor je až neuvěřitelná. Oproti romatnickému závěru filmu je ten knižní spíš realistický, ale bohužel i to k životu patří. Knihu rozhodně doporučuju.


Pilíře země
říjen - listopad 2021
Pilíře země 2021, Ken Follett

Moc krásný příběh o stavitelích katedrál. Ken Follett umí příběhy vyprávět. Klaďasové jsou kaldní až na půdu, zlosynové jsou zlosyinští až zahrob. Církev je zkorumpovaná až do pekla. Tak by se dala kniha shrnout jednou větou. Román je opravdu o stavění katedrál a kostelů, o lidech co se kolem toho motají a ač se velká část děje odehrává v a u kláštera, dá se to vydržet. Každopádně nechybí napětí, romantika, erotika a to vše naměstnáno do jedné knihy udělá z tohoto románu velmi podařený kousek. Zaujalo v knize: Někdy se divil, proč lidé, jako je Jonathan, pořád ještě věří v církev, když je to tak nestydatě zkorumpovaný podnik.


My, utonulí
říjen - listopad 2021
My, utonulí 2017, Carsten Jensen

Opět mi schází půlhvězdičky, je to spíš 4,5. Kniha mě bavila, navazující vyprávění osudů jednotlivých protagonistů je prima, krapet mě štvala Knutova matka, celé její počínání bylo dosti nesmyslné, ale co mi vadilo hodně, byl závěr, opět jsem se ocitl u Cimrmanova Vichru z hor, autor si velmi usnadnil život, tím myslím psaní, a díky náhodám ve které nevěří ani největší optimista závěr knihy značně deklasoval, což ovšem vcelku vynahradí předcházející části knihy. Kniha určitě stojí za přečtení.


Zázrak flamendrů
duben - říjen 2021
Zázrak flamendrů 1964, Jaroslav Havlíček

Ač nejsem velký fanda povídkových knih, tato je prostě dokonalost sama. Jaroslav Havlíček pomocí krásného jazyka vypráví příběhy obyčejných lidí, vesměs neveselé, ale přesto zajímavé a dechberoucí. Ostatně netřeba více popisovat, stači prostě číst.


Slezský román
září - říjen 2021
Slezský román 2011, Petr Čichoň

Opět jako u Lanovky..., místní příběh i nářečí v pohodě, práce v Německu a Praha, nemám výhrady, ale ta Americká zápletka , to tam prostě nepatří, naprosto zbytečné a ubírá to knize autentičnosti. Škoda.


Checkpoint Charlie
září 2021 (01.-30.)
Checkpoint Charlie 2021, Iain MacGregor

Kniha je bezesporu zajímavé shrnutí poválečného rozdělení Německa a potažmo Berlína na západní a východní blok. Čtenář se dozví zajímavé věci o vybudované Berlínské zdi a jejich obětech, resp. obětech komunistického režimu. Nemohu se však zbavit dojmu, že je kniha spíš jednostranně prozápadně zaměřená a nějak nechápu proč dějiny Berlínské zdi nesepsal východní Němec, proč Brit? Z blahé paměti si pamatuju na poměrně zvláštní útěky, které v knize vůbec nejsou obsaženy (přelet pomocí rogala atd.) I přes výtky mohu toto dílo doporučit k přečtení.


Blázni a smrtelníci
30. září 2021
Blázni a smrtelníci 2018, Bernard Cornwell

Bernard Cornwell umí, o tom žádná. Jeho knihy jsou promyšlené a propracované, staví na historickém základu (stačí se podívat kolik měl Wiliam sourozenců :) ) a už to jede. Kniha mě bavila a můžu jen doporučit.


Lanovka nad Landekem
23. září 2021
Lanovka nad Landekem 2020, Petr Čichoň

Taková jednohubka, sotva jsem začal, už byl konec. Nářečí je v pohodě nebyl s ním problém, dokonce jsem jej uvítal, dělá to perfektní atmosféru, jako bych seděl s Johanem na Landeku u toho jeho rybníka a popíjel Ostravar, já bych si teda raději dal čepovaný. Co se děje týče, obešel bych se bez toho velkého světa a různých tajných služeb, raději bych poslouchal Trudu jaké to bylo na šachtě a Johanovo vyprávění jaké to bylo u vysoké pece, proto taky jedna hvězda dolů. Každopádně za sebe můžu říct: fajne jak cyp, jušiš!


