druzickaster druzickaster komentáře u knih

Stopař Děrsu Uzala Stopař Děrsu Uzala Vladimir Klavdijevič Arseňjev

Moc pěkná kniha, nádhera s jakým málem lidi dokázali vystačit, tedy pokud měli potřebné zkušenosti pro život v drsné, ale nádherné přírodě. Obdivuhodná pokora, smysl pro život a respekt k ostatním "lidi" stopaře Děrsua je až dojemná a závěr knihy, ač se dal očekávat, mě dost zamrzel. Jediné co mi nesedělo byla mluva Děrsua, nemůžu si na ni zvyknout, ale to bude spíš jen můj problém a na hodnocení tedy nemá vliv. Knihu mohu jen doporučit.

03.06.2021 5 z 5

Ve vyšším zájmu Ve vyšším zájmu Alexandr Isajevič Solženicyn

Pěkné tři povídky, o obyčejných lidech a jejich chápání světa. Povídka Ve vyšší zájmu se mi asi zaryla pod kůži nejvíc, ta bezmoc a bezpráví a stejně se to děje a svět se točí dál. Každopádně i obě další byly skvělé a knížečka stojí za přečtení.

09.04.2021 5 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Opět povedené dílko, byl jsem překvapený, jak je kniha díky fotogafiím těžká :) Autorovi se povedlo vybrat zajímavé lidi se kterými vskutku souzním, obzvláště v této "pitomé" době. Určitě se ke knize ještě vrátím a pevně věřím, že bude pokračvání...

16.03.2021 5 z 5

Chudák Avrosimov / Šipovovy patálie aneb Starodávná fraška Chudák Avrosimov / Šipovovy patálie aneb Starodávná fraška Bulat Šalvovič Okudžava

Není to úplně snadné čtení, ale nakonec jsem se knihou prokousal. Pravda, že nádherně reflektuje i tuto dementní dobu, pravda zašlapána fantiky pod koberec, systém funguje na bázi demntů a odborníci jsou nakonec obviňováni za jejich chyby, prostě klasika nás slovanů...

09.03.2021 5 z 5

Lux Perpetua Lux Perpetua Andrzej Sapkowski

Opět jako preřešlý díl, hlavní hrdina mě nebavil a děj se spíš vlekl, tedy až na pár světlých chvilek. Asi dobře, že to byl díl poslední, tedy autor to alespoň svatosvat slíbil :)

22.12.2020 3 z 5

Boží bojovníci Boží bojovníci Andrzej Sapkowski

Poslední dobou mám nějaký problém ztotožnit se s hlavním hrdinou. Reynevan mě tak nějak místy štval, místy mi bylo úplně fuk co se s ním stane. Moje nejoblíbenější postavy byly Juta, Samsons a Šarlej, ti alespoň vědeli co chtějí. Závěr knihy měl být buď další díl , nebo o třetinu kratší, takto to bylo zybtečně nadstavováno a protahováno, že to vlastně nebylo ani vtipné ani zábavné.

22.12.2020 4 z 5

Luksusní záležitost, byl jsem i na autorově přednášce v knihovně a tak jsem nějak tušil co mě zhruba čeká. Ovšem příběhy lidí z knihy jsou ještě silnější než jsem čekal a vyloženě jsme byli naladění na jedné vlně. Kniha se čte sama a můžu jen doporučit.

02.11.2020 5 z 5

Tajný závod Tajný závod Daniel Coyle

Každý fanda cyklistiky by si měl přečist tuto niternou zpověď bývalého vrcholového cyklisty o praktikách ve vrcholovém pelotonu. "Dřel jsem o chlebu a vodě, rozuměj bez podpůrných prostřeků a byl jsem na chvostu závodního pole....", "...ano dopoval jsem , dopovali všichni, jak by jste se zachoval vy?" Knihu jsem dočítal u etapového závodu Giro d' Italia a komentátor v 5 etapě říká: "...byl si pro něco do, auta a evidentně nechce abychom viděli co to bylo, vypadalo to jako inhalátor pro astmatiky, ano většina jezdců závodního pole má diagnózu astmatik..." Takže opravdu je tento sport očištěný? Pokud se v něm budou točit tak šílené peníze, nebude to asi ani možné. Každopádně knihu doporučuju....

