DoDidDone DoDidDone komentáře u knih

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Kdybych nečetl předchozí Dívku v ledu a neznal policejní tým a jejich povahy a osudy, dal bych o hvězdičku víc. Nepřipadalo mi, že by se postavy někam pohnuly, navíc mi zápletka připadala podaná stejně jako u předchozího dílu- jiné oběti, jiný způsob vraždy.
Zápletka je zajímavá, zaujalo mě, že se pachatel v půlce odhalil, ale čekal jsem, že od té chvíle přibude více napětí, ale místo toho se jen postupně rozkrývalo to, co už jste zjistili a konec totožně okopíroval předchozí díl, takže se žádný zvrat a převrat nekonal.
Autor umí bezpochyby psát čtivě a ačkoliv jsou to silné knihy, přelouskáte je rychle (možná by neuškodilo trochu zmenšit a roztáhnout písmo...), ale zatím mi tam chybí nějaký "Wow" efekt, který bych od Bestselleru očekával.
Taková klasická detektivka, neurazí ani nenadchne. Podle mě dost přeceňovaná. Do další autorovy knihy se pustím a doufám, že trochu pozměnil obsah.

21.10.2017 3 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Končím u strany 160, dál už nemůžu. :/
Méně než tři hvězdičky knize dát nechci, protože si s tím autor dal spoustu práce a sepsal vše velice detailně a smysluplně, ale na mě to vůbec nezapůsobilo. Za jedno jsem to nechápal, nebyl schopný knize věnovat jakoukoliv pozornost a žádné napětí jsem tam nenašel.
Možná první případ, kdy končím uprostřed četby, ale já si zkrátka nemyslím, že bych někdy skončil sám na Marsu, takže nějak nechápu ani smysl četby, když mi bylo už od začátku jasné, jak to skončí... Kdyby náhodou ano, kniha poslouží jako příručka a návod na přežití. ;)

13.10.2017 3 z 5

Nikomu ani slovo Nikomu ani slovo Harlan Coben

Zajímavý děj se spoustou zápletek. Posledních dvě stě stránek přečteno na jeden zátah bez přestávky. Vykreslení postav, děje i míst z pohledu hlavní postavy mi připadal velmi citlivý a milý. Nenašel jsem žádné hluché místo, kde by mě kniha nebavila a nudila. Za mě zatím nejlepší kniha od autora! ;)

07.10.2017 5 z 5

Poslední výročí Poslední výročí Liane Moriarty

Od autorky jsem četl Tři přání, které mi připadaly docela fajn, zato Sedmilhářky jsem úplně zdrtil. Patrně za to mohlo prostředí školky. Jsem rád, že jsem dal autorce šanci, protože Poslední výročí se vydařilo. Sice nejsem cílová skupina a knížku jsem si pořídil jen kvůli zvědavosti a tomu, abych pořád nečetl ty krváky a vraždění.
Příběh je hezký a milý, spousta postav mi tam nevadila. Sice bylo ze začátku těžké se zorientovat, ale pak to šlo snáz. Líbil se mi i konec s překvapením na úplně poslední straně knihy.
Žádná z postav mi nepřipadala úplně nesympatická (až na tu jednu...) a za to dávám autorce velké plus. Sice jsem tu záležitost s Alicí a Jackem rozluštil poměrně rychle, ale nepřipadalo mi, že by tím příběh nějak upadal.

03.10.2017 5 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Od autora už jsem četl dvě knížky, a to Tmu a Tuknížkusesprostýmnázvem, o jehož pravém názvu se nikde nesvěřuju a musím říct, že dvě jmenovaná díla se mi líbila více. Ale chápu, že toto je první kniha od autora a připadá mi velice zdařilá. Sice detektivní příběh mi nepřipadá nijak originální, k tomu ještě blázinec, který dávají snad všude, ale autor skvěle popsal děsivou depresivní atmosféru, zimu a chlad. Některé části knihy mi připadaly až strašidelné a občas i nechutné (na to jsem ale od autora zvyklý).
Ti, kteří čtou detektivky pořád, si z toho na zadek nesednou, nováčci by mohli jásat. Autorův styl psaní miluju a věděl jsem, že koupí knížky rozhodně neudělám chybu.

