Doubravka1975 Doubravka1975 komentáře u knih

Skvrna Skvrna Gillian Flynn

Taková dobrá knižní mini jednohubka, ale určitě bych to nenazvala hororovou povídkou, ale bylo to čtivé a i napínavé a pro mě takový úvod Gillian Flynn před Ostrými předměty, Tmavými kouty a Zmizelou.
Člověk věří tomu čemu věřit chce a knížky jsou na chvíli, ptáci jsou tu napořád....

08.07.2022 4 z 5

Coura Coura Jana Bernášková

Začátek teda hrozný i jsem chtěla knížku odložit. Hlavní hrdinka Lucie a její Šedivka děs běs. Kiki neumí snad všechna písmena kromě R, ale jen ve slově prdel. Holky a jejich mluva plná vulgarismů docela síla. No a Karel jak oslovuje Lu raději bez komentáře atd.atd. Ale jak jsem četla pořád dál a dál, tak jsem si asi zvykla a dočetla až do konce. A přes tohle všechno je to čtivé a oddechové a nakonec se mi to líbilo. Autorka je známá herečka, já ji teda moc neznám, jen trochu ze seriálu Vyprávěj a docela mě tím vyjadřováním překvapila, ale příběh je to zajímavý a čtivý, takže Doporučuji

08.07.2022 4 z 5

Někdo nový Někdo nový Laura Kneidl

Romantický příběh, ale na konci mi doslova spadla brada. Julianovo tajemství pro mě hodně silné téma.
Na konci vynikající doslov, ale POZOR číst až po dočtení příběhu, obsahuje spoilery, ale je tam upozornění

29.06.2022 5 z 5

Začátek Začátek Lenka Chalupová

Šest vynikajících, ale hodně silných povídek. Nejdrsnější pro mě byla a po přečtení zůstává první příběh Inky Majerové - Holka z krabice

29.06.2022 5 z 5

Milá Sally aneb dobrá rada nad zlato Milá Sally aneb dobrá rada nad zlato Jiřina Hanušová

Při čtení Devadesátek jsem si vzpomněla na tuto knížku, která k tomuto období patřila. Mám ji samozdřejmě ještě doma, ale je nachystaná do knihobudky a třeba si ji někdo z nostalgie půjčí a zavzpomíná.
Včera koncert Janka Ledeckého a písnička Všechno bude fajn a prý.....píšu Sally, Sally, co s tím proveden.....:):):)

25.06.2022

Devadesátky! Devadesátky! Johana Fundová

Nápad skvělý, ale zpracování horší. V knize jsou symboly toho desetiletí, což je super a krásná nostalgie, ale na můj vkus hodně kriticky shazována a srovnávána s dnešní dobou. Nevim jestli je ten kritický názor přímo autorky , protože je narozena 1989, takže v tom období jí bylo 1 - 11 let, to přece nemůže mít žádné pořádné vzpomínky na to období. A jo vlastně autorka založila prý na Facebooku skupinu Pure devadesátky, tak má asi info odtamtud. Na fb mám založený profil, ale tuhle skupinu vůbec neznám.
Devadesátá léta byla jízda, všechno zakázané se na nás hrnulo. Byli jsme doslova jak urvaní ze řetězu.
Jen musím zmínit můj oblíbený časopis Dívka, videokazety s filmy namluvené jedním hlasem bez jakékoli intonace, nezbytná trvalá, knížka Milá Sally :):), začátek secohandů a vietnamských tržnic, první nákupy v Rakousku - čokoláda Milka, fáčko, mohérové vlny, volkmeny, dvojčata....
Ty příběhy pro mě většinou úplně neznámých lidí mě také moc nebavily

24.06.2022 3 z 5

Nemáte šanci Nemáte šanci Jack Black

Jack Black nebo Black Jack jsem myslela že je whisky :):) ale teď už vím, že je to ( byl to ) americký tulák, zloděj a napravený kriminálník. Nemáte šanci je jeho zajímavá autobiografie, zpověď jeho života za 40 let. Od 15 let na ulici.
Laskavost plodí laskavost
Krutost plodí krutost
a sklidite to co jste zaseli.....

24.06.2022 5 z 5

Hodně zvláštní příběh, divný styl psaní, začátek děsná nuda, ale tak kniha má jen 140 stran, tak jsem zkusila vydržet, a pak už to bylo lepší. Ale celou dobu jsem nechápala to jednání jak jedné strany, tak i té druhé. Konec od začátku tušíte, ale přesto doufáte.....
Na konci skvělý doslov a přes můj velký boj hodnotím plným počtem a doporučuji. Určitě něco ještě od autora zkusím.
Ještě co je hrůza tady ta obálka. Já měla půjčenou z knihovny vydané vydavatelství Hynek s.r.o. ( úplně jednoduchá bílá a jen autor + název a nakladatelství)

21.06.2022 5 z 5

Maminky slavných Maminky slavných Pavel Taussig

Zajímavé čtení, v knize je popsáno 27 ženských osudů, které daly život významným českým osobnostem a svou láskou a péčí výrazně obohatily naše dějiny a kulturní dědictví.
Přeji všem, aby ta nejslavnější maminka ze všech, byla právě ta jejich

20.06.2022 4 z 5

Buď v pogodě Buď v pogodě Sandra Pogodová

Další, už druhá, pěkná pohodová knížka Sandry Pogodové a jejího taty. Příběhy se opět střídají a stejně jako u první knížky i tady se mi o malou trošku líbily víc tatovy příběhy.

