Dominika13 Dominika13 komentáře u knih

Babička Babička Božena Němcová

To je moje srdcovka! Nádherné popisy krajiny i každodenních činností a vesnických "rituálů". Příběhy, které babička i ostatní postavy vypráví, mě vtáhly do dění. Také jsem se chtěla procházet po krásném a svěžím lese, smočit nohy v potůčku a okusit tradiční jídlo bez konzervantů. :-D Každopádně je to kniha, kterou by lidé neměli číst v příliš útlém věku, dle mého názoru. Jinak si ji znechutíte navždy.

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Sice poněkud starší kousek, avšak pro mne ještě stále dávající smysl. Přiznávám, že některé povídky se mi poněkud vlekly. Avšak charakteristika postav a příběhy oživující starou Prahu zkrátka stojí za ocenění.

Krysař Krysař Viktor Dyk

Velmi netradiční a zajímavá kniha s tematickým názvem. Tajuplná postava lákající pomocí kouzelné píšťaly nejen zvířecí bytosti ke zhoubě. Ilustrace mnoha knih jsou taktéž plné tajemné pozoruhodnosti. Některé nápady zkrátka stojí za to přenést na papír.

27.04.2019 5 z 5

Silný a velmi smutný příběh, který vás zasáhne hluboko a už tam navždy zůstane. Pro mě paradoxně nejhorší pasáže byly s umírajícími koňmi..

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Ano! Tak tuto knihu jsem poprvé četla v rámci povinné četby k maturitě. A uchvátila mě natolik, že jsem si ji přečetla ještě dvakrát. Příběhy o běžných strastech i slastech každodenního života zkrátka neomrzí. Pro hlavní hrdinku bohužel spíše ta první varianta. I přesto je plná elánu a energie až do konce příběhu!

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Jedna z knih, kterou opravdu stojí za to si přečíst. Velmi oceňuji styl psaní autora i originální nápad propojení duše člověka s uměleckým dílem. Přála bych si nahlédnout do Oscarovy hlavy, odkud se ty nápady berou? :-)

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Pro některé čtenáře možná jen přihlouplý románek.. Ale Shakespearovy verše jsou zkrátka obdivuhodné a věčné.

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Nejdříve jsem viděla seriál. Knihu jsem četla odstupem času a byla jsem neméně nadšená. Rodinná sága začínající svůj příběh na Novém Zélandu a pokračující v Austrálii je plná odhodlání, zklamání, obětavosti a lásky, pýchy a chyb, kterých se rodiče dopouští na dětech a křivd, kterými děti oplácejí rodičům. Zkrátka běžný rodinný život tří generací. Nic více nic méně. Častokrát lze nelézt velkou sílu v těch nejobyčejnějších věcech a toho si je autorka velmi dobře vědoma. :-)

26.04.2019 5 z 5

Pátá dohoda Pátá dohoda Don Miguel Ruiz (p)

Pochybujte, ale učte se naslouchat. Pátá dohoda nabízí završení životní cesty. Po přečtení čtyř dohod a dovršením páté se zbavíte všech svazujících usnesení, které jste uzavřeli sami se sebou či se světem a budete svobodní. Svobodomyslná a spásná myšlenka.

Kniha, dle mého názoru, obsahuje velké množství základů psychologie (učení se jazyku, chápání a operace se symboly apod.). Další část knihy se věnuje shrnutím čtyř dohod. V poslední části, která se konečně věnuje objasnění páté dohody, se objevuje příliš mnoho částí, které byly zmíněny již na předchozích stránkách.

Kdybych měla vše shrnout, kniha završuje celé poznání sebe sama a inspiruje. Avšak na mě příliš rozvláčné a častokrát se opakující pasáže. Čtyřmi dohodami jsem byla nadšená! Proto mě velmi mrzí, že Pátou dohodu hodnotím pouze třemi hvězdičkami..

26.04.2019 3 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Já si nemohu pomoct, ale asi nedokážu ocenit styl psaní Rowlingové. Nápad mi připadá průměrný, popisy situací nudné. Častokrát se zamýšlím, jestli je autorka opravdu proslulá svým jedinečným psaním, nebo spíše originální myšlenkou v příbězích o Harrym Potterovi. Mnozí prominou.

