Devorah Devorah komentáře u knih

Dneska už se tomu směju Dneska už se tomu směju Adina Mandlová

Vzpomínky slavné herečky sepsané její rukou, o době, ve které žila, o hereckém prostředí, ale i o povaze národa, o ústrcích, které zažila, o mužích, kteří prošli jejím životem – zkrátka o životě velké hvězdy, kterou Mandlová bezesporu byla. Vše je sepsáno lehce, s velkou mírou sebeironie, která jí byla po celý život blízká.
Občas je to čtení lehké, úsměvné, místy až komediální, od druhé poloviny knihy nás její pověstný smysl pro humor opouští a do popředí se dostává již zmiňovaný smysl pro ironii, se kterým líčí své nelehké životní osudy.

27.04.2020 5 z 5

Pianistka Pianistka Elfriede Jelinek

S touto knihou jsem strávila dobrých pár hodin, věnovala jsem se jí, a co jsem na oplátku dostala? Rozporuplné pocity, a to rovnou ve velkém.
Není to špatná kniha, disponuje pár zajímavými názory, nicméně, co se stylu týče, ten je opravdu těžkopádný, špatně stravitelný, místy nezáživný a dost často doslova ubíjející. Absence přímé řeči je zde znatelná a na škodu, čtenář tak často tápe a domýšlí si. Pokud to měl být úmysl, tak ten se autorce povedl na rovných sto procent. Občas ale sama Jelinek překvapí v pozitivním slova smyslu. Někdy její hra se slovy a volný proud myšlenek dostanou čtenáře svou hloubkou a rozměrem. Jindy naopak autorka má tendence rozebírat zcela banální věci, názory, a to stále ze stejného úhlu pohledu, až je to nudné a zcela nezáživné.
Ovšem konec této knihy je jedna dlouhá scéna plná násilí, sexu, slovních hříček a narážek, chladně zaznamenaných, bez špetky porozumění a bez hlubšího rozkrytí motivů a příčin jednání hlavních hrdinů. A to mi, při tom neuvěřitelném závěru přijde jako velké mínus.

01.04.2020 2 z 5

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

Nejznámější Forsythův politicko – špionážní román, Den pro Šakala, jsem přečetla během chvilky, aby mi pak bylo líto, že už je dočteno a já musím knihu zaklapnout a odložit.
Je to skvěle napsaná kniha o pokusu na atentát na francouzského prezidenta de Gaulla. Zavede nás do polovojenské teroristické organizace OAS. Ta prahne po prezidentově smrti tak, že si na tento úkol najme profesionálního zabijáka Šakala. A ten si krok za krokem plánuje a vytváří falešné identity, zajišťuje vhodné zbraně, volí ideální místo a čas pro atentát. Mezitím, co on plánuje, policie se snaží odkrývat jeho pravou totožnost a překazit mu tak jeho plány. A tím začíná hon na kočku a myš, v němž hlavní roli hrají pevné nervy a dávka štěstí. A ten, komu to štěstí přejete, není v tomto případě policie, ale obávaný terorista - ach :-)

30.03.2020 5 z 5

Nebezpečná iluze Nebezpečná iluze Winter Renshaw

Kniha má celkem slibný začátek, ovšem slibuje víc, než může nakonec splnit. Hlavní postavy zcela nahodile mění charaktery , např. z arogantního, leč velmi pohledného hlavního hrdiny se během lusknutí prstů stane milé zábavné kotě toužící po rodinném zázemí. Uff. Jedna nesmyslnost střídá druhou. Od poloviny knihy není již ani autorce jasné, po čem její hrdinové touží, kam se chtějí ubírat a čeho vlastně dosáhnout, což je škoda, protože potenciál to celé mělo.