Jin Ping Mei aneb Slivoň ve zlaté váze. Svazek druhý
září 2021 (16.-23.)
Jin Ping Mei aneb Slivoň ve zlaté váze. Svazek druhý 2013, neznámý, neuveden

Další pokračování života zbohatlíka Ximen Qing a jeho harému. V tomto svazku se toho až tak moc neděje, spíš si místy připadám jako v nějaké reality show ve stylu Vila Vyholených. Líbí se mi popisy situací ve formě básní, navozuje to úplně jinou atmosféru. Budu doufat, že nám Městská knihovna v Praze dodá další svazky ve formě ebooku za což je jim potřeba znovu poděkovat, za tak skvělý kus práce.


Jin Ping Mei aneb Slivoň ve zlaté váze - Svazek první
září 2021 (08.-16.)
Jin Ping Mei aneb Slivoň ve zlaté váze - Svazek první 2012, neznámý, neuveden

Zajímavý román neznámého autora doby dávno minulé. Příběh obyčejných lidí žijících v tehdejší Číně, korupce, alkol, prostitutky, vše bylo jako zboží a za peníze lidé na jedné straněně udělali vlastně cooliv, na druhé za ně zase cokoliv dostali. Autor příběh popsal život okresního města velmi realisticky, takže žádný hodný, silný a mravně uvědomnělý hrdina nevyhraje a ani nemže, není to pohádka, potom ano, vyhraje rozmazlený zazobaný hajzlík, tak jako v běžném životě. Tento fakt poměrně velké části populace nejspíš nešel pod nos, proto bylo a je toto veledílo statečně cenzúrováno pro blaho společnosti a čtenáře jako takového. V této souvislosti je nutno vyzvednout obsáhlý doslov překladatele, který čtenáře seznámí s historií tohoto románu. Dále potom je potřeba zmínit počin Městské knihovny v Praze, která vydala první dva svazky v elektronické podobě a dala je volně ke stažení, za což jim patří velké díky! Knihu rozhodně doporučuju.


Rouputuan - Meditační rohožky z masa
srpen - září 2021
Rouputuan - Meditační rohožky z masa 2011, Li Yu

Ač je téma krapet kontroverzní a i když přihlédneme k datumu vzniku, jedná se stále o knihu poutavou a poplatnou, obzvláště dnenšní době. Myšlenek a postřehů běžného života je v této alegorii až až a každý si v ní najde to své. Každopádně je to takový menší políček "růžové knihovně" a autor si s láskou a romací moc hlavu neláme. A zkuste říct, že to není nejlepší kniha na světě. ;)


Zlaté rouno
březen - září 2021
Zlaté rouno 1970, Robert Graves

Román svým strohým stylem připomíná spíš literaturu faktu nežli román. Hlavní hrdinové jsou odvážní a chytří lidé, než mýtické bytosti a kladně hodnotím i popis osudů jednotlivých členů výpravy po návratu zpět. Ač se mi do doslovu už moc nechtělo, jsem rád, že jsem jej přečetl, autor zde vysvětluje své teorie a pohnutky k úpravám děje popřípadě postav, přece jen se tato výprava konala poměrně dávno tomu. Není to sice román, který díky napětí ani neodložíte, ale jsem rád, že jsem si ho přečetl, ač to trvalo celkem dlouho.


Kniha tužeb
srpen 2021 (11.-27.)
Kniha tužeb 2021, Sue Monk Kidd

Kniha mi byla doporučena a musím uznat, že zpočátku jsem k ní nepřistupoval s úplnou důvěrou. "Profláklá" jména vedlejších postav ve mně nebudila velkou důvěru, ale autorka se tématu chopila velmi umně a vypracovala krásný příběh dívky Any a jejich příbuzných a přítelkyň. Jako muž říkám zcela nepokrytě, že jsem rád za dnešní dobu, kdy je žena spíš partner než domácí doplněk bez práv na svobodu a šance na vlastní názor.