Čas ztracených holubic Čas ztracených holubic Sofi Oksanen

Výborná kniha, chvíli trvá, než se člověk zorientuje, ale kniha zaujmme stoprocventně. Krapet se stydím, že Estonsko, ne tak moc vzdálená země, je pro mne spíš exotická a jsme moc rád, že jsem se pomocí příběhu dozvěděl něco z její druhoválečné historie. Rozhodně se chystám i na další knihy autorky.

Letec Letec Jevgenij Vodolazkin

Autor Lauruse opet nezklamal i kdyz knihy zase zakoupena ve velmi velke sleve, nejak to nechapu. Kniha je vrstvena na soucasnost, minulost a hlavni pribeh se promita diky postupnym vzpominkam. Hodne mi to pripomina Kosmonauta z Cech. Nosny pribeh neni tak dulezity a je spis upozaden hodne silnymi vzpominakami na minulost. Nechci prozrazovat, takze knihu spis jen doporucim.

Tři nepatrní muži Tři nepatrní muži Norbert Frýd

To si takhle sedíte v čekárně a mrknete na okno kde je pidi knihovnička, vem si mě, přečti mě a narazíte na tenhle skvost. Autor pro mne do té doby neznámý velmi mile překvapil. Parádní tři příběhy, které mají hloubkou a pitvají mužského ducha až na kost. Místy se na rtech objeví i úsměv, ale není to příliš často.
Knihu můžu jen doporučit a rozhodně není poslední z dílny pana Frýda.

04.08.2020 5 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Parádně promyšlený závěr trilogie. Musím se přiznat, že jakmile došlo na dimenze pod nebo nad naší trojrozměrnou, měl jsme už dost problém s fantazií, ale to je vyloženě můj problém, ne autorův. Sin mě dost štvala a nevím proč zrovna ona, ale co už... jo a jsem rád, že žiju v této době kdy nám více méně stále hrouda nohu víže a ne v budoucnosti. Jednoznačně nelituju, že jsem tyto knihy četl a můžu je všechny tři jen doporučit.

09.07.2020 5 z 5

Obrazy z dějin Říše ruské II Obrazy z dějin Říše ruské II Nikolaj Michajlovič Karamzin

Osudy Godunova, a co se potom dělo dál, tak to čtenáři spadne čelist :) I když je jasné proč Karamzin neměl onoho Dimitrije rád, ale já jsme mu fandil, protože něco tak drzého se jen tak nevidí a hlavně, vyšlo mu to....
Opět skvělé a dopručuji!

23.06.2020 5 z 5

Obrazy z dějin Říše ruské I Obrazy z dějin Říše ruské I Nikolaj Michajlovič Karamzin

Na doporučení jsme se začetl a spadla mi brada. Perfektně popsané rané dějiny našich východních sousedů. Ač v knize nezazní jediná přímá řeč, autor dějiny vypráví tak sugestivně, že je člověk napnutý jako struna jak to vlastně všechno dopadne. Jo a pohádky, tak ty jsou podle skutečných událostí, rozmařilý mladý "král" se po zásahu dvou mnichů srovná a je ten nejhodnější, země jen kvete, lid jej má rád, přijdou zlí rádcové, ty dva nechají odklidit a z "krále" se stne bestie a to doslova...z komořího až na cara atd. nechci zbytečně spjlovat, je třeba si přečíst.
Určitě doporučuju!

23.06.2020 5 z 5

Datapoušť Datapoušť Zdeněk Záhora

Moc neznámých, moc proměnných. Tuším co chtěl autor říct, ale chyběl mi průvodce tímto zvláštním světem, tak autor nechal všechny neznáme na fantazii čtenáře a to mi prostě nesedí. Postavy, nic, ani jedna mě nechytla u srdce, bylo mi fakticky jedno co se s nimi stane a co se stane s datapouští a asi i proto jsem knihu četl tak dlouho. Je mi to líto, ale 2*.