27.09.2017 4 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

MOŽNÉ SPOILERY!!
Kouzelná knížka, na jejíž obsah určitě nejde jen tak zapomenout. K plnému počtu mi tam ale něco chybělo, nebo spíš přebývalo.
Části knihy, které vypráví Sophia, jsou perfektní, živé a bohužel i smutné, ale to k válečné literatuře asi patří.
Nicméně, když přijde na scénu Liv, příběh tím nějak ztrácí. Abych řekl pravdu, nepřipadá mi její postava zbytečná, ale nelíbí se mi, jakým způsobem se to s ní a s obrazem začne odehrávat. Například postava Paula mi tam neseděla už vůbec a už od začátku mi bylo jasné, jak se to s nimi vyvine dál. Ten soud a spory kolem obrazu mi připadaly americké a plné nerealistických náhod. Nechápu, proč se tolik novinářů vyrojí jen kvůli obrazu. Líbilo by se mi víc, kdyby autorka detailněji popsala cestu Dívky, jíž jsi tu zanechal než pouze podle dopisů.
Sice kritizuju, ale mně se kniha líbila. Konec byl velice silný a nádherný. Nevím, jestli si od autorky něco přečtu, ale Dívku, již jsi tu zanechal, doporučuji dál.

23.09.2017 4 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Druhý díl se mi četl možná o chlup lépe než ten první a nemám, co bych mu vytkl (což je u mě s podivem). Jediné, čeho se bojím, je, že až dočtu celou trilogii, nebudou se mi líbit už žádné knihy, protože nedosáhnou takové úrovně, jakou nasadil autor. Všem doporučuju, jen je lepší vyhradit si na knihy nějaký čas, protože od Lisbeth z nějakého důvodu prostě nelze odejít ;).

19.09.2017 5 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Hodnotím lépe, než předchozí díl, jelikož tento mi připadal akčnější a záživnější a celkově mě bavilo vysvětlování důvodů stavění sil. Sice se mi nedostalo všech odpovědí a úplně tomu stejně nerozumím, ale čekám, že odpovědi dostanu ve třetím díle, kde se to snad celé propojí.
Při čtení této knihy jsem četl ještě několik dalších knih a četba konkrétně Turnusu mi zabrala necelý měsíc a to se mi nestává. Za to hvězda dolů. Občas autor píše nezáživně a to mi vadilo i u Sila.
Dokonce mě i překvapilo, že podobná Sila se stavějí (viz třeba Vertical City, který ale není v zemi, ale koncept mi připadá podobný).
Co se mi na Silu i Turnusu líbí, jsou moudra a filozofické myšlenky autora, které se do knihy hodí a nezabírají místo. Autor umí psát, o tom žádná, jen je to občas trochu utahané a nudné.
Kniha (vlastně i celá série) si zasluhuje pozornost a po Turnusu, který mě bavil, ji mohu doporučit!

13.09.2017 4 z 5

Bílé noci Bílé noci Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Pěkná a nenáročná kniha, doporučuju k povinné četbě. Čte se jednoduše a svižně, jen konec docela smutný, ale tak to asi mělo být.

13.09.2017 5 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Páni! Tahle knížka mě dostala! :O
Vtáhla mě už od první stránky a naučil jsem se ignorovat i to, že v pohledu Emmy chybí přímá řeč (z nějakého divného důvodu...)
Moc se mi líbil nápad toho šíleného (ale dokonalého) domu a ještě šílenějšího (ale taky dokonalého) majitele. Velmi mě i zaujalo, že autor tam několikrát vložil otázky z testů a nenechal tuhle důležitou část knihy jen někde v pozadí, ale věnoval se tomu pořád.
Postavy autor rozebírá dostatečně na to, abyste si na ně mohli udělat první názor, který se během knihy několikrát otočí a změní..
Právě konec je perfektní a velice originální a kdyby to šlo, dám za úplně poslední kapitolu další hvězdičku!
V poděkování stojí, že autor pracoval na nápadu deset let a na výsledku se to jistě projevilo.
Sice žánr horor mi tam příliš nesedí, ale všemi deseti doporučuju. Dokážu si dílo představit i ve filmovém provedení.
Jedna z nejlepších knížek, kterou jsem letos přečetl! ;)