Variace pro temnou strunu
červen - srpen 2021
Variace pro temnou strunu 1978, Ladislav Fuks

Ladislav Fuks, můj oblíbený autor a vždycky mě překvapí, vždycky si po přečtení jeho díla říkám, chce to pauzičku, než to vstřebám, ale už se zase těším na další knihu a stejně tomu je i po přečtení Variace pro temnou strunu. Poměrně dlouho jsem hledal slova, kterými bych tuto knihu charakterizoval....snivá a temná, ano tak bych to popsal ve zkratce. Při čtení jako bych měl před očima nějakou mlhu, jak bych nakukoval do pokoje a do praku, školy přes celofán a viděl spíš jen obrysy než ucelenou scénu a tyto vjemy umí pan autor čtenáři velmi sugestivně vnutit. Závěr knihy byl opět fámozní a vygradovaný, obrovsky zrychlený a nestačil jsem kmitat očima po řádcích jak mě děj strhl. Silná kniha a můžu jen doporučit.


Falešné hranice
červen - srpen 2021
Falešné hranice 2018, Václava Jandečková

Za knihou je kus poctivé fortelné dřiny, posbírat střípky z protokolů, dohledat místa, opravdu smekám a klaním se hluboce pře autorkou. Příběhy "hlavních hrdinů" jsou velmi smutné a tragické a v podstatě jako přes kopírák, stejně jako ona šmejdská šablona zvaná "akce Kámen". Člověk ani nechce věřit, čeho jsou lidé schopni, co si mohli provádět navzájem, klamat se, lhát si za cenu zmařených let života.... Asi nejmsutnější na celé této kauze je, že vlastně za tyto podvody nebyl nikdo potrestán, tedy až na oběti, ty si svůj kalich hořkosti vypily dodna. Být odsouzený na nedovolené opuštění státu, anž by se tak vlastně stalo, to je skutečně vrchol podlosti a zvůle. Téměř mi to připomíná jeden proces, kdy byl člověk nařčen z podněcování k nenávist a když se ohradil, že k ničemu takovému ale nedošlo, bylo mu řečeno: "...ale mohlo k tomu dojít...", stejně tak mohlo dojít k opuštění republiky... Je až děsivé, jak si režim byl vědom, že kdyby otevřel hranice, tak by tu nakonec nezbyl nikdo krom pár magorů z vládnoucí garnitury... Knihu doporučuju, není to lehké čtení, ale stojí za to, nemělo by se na tyto levárny zapomínat.


Válečník
červen 2021 (09.-24.)
Válečník 2021, Bernard Cornwell

Rád jsem poznal pana Uhtdreda, Finana a vůbec všechny ty statečné válečníky, kteří neustále nasazovali svůj život a čest a domov. Můžu říct, že tento díl mě bavil víc než předešlý a i když děj už pomalu ztrácí dech, stejně jako náš starý přítel, přesto se mi ale kniha četla dobře. Rád jsem se prokousal celou sérií a můžu ji jen doporučit.


Meč králů
červen 2021 (03.-09.)
Meč králů 2020, Bernard Cornwell

Asi poprvé v této sérii dávám 4.5*. Děj mě už tak nějak moc nevtáhl, námořní dobrodružství mi už k panu Uhtredovi nesedí a jeho zmatené chování jakbysmet. Nevím, nebylo to úplně ono, ale pořád mě to bavilo, uvidím co 13. díl, snad to nebude smolná třináctka.


Stopař Děrsu Uzala
srpen 2020 - červen 2021
Stopař Děrsu Uzala 1959, Vladimir Klavdijevič Arseňjev

Moc pěkná kniha, nádhera s jakým málem lidi dokázali vystačit, tedy pokud měli potřebné zkušenosti pro život v drsné, ale nádherné přírodě. Obdivuhodná pokora, smysl pro život a respekt k ostatním "lidi" stopaře Děrsua je až dojemná a závěr knihy, ač se dal očekávat, mě dost zamrzel. Jediné co mi nesedělo byla mluva Děrsua, nemůžu si na ni zvyknout, ale to bude spíš jen můj problém a na hodnocení tedy nemá vliv. Knihu mohu jen doporučit.


