Žítkovské čarování

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Vydejte se spolu s námi po stopách lidové magie v Bílých Karpatech, nahlédněte do skutečného života žítkovských bohyň, žen, které uměly pomáhat a poskytovat rady tam, kde člověk pro svoji omezenou zkušenost nevěděl, jak dál. Nahlédněte do dnes již zaniklého fenoménu, jehož kořeny sahají do pradávné minulosti. Knížka je souborným vydáním autorových titulů Žítkovské bohyně (2005) a Žítkovské čarování (2006)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181332/zitkovske-carovani-fDF-181332.jpg 4.1184
Žánr
Literatura česká, Literatura naučná, Historie
Vydáno, CPress
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (46)

Kniha Žítkovské čarování

Přidat komentář
Ivan Kučera
19. března

„Bohyně na Žítkové už nejsou. Odešly z tohto světa jedna po druhé, potichu a takřka nepozorovaně. V dnešním světě pro ně již nebylo místa. Je jim lépe tam, kde jsou. Jenom my, kteří jsme tady zůstali, budeme o něco víc sami. Zatím jsme si to ještě nestačili uvědomit.“ Keď som sa 9. 4. 2016 spolu so svojou budúcou pani manželkou a s Naďou zúčastnil prednášky Jiřího Jilíka vo Verejnej knižnici Michala Rešetku v Trenčíne, odniesol som si odtiaľ aj túto knižku (s osobným venovaním od prednášajúceho autora). Má pekný obal, často až geniálne (z historického hľadiska) fotky a autor zjavne vie, o čom píše. Navyše pochádzam z moravsko-myjavských kopaníc, takže... Bohužiaľ (ale toto vlastne ani nie je kritika, skôr naopak, vysvetlím nižšie) knižka ma nestrhla až tak, ako som čakal, pretože obsahuje desiatky a desiatky (a desiatky) strán rôznych spomienok alebo príhod, nejeden raz písaných v miestnom nárečí, čo chápem, že je svojím spôsobom jedinečné, ale čítať sa to príliš nedá, ak teda čitateľ nie je nejaký „extrémista“, ktorý by rád nadviazal na fenomén Žitkovských bohýň. O čo (v porovnaní s týmito pasážami) úžasnejšie a strhujúcejšie sú osobné vsuvky autora, v ktorých spomína na svoj pobyt v tomto jedinečnom kraji, prípadne na smutný odchod Irmy Gabrhelovej z tohto sveta! Z knihy na mňa sála smútok. Smútok z toho, že sa niečo raz a navždy skončilo, istá doba, istí ľudia a nič z toho sa už viac nevráti. Našťastie máme aspoň drobnú náplasť za odídenou dobou – túto knižku. A za to udeľujem štvrtú hviezdu.

katarina4591
30.10.2020

Kdo četl Žítkovské bohyně, a chce se o nich dozvědět trochu víc a z jiného soudku, rozhodně nebude litovat, když se do knihy začte.


Hanca_Prochaz
29.08.2020

Příjemné doplnění ke knize Žítkovské bohyně. Jedná se o sbírku různých příběhů o bohyních. Škoda, že už všechny ty tradice jsou pryč.

Simi129
01.07.2020

... Náš svět je krásný i tím, že ne všechno v něm je vysvětlené a vysvětlitelné. Kéž by tomu tak bylo co nejdéle.

ještěrka38
23.12.2019

Kniha mě vůbec nebavila, dokonce jsem ji chtěla i odložit...Nakonec jsem ji dočetla, ale byla jsem zklamaná tím, jakým způsobem je napsaná. Myslela jsem si, že se dozvím nějaké zajímavosti, ale první část jsou jen zaříkávání a ještě v původním nářečí, což je sice zajímavé, ale číst se to moc nedá. V druhé jsou spíš pověsti a povídky. Takže za mě nic moc.

mol378
10.09.2019

Kniha založená na rozsáhlém výzkumu tématu, osobních setkáních s bohyní, rozhovorů s pamětníky. Doporučuji všem, kdo chtějí nahlédnout hlouběji než do roviny románového zpracování látky od Tučkové.

MildeZ
27.05.2019

Zajímavé čtivo ze zajímavého koutu naší republiky... :-)

haki34
07.05.2019

K Žítkovským bohyním, resp. tomuto tématu jsem se dostala přes Kateřinu Tučkovou (možná jako většina čtenářů..) a neustále ve mně hlodala touha zjistit něco víc..Publikace Jiřího Jilíka se mi dostala pod ruku náhodně u nás v knihovně...
Zčásti faktografická, zčásti etnografická, protkána vlastní zkušeností a zážitky, ale také obsahující úryvky ze starých záznamů faráře j. Hofera, J. Holubyho, žurnalisty Ferdinanda Dúbravského... pak úryvky z vykládání lidí o jejich zkušenostech - resp. skazky předávající se v rodině...doplněno úžasnými fotografiemi, část barevná, zobrazující zejména folklór v jeho dnešní podobě na slavnostech (kolem Kopaničárských slavností ve Starém Hrozenkově jezdíme každoročně na jiný festival :))) a pak zejména část černobílá, zachycující téměř zapomenutý a zmizelý svět chalup, pokrytých slamou, s malinkými okénky, vyhlížejícími do nádherné a v zimě tak drsné krajiny..život na Kopanicích byl těžký, často neveselý, a právě tady se vyformoval a dlouho přetrvával fenomén bohyň...a autor ponechává na nás, jak se k němu postavíme my..předkládá zdroje z minulosti, předkládá své pocity..citace slov odříkávaných bohyněmi, jejich "formulky"...
věřím, že v bohování byl kus víry a taky psychologie, kromě ověřeného bylinkářství, ale taky, že jsou věci mezi nebem i zemí :)
určitě si o bohyních ještě přečtu něco dalšího a...
za mě 4,5* (z toho minimálně 2 za foto !!!) a doporučuji !

1