My, utonulí

Nesourodá posádka dánských námořníků v roce 1848 vyplouvá z ostrovního městečka Marstal, aby čelila Němcům. Ne všichni se však z boje vrátí – a ti, co ano, už nikdy nebudou jako dřív. Patří k nim i smělý Laurids Madsen, který ihned znovu prchá na širé moře. Když jeho syn Albert dospěje, vydává se svého ztraceného otce hledat. Plavba ho zavede do nejvzdálenějších koutů světa a do spárů té nejhorší společnosti. Albert se vrací s tajemnou scvrklou hlavou a sužují ho neblahé předtuchy o krveprolití. V jeho rodném městě stále více a více velí ženy a mezi nimi je i vdova, jež chce všechny muže osvobodit od kruté nadvlády moře....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/357187/my-utonuli-QYS-357187.jpeg 4.530
Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno:, Omega

Vi, de druknede (2006)

Kniha My, utonulí

Jjana14

Kniha, která by možná na první dojem mlhla vypadat, že se nebude číst dobře, ale velmi brzy vtáhne čtenáře do děje a ten nedokáže přestat číst, dokud se nedozní jak to dopadlo. Zároveň je to ale poměrně smutné čtení. Rozhodně ji doporučuji.

Teclaireddy

Velký epický román se zajímavými osudy. Zaujala mě vyprávěcí technika s městem v roli pozorovatele - kolektivní román je to však jen částečně, příběh se ve skutečnosti jen soustředí na několik hlavních postav. Autor píše poutavě, ale na můj vkus je kniha přeci jen moc obsáhlá, některé pasáže byly méně záživné. Celkově mi trochu vadila přílišná epičnost, velkolepost a místy i nepravděpodobnost děje ("náhodná" setkání po letech na druhé straně světa apod.). Asi mi více sedí civilnější kolektivní romány z námořního prostředí (např. W. Heinesen, J. Bojer). Ale stojí za přečtení...

Ticiana

Tak tohle bylo úplně skvělý. Originální, dechberouci, úžasný a zároveň nahanejici hrůzu a plný naděje ale i zoufalství. Pro mne to byla kniha o namornicich a životě hlavne Alberta a Erika Knuda. Kniha je rozsáhlá ale dej i stránky Vám budou ubihat. A dnes jsem se docetla ze se chystá seriálová adaptace. Jupiii tohle skvostni dílo si ji zaslouží.

Alma-Nacida
30.12.2018

Zvláštní kniha, kterou jsem si vybrala hlavně kvůli námořnictví, nakonec byla i o něm, ale hlavně o lidech v mezních situacích. Vlastně taková v podstatě sága, ale nikoli rodinná, nýbrž městská. V závěru knihy jsem se už opravdu třásla, aby přežil aspoň někdo, a tak mi i závěrečný danse macabre nepřipadal děsivý zdaleka tak jako to, co mu předcházelo.
Taky jsem si vzpomněla, jak jsem kdysi dávno četla Moře v plamenech a na ten děs.
"Tehdy Knud Erik naivně věřil, že válka celý svět změnila v loď a že nepřítel, proti němuž se sjednotili, se svou krutou silou podobal moři. Netušil, že válka měla jiná pravidla, a ani to, že ta pravidla mají zničit loajalitu a silný smysl pro soudržnost, jež v jeho duši zanechaly roky strávené na moři. ... Pro plavbu v konvoji existovala určitá pravidla. Před vyplutím se na pevnině konala schůze a rozkaz od komodora konvoje zněl vždy stejně: udržujte rychlost a kurz. ... Existoval ještě další rozkaz, který v jejich svědomích rostl jako nádor: zasažené lodi nikdy nejezděte na pomoc a nezastavujte se pro přeživší. Plavidlo, které by bylo byť jen na okamžik nehybné, by se stalo terčem ponorek a bombardérů a riskovalo by tak ztrátu nákladu, jenž byl pro válečné úsilí nezbytný. Konvoj se plavil proto, aby ten náklad doručil, ne aby zachraňoval topící se námořníky.
Toto pravidlo pramenilo z hořké nezbytnosti. A ačkoli si to Knud Erik uvědomoval, nemohl se zbavit dojmu, že to byl útok na celou jeho identitu. Měl podezření, že ho nemá zničit torpédo, ale rozkaz, jenž ho nutil ignorovat tonoucí muže křičící o pomoc."

cori
04.11.2018

Autor sepsal kroniku dánského města Marstal složenou z životních osudů několika námořníků a jejich blízkých napříč generacemi. Vše začíná botami Lauridse Madsena, poté sledujeme osudy jeho syna Alberta, který se na stará kolena ujme malého Knuda Erika, jemuž se podaří dožít se konce 2.světové války.
Víc než popis krušného života na moři mě zaujalo líčení dětství malého Alberta a jeho boje proti krutému učiteli Isagerovi i příhody klučicí party kolem Knuda Erika a jejich boj proti Hermanovi.
Spoiler: scéna s porodem kdysi ztracené osoby během náletu ve vlnách Atlantiku mi přišla dost nepravděpodobná.
Mé sympatie si získal i koktavý Vilhjelm, který přežil zamrznutí lodi v ledu a během svého uvěznění se své vady zbavil

Ventimiglia
15.10.2018

Několik nezapomenutelných pasáží. 1) Válka mezi Dány a Němci 1848. Rádobyvojáci nejsou vycvičení, připravení, vůbec netuší, co je čeká. Ale jsou permanentně udržovaní v bojeschopnosti prostřednictvím alkoholu. "Myslel přitom na jediné: kdy dostane další kořalku?" (28) "Konečně se dostavil tolik očekávaný účinek kořalky. V opilosti jsme se propadli do prázdnoty, jež povstala z hrůz kolem nás. Plavili jsme se po temném moři s jediným cílem: nedívat se dolů a neutopit se." (29) Velice působivé je i líčení zajetí poražených Dánů.
2) Úžasné dramatické líčení dobrodružství Alberta Madsena, který se vypravil hledat svého otce Lauridse. Nechá si perly a vysušenou hlavu kapitána Jamese Cooka? Najde vykoupení?
3) Účast marstalských námořníků ve druhé světové válce. Knud Erik a jeho zoufalství: malá červená světýlka, která ho ničí. Je kapitánem lodi v konvoji a zmítají jím protichůdné city. Žádná loď nesmí zastavit a pomáhat tonoucím z lodí, které zasáhla torpéda nebo bombardéry: do lodi, která zastaví, by narazily další lodě a katastrofa by se znásobila. Ale pro každého námořníka je zásadním principem solidarita - tonoucímu se prostě musí pomoci. Knuda Erika pronásledují červená světýlka, která označují námořníky v ledové vodě, i ve snech. Jak se s tím vyrovnat? A nádherný obraz dítěte, Haralda Modrozuba, který je zachráněn a který vrátí smysl zničeným životům.
Není to lehké čtení - ale zato silné!

a.k
17.08.2018

Román zachycuje období od r. 1848 až do konce války r. 1945. Seznámí nás se životními osudy obyčejných dánských námořníků a jejich drsným a pro ně zcela běžným životem Budete svědky zneužití jejich námořního umění v dobách válečných konfliktů. Kniha mě moc překvapila a určitě mohu doporučit k přečtení. Probudí ve vás protichůdné emoce, o kterých budete ještě dlouho přemýšlet.

LadyAnn
06.04.2018

Krásná knížka. Strhující a poutavý příběh od skutečně brilantního vypravěče. Nadšeně doporučuji (a nebojte se rozsahu, 700 stran přečteno za tři pracovní dny :))!

Autor knihy

Carsten Jensen