05.09.2017 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Na prvotinu velmi zdařilé, čtivé a zajímavé.
Autorka dokázala skvěle popsat strach, paniku a zoufalství Grace a taky se jí podařilo vytvořit zápornou postavu Jacka, kterou všichni nenávidí.
Kniha je velice krátká a čte se lehce. Přechod mezi minulostí a přítomností není nijak náročný a pěkně na sebe navazuje a postupně se s nápady toho psychopata graduje.
Konec byl možná příliš rychlý, ale jinak velice doporučuju!
Jen tedy... Chudák George Clooney!! xD

01.09.2017 3 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Levhart byl úžasný do nějaké stránky 500, pak to podle mě šlo z kopce. Vadila mi tam přemrštěnost snad všeho možného do sebe. Trochu mi připadalo, že od té části se kniha začala odehrávat v úplně jiném duchu, který se mi vůbec nelíbil. Kdyby kniha skončila okolo té stránky 500, bylo by to za pět hvězdiček, protože jsem byl se vším spokojený. V tu chvíli se všechno "vyřešilo" a mně se to líbilo.
Abych to srovnal s předchozími díly- musím říct, že mi připadá, že je každý díl psaný podle jakési šablony, pořád se odehrává to samé, abych pravdu řekl. Nesbo akorát změní vraha, styl jeho vraždění a motiv, jinak nevidím rozdíl. Možná proto se mi nejvíc líbil Spasitel, který byl úplně jiný v tom, že vraha znáte už od začátku. Třeba kvůli tomu se mi bude líbit i Přízrak, který, jak jsem si přečetl, je taky psaný jinak.
Harrymu bych přál, aby konečně zakotvil s Ráchel a zůstal tam u ní, aby ho pořád nevyhazovali z případů, aby se nestával terčem a držel se dál od alkoholu a spoléhal trochu na ostatní a nebyl tak tvrdohlavý.
Od série HH si budu muset dát pravděpodobně na nějakou dobu pauzu.
Vysoké hodnocení si kniha zaslouží už jen kvůli detailům, je vidět, že Nesbo si s tím dává práci a zjišťuje pro knihu obrovskou spoustu věcí a informací, takže si pozornost jistě zaslouží.

30.08.2017 4 z 5

Smrt v zádech Smrt v zádech Harlan Coben

Coben umí psát poutavě a velice čtivě, že stránky letí samy. Smrt v zádech je zatím nejlepší dílo, které jsem od autora četl. Jeho styl psaní se mi moc líbí, nechybí dávka sarkasmu a odlehčení jakékoliv složité situace.
Konec v této knize je nepředvídatelný a docela i zajímavý tím, jak se to celé vyvine, a co se tam vůbec přihodí.
Jenže na pátou hvězdu mi tam chybělo nějaké odůvodnění děje a různých nedotažených situací, neurazil by ani nějaký bližší popis hlavních postav. Oceňuji, že autor představí jména a honem vpustí do děje, ale nějaký popis by neuškodil- i kdyby to měl být pouhý mini odstavec.
Pořád se nemůžu zbavit pocitu, že autor píše jako mix Liane Moriarty a Gillian Flynn (a to nemyslím ve zlém ;)).

24.08.2017 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Jedna z knížek, po kterých štípají oči z nadměrného čtení.
Je zvláštní sympatizovat s nesympatickou Lisbeth a zvyknout si na její praktiky a zvláštní chování a těšit se na další díly.
Děj knihy je zajímavý, zápletka ne tolik složitá, ale tím, že se v ději často prolínají osobní životy hlavních postav, řešení případu se trochu dostává do pozadí.
Atmosféra je místy až děsivá- praktiky vraha extrémní (jsem zvyklý na Nesba, ale tohle bylo jiný kafe...) Co se mi ale líbí nejvíc, je uvěřitelné vysvětlování všeho a fakt, že to, co vám jednou autor řekne, už většinou nikdy nezopakuje.
Senzační kniha, na kterou je třeba si vyhradit nějaký čas, protože od ní nejde odejít.