20.06.2020 2 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Mé první seznámení s autorem. Kniha se odehrává za doby Husitů, i když z počátku spíš v Polsku, ale k nám je to coby kamenem dohodil. Husitská epocha je pro mne velmi zajímavá a rád si o ní přečtu zase z jiného úhlu. Sapkowski umně vylíčil tuto epochu a nebere si moc servítky ani s křesťany, inkvizicí, ale ani s Husity. Místy tedy krapet uletí do sféry sci-fi, ale kdo mohl vědět, že v té době neexistovaly čardoějnice, mágové a jiná dobrá společnost. Za mě dobrá historická kniha a jdu se podívat na život hlavního hrdiny u nás v Čechách.

19.05.2020 5 z 5

O času a řece O času a řece Thomas Wolfe

Pokračování života Evžena Ganta alter ega samotného autora Thomase Wolfeho, pokračuje po knize K domovu pohleď anděle, Evženovou emancipací, snahou odprostit se od rodiny, kde ne vždy zažíval šťastné chvilky, a prožívat a užívat svůj mladý jankovitý život na plné obrátky. Jenže, on je Evžen tak trochu introvert, takže užívá tak nějak vnitřně, a nám o tom poví jen díky této knize. Silnou stránkou knihy není ani tak děj, to by mohla být road movie v podstatě na pár stran. Amerika a posléze evropská anabáze, ale vnitřní života Evžena, jeho vjemy, nálady, popis krajiny, měst, lidí, to je to co vám veme dech, co vás posadí do židle, podlomí nohy a jen žasnete, co Wolfe dokáže napsat. Popsat nevinný "závod" dvou parních vlaků jedoucí souběžně stejným směrem, na bratru, pěti stranách a přitom nemáte pocit, že by něco bylo navíc. Pocity cestujících radost , že předhánějí druhý vlak a zase jejich kyselé obličeje, že už zase nevedou, no nádhera. A takových situací, stavů a nálad je v knize nespočet. Velmi silné je i loučení s bratrem a otcem, je to syrové, ale přece lidské, velmi lidské. Nebudu nikomu tvrdit, že se kniha čte sama a že je to oddechovka, ne není, ale za přečtení rozhodně stojí.

19.05.2020 5 z 5

Já, rytíř Já, rytíř František Niedl

Kvalita pořád dobrá, ač je to už sedmý díl. Opět jsme se dozvěděli kousek z životů hlavních protagonistů, jen mi připadlo, že kniha je krapet víc pohádkovější a méně napínavá ve smyslu, přijeli všechno klaplo, popřípadě pomohl kamarád kterého bychom nečekali. Nechci aby autor hlavní hrdiny kosil jako na poli, ale přitvrdil bych krapet.
Každopádně čtivé to je a můžu doporučit.
Jo a ještě trošku mi chybí komentář autora, kolik bylo možno v historii reálné a kolik je vyloženě smyšlenka.

27.04.2020 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Krátké, ale silné. Přátelství, zodpovědnost, zmar. Sny nalajnované a krásně vymyšlené, ale stejně tušíte, že se neuskuteční a tuší to i hlavní postava. Když jsem začal číst, bylo mi jasné co bude, a taky že bylo a stejně mě to překvapilo. Je úžasné co se dá natěsnat do pár stránek.
Doporučuji.

23.04.2020 5 z 5

Člověk nula Člověk nula Anna Starobiněc

Na knihu jsem se těšil, ale nebylo to zcela to pravé ořechové. Začátek i následný děj slibný, ovšem v knize je potom spousta jinotajů a narážek a člověk si pomalu musí vymyslet svůj vlastní příběh. Taky mi vadilo, že ač se autorka snažila děj nenabral žádný spád a pořád si jel tou svou padesátkou i když byl už dávno mimo obec. Kniha neurazí, ale na druhé čtení už nedojde. Je to spíš 3.5*

15.04.2020 3 z 5