Dragell Dragell komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Dílo, které i po 70 letech stále dokáže oslovovat nové čtenáře. Příběh o postapokalyptickém světě, kdy stačil jen světelný úkaz na obloze, který oslepil téměř celé lidstvo.

Kniha nás provází městem i vesnicí, seznamuje nás s lidmi a jejich myšlenkami - je lepší spoléhat se sám na sebe když vidím nebo mám pomoci slepým? Dokážou vůbec slepí žít v tomhle světě, když veškerá produkce čehokoliv se zastavila? A dají se vůbec udržet dřívější hodnoty společnosti?

Nemluvě o tom, že lidi dožene jejich vlastní výtvor, rostliny, které chodí, živí se mršinami a navíc mají vystřelovací jedovatý jazyk. Lidé je chovali ve farmách pro lisování oleje, doma je měli jako domácí mazlíčky, jenže co teď, když lidstvo nevidí? Rostliny utíkají ze řetězů a nebojí se postavit svému dřívějšímu vězniteli.

O audioknižní interpretaci se postaral Norbert Lichý, který nejen bravurně vypráví události z pohledu hlavního hrdiny, ale také nechává svým hlasem ožít další postavy jako je žena či zpívající opilec. Škoda jen zkrácené verze audioknihy.

25.11.2018 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Představte si, že se najednou probudíte ve zvláštní místnosti upoután na lůžku a netušíte kdo jste, natož co se stalo. Že by nějaká nehoda, po které jste skončili v nemocnici?

Tak přesně takhle se v prvotních chvílích cítí Grace, kdy společně s ním drobnými krůčky a postupným obnovováním vzpomínek se dozvídáme, copak se stalo.

Oproti Marťanovi se tentokrát spisovatel pouští do mnohem větších spekulací ohledně nových prvků či mimozemského života. Vše opět parádně do sebe zapadá po vědecké stránce knihy (tedy alespoň pro mne jako laika) a navíc tyto objasňující pasáže působí přehledněji a stravitelněji než v samotném Marťanovi. Za mě tedy parádní návrat ke kořenům, který vlastně autorovu prvotinu ještě předčil.

01.02.2023 5 z 5

Playground Playground Lars Kepler

Příběh o boji s tím, co je ještě reálné. Příběh o touze přežít tam na druhé straně, kde vládnou zločinecké organizace. Příběh o pravdě a lásce.
Napínavé, tajemné a akční. Kniha vás nechává v nejistotě, čemu věřit a postupně odkrývá možná příběh šílence a možná příběh člověka, kterému nikdo nevěří.
Nejspíše zasloužilo více pozornosti propracování postav. Kniha mne ovšem pohltila, je atmosferická a za mě jedině doporučuji.

28.08.2016 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Poslední přání je kniha o několika povídkách ze zaklínačského světa především o Geraltovi, jeho setkání s Yennefer, Nivellenem nebo třeba Renfri. Povídky na mě působí jako takové drsnější retellingy známých příběhů, kdy v sobě ukrývá např. Krásku a zvíře, Lociku a jiné. I přes povídkový charakter se zde na pozadí vykresluje bohatý svět se zaklínači, čaroději, náboženstvím a nestvůrami.

Vydání s pevnou vazbou má nádherné ilustrace od Jany Komárkové.

25.11.2022 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Abych se pustila do dalšího dílu série, to mě ten první musí opravdu hodně přesvědčit a Naslouchač si takové místo u mne vydobyl. Kvalitní česká fantasy s propracovaným světem, kde hlavní hrdinka skrývá svoji identitu a ačkoliv její národ je zotročen, jí se dostane příležitosti podívat se dál než za zdi ghetta.

Dobrodružné, akční vyprávění s mladou hlavní hrdinkou, která občas svojí nerozvážností dovede vytvořit nejednoduché situace. Přes to všechno má však srdce na pravém místě a vy budete napjatě vyčkávat, jakpak dopadnou její následující kroky. Ještě že je doprovodem neohrožené pětadvacítky mužů, kteří dokážou pozvednout meč k boji, když se něco pokazí.

Jedinou věc bych vytkla a to neustále se rozšiřující slovníček pro tento svět. Ačkoliv vše má své místo a smysl, méně užívané pojmy či funkce některých věcí se můžou vytratit z paměti, protože je jich opravdu mnoho.

