Ptáci v trní

Podmanivý příběh románu Ptáci v trní okouzlil od svého vzniku už miliony čtenářů všech věkových kategorií a ve vysokých nákladech je znovu a znovu vydáván v mnoha zemích světa. Australská prozaička Colleen McCulloughová, volně inspirovaná osudy vlastní rodiny, v něm líčí více než půl století v životě farmářského rodu Clearyů, jehož členové přicházejí počátkem dvacátých let dvacátého století z chudých poměrů na Novém Zélandu na bohatou usedlost v australském vnitrozemí, aby v nadcházejících letech vedli nepřetržitý zápas s drsnou přírodou i následky dramatických zvratů ve vlastním životě. Ze širokého okruhu hrdinů a dějových linií, které zavádějí čtenáře do australské buše, na bojiště druhé světové války i do vatikánských církevních kruhů, vystupují do popředí především nezapomenutelné postavy farmářské dcery Meggie a mladého kněze Ralpha de Bricassarta. Osudově spjatí skrývaným milostným vztahem, sebevědomá a přitom křehká Meggie a ctižádostivý, ale vnitřně rozpolcený Ralph jsou svým poutem celoživotně poznamenáni navzdory dlouholetému odloučení. Podobně jako pták, jenž musí podle úvodní legendy za svou jedinou píseň zaplatit v trnovém objetí životem, platí nakonec za svou touhu i oba hlavní hrdinové. Tragické vyústění opojného i trýznivého vztahu však nemůže potlačit poznání, že jedině odhodláním jít za hlasem vlastního srdce a svědomí a ochotou podstoupit i nejvyšší bolest lze dosáhnout skutečného štěstí. Pod stejným isbn vyšel v roce 1997 dotisk....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/7959/ptaci-v-trni-OQf-7959.jpg 4.5845
Vydáno, Mladá fronta

The Thorn Birds, 1977

Kniha Ptáci v trní

Surikata369

Tomuhle přesně říkám román.

georginaa

Všichni na toto dílo pějí samou chválu a ani se nelze divit. Četla jsem to před třiceti lety a vím, že mě to tenkrát též pohltilo. Dnes jsem to četla již s jiným nadhledem, ale i tak to neubralo na kráse. Člověka to trochu nabudí zpomalit, v klidu se nadechnout a nikam nepospíchat, žít prostě osudy minulé doby a užívat si pozvolného vyprávění.

dominika8192

Jak to, že mi tahle kráska tak dlouho unikala? Jasně, viděla jsem seriál a jasně, milovala jsem v něm Chamberlaina, kdo taky ne? Ale nějak mě nevzrušovalo, že existuje knižní předloha. A ejhle - ono je to taková nádhera!! Krásný styl psaní, perfektně vyobrazené postavy, děj tak akorát popisný (bez toho, aby dvacet let příběhu bylo popsáno na padesáti stranách, klidně stačí dvě věty). Nádech melancholie a tak zoufale hluboké lásky mě dojímal, Meggie byla moje favoritka a ambiciózní de Bricassart, který svou bezohlednou ctižádost a touhu být "BŮH" zaměňoval za "věrnou službu Pánovi", mě děsně štval a to rozčarování na konci jsem mu beze zbytku přála. Je to jedna z knih, kterou si klidně přečtu několikrát. Sto procent.

dia.riedl

Nádherná kniha. Miluju tyhle staré pomalé pozvolné romány, kde mají postavy duši, jsou tak skutečné. Kam se hrabou dnešní romantické knihy, tady jsou na pět seti stranách pouhé tři polibky, na které ale do smrti nezapomenu.
Moc jsem prožívala osudy všech postav, hlavně Meggie a Danea. Naopak Justinu jsem neměla moc ráda, ale byl to asi její úděl.
Krásná a hutná knížka.

Kontryhelka

Krásné čtení, které se dostane čtenáři pod kůži a velice dlouho o všem přemýšlí. Líbila se mi ta rodinná sága a osudy všech členů. Ať dobré, či špatné. Zajímavé čtení, které není pro každého. Kniha je celkem tlustá, ale ohromně čtivá a vtáhne do děje.

evask

Je to čtenářský zážitek, když se člověku dostane do ruky takové dílo. Jsem příznivec Kena Folletta, ale za sebe musím říct, že Ptáci v trní se Pilířům země zcela vyrovnají.

EvelinaLang

Kniha se mi líbila, ale souhlasím s tím, že je neskutečně depresivní. Po dočtení mám pocit, že člověka už nečeká nic dobrého. :D Že vaše sny se nenaplní a nakonec stejně zůstanete sami... Je neskutečné, jak moc se autorce podařilo koloběh života a smrti, kdy se jedna rodina blíží ke svému konci. Přečtete si začátek a konec, ten rozdíl je markantní. Asi budu jedna z mála, komu ta nenaplněná láska nepřišla až tak hrozná, ale prostě to postupné rozpadaní rodiny, kdy hrdinka na konci zůstává sama... Děsivé. Silný příběh, ale vím jistě, že znovu už ho číst nebudu.

rumund
23.11.2020

Nejsem moc na romantické knihy, ale tato mě úplně vtáhla do děje a doslova jsem stránky hltal. Hrozně se mi tato kniha líbila. Vím, že existuje i film nebo seriál, ale ten jsem bohužel ještě neviděl. Doporučuji