Svědectví

Dobrý způsob, jak skoncovat se světem: chybná nanosekundová operace v laboratoři Ministerstva obrany a miliony kontaktů znamenají cestu k řetězové smrti. A den poté: holý svět, zbavený řádu a z 99 % vylidněný: svět, ve kterém si hrstka přeživších panicky vybírá strany, na kterých má stát nebo kterými je vybrána. Svět, ve kterém jsou nejhorší noční můry zla ztělesněny mužem s osudným úsměvem a nevýslovnou silou: temným Randallem Flaggem. Syrový postapokalyptický román Svědectví Stephena Kinga je řazen k autorovým nejlepším dílům. Rozehrává v něm již mnohokrát zpracované téma boje s katastrofální epidemií nevyléčitelné nakažlivé choroby, která zde má podobu „superchřipky" vyvinuté ve vojenských laboratořích. Experiment se však vymkne kontrole a nákaza vyhubí takřka celé lidstvo. Hrstka těch, kdo přežili, se dělí na dvě skupiny – jedni se uchylují k laskavé matce Abigail, která je oslovila ve snech, druzí směřují do náručí Temného muže. Kingův román vrcholí jako klasický souboj mezi Dobrem a Zlem, v němž lidem zůstává role figurek na šachovnici hry o svět. King si v knize pohrává se svým oblíbeným tématem předurčenosti, kterému se věnoval i v dalších románech jako Mrtvá zóna, To nebo Temná věž. Román poprvé vyšel v roce 1978, byl však autorem na popud vydavatelství radikálně zkrácen, protože šlo o autorův teprve čtvrtý román, a panovaly obavy, že jeho původní rozsah by mohl čtenáře odradit. Časem se však ukázalo, že jméno Stephen King dokáže úspěšně prodat téměř cokoli, proto bylo v roce 1990 publikováno mírně poupravené a doplněné Svědectví v původní délce. King se představuje ve vrcholné formě a strhující vyprávění nenechá čtenáře ani na okamžik vydechnout......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444126/big_svedectvi-suV-444126.jpg 4.51289
Literatura světová, Horory, Sci-fi

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Stand: The Complete & Uncut Edition, 1990

Kniha Svědectví

FlexiMZ

Těch 1056 stran už asi jen tak něco nepřekoná. 3,5 měsíce čtení, které rozhodně stály za to!
Začátek byl pomalý a zdlouhavý. Spousta postav - v podstatě co kapitola, to nějaká nová přibyla. Sotva poznáme jednu, už je na scéně další a tak to jde dál cca následujících 350 - 400 stran. Chce to zezačátku hodně trpělivosti a nevzdávat se. Nenechat se odradit tím jak se všechno vleče a v podstatě se nic neděje. Každá postava má v tomto obrovském díle své místo. Je tu několik hlavních postav, každá má svůj příběh a s každou prožíváme jak začátky epidemie superchřipky, která v tomto postapu kosí lidstvo po statisících, tak i všechny ty následující týdny a měsíce. Budu se opakovat asi ještě několikrát, ale je to úžasný kus práce!
Kdo má rád propracované charaktery postav, bude spokojený. Fascinovalo mě, jak King zvládl každé z nich vdechnout život. Žádná postava nebyla ani dobrá, ani špatná, každá měla své silné a slabé stránky, každá měla svůj věrohodný a opodstatněný charakter. V tomhle je King úžasný a jeho postavy si kolikrát užívám i víc než samotný děj a to se málo kterému spisovateli podaří. Díky tomu dlouhému seznamování s postavami k nim čtenář v průběhu ubíhajících stran více přilne, skoro jako by je opravdu znal a četl o někom známém ze svého života. Záleží mu na tom, co se s každým z nich stane, jaký bude jejich další krok, jaké dobrodružství zažijí, jaká dobrá a špatná rozhodnutí udělají a jak se jim následně případně vymstí... Ten zdlouhavý začátek za mě má svůj význam.
Abych jen nechválila... Najdou se tu i místa, která jsou lehce přitažená za vlasy, nejsou věrohodná, občas jsou to i trochu "matlanice toho, co autora zrovna napadlo a šupnul to tam". Ale je to King. Tyhle řekneme "chvilky" v jeho knihách prostě jsou. Za mě to k němu patří, a i když na začátku knihy člověku reálností příběhu skoro běhá mráz po zádech a na konci zase nevěřícně kroutí hlavou, co je to za fantasmagorii, prostě je to vždycky nakonec skvělý! Stephen King mi sedí po všech stránkách a ač to chce občas trochu přivírat oči u některých scén, kniha jako celek funguje skvěle a ten čas za to stojí! Obrovské doporučení! Určitě bych si Svědectví ještě někdy chtěla znovu přečíst. Netuším, kdy najdu zase 3,5 měsíce na to, abych si přečetla takto obsáhlou knihu znovu... ale v důchodu to třeba klapne. :D

ddkk

Neskutečné. Šílený tlustopis, který se fakt blbě čte kvůli hmotnosti a neskladnosti. Strašně moc stránek, kde se zdánlivě vůbec nic neděje...ale čím hlouběji jsem se do příběhů všech hrdinů nořila, tím víc mě pohlcovaly...

