druzickaster

Na věky věkůNa věky věkůKen Follett

Pěkné nezávislé pokračování série. Pár zmínek o předešlých postavách, ale nic dramatického a knihu lze číst klidně i bez návazností na první díl. Musím říct, že Caris mě děsně štvala, ale fakt hodně a že jediný svatý v knize byl Merthin, jinak prima dějové linky vedlejších postav, církev opět nezklamala a chovala se jak se chovala, no a nezbývá než se mrknout na další díl :) Určitě doporučuju.

25.12.2021

Zmrtvýchvstání. Román nezdolné vůleZmrtvýchvstání. Román nezdolné vůleMichael Punke

Přečteno po shlédnutí filmu, a dobře jsem udělal. Film byl přeumělkovaný a Leonardo jako hlavní hrdina, drsný zálesák, to fakt nejde dohromady. Každopádně kniha mi velmi spravila chuť a jsem rád, že jsem ji přečetl. Nezdolná touha přežít a pomstít se, tato síla jako hnací motor je až neuvěřitelná. Oproti romatnickému závěru filmu je ten knižní spíš realistický, ale bohužel i to k životu patří. Knihu rozhodně doporučuju.

13.12.2021

Pilíře zeměPilíře zeměKen Follett

Moc krásný příběh o stavitelích katedrál. Ken Follett umí příběhy vyprávět. Klaďasové jsou kaldní až na půdu, zlosynové jsou zlosyinští až zahrob. Církev je zkorumpovaná až do pekla. Tak by se dala kniha shrnout jednou větou. Román je opravdu o stavění katedrál a kostelů, o lidech co se kolem toho motají a ač se velká část děje odehrává v a u kláštera, dá se to vydržet. Každopádně nechybí napětí, romantika, erotika a to vše naměstnáno do jedné knihy udělá z tohoto románu velmi podařený kousek.

Zaujalo v knize:
Někdy se divil, proč lidé, jako je Jonathan, pořád ještě věří v církev, když je to tak nestydatě zkorumpovaný podnik.

26.11.2021

My, utonulíMy, utonulíCarsten Jensen

Opět mi schází půlhvězdičky, je to spíš 4,5. Kniha mě bavila, navazující vyprávění osudů jednotlivých protagonistů je prima, krapet mě štvala Knutova matka, celé její počínání bylo dosti nesmyslné, ale co mi vadilo hodně, byl závěr, opět jsem se ocitl u Cimrmanova Vichru z hor, autor si velmi usnadnil život, tím myslím psaní, a díky náhodám ve které nevěří ani největší optimista závěr knihy značně deklasoval, což ovšem vcelku vynahradí předcházející části knihy. Kniha určitě stojí za přečtení.

10.11.2021

Zázrak flamendrůZázrak flamendrůJaroslav Havlíček

Ač nejsem velký fanda povídkových knih, tato je prostě dokonalost sama. Jaroslav Havlíček pomocí krásného jazyka vypráví příběhy obyčejných lidí, vesměs neveselé, ale přesto zajímavé a dechberoucí. Ostatně netřeba více popisovat, stači prostě číst.

25.10.2021

Slezský románSlezský románPetr Čichoň

Opět jako u Lanovky..., místní příběh i nářečí v pohodě, práce v Německu a Praha, nemám výhrady, ale ta Americká zápletka , to tam prostě nepatří, naprosto zbytečné a ubírá to knize autentičnosti. Škoda.

04.10.2021

Checkpoint CharlieCheckpoint CharlieIain MacGregor

Kniha je bezesporu zajímavé shrnutí poválečného rozdělení Německa a potažmo Berlína na západní a východní blok. Čtenář se dozví zajímavé věci o vybudované Berlínské zdi a jejich obětech, resp. obětech komunistického režimu. Nemohu se však zbavit dojmu, že je kniha spíš jednostranně prozápadně zaměřená a nějak nechápu proč dějiny Berlínské zdi nesepsal východní Němec, proč Brit? Z blahé paměti si pamatuju na poměrně zvláštní útěky, které v knize vůbec nejsou obsaženy (přelet pomocí rogala atd.) I přes výtky mohu toto dílo doporučit k přečtení.

30.09.2021

Blázni a smrtelníciBlázni a smrtelníciBernard Cornwell

Bernard Cornwell umí, o tom žádná. Jeho knihy jsou promyšlené a propracované, staví na historickém základu (stačí se podívat kolik měl Wiliam sourozenců :) ) a už to jede. Kniha mě bavila a můžu jen doporučit.

