Checkpoint Charlie

Působivé, fascinující a originální dějiny hraničního přechodu Charlie, slavného vojenského stanoviště na hranicích Východního a Západního Berlína. Místa, kde byla i v čase studené války půda hodně žhavá. Kniha pojednává o nervy drásajícím střetu mezi Západem a SSSR, v němž vystupují významné světové osobnosti jako Eisenhower, Stalin, John Fitzgerald Kennedy, Nikita Chruščov, Mao Ce-tung, Nixon, Reagan a další politici této epochy. Nechybí však ani dosud nezveřejněné rozhovory s lidmi, kteří stavěli a bourali berlínskou zeď, dětmi, které ji překonaly, příbuznými a přáteli, jejichž blízcí zahynuli při pokusu o průnik, příslušníky vojenské policie a vojáky strážícími jednotlivá kontrolní stanoviště, agenty CIA, MI6 a Stasi, kteří dohlíželi na přeshraniční akce, politiky, jejichž ambice utvářely podobu zdi, novináři, kteří zaznamenali její historii, a mnoha dalšími, jejichž živé vzpomínky završily příběh hraničního přechodu Charlie....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457046/big_checkpoint-charlie-a04-457046.jpg 4.314
Literatura světová, Literatura naučná, Historie

Vydáno: , Argo

Checkpoint Charlie: The Cold War, The Berlin Wall, and the Most Dangerous Place On Earth, 2019

Kniha Checkpoint Charlie

Jack93

Už když jsem viděl knihu prvně po jarním znovuotevření knihkupectví, tušil jsem, že půjde o poutavé dílo. Realita však předčila očekávání. Jak autor upozorňuje hned na začátku, nejde o historickou analýzu, nýbrž o svědectví lidí, jejichž život existence berlínské zdi zásadně ovlivnila. MacGregorovo dílo je perfektním příkladem orální historie. Dát dohromady desítky jednotlivých příběhů vyžaduje velké umění.
Zároveň ale knize nechybí komplexnost. Začínáme poválečnými dějinami Německa/Berlína, pokračujeme blokádou hlavního města, vznikem NSR/NDR, důvodem vybudování zdi, krizí, při níž sovětské a americké tanky stály u Checkpointu Charlie proti sobě, popisem nejslavnějších útěků z nesvobody do demokracie a končíme rozložením zdi a znovusjednocením Německa. Po přečtení zbývá jediné - vrátit se zpátky do Berlína a znovu si projít ta nejdůležitější místa studené války.

druzickaster

Kniha je bezesporu zajímavé shrnutí poválečného rozdělení Německa a potažmo Berlína na západní a východní blok. Čtenář se dozví zajímavé věci o vybudované Berlínské zdi a jejich obětech, resp. obětech komunistického režimu. Nemohu se však zbavit dojmu, že je kniha spíš jednostranně prozápadně zaměřená a nějak nechápu proč dějiny Berlínské zdi nesepsal východní Němec, proč Brit? Z blahé paměti si pamatuju na poměrně zvláštní útěky, které v knize vůbec nejsou obsaženy (přelet pomocí rogala atd.) I přes výtky mohu toto dílo doporučit k přečtení.

opic 12

Zdi.
Zátarasy.Ploty.Závory.Opevnění.Hranice.Čáry.Linie.Uzavírky.A jistě další z mnoha nástrah,aby někdo jiný někam jinam nechodil kam není povoleno.
Zdi napříč uzemí.Přes hory a řeky.Vedoucí skrze městem.Ulicemi.Domy.
Rozdělující rodiny.Příbuzné.Přátelé.Milence.
Rozdělující povahy i myšlení.Zdi v hlavách lidí.
Režim co se historicky znemožnil,vlastně svým způsobem unavil.
Ale ještě než samotná překážka padla,stála mnoho životů.Než se ten nesmysl rozložil a byl rozdupán.Flustrovaní Berlínané nevěřící té absurditě,že něco takového je možné.Co dokáží ti nahoře vymyslet a dokončit do obludných rozměrů.
Ochránit obyvatelstvo před zlem.O jak jsou starostlivý.Když se utíká,tak se zamkne.Dveře bez kliky a basta.
Orwell byl překonán mami.Dohled lidí nad jejich životy.Systematické deptání organizace Stasi.
Paranoia.Donášení.Nikde nebylo bezpečno.Leckdy ani ve vlastním bytě.Totalita ve své formě dovedená na samou mez úděsné dokonalosti.
Checkpoint charlie je svědectvím o tom všem a spoustu jiného.Hlavně však o době a lidech uvnitř uměle rozděleného města.
Dnes možná pro mladou generaci jen těžko pochopitelné a přeci tak ještě docela nedávno skutečné.
Tenkrát na mezi východem a západem,kdy svět šílel a vymýšlel kdejakou chujovinu.
Kdy stačilo málo a svět byl na pokraji další světové.Hrstka měla osudy většiny lidstva ve svých rukou.Až zarážející.
Je skvělé žít v době,kdy je nám dopřáno o tom jenom číst.Oni to zažili ty nespočetné davy.Zdi padnou.Kasty a moc se rozloží.Kulty osobností vyšumí.Říše zavane prach.Ale co ty zdi.Cožpak nikdy nevymizí.
Dokud budou vycházet takové knihy a napsány bez ohýbání historie pak snad můžeme být zatím klidní.
Klidní.Zatím.
Jestli budete zlobit.Tak vás zamknem !

ondrej.b

Tak přesně na tuhle knihu jsem čekal. Naprosto čtivou a srozumitelnou formou vyjádřeno vše, co se chcete dozvědět o rozděleném Berlíně, o zdi a o všem s tím spojené. Můžete koukat na různé filmové dokumenty o té době, ale v knize je to tak nějak všechno srozumitelnější a víc zajímavější.

sidini

Lze vyprávět komplikované dějiny jako rozdělení Německa srozumitelně? Ano, tato kniha je toho důkazem. O událostech Západního a Východní Berlína vypráví autor pomocí skutečných příběhů. Hlavními aktéry nejsou jen politici, ale také agenti tajných služeb, vojáci, novináři, a v neposlední řadě také obyčejní lidé – obyvatelé Berlína toužící natolik po svobodě, že za ní byli ochotni vše riskovat a někdy zaplatit i cenu nejvyšší. Ačkoliv mi téma rozdělení Německa nebylo neznámé, dozvěděla jsem se spoustu nových věcí a kapitoly jsem hltala jako bych četla napínavý román. Jen děsivé na tom bylo, že vyprávěné příběhy se skutečně staly. Je až neuvěřitelné, co vše museli lidé prožívat, strach, odloučení, beznaděj, smrt, a proč? Protože komunismus je … .

louluk

Velice působivé a strhující vyprávění o berlínské zdi očima pamětníků. Dostanete se pod kůži tajným agentům, politikům i obyčejným lidem, kteří se ji pokusili překonat a utéct do západní části. Fakt skvělá knihy i pro všechny, kteří se chtějí s historií berlínské zdi seznámit.

naroznej

Tak tato kniha by měla být povinnou četbou na školách. Aby děti pochopily v jakém hnusu byly nuceni jejich rodiče/prarodiče žít. Perfektní rozbor poválečného Německa a celé poválečné historie jednoho velkého města. Dnes už se to jeví pomalu jako absurdní pohádka. Ale ta zeď byla všude přítomná a setkal se s ní každý návštěvník i východního Berlína.

Vladař
Vladař