Za sebe doporučuji audioknižní provedení, kterého se výborně ujala interpretka Jitka Ježková. Ačkoliv nijak výrazně nemění hlasy při rozhovorech osob (pro jejich určení), přináší do audioknihy něco víc - náladu, pocity a občasnou zbrklost mladé hrdinky.

12.06.2020 5 z 5

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Někdy si ani nevšimnete, že se tak nějak plíží konec světa kolem vás, když se zrovna dostáváte z největší bryndy svého života a můžete odstartovat nanovo díky lidem, co vám dají šanci. Jenže oprátka se pomalu utahuje nad každým.

Jaké by to bylo, kdyby lidé postupně šíleli a přes Zemi se začal valit podivný kult, který pronikal do srdcí celé společnosti? No celkem dobře, pokud takové lidi nenecháte sáhnout na stupínek moci.

Akční jízda, která se s ničím nemaže. Kolikrát budete na hlavního hrdinu křičet, ať to proboha nedělá, ačkoliv zrovna moc možností, jak vyplout ze situace a zachránit si zadek není. Na tak malém rozsahu stran se spisovatel opravdu vyřádil a připravil si pro vás spoustu atmosferických momentů.

Jestliže bych měla srovnat s předchozí Říší, tak ta na mě působila ještě mrazivěji a tísnivěji, ale s atmosférou to autor opravdu umí. Možná to bude tím, že tahle kniha byla na odlehčenou prošpikována černým humorem.

05.10.2021 4 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Dokážou Vánoce změnit i toho nejzkaženějšího člověka, kterému záleží jen na jeho vlastním výdělku? Tak právě to se dozvíte v povídce Vánoční koleda, která by si měla najít místo v každé knihovničce, obzvláště v období Vánoc.

Poučná povídka s myšlenkou, jak je během vánočních svátků důležité být štědrý a trávit čas s rodinou. Trochu temnější atmosféra se ke skrblíkovi Skružovi naprosto hodí, o to více si prožijeme jeho proměnu.

Audioknižní verzi si můžete užít v podání Josefa Somra, který Skružovi doslova vdechl život.

19.12.2018 5 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

I přesto, že máme před sebou více jak 60 let starý příběh, stále má svým čtenářům co říct. Nejedná se o typické sci-fi, sice zde cestujeme časem do budoucnosti, ale moderním technologiím se kniha nevěnuje. Naopak je zaměřena na lidské osudy, lásku a nenávist, pomstu a starost.

Příběh ve mně rozbouřil celou řadu emocí, na kterých jsem se vezla společně se sympatickým hlavním hrdinou.

Audioknihu namluvil Otakar Brousek mladší a výborně si poradil s intonací hlasu především při namluvení ženských postav.

17.04.2018 5 z 5

Zpěv straky Zpěv straky Dana Beranová

Hledáte tak trochu jiné fantasy? Co se vydat do středověkých kulis společně s léčitelkou? Myslíte si, že to má rozhodně jednodušší, než všichni ti udatní rytíři s mečem v ruce? Tak se běžte přesvědčit sami.

Kniha je tvořena menšími vypointovanými příběhy, které jsou provázány a tvoří ucelený děj. Ačkoliv se mnohdy dostáváme do bitevní vřavy, krev, mrtvoly ani sex není téhle knize cizí, přesto příběh testuje především lidské vztahy a rodinnou pospolitost.

Společně s hrdinkou objevujeme širý svět a poznáváme ji samotnou. První lásky, strasti s matkou a konfrontování s realitou. Díky tomu všemu dostává opravdu reálných a uvěřitelných proporcí, až si budete říkat, proč jí toho spisovatelka naložila tolik na bedra.

Poslechnuto jako audiokniha, kde interpretka se dobře poslouchala, ale ne vždy dokázala hlasem předat potřebné emoce, silný příběh to ovšem zvládl slovy za ni. Rozhodně tak zpracováním neutrpěl na kráse.

10.10.2023 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Ilan se nám po čtyřech letech vrátila v dechberoucím pokračování Naslouchače. Ačkoliv rozjezd knihy je trochu pomalejší, postupně nabírá na tempo a v nakonec vás strhne, že budete muset dočíst do konce jedním dechem.