30.09.2021

Lanovka nad LandekemLanovka nad LandekemPetr Čichoň

Taková jednohubka, sotva jsem začal, už byl konec. Nářečí je v pohodě nebyl s ním problém, dokonce jsem jej uvítal, dělá to perfektní atmosféru, jako bych seděl s Johanem na Landeku u toho jeho rybníka a popíjel Ostravar, já bych si teda raději dal čepovaný. Co se děje týče, obešel bych se bez toho velkého světa a různých tajných služeb, raději bych poslouchal Trudu jaké to bylo na šachtě a Johanovo vyprávění jaké to bylo u vysoké pece, proto taky jedna hvězda dolů. Každopádně za sebe můžu říct: fajne jak cyp, jušiš!

23.09.2021

Jin Ping Mei aneb Slivoň ve zlaté váze. Svazek druhýJin Ping Mei aneb Slivoň ve zlaté váze. Svazek druhý neznámý, neuveden

Další pokračování života zbohatlíka Ximen Qing a jeho harému. V tomto svazku se toho až tak moc neděje, spíš si místy připadám jako v nějaké reality show ve stylu Vila Vyholených. Líbí se mi popisy situací ve formě básní, navozuje to úplně jinou atmosféru.
Budu doufat, že nám Městská knihovna v Praze dodá další svazky ve formě ebooku za což je jim potřeba znovu poděkovat, za tak skvělý kus práce.

23.09.2021

Jin Ping Mei aneb Slivoň ve zlaté váze - Svazek prvníJin Ping Mei aneb Slivoň ve zlaté váze - Svazek první neznámý, neuveden

Zajímavý román neznámého autora doby dávno minulé. Příběh obyčejných lidí žijících v tehdejší Číně, korupce, alkol, prostitutky, vše bylo jako zboží a za peníze lidé na jedné straněně udělali vlastně cooliv, na druhé za ně zase cokoliv dostali. Autor příběh popsal život okresního města velmi realisticky, takže žádný hodný, silný a mravně uvědomnělý hrdina nevyhraje a ani nemže, není to pohádka, potom ano, vyhraje rozmazlený zazobaný hajzlík, tak jako v běžném životě. Tento fakt poměrně velké části populace nejspíš nešel pod nos, proto bylo a je toto veledílo statečně cenzúrováno pro blaho společnosti a čtenáře jako takového. V této souvislosti je nutno vyzvednout obsáhlý doslov překladatele, který čtenáře seznámí s historií tohoto románu. Dále potom je potřeba zmínit počin Městské knihovny v Praze, která vydala první dva svazky v elektronické podobě a dala je volně ke stažení, za což jim patří velké díky! Knihu rozhodně doporučuju.

16.09.2021

Rouputuan - Meditační rohožky z masaRouputuan - Meditační rohožky z masaLi Yu

Ač je téma krapet kontroverzní a i když přihlédneme k datumu vzniku, jedná se stále o knihu poutavou a poplatnou, obzvláště dnenšní době. Myšlenek a postřehů běžného života je v této alegorii až až a každý si v ní najde to své. Každopádně je to takový menší políček "růžové knihovně" a autor si s láskou a romací moc hlavu neláme. A zkuste říct, že to není nejlepší kniha na světě. ;)

03.09.2021

Zlaté rounoZlaté rounoRobert Graves

Román svým strohým stylem připomíná spíš literaturu faktu nežli román. Hlavní hrdinové jsou odvážní a chytří lidé, než mýtické bytosti a kladně hodnotím i popis osudů jednotlivých členů výpravy po návratu zpět. Ač se mi do doslovu už moc nechtělo, jsem rád, že jsem jej přečetl, autor zde vysvětluje své teorie a pohnutky k úpravám děje popřípadě postav, přece jen se tato výprava konala poměrně dávno tomu. Není to sice román, který díky napětí ani neodložíte, ale jsem rád, že jsem si ho přečetl, ač to trvalo celkem dlouho.

01.09.2021

Kniha tužebKniha tužebSue Monk Kidd

Kniha mi byla doporučena a musím uznat, že zpočátku jsem k ní nepřistupoval s úplnou důvěrou. "Profláklá" jména vedlejších postav ve mně nebudila velkou důvěru, ale autorka se tématu chopila velmi umně a vypracovala krásný příběh dívky Any a jejich příbuzných a přítelkyň. Jako muž říkám zcela nepokrytě, že jsem rád za dnešní dobu, kdy je žena spíš partner než domácí doplněk bez práv na svobodu a šance na vlastní názor.

