Pátá dohoda

Dlouho očekávaný titul od autora známého v celém světě jako naguala z rytířského rodu Orlů a mistra starého moudrého toltéckého učení. V duchu toltécké tradice dohoda jednoznačně určuje své poslání. Přesto ale s hlubokým a moudrým významem a náročným plněním.

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31626/pata-dohoda-31626.jpg 4.2295

The Fifth Agreement (2008)

Duchovní literatura, Esoterika, astrologie, okultismus, New Age
Vydáno:, Pragma

dominika1897

Také se musím přidat k těm, kteří nedočetli. Pro člověka, který předtím nečetl čtyři dohody to musí být skvělé. Pro mě to bohužel bylo už jen takové rozšířené opakování všeho co jsem již četla.

martin7848

Tohle je prostě klasika. Jednou za čas fakt stojí za to si připomenout, že to co si točíme ve vlastních hlavách je jen náš sen. A v páté dohodě se opět dostáváme k prvním čtyřem a navíc k nim přidáváme pátou, která je zpochybňováním a zároveň uznáním světů druhých. Se mnou to prostě rezonuje...

mariva

Připomínka Čtyř dohod, které jsem četla už dávno + Pátá dohoda - vše mě oslovovalo a jakoby najednou vše v hlavě do sebe zapadalo. Připadalo mi, že slova uvolňují a nechávají odplouvat špatné zážitky a hlava i srdce je najednou čistá. Snad se mi podaří udržet si tento pocit co nejdéle.

YA-girl

Kniha přidává ke čtyřem základním dohodám dohodu pátou - a více se zde dovídáme také o několika "snech pozornosti". Je zde pojednáno o tom, že náš život je vlastně "virtuální realita", protože nic není skutečné; pravda je zakryta slovy, symboly, našimi myšlenkami a představami - i neskutečným počtem lží. Kniha mi přišla o něco méně srozumitelná než Čtyři dohody, předpokládá už asi "poučenějšího" čtenáře, ale pod všemi "symboly a slovy" se skrývá jakási základní myšlenka, pohled na svět, který je svým způsobem neuvěřitelně jednoduchý a osvobozující.

Ni.kk.i

Přiznám se, nedočetla jsem. Skoro celá kniha bylo jedno velké shrnutí Čtyř dohod a ke konci knížky, šup s pátou dohodou. Čtyři dohody se mi moc líbili, ale tohle byla ztráta času.
Souhlasím s komentářem bara5465.

PavlínaAlžběta

Po přečtení Páté dohody jsem v sobě měla zvláštní pocity. Kniha rozhodně pokračuje ve stylu Čtyř dohod, ale zde už to nebylo tak silné jako v předchozí knize. Překlad se mě nelíbil. Ztrácelo to hodně. Kniha prohlubuje toto učení, ale když jsem knihu kupovala těšila jsem se asi příliš. Přesto zkrátka patří k dohodám předešlým a nechybí v knihovně. Rozhodně kniha není pro ty, kteří absolutně nechápou účel dohod, nebo jsou to skeptikové a tento žánr nečtou. Nic jim to nedá, akorát knihu budou hanit a zbytečně.

bara5465

Špatný překlad, překlepy, chyby. A sama o sobě je kniha zbytečná. Mohl napsat Pět dohod a bylo by tam o kapitolu navíc. Ale 4 dohody doporučuji stále.

Pavlinek

Výborná kniha, která mě naplnila dobrem :)

jaryn
19.11.2017

Tak si říkám, že by namísto užvaněné knihy stačilo vydat jenom její záložku, protože tam je vše. Kniha to všechno už jenom natahuje jako opravdu grandiózní žvejku. Je to pořád dokola to samé: Jaký si to uděláš, takový to máš! Navíc mě vyloženě iritoval autorův zcela abstraktní styl. Máme zrušit špatné dohody, které jsme se sebou uzavřeli, ale jak to máme v praxi provést, když většina oněch "dohod" byla uzavřena nevědomě? To by musel být každý z nás přinejmenším C. G. Jung!

P.S. Nemohu zde ještě nevzpomenout Duškovo představení. Ten je sice konkrétní a hodně názorný, avšak lidé (nebo spíš poněkud hysterické mamky) se na něj chodí, jak vidno, vychlamat a myslím, že nějaké dohody mají "někde". Nevím, dělá-li to Dušek vědomě nebo nevědomě, ale každopádně z toho dělá akorát prču.

P.P.S. Takže co říci závěrem? Nevím, jak dalece může bandě zapřísáhlých ateistů pomoct guláš (stále je řeč o Duškovi), ve kterém se míchají východní filozofie s Toltéky... Raději si uvědomme odkud jsme a modleme se Otčenáš!

bai.Cerna
07.09.2017

Asi jsem ještě "nedospěla", mne kniha neoslovila. Možná za pár let zkusím znovu.

katerina9178
19.07.2017

...mám pocit, že je špatný překlad, velmi špatný..že díky němu je těžké to číst a chápat, že to někdo hodnotí i jako "blábol" ..vyžaduje to max soustředění a domýšlení si smyslu mnoha vět..v angličtině to prý je mnohem srozumitelnější...je to ale velmi zásaní sdělení a je proto velká škoda toho divného překladu

Otas17
07.07.2017

Náročnější na čtení, připomenutí čtyř dohod.