05.03.2020 2 z 5

Vražda za scénou Vražda za scénou Ngaio Marsh

Detektivní román, v němž hlavní roli hrají herci, divadlo, zkoušky a pověry. Přímo na prknech, která znamenají svět se před diváky uskuteční vražda ,de facto, v přímém přenosu. A na scénu tak vstupuje superintendant Alleyn, aby tento zapeklitý čin vyřešil.
Nutno přiznat, že autorka má dobrý styl, nicméně nedokáže vtáhnout do děje od první kapitoly. Vše je zde spíše pozvolné, čtenář od začátku tuší, že se stane zločin, neustále se k němu schyluje, postavy rozehrávají všechny možné vzorce lidského chování, ale vražda ne a ne stále přijít. Tím, že k ní poté dojde se pomyslně vyčistí vzduch a kniha nabývá trošku rychlejšího tempa. Odhalení vraha těsně před koncem čtenáři neposkytne satisfakci, ale spíše se dostaví pocit mírného rozčarování. Zde opravdu platí rčení: jednou a dost.

02.03.2020 2 z 5

Pět malých prasátek Pět malých prasátek Agatha Christie

Ačkoliv se jedná o relativně útlou knihu, čtenáři toho poskytuje více než dost.
Na scénu opět vstupuje Hercule Poirot, malý belgický detektiv s navoskovanými kníry a brilantními dedukcemi.
Tentokrát se vydáváme hluboko do minulosti, ve které se stal zločin. Zločin, který ovlivňuje přítomnost a mohl by ovlivnit i budoucnost dvou mladých lidí. Vzpomínkami se tak vracíme do dne, kdy se zločin udál a před námi tak vyvstávají emoce, které sžírají všechny přítomné. Láska střídá hněv, žárlivost se rázem mění v posedlost a na scénu vstupuje i všudypřítomná nenávist.
Děj rychle ubíhá, vše se krásně propojuje až do velkého finále, kdy odhalení vraha je již jen pomyslnou třešinkou na dortu. Bravo, monsieur Poirot!

19.02.2020 5 z 5

Černé lži Černé lži Alessandra Torre

Černé lži dokáží čtenáře příjemně překvapit. Ze začátku lákají na erotickou atmosféru, která se z každou další stránkou mění v thriller a erotično pomalu přechází v napětí a pochyby.
Layana je dcerou zbohatlíků, která má díky penězům vše, nač pomyslí. A pak potká JEHO, Bryanta, génia s miliardami na kontě a začne erotická love story. V podstatě klišé, ale dobře napsané. Autorka popisuje erotické scény s citem a vkusem. Ano, přiznejme si, hemží se to tady krásnými nahými těly, kopulujícími na různých místech, v různých pozicích, ale popisy nevyznívají směšně jako v jiných – podobně laděných – titulech. A pak přichází jedna dobře mířená na solar plexus, kdy již sexuální touha nehraje prim a ke slovu se tak hlásí psychická traumata z dětství a před námi se pomalu otevírá 13. komnata jednoho z hlavních hrdinů.

10.02.2020 4 z 5

Zápisník jedné lásky Zápisník jedné lásky Nicholas Sparks

Drahý pane Sparksi, bylo to až příliš cukrkandlové a celková přeslazenost této knize spíše uškodila. Zatraceně tu platí přirovnání, že méně je někdy více….
Začátek je ovšem slibný. Dva hlavní hrdinové, kdy Allie představuje mladou dámu z „lepší společnosti“, Noah mladého a velmi charismatického muže se srdcem na dlani. Jsou pro sebe jako stvořeni, nicméně osud a okolí jim nepřeje. Po letech, kdy on ji nikdy nepřestal milovat, se ti dva opět setkají a stará – nikdy nezašlá – láska vypluje na povrch. Formou zápisníku se pak dozvídáme, jaký byl vývoj jejich vztahu a jak je tomu na sklonku života.
Díky Bohu, bylo to krátké, a to tak krátké, že jsem se tou uslazeností nestihla nakazit. Sparks to umí rozhodně lépe, s větším důvtipem, vynalézavostí a bez přemíry sentimentu. Tak snad příště.