Ve vyšším zájmu
březen - duben 2021
Ve vyšším zájmu 1964, Alexandr Isajevič Solženicyn

Pěkné tři povídky, o obyčejných lidech a jejich chápání světa. Povídka Ve vyšší zájmu se mi asi zaryla pod kůži nejvíc, ta bezmoc a bezpráví a stejně se to děje a svět se točí dál. Každopádně i obě další byly skvělé a knížečka stojí za přečtení.


Jako v nebi, jenže jinak
březen 2021 (09.-16.)
Jako v nebi, jenže jinak 2019, Aleš Palán

Opět povedené dílko, byl jsem překvapený, jak je kniha díky fotogafiím těžká :) Autorovi se povedlo vybrat zajímavé lidi se kterými vskutku souzním, obzvláště v této "pitomé" době. Určitě se ke knize ještě vrátím a pevně věřím, že bude pokračvání...


Chudák Avrosimov / Šipovovy patálie aneb Starodávná fraška
listopad 2020 - březen 2021
Chudák Avrosimov / Šipovovy patálie aneb Starodávná fraška 1987, Bulat Šalvovič Okudžava

Není to úplně snadné čtení, ale nakonec jsem se knihou prokousal. Pravda, že nádherně reflektuje i tuto dementní dobu, pravda zašlapána fantiky pod koberec, systém funguje na bázi demntů a odborníci jsou nakonec obviňováni za jejich chyby, prostě klasika nás slovanů...


Lux Perpetua
22. prosinec 2020
Lux Perpetua 2010, Andrzej Sapkowski

Opět jako preřešlý díl, hlavní hrdina mě nebavil a děj se spíš vlekl, tedy až na pár světlých chvilek. Asi dobře, že to byl díl poslední, tedy autor to alespoň svatosvat slíbil :)


Boží bojovníci
květen - prosinec 2020
Boží bojovníci 2010, Andrzej Sapkowski

Poslední dobou mám nějaký problém ztotožnit se s hlavním hrdinou. Reynevan mě tak nějak místy štval, místy mi bylo úplně fuk co se s ním stane. Moje nejoblíbenější postavy byly Juta, Samsons a Šarlej, ti alespoň vědeli co chtějí. Závěr knihy měl být buď další díl , nebo o třetinu kratší, takto to bylo zybtečně nadstavováno a protahováno, že to vlastně nebylo ani vtipné ani zábavné.


Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři
říjen - listopad 2020
Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři 2018, Aleš Palán

Luksusní záležitost, byl jsem i na autorově přednášce v knihovně a tak jsem nějak tušil co mě zhruba čeká. Ovšem příběhy lidí z knihy jsou ještě silnější než jsem čekal a vyloženě jsme byli naladění na jedné vlně. Kniha se čte sama a můžu jen doporučit.


Tajný závod
08. říjen 2020
Tajný závod 2013, Daniel Coyle

Každý fanda cyklistiky by si měl přečist tuto niternou zpověď bývalého vrcholového cyklisty o praktikách ve vrcholovém pelotonu. "Dřel jsem o chlebu a vodě, rozuměj bez podpůrných prostřeků a byl jsem na chvostu závodního pole....", "...ano dopoval jsem , dopovali všichni, jak by jste se zachoval vy?" Knihu jsem dočítal u etapového závodu Giro d' Italia a komentátor v 5 etapě říká: "...byl si pro něco do, auta a evidentně nechce abychom viděli co to bylo, vypadalo to jako inhalátor pro astmatiky, ano většina jezdců závodního pole má diagnózu astmatik..." Takže opravdu je tento sport očištěný? Pokud se v něm budou točit tak šílené peníze, nebude to asi ani možné. Každopádně knihu doporučuju....


Čas ztracených holubic
08. říjen 2020
Čas ztracených holubic 2013, Sofi Oksanen

Výborná kniha, chvíli trvá, než se člověk zorientuje, ale kniha zaujmme stoprocventně. Krapet se stydím, že Estonsko, ne tak moc vzdálená země, je pro mne spíš exotická a jsme moc rád, že jsem se pomocí příběhu dozvěděl něco z její druhoválečné historie. Rozhodně se chystám i na další knihy autorky.