O77
17.01.2017

Někdo v komentářích trefně nazval tuto knihu učebnicí. Pokud k ní nepřistoupíte jako k učebnici, neprojdete ji se zvýrazňovačem a několikrát, nemá vůbec smysl ji číst. A to si ještě dovolím tvrdit, že je dobré před tím přečíst Čtyři dohody a Láska, vztahy a přátelství (nechte se odradit názvem je dosti nešťastně přeloženo). Pátá dohoda je jakousi "nádstavbou" těchto dvou knih a prohlubuje informace v nich obsažené.

shabby
08.01.2017

K této knize jsem přišla díky kladnému hodnocení v naší rodině. Jejich povídání mě zaujalo natolik, že jsem neodolala a poprosila sestru o půjčení knihy. ..musím říct, že mě nezklamala, naopak nadchla a pracuji na cestě za svým skutečným já :) Vřele doporučuji.

moho
06.01.2017

Dobré zopakování Čtyř dohod, něco navíc. Opakování matka moudrosti, tak snad se ta moudrost dostaví. Jak měnit něco, když ostatní, rodina, společnost něco očekává? Moje dohody Peněz mám, až je utrácím a Mám se skvěle. Měli byste vidět některé reakce okolí. Baví mě. Trošku míň chytlavý styl psaní, možná spoluautorem?

teltri
16.11.2016

Audioknihu som počul asi 9 krát. Jedna z najdôležitejších kníh môjho života. Srdcová záležitosť.

chandel
22.08.2016

Kniha jako druhý díl toltécké moudrosti mě nezaujala o nic méně než čtyři dohody, nicméně jednu hvězdičku musím bohužel odebrat za styl psaní. Ten si vysvětluji spoluautorstvím Ruizova syna. Ovšem hlavni myšlenka opět skvělá a i když se čte o něco hůře než první díl, musím opět doporučit!

zuzak07
21.06.2016

Mnohem slabší než Čtyři dohody a v podstatě polovina knihy připomíná to, co je psáno ve Čtyřech dohodách. Kniha tudíž mohla být mnohem útlejší.

Pistácie
14.12.2015

Knihu jsem si poslechla jako audio knihu. Bylo to velmi zajímavé, relaxační i poučné vyprávění zároveň. Když to člověk poslouchá, hodně věcí už zná, pokud už přečetl Čtyři dohody. Ale i pátá dohoda je skvělá, zajímavá a v životě poučná. Měli bychom se zamyslet ne tolik nad chováním druhých, ale spíš sami nad svým vlastním.

Zuziiik
09.11.2015

jako kniha na čtení není příliš čtivá..........hodně se to vrací ke Čtyřem dohodám. Jako učebnice dobrá.......proto tři hvězdy. Není to kniha pro každého..

Mondie
22.07.2015

Doporučuji

luciefeix
09.07.2015

Vadilo mi dlouhé omílání toho samého co bylo ve čtvrté dohodě

bércoun
21.06.2015

Není to úplně jednoduché čtení. Pokud se zamyslíte opravdu do hloubky nad tím, jak sami žijete, zjistíte, že je velmi těžké zbavit se všech našich životních konceptů, ale inspirovat se tím dá a pokud tím někdo žije, takové lidi chci ve svém životě potkávat.

Martulína
01.06.2015

Jestli jsem hodnotila Čtyři dohody pěti hvězdičkami, páté bych dala deset..

812kopretina
29.04.2015

Další úžasné navazující pokračování 4 dohod. :)

Elbereth13
05.02.2015

Senzační rozšíření čtyř dohod. Spoustu věc jsem si připomněla a dovysvětlila ;)

Ravabi
23.02.2014

Jelikož mi nedělalo žádný problém pochopit dohodu číslo 5 (Buďte skeptičtí, ale naslouchejte), tak nemůžu hodnotit jinak než 5 hvězdičkami, neboť mě fascinuje jak je tato dohoda zvláštní a chápu, že někteří lidé jí mohou zavrhnout jako naprostý blábol. Po hlubším zamyšlení a zkoumání, může ale každý vidět v této dohodě velký přínos, a nebo taky ne. :) Je to na každém. Pro mě je však 5 dohoda krásné završení dohod předešlých. Je to ta fáze cesty, kdy svoboda člověk se stává naprostou skutečností. Začít pochybovat o symbolech a zároveň začít znovu věřit sobě (tedy pravdě) musí být při absolutním zvládnutí naprosto osvobozující, dobře ale vím jak je těžké toho dosáhnout, uvést do praxe. :)

Skawin
15.02.2014

Tato kniha je určena spíš užšímu kruhu čtenářů. Je trochu jinde než Čtyři dohody a budu si ji muset vzít k ruce ještě několikrát, abych alespoň zčásti pochopila, co je důležité pochopit...

Natique
08.12.2013

Mně osobně tato kniha, kterou jsem četla jen ze zvědavosti, nic nedala.

Jack Bauer
15.08.2013

Opět opakování stále dokola toho samého psáno dosti náročnou formou. Jelikož mě kniha přece jen něco dala, nehodnotím odpadem. Při čtení jsem měl pocit, jako bych četl jeden veliký blábol.