30.01.2020 3 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Název této knihy byl pro mne zvláštním způsobem vábivý, ostatně stejně jako celé dílo.
Příběh staví na dvou hlavních aktérech, Mattiovi a Alici, na jejich životních osudech, na jejich neuskutečněných touhách, na špatných rozhodnutích v nesprávný čas, které ovlivňují jejich další existenci. Jedno špatné rozhodnutí Alice v útlém věku ji poznamená jak fyzicky, tak psychicky. Stejně tak Mattio, který se rozhodne nevzít svou mentálně postiženou sestru na oslavu narozenin spolužáka a tím předem předurčil svůj další osud – depresivní, temný, bez budoucnosti. Pak se ovšem ti dva potkají a autor dává tušit, že by mohla nastat změna, že by ti dva před sebou mohli mít budoucnost bez přízraků z minulosti, pokud překročí vše, co je dosud svazovalo. Jenže je tu závěr, ze kterého lze vyvodit mnohé a přitom vlastně nic. Jen je jaksi správný a, bohužel, krutě uvěřitelný.
Je skvělé, jak se autor vyhnul zbytečné patetičnosti a zachoval si, místy až vědeckou sterilitu. Jeho styl je úsporný, místy až minimalistický, což se k této knize velmi hodí. Bravurně zachytil propojení osudů, citovou prázdnotu a důležitost nevysloveného, aniž by tak spadl do použití stereotypů a dalších klišé.
Osamělost prvočísel není kniha pro každého, čtenáře uvrhne do stavu deprese, ze které hned tak nebude cesty ven, ale i tak rozhodně stojí za přečtení.

15.01.2020 5 z 5

Dokonalá Dokonalá Gilly Macmillan

Dokonalá kniha, avšak jen svým názvem. Autorka se snažila, seč jí spisovatelské síly stačily, ale snaha je, v tomto případě, k uzoufání málo. Není to vyloženě špatná kniha, ale ani dobrá.
Začátek začíná slibně, střídání dějů, prolínání minulosti s přítomností, duševně rozháraná hlavní hrdinka, to vše dává tušit, že se má čtenář nač těšit. Jenže ejhle, autorka se příležitosti k rozvinutí děje nechopila a čtenářova pozornost tak začíná více a více ochabovat. Hlavní postavy knihou jen proplouvají, aniž bychom si k nim stihli utvořit větší/menší sympatie. Skoro to tak vypadá jakoby autorka už už chtěla mít celou knihu z krku a odškrtla si tak další položku na svém seznamu.

08.01.2020 3 z 5

Odloučeni zjara Odloučeni zjara Mary Westmacott (p)

Odloučeni zjara je kniha o sebepoznání, o upřímnosti k sobě samému, o trpké cestě, která nás k ní dovede. O pokání, které následně musí přijít. O promarněných šancích, o nadějích na nové začátky. A také o tom, že žádné nové začátky nepřijdou, pokud k sobě nebudeme skutečně upřímní a přiznáme si i nepřiznané. Je to příběh, který nutí k zamyšlení. Člověk se v myšlenkách potká sám se sebou, pozná sám sebe a dojde k jednomu z nejtrpčích poznání ve svém životě. Romantický konec se tu neobjeví ani v náznacích, spíš deziluze a všudypřítomná životní hořkost.

