Zrození českého státu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Právem se pyšníme nejen podivuhodnými dějinami, ale i zemí nad jiné líbeznou a proměnlivou. Kdy se však začaly rýsovat základy českého státu, toho zprvu nevelkého a sobeckými zájmy zmítaného knížectví, které se v budoucnosti mělo stát mocným, slavným a bohatým královstvím? Kdo byli muži, kteří mu vtiskli svou vůli? A jak dokázali vládnout lidu proslulému svou nespoutaností, bojovností a – už tehdy – schopností přizpůsobit se situaci a získat z ní co nejvíc, stejně jako zálibou ve všemožných neřestech? Co stálo za „zbožným zanícením“, s nímž naši první doložení vládcové vymítali vše pohanské? Byla to upřímná víra, nebo jen mocenské a zahraničně-politické cíle? A jak se s křesťanstvím – a v případě knížete Václava dokonce se svatostí – slučovalo třeba takové otrokářství? Asi překvapivě dobře, když tak pohádkově vynášelo… Máme se stydět za to, že Praha desátého století byla evropským centrem obchodu s lidmi a že sjednocení a následný vzestup českého státu zaplatilo takto získané bohatství, když byl podobný byznys leckde provozován ještě o tisíc let později? Za to, že prvním opravdovým tvůrcem naší státnosti je předpokládaný bratrovrah Boleslav I.? Nebo snad za hojně citovaný – a zmiňovanému Václavovi, jak se tu ostatně dočítáme, neprávem připisovaný – poplatek odváděný českým knížectvím do říše? To by nebylo namístě. Raději se začtěme do poutavých řádků, jimiž nám známý popularizátor historie Jan Bauer odpovídá nejen na tyto otázky a zavádí nás do epochy, v níž se rodil náš stát. Těžce, krvavě a dost jinak, než jak nám líčí oslavné legendy – ale na rozdíl od jiných přetrval dodnes. I proto, že u jeho zrodu stály výrazné osobnosti, které autor vykresluje barvitě a s pochopením pro jejich slabosti – ať už se jedná o dobyvatele, otrokáře, bigamistu s přízviskem Pobožný, či skutečně svatého muže. A mezi mnoha jinými zajímavostmi se můžete dočíst třeba i o tom, že v České kotlině se nevyplácí sundávat brnění ani ve chvíli, kdy je vám k nesnesení horko a nepřítel se zdá být na míle daleko (jak se přesvědčil neúspěšný dobyvatel Ota II.), nebo jak se svatokrádežnice stane blahoslavenou (což se podařilo Václavově sestře Přibyslavě)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/286416/big_zrozeni-ceskeho-statu-3Jn-286416.jpg 3.613
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Zrození českého státu

dusan6521
19.08.2020odpad!

Autor si strašně vymýšlí. Pro spoustu tvrzení nemá žádné prameny, jen doměnky. Text je prošpikovaný příslovci “jistě”, “patrně”, “zřejmě”, “nepochybně”, které je nutno číst jako “nevím”, “možná”, “teď spekuluji” a “tohle jsem si vymyslel”. Jan Bauer přes zřejmou poučenost s tématem a zdroji staví vratké konstrukce. Z nesouvisejících faktů buduje rádoby logické příběhy. Nakonec bych zmínil poněkud květnatější sloh, který by se dal označit jako přinejlepším nestručný a který mě teď ispiroval k (na mě nezvykle) rozvitým souvětím.

veronika1998
14.06.2020

Velmi zajímavá kniha o zrození naší země. Moc se mi líbili různé teorie a názory. A vůbec autora mám moc ráda, protože si vždy z jeho knih vezmu informace, které jsem se ve škole nedozvěděla.


Adapa
09.03.2020

Velmi kvalitně napsaná kniha o zrodu českého státu. Kniha není nijak obsáhlá, zpracovává jen několik kapitol, kde často zmiňuje různé zajímavé teorie. Nejedná se jen o nezáživný dokument s daty, ale čtivě popsaná fakta.

druzickaster
25.04.2019

V dospělosti doháním to, co jsem ošidil ve škole. Poutavě napsané počátky historie Čechů a Moravanů a dalších kmenů z té naší kotliny. Zajímavé, že jsem četl o sv. Vojtěchu a druhý den ráno v autě jsem poslouchal ČR Vltava kde byl komponovaný pořad o tomto světci. Kniha je psaná vcelku poutavě, nejedná se jen o suchá data, takže s klidem můžu doporučit.

jarmuk
28.02.2019

Hra o trůny na našem území. Pěkně podané.

Dandulka
19.01.2019

Skvělé čtení a vůbec není nudné. Krásně podané dějiny od Bořivoje až mírně za rok 1000. Super.