27.08.2021

Variace pro temnou strunuVariace pro temnou strunuLadislav Fuks

Ladislav Fuks, můj oblíbený autor a vždycky mě překvapí, vždycky si po přečtení jeho díla říkám, chce to pauzičku, než to vstřebám, ale už se zase těším na další knihu a stejně tomu je i po přečtení Variace pro temnou strunu.
Poměrně dlouho jsem hledal slova, kterými bych tuto knihu charakterizoval....snivá a temná, ano tak bych to popsal ve zkratce. Při čtení jako bych měl před očima nějakou mlhu, jak bych nakukoval do pokoje a do praku, školy přes celofán a viděl spíš jen obrysy než ucelenou scénu a tyto vjemy umí pan autor čtenáři velmi sugestivně vnutit.
Závěr knihy byl opět fámozní a vygradovaný, obrovsky zrychlený a nestačil jsem kmitat očima po řádcích jak mě děj strhl.
Silná kniha a můžu jen doporučit.

10.08.2021

Falešné hraniceFalešné hraniceVáclava Jandečková

Za knihou je kus poctivé fortelné dřiny, posbírat střípky z protokolů, dohledat místa, opravdu smekám a klaním se hluboce pře autorkou.
Příběhy "hlavních hrdinů" jsou velmi smutné a tragické a v podstatě jako přes kopírák, stejně jako ona šmejdská šablona zvaná "akce Kámen". Člověk ani nechce věřit, čeho jsou lidé schopni, co si mohli provádět navzájem, klamat se, lhát si za cenu zmařených let života....
Asi nejmsutnější na celé této kauze je, že vlastně za tyto podvody nebyl nikdo potrestán, tedy až na oběti, ty si svůj kalich hořkosti vypily dodna. Být odsouzený na nedovolené opuštění státu, anž by se tak vlastně stalo, to je skutečně vrchol podlosti a zvůle. Téměř mi to připomíná jeden proces, kdy byl člověk nařčen z podněcování k nenávist a když se ohradil, že k ničemu takovému ale nedošlo, bylo mu řečeno: "...ale mohlo k tomu dojít...", stejně tak mohlo dojít k opuštění republiky...
Je až děsivé, jak si režim byl vědom, že kdyby otevřel hranice, tak by tu nakonec nezbyl nikdo krom pár magorů z vládnoucí garnitury...
Knihu doporučuju, není to lehké čtení, ale stojí za to, nemělo by se na tyto levárny zapomínat.

10.08.2021

VálečníkVálečníkBernard Cornwell

Rád jsem poznal pana Uhtdreda, Finana a vůbec všechny ty statečné válečníky, kteří neustále nasazovali svůj život a čest a domov. Můžu říct, že tento díl mě bavil víc než předešlý a i když děj už pomalu ztrácí dech, stejně jako náš starý přítel, přesto se mi ale kniha četla dobře. Rád jsem se prokousal celou sérií a můžu ji jen doporučit.

24.06.2021

Meč králůMeč králůBernard Cornwell

Asi poprvé v této sérii dávám 4.5*. Děj mě už tak nějak moc nevtáhl, námořní dobrodružství mi už k panu Uhtredovi nesedí a jeho zmatené chování jakbysmet. Nevím, nebylo to úplně ono, ale pořád mě to bavilo, uvidím co 13. díl, snad to nebude smolná třináctka.

09.06.2021

Stopař Děrsu UzalaStopař Děrsu UzalaVladimir Klavdijevič Arseňjev

Moc pěkná kniha, nádhera s jakým málem lidi dokázali vystačit, tedy pokud měli potřebné zkušenosti pro život v drsné, ale nádherné přírodě. Obdivuhodná pokora, smysl pro život a respekt k ostatním "lidi" stopaře Děrsua je až dojemná a závěr knihy, ač se dal očekávat, mě dost zamrzel. Jediné co mi nesedělo byla mluva Děrsua, nemůžu si na ni zvyknout, ale to bude spíš jen můj problém a na hodnocení tedy nemá vliv. Knihu mohu jen doporučit.

03.06.2021

Ve vyšším zájmuVe vyšším zájmuAlexandr Isajevič Solženicyn

Pěkné tři povídky, o obyčejných lidech a jejich chápání světa. Povídka Ve vyšší zájmu se mi asi zaryla pod kůži nejvíc, ta bezmoc a bezpráví a stejně se to děje a svět se točí dál. Každopádně i obě další byly skvělé a knížečka stojí za přečtení.

09.04.2021

Jako v nebi, jenže jinakJako v nebi, jenže jinakAleš Palán

Opět povedené dílko, byl jsem překvapený, jak je kniha díky fotogafiím těžká :) Autorovi se povedlo vybrat zajímavé lidi se kterými vskutku souzním, obzvláště v této "pitomé" době. Určitě se ke knize ještě vrátím a pevně věřím, že bude pokračvání...