06.01.2020 5 z 5

Kladivo bohů: Sága Led Zeppelin Kladivo bohů: Sága Led Zeppelin Stephen R. Davis

Ve své době patřili Led Zeppelin k nejznámějším hardrockovým kapelám, které obklopovala aura tajemna, a kteří za sebou nechávali spoušť v podobě zdemolovaných hotelových pokojů, zlomených ženských srdcí a hektolitrů vypitého alkoholu. Ano, měli pověst rabiátů, nicméně za svůj fenomenální úspěch vděčí své píli a neutuchající inovaci hudby a také schopnému manažerovi.
Hudební publicista Stephen Davis se ujal zpracování historie kapely velmi čtivě, jeho styl nenudí a vtáhne nás do děje. Čtenáře tak vezme do nahrávacích studií, zdemolovaných pokojů, nebo na koncertní pódia. Nicméně to je ale tak to jediné, za co získává plusové body. Zcela opomíjí soukromé životy hlavních protagonistů, resp.v jeho podání to zní: někdy se narodil, byl hned v pubertě, začala ho zajímat hudba, pak potkal svou lásku, vzali se a najednou měli děti…...občas je to až matoucí, jak Davis k informacím přistupuje. A co rozhodně nebudí důvěru je fakt, že spisovatel měl možnost kapelu osobně poznat – jak sám dodává a děkuje v doslovu – během letu v rámci jejich amerického turné a z toho vlastně čerpal. Čili jak důvěryhodné jsou jeho řádky o této kapele?
Nicméně magie Led Zeppelin a jejich hudba stále přetrvává, a to je to, oč tu běží.

23.12.2019 3 z 5

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

Krátká novela, ze které si čtenář odnese to podstatné, a to naprosto bezbřehou osamělost, která na nás ční z každé stránky tohoto příběhu.
Příběh o milujícím se mladém páru, který nebyl připraven na manželství ani na intimitu. Děj se odehrává v roce 1962, tedy v době, kdy se o sexu nebavilo a antikoncepční pilulky se vyskytovaly jen ve sci-fi četbě. Florence a Edward se milují celou svou duší, o tělesném milování toho ale moc neví ani jeden z nich a kvůli tehdejší zapšklé výchově o něm ani mluvit neumí. Svůj svatební den tráví v hotelu na Chesilské pláži. Zároveň s ubíhajícím dějem, který mladou dvojici přibližuje jejich prvnímu sexu, se stupňuje napětí.
Chesilská pláž je tu zcela klíčová, zde jsou totiž vyřčena a nevyřčena slova, která už nelze vzít zpět, nebo doplnit. Čtenáři je tak jasné, že již nic nebude jako dřív, že ti dva se prostě neskutečně minuli a kvůli neschopnosti komunikace již nikdy neprotknou.
Zde se happy end opravdu konat nebude a konec je tak hořký jako sám pelyněk.

10.12.2019 4 z 5

Milenec lady Chatterleyové Milenec lady Chatterleyové David Herbert Lawrence

Když tato kniha vyšla, Anglie na ní zcela jistě nebyla připravena. Dnes se nám to může jevit jako absurdní, v naší době nás asi máloco překvapí, nicméně tou dobou způsobila neuvěřitelný skandál a byla pokládána za prototyp erotického románu.
Ústřední postavou příběhu je Connie, lady Chatterlyová, která se v mladém věku vdala za baroneta Chatterlelyho. Manžel je, bohužel, ochrnut a zůstává na vozíku – zranění, které utrpěl za 1. světové války. Jeho manželka je zde ovšem vylíčena jako mladá žena, která má i přes manželovo postižení své tužby, ať již po dítěti, nebo sexuálního charakteru. Naváže milenecký vztah s hajným svého chotě, který postupem času přerůstá v něco hlubšího, intimnějšího, až skončí rozkolem mezi manželi.
I přes toto – ve své době skandální téma – se zde objevují čím dál tím častěji narážky na tehdejší společnost, na rozdíl mezi vrstvami, např. šlechta versus horníci, nebo na to, jak těžební průmysl ničí půdu a zamořuje vzduch v okolí. Rovněž na psychologii hlavních postav si dal autor záležet. Úvahy Connie prostupují celým dějem, zachycují její dramatickou změnu a přerod v moderní ženu.
Vše spěje k rychlému konci a je jen na nás, jak si přejeme, aby to s hlavními postavami dopadlo. Klasický happy end zde rozhodně neočekávejte.