Ilan už není to malé děvčátko na začátku, postupně se vyvíjí a roste (a není jediná). Do již tak temného příběhu přináší občas příjemné rozptýlení a rozehraje vám úsměv na tváři, ačkoliv jindy je tahle slečna pěkně na facku, když nerozmýšlí nad svým jednáním déle než jeden krok dopředu - což ale k té pubertě tak nějak patří.

Spousta akce, dobrodružství, ale hlavně mnoho nových poznatků a odkrytých tajemství z tohoto světa, která vám nedají spát. A hlavně se nesmějí dostat do špatných rukou! I když otázkou je, jestli je dobré pátrat a rozluštit tajemství, když moc dobře víme, kam ji to v druhém díle zavedlo.

29.04.2021 5 z 5

Půl krále Půl krále Joe Abercrombie

Nechtěl být princem, nepřál si být ani králem a jeho znetvořená ruka mu dovolovala splnit si jiný životní osud. Jenže když jsou všichni dědicové trůnu vyvražděni, musí se chopit toho, proč se narodil - vlády nad královstvím. A první jeho povinností bude pomstít vraždu svého otce a bratra na bitevním poli. Jak ale může obstát někdo, kdo teprve nedávno poprvé v ruce držel meč?

Svižné a poutavé čtení o mladém princi, který je vehnán do náručí nepříznivého osudu a musí bojovat o svoje přežití. Sledujeme při tom proměnu a vývoj tichého mladíka, který se dříve raději plížil tajnými chodbami, než aby ho někdo spatřil. Kniha je situována pro mládež, je zde i doprovodný první princův románek, ale vše hezky rozšíří nejedna šarvátka, kdy jde o holý život.

Autor nám lehce hází drobky odhalující rozuzlení a je jen na vás, zda je objevíte. Závěr příjemně připravil několik dějových zvratů. Kniha, ač součástí trilogie, funguje samostatně jako zakončený příběh a přesto dokáže čtenáře zlákat k pokračování, protože jak to tedy s Jarvim bylo dál?

Poslechnuto jako audiokniha v podání Matouše Rumla, jehož můžete znát např. z Comebacku jako Lexu. Tón hlasu sedí na míru ukřivděnému a samotářskému Jarvimu a správná intonace dokáže také hovory dalších postav příjemně posunout na další příčku, zejména pak starých žen.

05.02.2021 5 z 5

Říše Říše Roman Bureš

Co kdyby se dějiny odehrály trochu jinak než je známe? Co kdyby čistě teoreticky Hitler válku vyhrál? Pojďme se nakouknout do alternativní reality Říše, která pohltila náš národ, rozdělila lidi na árijskou rasu a ty druhé. Odsuny neskončily a lidské osudy jsou zde tak diametrálně rozdílné. Možná by s tím někdo něco měl udělat?

Autor si pohrává s myšlenkou nadlidí, kteří vládnou zajímavým schopnostem, mimo jiné třeba telekinezi. A ono to parádně příběhově zapadá, funguje a stává se uvěřitelnou realitou tohoto prostředí.

Netradiční kniha, ve které se objevují hned dva příběhy, které se vzájemně doplňují. I přesto jsou tak naprosto odlišné, jeden akční, mrazivý, krvavý a druhý s ponurou atmosférou, nejasným osudem a napětím, co bude dál, protože jediné, co lidé mají, jsou oni sami.

Ačkoliv první příběh končí nečekaně a je opravdu akční smrští, více mne zasáhl příběh druhý, poklidný, protože co můžete dělat, když vás chtějí poslat daleko od vaší rodné krajiny mezi "vaše" lidi? Jen se děsit nejistoty budoucnosti, protože s tím, co se děje, nic nezmůžete. Právě tohle vláčení osudem a bezmocnost mne opravdu silně zasáhly a definitivně mohu říci, že pro mne se stal druhý příběh poutavějším, ačkoliv jsou oba dva tak důležité.

16.10.2020 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Dokonalé vyprávění jedné dlouhé pouti bez mapy se všelijakými trampotami, které autor bere s nadhledem a humorem sobě vlastním. Takový odpočinkový humorný cestopis, vřele doporučuji.

23.09.2016 5 z 5

Ve větvích Yggdrasilu Ve větvích Yggdrasilu Tereza Kadečková

Humorné oddechové počtení prolínající v sobě fantasy a urban fantasy. Vtipné momenty vytváří absurdními situacemi, ale neskrývá se ani před souboji, šrámy a smrtí.