20.06.2022 4 z 5

Světlo z Pauliny Světlo z Pauliny Jan Štifter

Deset pěkných povídek z autorova rodného kraje a města Českých Budějovic. Líbí se mi jak jsou povídky spolu propojené

13.06.2022 4 z 5

Skvěle a jednoduše napsaný pravdivý a moc smutný příběh o jedné (po) zapomenuté tragédii z Životic, malé vísky ve Slezsku, která je nyní součástí Havířova.
Forma psaní skvělá. Sedla tomuto příběhu i mě. Krátké beletrické příběhy střídají historická fakta, která - opíšu z doslovu autorky - sdělili autorce přímí aktéři události nebo co má potvrzeno alespoň ze dvou na sobě nezávislých zdrojů. Všichni pamětníci nebo jejich nejbližší rodinní příslušníci dostali text přečíst už v rukopise, aby se mohli k tomu vyjádřit, jakým způsobem jejich vzpomínky zpracovala. Bez jejich plného souhlasu by knihu nevydala a takovýto souhlas od všech dostala.
Velký obdiv a respekt autorce a i pamětníkům a pozůstalým, kteří se museli vrátit ve vzpomínkách do dní, které trvale poznamenaly celý jejich život.
DOPORUČUJI !!!

09.06.2022 5 z 5

Café Groll Café Groll Jan Štifter

Skvělý příběh mladého lékaře, který lékařsky dohlíží na dívky z veřejných domů v Českých Budějovicích. Nejvíce má oblíbený podnik Café Groll a jeho osazenstvo. Příběh je vyprávěný ve dvou časových linií, roku 1920 a 1949.
Rudolfův závěr skvělý a to potom už tam ani nemuselo být..... Ale i to je nakonec super

08.06.2022 5 z 5

Paci, paci, pacičky... Paci, paci, pacičky... Václav Bauman (p)

Zajímavý, chvílemi úsměvný, ale jinak víc drsný a hodně intimní příběh o dětství a dospívání homosexuálního chlapce v socialismu.
Body dolů za tu akci s babičkou. Mám hodně podobný zážitek jako malkina 11, akorát já četla na nádraží :):)

06.06.2022 3 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Geniální a plný počet. A to jsem myslela, že se sérií končím, že tohle je můj poslední Carter.
Šílené, brutální, to hlasování mazec a ty vraždy jsem musela trochu i přeskočit. Finále byla taková luxusní jízda, že jsem opět připálila maso v troubě a málem nestihla cvičení v tělocvičně, kam pravidelně docházím :):):)
Takže v sérii pokračuji a jsem teda zvědavá, protože autor posunuje laťku výš a výš. Ale teď si dám nějakou úplnou oddechovku

03.06.2022 5 z 5

Nepečené dezerty Kateřiny A. Nepečené dezerty Kateřiny A. Andrea Čekanová

Skvělá, čtivá a napínavá prvotina české autorky s úplně nevinným názvem, ale silným a smutným tématem domácí násilí. Autorku prý k napsání tohoto příběhu inspiroval příběh Simony Monyové.
Doporučuji

29.05.2022 5 z 5

Žítkovské čarování Žítkovské čarování Jiří Jilík

Zajímavé čtení, fakta a dokumenty o Žítkovských bohyních, asi je dobře, že je kniha většinou psaná v původním nářečí, ale mě se hrozně špatně čte a přitom slovácké nářečí a jakékoli jiné mám ráda. Na konci je malý slovníček nářečných výrazů a plno dobových fotografií.
Loni na podzim jsem navštívila domek poslední bohyně paní Irmy Gabrhelové a velký dík a obdiv novému majiteli, který domek s manželkou koupil a citlivě zrekonstruoval, tak aby zachoval vnitřní i vnější ráz. A chalupu na svoje bydlení si postavil na druhém konci louky. A ještě úžasné a poutavě vypráví a provází domkem poslední bohyně.

Náš svět je krásný i tím, že ne všechno v něm je vysvětlené a vysvětlitelné. Kéž by tomu tak bylo co nejdéle

29.05.2022 5 z 5

Z kopce do kopce Z kopce do kopce Kateřina Dubská

Moc pěkné, pohodové a vtipné čtení z krásného kraje Bílých Karpat. Skvělé slovácké nářečí. Takové trošku Vejce a já po česku. Moc se mi to líbilo. A ty výhledy tam máte opravdu luxusní

26.05.2022 5 z 5

Lolito Lolito Ben Brooks

Podle anotace jsem čekala asi něco jiného, ale jako oddechovka dobrý. Komentáře od helicar a Orinka3 to napsaly za mě

25.05.2022 3 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

(SPOILER) Není to lehké čtení, plno filozofických myšlenek, některé zaujaly, některým vůbec nerozumím. Hodně latinských slov a frází, chybí vysvětlivky a nebaví mě si to pořád googlit :):)
Ale pointa příběhu skvělá, skvěle popsaná doba a mentalita tehdejší společnosti.
Až do konce se mi nechtělo věřit, že je Jorge doopravdy slepý

23.05.2022 5 z 5