Postapokalyptický příběh jako aktuální varování pro dobu, kterou právě prožíváme. A přitom ho King psal už před více než čtyřiceti lety. I když se zdá, že se všechno vleče a utápí v bezvýchodnosti, děj nabírá obrátky a ke konci si už jen říkáte ´jak tohle skončí?´

Vůbec mi nevadily exkurzy do duchovna a mystérií, protože jich zas tolik nebylo. Jádro příběhu je samozřejmě o boji dobra se zlem, ale tak to má i být, protože je to lidské a Svědectví je o lidech. A navíc - King lidstvu ponechává přes veškerou tragičnost, kdy nikoho moc nešetří a mrtvých přibývá, přece jen naději...

Dávám plný počet a těm, kdo překonají obavu z těch více než tisíce stran, doporučuji číst raději e-book nebo si sehnat audioknihu. Já to všechno zkombinovala a nakonec vyhrálo audio zapůjčené od mého slabozrakého bratrance. Nemohla jsem se od Svědectví odtrhnout a poslouchala ho vlastně všude a pořád. Jediné, co mě fakt hrozně štvalo, byla neuvěřitelně příšerná výslovnost anglických slov a názvů pana Jiřího Žáka, který knihu načetl pro KTM. Místy jsem si musela příslušnou stránku nalistovat, abych vůbec pochopila...

Timkim

Opět se nám potvrdilo, že Stephen je vynikající vypravěč a jeho rozsáhlé popisy dokážou vtáhnout do děje. S touto knihou však mám dost osobních problémů. Knihy od Kinga mám rád, ale v jakékoliv knize i od jiných autorů mi vadí náboženský podtext. Spíše se měl zaměřit na epidemii jako takovou. První třetina knihy byla neskutečně čtivá a vážně mě bavilo sledovat jak probíhá šíření nákazy.
Druhá třetina byla děsně úmorná a veškeré schůze výboru a pokusy o nastolení pravidel mě nebavilo. Dokonce jsem se přistihl, že fandím Randallovi a jeho příznivcům. Závěr je opět velice rozjetý a je super, konečně pár horrorových míst a nechutnosti. Za mě to na plný počet není, ale i tak velice dobrý počin.
Komu jsem ale vážně fandil a získali si mé sympatie byl Popeláč a Tom "svatá dobrotou, ano" .

Lucie85

Jakožto fanynka Kinga jsem velmi spokojená. Miluju jeho rozsáhlá díla a tohle je opravdu hodně obsáhlé a bohaté, jak na postavy, tak dějově. Až jsem se občas musela rozpomínat, kdo že je tenhle nebo tamta :-) Narazila jsem i na pár pasáží, které mně až tak úplně nebavily, ale v těch tisících stránkách se to dá očekávat a pochopit. A podle mě je to jedno z méně děsivých děl, primárně post-apo příběh než horor, trošku mi chyběla strašidelnost či hrůzostrašnost, ale nevadí, určitě to neubírá na vysoké kvalitě tohoto díla. Čtení jsem si opravdu užívala.

MUDr.Scorpion

Tohle je jedna z nejlepsich knih od pana Kinga. Po docteni jsem jen litoval, ze ta kniha nebyla klidne 1x tolik delsi! :-D

abssint

Jak píše Erutan, "byla to jízda". Já prostě Kinga miluju, a tohle je na zlatou medaili.
V dnešní době by to měla být povinná četba. A nejen kvůli pandemii.....
"Myslíš, že se lidé poučí...?"

Disease

Já bych tedy krátil nejen z ekonomických, ale zejména z redakčních důvodů. Je tu spousta naprosto hluchých míst, kde není ani prostor pro užívání si formy. Navíc poněkud jalový záporák.

RadimB.
13.12.2021

Pro mě byla tato kniha taková malá výzva. Několikrát jsem ji odložil a zase začal číst znovu. V dnešní době koronaviru téma smrtelné chřipky co se přenáší kašláním je celkem nadčasové. Začátek knihy pomalu spřádá dějovou linku jednotlivých hrdinů. Které se pak protnou v závěru. Kromě postapokalyptického žánru je tam i vmíchána trocha magie, kterou oplývá strana dobra ztělesněnou stařenou a stranou zla, který ztělesnuje Randal Flag v kovbojských botách. Čtivost kolísá v začátcích knihy v závěru už je kniha velice čtivá.