16.03.2021

Chudák Avrosimov / Šipovovy patálie aneb Starodávná fraškaChudák Avrosimov / Šipovovy patálie aneb Starodávná fraškaBulat Šalvovič Okudžava

Není to úplně snadné čtení, ale nakonec jsem se knihou prokousal. Pravda, že nádherně reflektuje i tuto dementní dobu, pravda zašlapána fantiky pod koberec, systém funguje na bázi demntů a odborníci jsou nakonec obviňováni za jejich chyby, prostě klasika nás slovanů...

09.03.2021

Lux PerpetuaLux PerpetuaAndrzej Sapkowski

Opět jako preřešlý díl, hlavní hrdina mě nebavil a děj se spíš vlekl, tedy až na pár světlých chvilek. Asi dobře, že to byl díl poslední, tedy autor to alespoň svatosvat slíbil :)

22.12.2020

Boží bojovníciBoží bojovníciAndrzej Sapkowski

Poslední dobou mám nějaký problém ztotožnit se s hlavním hrdinou. Reynevan mě tak nějak místy štval, místy mi bylo úplně fuk co se s ním stane. Moje nejoblíbenější postavy byly Juta, Samsons a Šarlej, ti alespoň vědeli co chtějí. Závěr knihy měl být buď další díl , nebo o třetinu kratší, takto to bylo zybtečně nadstavováno a protahováno, že to vlastně nebylo ani vtipné ani zábavné.

22.12.2020

Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiRaději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiAleš Palán

Luksusní záležitost, byl jsem i na autorově přednášce v knihovně a tak jsem nějak tušil co mě zhruba čeká. Ovšem příběhy lidí z knihy jsou ještě silnější než jsem čekal a vyloženě jsme byli naladění na jedné vlně. Kniha se čte sama a můžu jen doporučit.

02.11.2020

Tajný závodTajný závodDaniel Coyle

Každý fanda cyklistiky by si měl přečist tuto niternou zpověď bývalého vrcholového cyklisty o praktikách ve vrcholovém pelotonu. "Dřel jsem o chlebu a vodě, rozuměj bez podpůrných prostřeků a byl jsem na chvostu závodního pole....", "...ano dopoval jsem , dopovali všichni, jak by jste se zachoval vy?" Knihu jsem dočítal u etapového závodu Giro d' Italia a komentátor v 5 etapě říká: "...byl si pro něco do, auta a evidentně nechce abychom viděli co to bylo, vypadalo to jako inhalátor pro astmatiky, ano většina jezdců závodního pole má diagnózu astmatik..." Takže opravdu je tento sport očištěný? Pokud se v něm budou točit tak šílené peníze, nebude to asi ani možné. Každopádně knihu doporučuju....

08.10.2020

Čas ztracených holubicČas ztracených holubicSofi Oksanen

Výborná kniha, chvíli trvá, než se člověk zorientuje, ale kniha zaujmme stoprocventně. Krapet se stydím, že Estonsko, ne tak moc vzdálená země, je pro mne spíš exotická a jsme moc rád, že jsem se pomocí příběhu dozvěděl něco z její druhoválečné historie. Rozhodně se chystám i na další knihy autorky.

LetecLetecJevgenij Vodolazkin

Autor Lauruse opet nezklamal i kdyz knihy zase zakoupena ve velmi velke sleve, nejak to nechapu. Kniha je vrstvena na soucasnost, minulost a hlavni pribeh se promita diky postupnym vzpominkam. Hodne mi to pripomina Kosmonauta z Cech. Nosny pribeh neni tak dulezity a je spis upozaden hodne silnymi vzpominakami na minulost. Nechci prozrazovat, takze knihu spis jen doporucim.

08.10.2020

Tři nepatrní mužiTři nepatrní mužiNorbert Frýd

To si takhle sedíte v čekárně a mrknete na okno kde je pidi knihovnička, vem si mě, přečti mě a narazíte na tenhle skvost. Autor pro mne do té doby neznámý velmi mile překvapil. Parádní tři příběhy, které mají hloubkou a pitvají mužského ducha až na kost. Místy se na rtech objeví i úsměv, ale není to příliš často.
Knihu můžu jen doporučit a rozhodně není poslední z dílny pana Frýda.

04.08.2020

Vzpomínka na ZemiVzpomínka na ZemiLiou Cch'-sin

Parádně promyšlený závěr trilogie. Musím se přiznat, že jakmile došlo na dimenze pod nebo nad naší trojrozměrnou, měl jsme už dost problém s fantazií, ale to je vyloženě můj problém, ne autorův. Sin mě dost štvala a nevím proč zrovna ona, ale co už... jo a jsem rád, že žiju v této době kdy nám více méně stále hrouda nohu víže a ne v budoucnosti. Jednoznačně nelituju, že jsem tyto knihy četl a můžu je všechny tři jen doporučit.

09.07.2020