Quo vadis?

Koupit

Historický román významného polského prozaika, v němž na pozadí Neronova a Petroniova Říma vylíčil podstatu moci, kterou člověku dává mravní čistota a láska. Bohatství a pompézní sofistikovanost Říma se postarala o věčnou slávu svých obětí. Nejen Petr i Pavel vykoupili Ježíšovo učení, i nekonečné zástupy umučených prvotních křesťanů se staly nesmazatelným poselstvím víry, že je to láska, která vítězí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285/quo-vadis-285.jpg 4.62329
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Vyšehrad

Quo vadis. Powieść z czasów Nerona, 1896

Kniha Quo vadis?

Sixao

Kniha je hoodně dlouhá, ale děj a hlavní zápletka je vlastně docela jednoduchá. Vinicius se až fanaticky zamiluje do Lygie a jejich lásce brání její náboženské vyznání. V Římě vládne šílený Nero obklopený skupinou patolízalů. Blaho obyvatel ho za mák nezajímá. Místo toho se snaží prosadit jako basník a umělec. Na jedné straně tu jsou bohatí patriciové, jejich prostopášné hostiny, hry a zhýralost. Na druhé straně chudina, která se víc a víc upíná ke spasení od křesťanského Boha. Náboženským fanatismem to bylo prostoupeno víc než je zdrávo. Některé myšlenky se často opakovaly a protože jsem knihu "četla" v audioverzi, prokládala jsem to jiným žánrem, aby mi pan Meduna nevymluvil díru do hlavy. Pronásledování křesťanů je tu vylíčeno dost drasticky. Bohužel mučení malých dětí nevyjímaje. Petronius mi tu nebyl nějak zvlášť sympatický. O stejném období napsala Loukotková knihu Není římského lidu a ta se mi líbila mnohem víc.

myelka

Na tuto knihu nejde už napsat originální komentář, prostě je výborná. Všechno bylo řečeno, samotná podstata příběhu je jasná...ale nepřestává mě udivovat, jak se mohl lid bavit pohledem na potoky krve, z té představy se mi každé ráno (při poslouchání audio verze při cestě do práce) obracel žaludek. I když v současně dobé se lidi taky kochají pohledem na soupeřící lidi, případně bojující až do krve, a taky se tomu nikdo nediví...a volný čas tráví střílením a zabíjením domnělých nepřátel a taky se tomu nikdo nediví...

Kutcho

Všetko, čo bolo rímske mi prišlo snové a pútavé, kresťanstvo mi to zasa kazilo.
Podľa môjho názoru tam náboženskej tematiky bolo primnoho, a nakoniec prevalcovala aj tu rímske impérium.
Páčil sa mi ale stret týchto dvoch svetov, no a postavy boli výborné. Či už to bol Nero, Vinicius alebo excelentný Petronius.
Kniha mohla byť o niečo kratšia a menej nábožensky zameraná, ale inak zaujímavá kniha, ktorá obsahuje napätie, lásku, krv, poéziu, zradu a mnohé iné.

kramver

Tohle byla moje první dospělácká knížka :-) Ještě dnes si pamatuju, jak moc mě vtáhla do děje a jak už jsem se pak nikdy nedokázala vrátit k teenagerovským knížkám bez hlubšího obsahu. Silný příběh, historický kontext, císař Nero, upalování křesťanů, hořící Řím a milostný příběh jako perlička na vrch.

GreenMagritte

Quo vadis - historický román z úsvitu křesťanství odehrávající se za dob Nerona. Myslela jsem, že ho nikdy číst nebudu, až mě nalákala jeho fenomenální audioverze v podání Jaromíra Meduny. A bylo to úchvatné, sugestivní, napínavé, drásající. Nečekala jsem, že by se mi tento román napsaný ještě v 19. století mohl tak líbit. Křesťanství je zde sice líčeno až moc idealisticky, ale příběh o lásce Vinicia a Lygie je nezapomenutelný, a to díky sofistikovaným zápletkám a autorově schopnosti vylíčit Neronův Řím tak realisticky. Při líčení smrti křesťanů v aréně mi tuhla krev v žilách. Nejlepší byla postava Petronia, jeho inteligence, hravost i vtip dávala románu něco navíc. Nenechte se odradit pozvolným začátkem, druhý a třetí díl stojí za to!

hanicka258

Úžasně napsáno, bylo to velmi intenzivní. Pro slabší povahy (jako jsem já) je to ale příliš realistické. Mučedníkům pokoj!

ZuzanaK.

Atmosféra i postavy uvěřitelné, dopodrobna vykreslené, na můj vkus až příliš podrobně a zdlouhavě. Nicméně je to román, tedy mu několik desítek stran navíc, zvláště čtivě napsaných, neubírá na p(r)ožitku.
Hvězda navíc za překlad E. Sojky.

Petra8856

Knihu jsem dostala před 10 lety od svého tatínka, že ji kdysi četl a že se mu líbila. V té době jsem ráda četla historické romány. Kniha mě nezklamala a četla se jedním dechem. Dnes jsem ji dočetla podruhé a příběh mě opět vtáhl. Některé pasáže byly pro mě příliš popisné a detailní, ale ani to knížce neubírá na kráse. Pronásledování křesťanů a jejich mučení mi svírala srdce. Kniha ve mě zanechala silný dojem a jsem ráda, že jsem se k ní opět dostala.