13.02.2019 1 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Toto pokračování mě úplně nezklamalo, ale ani mě příliš nenadchlo. Častokrát jsem měla pocit, že se autorka usilovně snaží vymyslet moment či situaci, která vás "chytí za srdce". A po pravdě se jí to úplně nedaří. Knižní průměr. Některá pokračování by zkrátka měla pokračovat jen v mysli a ušetřit papír.

13.02.2019 2 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Čtení románů mám už sice za sebou.. Prvně jsem viděla film, ve kterém mě oslovil charakter Louisy. Čtení je milé a oddechové. Děj přirozeně plyne až na některá menší zaškobrtnutí. Vcelku dobrý román, ve kterém to autorka nepřehání s přepepřenými milostnými žvásty, za což jsem ráda! :-)

13.02.2019 4 z 5

V průběhu četby mnou cloumalo mnoho protikladných pocitů. Smála se, byla jsem naštvaná, v šoku, divila se, rozčílila se, radovala se a tak dále. :-) Přibližně takový je i můj názor na knihu. Rozporuplný, ale nedá se říct, že by byl negativní. Absurdity mě později bavilo si představovat, humoru autora jsem přišla na chuť již v začátku.

Sáhodlouhé popisy monarchie, politiky, jaderného arzenálu apod. mě místy dost unavovaly. "Dementnost" některých dialogů mi lezla na nervy!

Ale pravdou zůstává, že charaktery postav, byť poněkud černobílé, mě v dobrém dostaly. V knize by se nenašla postava, nad níž bych se nezamyslela. Fantastické propojení absurdit, běžných situací, sledu událostí a osudů postav.

Děkuji za originální zkušenost.

12.01.2019 4 z 5

Obr Dobr Obr Dobr Roald Dahl

Krásná "pohádka" pro děti i dospělé. Úžasný nápad pro ztvárnění snů a nočních můr. Mluva Obra mi připadá velmi nápaditá a novotvary jsou skvělé. Nevymyslela bych je ani kdybych chtěla. Film se mi také velmi líbil. :-)

Kočičí host Kočičí host Takaši Hiraide

Poklidná kniha, děj plyne pomalu a vyrovnaně. Na mě nejspíše až moc klidná. Možná ji více ocením, až si ji přečtu zase po letech. Vyzařuje z ní harmonie a krása, bohužel zatím mnou příliš neoceněná..

09.01.2019 2 z 5

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

Uff, už je to ohrané, ale zase se mi to líbí. A k tomu všemu ještě napínavé situace s již relativně dospělými draky.

Hostina pro vrány Hostina pro vrány George R. R. Martin

Jak už sám název knihy napovídá, v tomto díle se uklízí a dojídají zbytky, aby se mohla připravit půda pro další střety a intriky. Ne, že by to uklízení bylo méně zajímavé než předchozí díly.. :-D

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

Třetí a nejtlustší díl byl pro mě nejzajímavější. Velké množství zvratů, zauzlovaných situací, které se stejně oduzlují, ale jinak než jsem si myslela a pro změnu se zase zauzlují někde jinde. Nebožtíky z předchozích dílů stále ještě oplakávám a můžu oplakávat i ty další, kteří zase přišli, nebo spíše odešli.. Masakr!

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Nejspíše se budu téměř u všech dílů Písně ledu a ohně opakovat, ale u některých knih vás zkrátka nenapadají stále jiná a originální slova chvály. Poklona autorovi, pro mě Panu spisovateli. Neskutečná propracovanost historická, zeměpisná, velké množství postav a v žádném případě na úkor kvality jejich charakteru a tak dále, a tak dále. :-)

Quo vadis? Quo vadis? Henryk Sienkiewicz

Nelehké čtení, pokud nechcete stránky jen "profrčet". Kniha potřebuje alespoň trošičku vytrvalé čtenáře, ale trpělivost se vyplácí. Zamyšlení se nejen nad historií, ale i nad dopady, které má pro lidstvo v globálu. Utlačovaných mi je líto, avšak ještě více mě mrzí, když utlačovaní nakonec sami později utlačují, ale to už jsme jinde.. Ukázky negativních stránek moci, spíše pozitivních, ale částečně i negativních stránek náboženství (záleží na úhlu pohledu). Tato kniha určitě stojí za přečtení!