Co mne překvapilo, že i přes počet stran byla hlavní hrdinka velmi plastická, uvěřitelná, se svými normálními lidskými problémy, s kterými zde byla také konfrontována.

Pokud máte rádi severskou mytologii (tu pravou, ne Marvelovskou), nechcete číst nic vážného a prostě jen tak nějak chytit dobrou notu nad tím sychravým počasím, zkuste to s touto jednohubkou. Rozhodně neprohloupíte.

24.10.2023 4 z 5

Píseň oceli Píseň oceli Michaela Merglová

Co když se na dobrodružnou výpravu vydá trošku nesourodá dvojka - stydlivý, avšak odvážný bojovník Cuchenan a bard Minangar, který nenechá jedinou sukni bez povšimnutí? Kromě akce a napětí je pro vás připravena spousta humoru v oddychovém, dobrodružném fantasy, které je autorčiným knižním debutem.

Má to své mouchy, ale pokud jste si oblíbili ze Zaklínače dvojici Geralt-Marigold, mohla by vám i tahle povedená dvojka sednout. Čeká na vás spousta tajemných bytostí, monster, ale také prostých lidských nepřátel a nějakých těch dam v nesnázích. Píseň oceli vypráví hned několik příběhů a dobrodružství.

Ačkoliv se jedná o knihu ze série, je uzavřená a dá se tedy číst samostatně.

Kniha byla zpracována vydavatelstvím Audiotéka také do formy audioknihy. Namluvena Janem Medunou, který se do toho opravdu parádně opřel, intonací a rychlostí mluvy výborně vykreslil nastalé situace. Samotnou tečkou celého díla jsou pak audio předěly podtrhující charakter barda a bojovníka.

01.04.2022 5 z 5

V ledovém sevření V ledovém sevření Jakub Mařík

Parádní česká sci-fi s ještě úžasnějším pokračováním. Oproti předchozímu dílu, kdy se jednalo o komornější dobrodružství na palubě kosmické lodi, se tentokrát vydáme na průzkum nové planety, jejích obyvatel a také tajemné lodi, která může přinést spoustu odpovědí. Opět nás čeká várka rozmanité akce, která nás nenechá vydechnout. Přehršel postav, v kterých je místy obtížné se díky počtu orientovat, znamená opět prostor pro rozsévání smrti, ale také rozvoj některých osobnějších příběhů.

O tajemných Korzárech se opět dozvídáme několik střípků, které vznášejí další nové otazníky a já se už velmi těším na pokračování.

Poslechnuto v audioknižním zpracování, které namluvil Luboš Ondráček. Ten si dokáže s interpretací velmi dobře pohrát, přidat tam, kde je akce a naopak nasadit poklidnější tempo a tón v klidnějších situacích.

11.01.2022 5 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Stačí drobná neopatrnost, kdy si člověk sám myslí, že je bůh a přitom pro sebe připraví kosu smrtky. Laboratoře plné nebezpečných virů mají sice spousty bezpečnostních opatření, ale stačí jediná technologická i lidská chyba a nákaza nebezpečná pro celé lidstvo je vypuštěno do světa.

Velmi poutá kniha vyprávějící nejen o bolesti a utrpení, ale odvaze, touze přežít a najít další přeživší, protože dva jsou vždy více než jeden. V hlavní roli není virus, ani jeden hrdina bojující za spásu lidstva. Je to příběh sledující osudy mnoha lidí a rozličných charakterů, jak dokážou bojovat proti nepřízni osudu. Jak se mění, rostou a ukazujíc své nejniternější já v téhle nezáviděníhodné situaci.

Příběhem se postupně táhne jemná mystická linka, které v poslední fázi knihy začne hrát prim. Přiznám se, že pro mě právě tato část přišla slabší než samotné sledování šíření nemoci, zápolení lidstva s ní a nakonec boj jednotlivců o vlastní život. V těch je kniha totiž nejsilnější a autor si pohrává i s detaily jako reakce armády, médií nebo sekundární nebezpečí vedle nákazy samotné.

18.08.2021 4 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Příběh, který mne naprosto šokoval, děsil a přesto jej musím doporučit ostatním.