Letec
srpen - říjen 2020
Letec 2018, Jevgenij Vodolazkin

Autor Lauruse opet nezklamal i kdyz knihy zase zakoupena ve velmi velke sleve, nejak to nechapu. Kniha je vrstvena na soucasnost, minulost a hlavni pribeh se promita diky postupnym vzpominkam. Hodne mi to pripomina Kosmonauta z Cech. Nosny pribeh neni tak dulezity a je spis upozaden hodne silnymi vzpominakami na minulost. Nechci prozrazovat, takze knihu spis jen doporucim.


Tři nepatrní muži
červen - srpen 2020
Tři nepatrní muži 1978, Norbert Frýd

To si takhle sedíte v čekárně a mrknete na okno kde je pidi knihovnička, vem si mě, přečti mě a narazíte na tenhle skvost. Autor pro mne do té doby neznámý velmi mile překvapil. Parádní tři příběhy, které mají hloubkou a pitvají mužského ducha až na kost. Místy se na rtech objeví i úsměv, ale není to příliš často. Knihu můžu jen doporučit a rozhodně není poslední z dílny pana Frýda.


Vzpomínka na Zemi
únor - červenec 2020
Vzpomínka na Zemi 2018, Liou Cch'-sin

Parádně promyšlený závěr trilogie. Musím se přiznat, že jakmile došlo na dimenze pod nebo nad naší trojrozměrnou, měl jsme už dost problém s fantazií, ale to je vyloženě můj problém, ne autorův. Sin mě dost štvala a nevím proč zrovna ona, ale co už... jo a jsem rád, že žiju v této době kdy nám více méně stále hrouda nohu víže a ne v budoucnosti. Jednoznačně nelituju, že jsem tyto knihy četl a můžu je všechny tři jen doporučit.


Obrazy z dějin Říše ruské II
23. červen 2020
Obrazy z dějin Říše ruské II 1984, Nikolaj Michajlovič Karamzin

Osudy Godunova, a co se potom dělo dál, tak to čtenáři spadne čelist :) I když je jasné proč Karamzin neměl onoho Dimitrije rád, ale já jsme mu fandil, protože něco tak drzého se jen tak nevidí a hlavně, vyšlo mu to.... Opět skvělé a dopručuji!


Obrazy z dějin Říše ruské I
23. červen 2020
Obrazy z dějin Říše ruské I 1984, Nikolaj Michajlovič Karamzin

Na doporučení jsme se začetl a spadla mi brada. Perfektně popsané rané dějiny našich východních sousedů. Ač v knize nezazní jediná přímá řeč, autor dějiny vypráví tak sugestivně, že je člověk napnutý jako struna jak to vlastně všechno dopadne. Jo a pohádky, tak ty jsou podle skutečných událostí, rozmařilý mladý "král" se po zásahu dvou mnichů srovná a je ten nejhodnější, země jen kvete, lid jej má rád, přijdou zlí rádcové, ty dva nechají odklidit a z "krále" se stne bestie a to doslova...z komořího až na cara atd. nechci zbytečně spjlovat, je třeba si přečíst. Určitě doporučuju!


Datapoušť
květen - červen 2020
Datapoušť 2017, Zdeněk Záhora

Moc neznámých, moc proměnných. Tuším co chtěl autor říct, ale chyběl mi průvodce tímto zvláštním světem, tak autor nechal všechny neznáme na fantazii čtenáře a to mi prostě nesedí. Postavy, nic, ani jedna mě nechytla u srdce, bylo mi fakticky jedno co se s nimi stane a co se stane s datapouští a asi i proto jsem knihu četl tak dlouho. Je mi to líto, ale 2*.


Narrenturm
19. květen 2020
Narrenturm 2005, Andrzej Sapkowski

Mé první seznámení s autorem. Kniha se odehrává za doby Husitů, i když z počátku spíš v Polsku, ale k nám je to coby kamenem dohodil. Husitská epocha je pro mne velmi zajímavá a rád si o ní přečtu zase z jiného úhlu. Sapkowski umně vylíčil tuto epochu a nebere si moc servítky ani s křesťany, inkvizicí, ale ani s Husity. Místy tedy krapet uletí do sféry sci-fi, ale kdo mohl vědět, že v té době neexistovaly čardoějnice, mágové a jiná dobrá společnost. Za mě dobrá historická kniha a jdu se podívat na život hlavního hrdiny u nás v Čechách.


