Svědectví

Dobrý způsob, jak skoncovat se světem: chybná nanosekundová operace v laboratoři Ministerstva obrany a miliony kontaktů znamenají cestu k řetězové smrti. A den poté: holý svět, zbavený řádu a z 99 % vylidněný: svět, ve kterém si hrstka přeživších panicky vybírá strany, na kterých má stát nebo kterými je vybrána. Svět, ve kterém jsou nejhorší noční můry zla ztělesněny mužem s osudným úsměvem a nevýslovnou silou: temným Randallem Flaggem. Syrový postapokalyptický román Svědectví Stephena Kinga je řazen k autorovým nejlepším dílům. Rozehrává v něm již mnohokrát zpracované téma boje s katastrofální epidemií nevyléčitelné nakažlivé choroby, která zde má podobu „superchřipky" vyvinuté ve vojenských laboratořích. Experiment se však vymkne kontrole a nákaza vyhubí takřka celé lidstvo. Hrstka těch, kdo přežili, se dělí na dvě skupiny – jedni se uchylují k laskavé matce Abigail, která je oslovila ve snech, druzí směřují do náručí Temného muže. Kingův román vrcholí jako klasický souboj mezi Dobrem a Zlem, v němž lidem zůstává role figurek na šachovnici hry o svět. King si v knize pohrává se svým oblíbeným tématem předurčenosti, kterému se věnoval i v dalších románech jako Mrtvá zóna, To nebo Temná věž. Román poprvé vyšel v roce 1978, byl však autorem na popud vydavatelství radikálně zkrácen, protože šlo o autorův teprve čtvrtý román, a panovaly obavy, že jeho původní rozsah by mohl čtenáře odradit. Časem se však ukázalo, že jméno Stephen King dokáže úspěšně prodat téměř cokoli, proto bylo v roce 1990 publikováno mírně poupravené a doplněné Svědectví v původní délce. King se představuje ve vrcholné formě a strhující vyprávění nenechá čtenáře ani na okamžik vydechnout......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444126/svedectvi-suV-444126.jpg 4.51229
Literatura světová, Horory, Sci-fi
Vydáno, Beta-Dobrovský

The Stand, 1990

Kniha Svědectví

baji42

Hodně rozsáhlá kniha, přesto jsem ji přečetla poměrně rychle, což hovoří za vše.

Roseblood

Nebojím se tvrdit, že tohle je pravděpodobně jedna z nejdelších knížek, kterou jsem přečetla. V počtu stran je o fous delší Kingovo To a o kus kratší Pod kupolí.
Trvalo mi týden ji přečíst a je to teda řádná kingovská jízda.

V postapo světě se odehraje odvěký souboj Dobra a Zla.
Líbily se mi postavy a moc. Spoustu z nich jsem si oblíbila, dokonce i ty, které nebyly kladné ale měly dost pohnuté osudy.
Kniha je čtivá i když může svou rozsáhlostí odpudit čtenáře ale toho se vůbec nebojte, pořád se něco děje a nutí vás to číst dál a dál.
Je pravda, že pro mě některé pasáže byly opravdu až příliš rozvleklé (zápisy z výboru) ale vždycky jsem se těšila na akci, která následovala.
Uvítala bych, kdybych některé postavy měly o kousek víc prostoru a některé pasáže bych brala klidně kratší ale mojí pozornost kniha udržela.
King je Mistr vyprávění a Svědectví rozhodně stojí za přečtení. Jsem ráda, že se mi knížka dostala do ruky a už teď mi po tom týdnu čtení začínají ty postavy chybět.

jaja1989

Moje 1.kniha od Kinga a nevim,co si myslet.Cetla jsem verzi o 1056stranach a zacatek byl desivy, jak jsem čekala od spisovatele hororu,ale asi od půlky knihy to byla nuda.Snaha o to udělat politiku v nový zone
Taky jsem fandila spoustě postav a pak buď umřeli a nebo se z nich stali koko...

Chytuš

Můj první King a dopadlo to ne úplně podle mých představ... Těšila jsem se opravdu hodně, ale nebyla jsem schopná se začíst. Začátek byl perfektní - takové to bublání pod hladinou, už se něco děje, blíží se to, utahuje to smyčku - tady se ani nedivím, že je King mistrem napínavých příběhů. Ale pak se pandemie rozlezla a já nějak ztratila zájem... Napětí vyšumělo jako tableta vitamínu C a rozplizlo se do ukecanosti... Pro milovníky Kinga je vydání rozšířené o 400 stran určitě parádním kouskem, pro začátečníka ale hlubinou, ze které se těžko vynořuje... A nebo mám už těch pandemií plné zuby a měla jsem si knížku nechat na jiné životní období... Teď to každopádně byl velký ťápanec mimo.

TaNya_

Skoro 1200 stránek a hltala jsem to! King je Pán. Prý sám neví, proč tuhle knížku lidi tolik zbožňují... Randalla Flagga jsem už znala a tady vznikl, takže zaručená slast. Všechny části, každá úplně jiná a přitom se skvěle prolínají, byly tak moc trefný, že člověk by ani nepotřeboval kolem ten covid.

pazdy15

Krásná dlouhá knížka s naprosto fantasticky vykresleným příběhem, postavami a spádem :) A na to, že King v té době "začínal", to je neuvěřitelnej kousek moderní literatury. NO PÁNI, TO JE ALE LITERATURA, NO NENI? SVATÁ DOBROTO ❤

NicMocVládce

(+ SPOILER) Mám Kingovy knihy ráda a mám ráda pořádný bichle. Takže když na mě v knihovně vykouklo z poličky Svědectví, ke všemu krásné, nové a ještě neohmatané nešlo odolat.
Poprvé jsem četla až novou, tedy doplněnou verzi. Popis epidemie je hrozivý, lidé padají jako domino a to nejen kvůli zabijácké chřipce.
Vstup temného může a matky Abigail na scénu mě trochu překvapil, nějak jsem vstup nějaké vyšší síly na scénu vubec nepředpokládala.
Postavy jsou realisticky vykreslené, krásně jsem se s nimi sžila a čekala co nastane dál.
Konec mě trochu rozlítil, ale především proto že nemám ráda když mi někdo zabíjí mé oblíbené postavy. Ale hlavně přežil pejsek, to přece jen zmírnilo mé utrpení.

mareksevc

čítal som verziu z roku 2020. kniha bola super, ale prvých 600 strán ma až tak nechytilo, potom do konca bol dej super čítanie aj ked koniec mi prišiel celkom rýchly, tuto knihu považujem od Kinga osobne za nejaký vyšší stred kvalitou