Blázni a smrtelníci

Uprostřed alžbětinské Anglie sní Richard Shakespeare o oslnivé herecké kariéře. Prozatím se díky využívání hezké tváře, obratného kradení a pozoruhodné výmluvnosti protlouká, jak se dá. Vztah ke staršímu bratrovi, jehož hvězda právě stoupá, není vůbec přátelský a poslední zbytky vděčnosti za to, že se Richarda ujal po útěku z rodného Stratfordu, se pomalu, ale jistě vytrácejí. Když se ztratí nenahraditelné rukopisy her, po nichž pase konkurenční divadlo, hrdina knihy je nucen sehrát svou životní roli a ukrást texty zpátky. Při tom se dostává do ožehavých situací v nebezpečných, ale i nejvznešenějších částech a vrstvách Londýna, seznámí se s milou dívkou, podílí se na představení Snu noci svatojánské, uspořádaného u příležitosti svatby lorda komořího a před očima samotné královny Alžběty I. Autor uplatňuje veškeré své vypravěčské umění a udržuje od začátku až do konce čtenáře v napětí. Kniha zřejmě patří k jeho nejpůsobivějším dílům....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/369674/blazni-a-smrtelnici-FSG-369674.jpg 4.327

Fools and Mortals (2017)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, BB art

Kniha Blázni a smrtelníci

Madelisi

O Cornwellovi jsem slyšela. Po této knize jsem sáhla z toho důvodu, že je mi blízká její doba a popis děje taky nebyl špatný.
Ale kapitoly jsou moc dlouhé, což vlastně ani problém není. Naopak mi přišlo, že je v ději až moc postav, hůře se v nich orientovalo. Vadilo mi, že něco (viz anotace) se událo až za polovinou
????zmínění dvorských masek
????setkání s prvními herci Shakespearových her. A o tomto ta knížka vlastně je.

surikata246

Zvláštní směsice postav místy i bizarních v historickém divadelním prostředí, ale celkem zajímavé.

eva-lupen
30.11.2018

Tak na tohle jsem byla vážně zvědavá, protože některé knížky od Cornwella miluju a jiné mi nic neříkají. Tahle byla zpočátku nic moc, ale postupně se děj rozběhl a já četla a četla. Je pravda, že děj je jednodušší a docela předvídatelný, ale ta propojenost s hrama a vykreslení doby, bylo fajn.

certik003
22.08.2018

První polovina knížky pro mě byla tak trochu rozpačitá. Střídaly se tam úseky, které mě zrovna moc nebavily a musela jsem se do čtení nutit, s úseky, které se mi líbily moc. Navíc strašná spousta jmen, včetně postav, které herci ztvárňovali. Druhá polovina knížky už byla docela čtivá. Ale byla jsem nadšená, že se můžu dovědět něco o tom, jak první divadla fungovala, navíc mě to donutilo si konečně od Shakepeara přečíst jeho hru.

Boby17
20.08.2018

Bernard Cornwell je mým oblíbeným spisovatelem. Ale tento příběh mě nijak zvlášť neuchvátil. První dvě třetiny byly dost nudné a na jedné ruce spočítatelné akce následovaly až při zpětzískání rukopisů, výslechu persíky, objevu "černého" spáče a výkonu pomsty. Takže tentokrát ode mě jen tři a něco málo hvězdy navíc.

TXapek
01.08.2018

Výborná kniha. Byl jsem na ni zvědavý, konec konců od B. Cornwella je člověk zvyklý na něco trochu jiného, ale dopadlo to na výbornou. Kniha je velmi čtivá, příběh poutavý a napínavý a to, že v porovnání s jinými autorovými knihami obsahuje méně dobrodružné akce, jí není nijak na škodu.
Po přečtení Bláznů a smrtelníků si troufám tvrdit, že bude jen dobře, pokud si autor od svých zavedených sérii čas od času opět odskočí a napíše příběh z jiného soudku, jako se mu to povedlo právě zde.

Aniday
03.06.2018

tak jiné a přesto tak úžasné...

čef
29.05.2018

Pro mne velké překvapení. V knize nejsou žádné bitvy jako v ostatních románových sériích nebo jednotlivých dílech autora. Zkouší se a hraje divadlo, souboje jsou jen jako a jen pár akčních scén trochu čeří vcelku poklidný děj tohoto románu. Kupodivu to nevadí, autor je výborný vyprávěč a scény z divadla a doby Williama Shakespeara jsou prostě kouzelné. Čtenáři historické knihy si zde jistě přijdou na své.