O času a řece
březen - květen 2020
O času a řece 1961, Thomas Wolfe

Pokračování života Evžena Ganta alter ega samotného autora Thomase Wolfeho, pokračuje po knize K domovu pohleď anděle, Evženovou emancipací, snahou odprostit se od rodiny, kde ne vždy zažíval šťastné chvilky, a prožívat a užívat svůj mladý jankovitý život na plné obrátky. Jenže, on je Evžen tak trochu introvert, takže užívá tak nějak vnitřně, a nám o tom poví jen díky této knize. Silnou stránkou knihy není ani tak děj, to by mohla být road movie v podstatě na pár stran. Amerika a posléze evropská anabáze, ale vnitřní života Evžena, jeho vjemy, nálady, popis krajiny, měst, lidí, to je to co vám veme dech, co vás posadí do židle, podlomí nohy a jen žasnete, co Wolfe dokáže napsat. Popsat nevinný "závod" dvou parních vlaků jedoucí souběžně stejným směrem, na bratru, pěti stranách a přitom nemáte pocit, že by něco bylo navíc. Pocity cestujících radost , že předhánějí druhý vlak a zase jejich kyselé obličeje, že už zase nevedou, no nádhera. A takových situací, stavů a nálad je v knize nespočet. Velmi silné je i loučení s bratrem a otcem, je to syrové, ale přece lidské, velmi lidské. Nebudu nikomu tvrdit, že se kniha čte sama a že je to oddechovka, ne není, ale za přečtení rozhodně stojí.


Já, rytíř
duben 2020 (25.-27.)
Já, rytíř 2020, František Niedl

Kvalita pořád dobrá, ač je to už sedmý díl. Opět jsme se dozvěděli kousek z životů hlavních protagonistů, jen mi připadlo, že kniha je krapet víc pohádkovější a méně napínavá ve smyslu, přijeli všechno klaplo, popřípadě pomohl kamarád kterého bychom nečekali. Nechci aby autor hlavní hrdiny kosil jako na poli, ale přitvrdil bych krapet. Každopádně čtivé to je a můžu doporučit. Jo a ještě trošku mi chybí komentář autora, kolik bylo možno v historii reálné a kolik je vyloženě smyšlenka.


O myších a lidech
duben 2020 (15.-23.)
O myších a lidech 2004, John Steinbeck

Krátké, ale silné. Přátelství, zodpovědnost, zmar. Sny nalajnované a krásně vymyšlené, ale stejně tušíte, že se neuskuteční a tuší to i hlavní postava. Když jsem začal číst, bylo mi jasné co bude, a taky že bylo a stejně mě to překvapilo. Je úžasné co se dá natěsnat do pár stránek. Doporučuji.


Člověk nula
březen - duben 2020
Člověk nula 2020, Anna Starobiněc

Na knihu jsem se těšil, ale nebylo to zcela to pravé ořechové. Začátek i následný děj slibný, ovšem v knize je potom spousta jinotajů a narážek a člověk si pomalu musí vymyslet svůj vlastní příběh. Taky mi vadilo, že ač se autorka snažila děj nenabral žádný spád a pořád si jel tou svou padesátkou i když byl už dávno mimo obec. Kniha neurazí, ale na druhé čtení už nedojde. Je to spíš 3.5*


Roboti a impérium
30. březen 2020
Roboti a impérium 2003, Isaac Asimov

Poslední díl série, tentokráte už bez Eliáše, ale jeho potomstvo jménu Baley určitě ostudu neudělá. Líbí se mi paralela s námořními objeviteli ve stylu Kryštofa Kolomba. Giskard a Daneel jsou čím dál tím víc ve formě, tuto verzi už bych si asi dokázal představit jako kamarády :) Myslím, že se jedná velmi slušné zakončení sétie i s malými vrátky pro pokračování, ale bohužel...


Roboti úsvitu
leden - březen 2020
Roboti úsvitu 2003, Isaac Asimov

Eliáš opět exceluje, setkání se starým známým R. Daneelem a a jeho přítelem a kolegou Giskardem, taky se svou davnou láskou, no čtení na pohodu, nechybí ani dramatické zápletky, prostě kvalita jako předešlé díly. No zbývá se vrhnout na poslední díl této série.


1 ...