Meta, superhrdinské vyprávění Lenky, která umí změnit podobu. Kéž by alespoň nežila v době, která nutí superlidi se veřejně identifikovat, omezuje jejich práva a ty s nebezpečnými schopnostmi staví mimo společnost. Kéž by tohle byl ale jediný Lenčin problém. Na její paty se totiž pověsil stalker, který jí nehodlá dá pokoj.

Opravdu mrazivý příběh, který se snaží upozornit na jeden z problémů dnešní civilizace a nejen na ten. Lenka totiž během vyprávění přidává "fun facts", které cílí na další problematiku zarytých nešvarů, ale také mizerného a nebezpečného chování lidí vůči sobě.

Kniha namluvena také do audioknižní podoby Kristýnou Podzimkovou, která vdechla Lence život a to doslova, neboť Meta je psána z pohledu první osoby a vy máte při poslechu pocit, že vám svůj příběh vypráví právě samotná Lenka.

25.05.2021 5 z 5

Ve stínu slunce Ve stínu slunce Jakub Mařík

Vždy jsme toužili po dobývání vesmíru když se naše Země stala malou, a tak není divu, že se také zde objevují tzv. korzáři, kteří rádi loupí. Veškeré lodě kradou nebo ničí, nikdy po nich nezůstane žádný svědek, tak jak se jim dostat na kloub?

Komornější detektivní příběh (jedná se o první úvodní díl série) odehrávající se na UTSS Salamis vás přenese do situace, kdy se tato loď setkává s oněmi pověstnými korzáry a na pokraji vlastního zničení musí řešit na palubě další problémy. Třeba proč je zde mrtvola, jejíž smrtelná zranění očividně nepocházejí z předchozí vesmírné bitvy, ale dotyčný byl zavražděn?

Drobečky nachází posádka tuze pomalu, jako by vrah byl vždy o krok napřed a do toho ta nepříjemná hrozba zvenčí. Dokáže UTSS čelit těmto problémům a nepodlehnout definitivnímu osudu? Napětí vás čeká na každém kroku.

Svižné detektivní a akční počtení s velkým množstvím postav, ve kterých se možná ztratíte, ale je to potřeba, protože zajatci se neberou a při ostřejších akcích ne každý odejde živý.

Poslechnuta audioknižní podoba namluvena Lubošem Ondráčkem, jehož tón vyprávění byl příjemný, ale dokázal také podpořit vypjatost situace a problémů.

24.05.2021 4 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Jak to může dopadnout při střetu člověka s mimozemskou civilizací? Pokud budou potřebovat naši planetu, tak bídně. Pokud budou potřebovat lidi jako otroky pro těžbu v dolech, tak ještě bídněji. Společný projekt spisovatelů Františka Kotlety a Kristýny Sněgoňové nás přenese daleko za hranice námi známého vesmíru na jednu těžební planetu, kde lidé přežívají, aby mohli pracovat a pracují, aby mohli přežít. Jenže jak to bývá v lidské povaze, my se jen tak nevzdáváme...

I tentokrát se dočkáte Kotletovského rukopisu, spousty akce, zbraní mimozemských i pozemských, krve, končetin a majdy ze zbytků těl. Kniha je svižná, má své tempo a představuje nám dosud neobjevený svět s mnoha druhy mimozemských ras, které jsou ať již v lepší (vedoucí) nebo horší (otrocké) pozici. Škoda je, že je většinou dostaneme na podnose jako červené, zelené, modré a s x počtem končetin, očí, uší a podobně, kdy se z toho stává spíše nepřehledný guláš. Na druhou stranu jsme teprve v prvním dílu plánované série, tak se nám jednotlivé druhy jistě představí blíže, jako tentokrát chana a rutašové. Nepříliš mne potěšilo využití vulgarit, které byly tam, kde jich nebylo třeba a když bych to cítila naopak přirozené, třeba uprostřed lítého boje si ulevit, tak nic. Přiznám se, že po dočtení knihy jsem měla pocit, že se hrdinové nikam moc nedostali a celé to bylo takové zmatené pobíhání odnikud nikam. Protože lidi ví vždycky všechno nejlépe a nenechají si do ničeho kecat, co si budeme povídat. No, jsem zvědavá, kam nás posune Amanda a zda již dá našim hrdinům nějaký řád.

02.03.2021 2 z 5