22.08.2017 5 z 5

Skála Skála Peter May

Za mě skvělé! :)
Sice mi trochu trvalo, než jsem se začetl, ale pak jsem se od knihy nemohl odtrhnout. Každému, kdo knihu přečetl, musí být jasné, že tu nejde tolik o detektivku, ale spíš o román s vraždou v pozadí. To mi většinou na knihách velmi vadí, ale tady se mi to líbilo. Autor umí detailně popsat krajinu, lidi a dialogy s dalšími postavami mi připadaly uvěřitelné a reálné. Vraha si vytipujete poměrně rychle, ale na kvalitě příběhu to vůbec nic špatného neprovede.
Rozhodně se pustím do dalších děl autora! ;)

17.08.2017 5 z 5

Dokonalý cizinec Dokonalý cizinec Renée Knight

Líbilo se mi posledních padesát stránek, jinak pro mě docela nuda. :/
Nemám prostě rád, když se postavy věnují sobě, pocitům a příběh se nikam neposouvá. Sice jsem celou dobu netušil, kdo za to celé může (za což má autorka velké plus), ale nemůžu říct, že by mě kniha nějak extra ovlivnila a vyrazila dech. Spíš jsem rád, že je přečtená.
Co mě ale velmi iritovalo, byl jednoduchý styl psaní. Ještě nikdy jsem neměl u nějaké knížky chuť ji přepsat, protože některé věty se opravdu nedaly číst.
Nápad mi připadá fajn- taková kniha v knize :), ale způsob podání mi nevyhovoval. Takový průměrný čtení...

15.08.2017 1 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Nemůžu si pomoct, ale připadá mi, jako bych četl Počátek... Viděl jsem tam spoustu podobností a ten konec mi připadal téměř totožný...
Ale i tak, já si to užíval a celou dobu byl v napětí, konec byl možná až příliš vyhrocený, ale pochopitelný. Filmové zpracování by mohlo dopadnout dobře. Zkuste a uvidíte. ;)

12.08.2017 5 z 5

Bretaňská pýcha Bretaňská pýcha Jean-Luc Bannalec (p)

Rozhodl jsem se, že nebudu hodnotit knihu podle hvězdiček, ale pouze komentáře.
Po anotaci jsem se domníval, že půjde o detektivku skloubenou s fantasy. V tomto případě jde o detektivku skloubenou s ústřicemi. Bohužel.
Své kouzlo má, autor umí krásně popsat přírodu, tradice,... Ale celou dobu jsem si nedokázal zapamatovat jediné jméno a když se vrah objevil na scéně a usvědčili ho, řekl jsem si jenom: "Kdo to je?"
Moje první setkání s autorem a určitě poslední. Jsem rád, že jsem knihu dočetl, dám do knihovny a asi už nikdy neotevřu. Ani ted, pět minut po dočtení, pořádně nevím, o čem kniha byla. Nevím, jestli to je kvůli stylu psaní autora, ale já se u toho nedokázal vůbec soustředit a brát to celé vážně.

11.08.2017

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Za mě příjemné překvapení! :)
Sice se v knize nacházela hluchá místa, ale jen občasně. Autor píše čtivě a velice odlišně od dalších autorů stejného žánru. Určitě se chystám na pokračování.
+ Krásně napsaný epilog! ;)

06.08.2017 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Sněhulák byl vlastně skvělý, tajemný a dost strašidelný, ale když se postupně odkrývaly indície a začalo se ukazovat, kdo je vrah, doufal jsem, že se to nakonec vysvětlí nějak jinak, ale bohužel. Trochu mi to připadalo jako klišé a strašně těžko uvěřitelné. Doufal jsem, že Nesbo to zvolí trochu jinak, protože mi připadá, že ten vrah není vůbec v jeho stylu.
Za mě stále nejlepší Spasitel!

03.08.2017 4 z 5