29.11.2019 4 z 5

Když Nietzsche plakal Když Nietzsche plakal Irvin D. Yalom

Tak tato kniha byla trefou do černého. Neočekávala jsem nic a jako odměnu po přečtení jsem dostala neuvěřitelné množství témat k zamyšlení, na které neznám odpovědi.
Děj plynul tak nějak lehce, pozvolna, až čtenář nabyde dojmu, že se vlastně nic neděje. Ovšem to je jen dojem. Ono se toho děje tolik, ale dobře ukryté pod pokličkou. Yalom to vymyslel opravdu dobře. Vše začíná vpádem krásné a nevyzpytatelné ženy na scénu, která se tu a tam mihne celým příběhem, ovšem již jen formou vzpomínání jedné z hlavních postav, kterou je Nietzsche. Ten postupem času vede s Breuerem čím dál tím osobnější rozhovory týkající se základních existenciálních témat. Jejich pocity nás mohou vědomě, či nevědomě, dovést k sebepoznání, nebo alespoň k tomu, abychom o svých pocitech začali více uvažovat a více je vnímat.

05.11.2019 5 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Jak je u Jodi Picoult zvykem, vybrala si silné téma, které zvládla skvěle. Před námi se tak odvíjí v nenásilném tempu příběh hlavního hrdiny, který má Aspergerův syndrom, žije si ve svém vlastním světě, do kterého občas nechá ostatní nahlédnout. Pak je ovšem obviněn z vraždy a rázem se jemu a jeho rodině mění život z minuty na minutu. Jeho nejbližší s ním tak prožívají obavy, strach a hrůzu z neznámého. Hrůzu z toho, zda nakonec pravda není horší, než lež.
Ostřílené Jodi Picoult se opět podařilo čtenáře vtáhnout do děje od prvních řádků, její výborný vypravěcí styl pak zážitek ještě více umocňuje. Nicméně (následuje velmi sprosté slovo), co ten konec?! Že by autorce došla inspirace? Po celou dobu, kdy nás napíná, pak přijde toto „vyuzlení“, které vlastně ani vyuzlením v pravém slova smyslu není. Happy endy ano, ale ne v tomto žánru a ne tímto stylem.

27.09.2019 3 z 5

Vlámské tajemství Vlámské tajemství Federico Andahazi

Miluji Andahaziho vypravěčský styl a smysl pro mystifikaci, přičemž tajemstvím v tomto příběhu opravdu nešetří. Vše je zahaleno v mlze a je jen na autorovi, kdy se rozhodne nám část příběhu odkrýt. Oproti jiným jeho dílům zde není tolik erotiky, jistý erotický náboj se zde objevuje tak v polovině knihy, ale jaksi nenuceně, jakoby mimochodem.
Děj se odehrává v 15. století, vlámští a italští malíři před námi odkrývají – nebo mistrně zakrývají? – své touhy, svá přání, své sny, svá tmavá nitra, do kterých jim pronikne nádherná mladá žena, o které se více dozvídáme s postupujícím dějem. Finále a celé vyústění příběhu pro mne bylo sice grandiózní, nicméně jsem se neubránila dojmu, že se nám čtenářům tímto koncem autor vysmál do obličeje.
Velmi pozitivně hodnotím také doslov, díky kterému se mi v knize spojilo dohromady více věcí a vše pak dávalo daleko hlubší smysl.

25.09.2019 4 z 5

Lučištník Lučištník Bernard Cornwell

Cornwell opět dostál svému dobrému jménu. Občas se v této knize vyskytuje trocha romantiky, která příjemně navnadí. Vzápětí přijde ale akce a napětí v podobě drsných soubojů, muž proti muži tak stojí na bitevním poli a bojují o čest, o slávu svých králů a o svůj holý život.
Kniha má neuvěřitelný spád, skvělé střídání dějů a úžasně psychologicky prokresleného hlavního hrdinu, jehož postupná proměna čtenáře fascinuje. A mne nezbývá nic jiného, než se dát do pokračování této návykové série.

23.09.2019 5 z 5

Na počátku byl Sumer Na počátku byl Sumer Vojtech Zamarovský

Zamarovský má dar psát čtivě, poutavě a neuvěřitelně chytlavě a z této knihy se tak stává román s mírnou detektivní zápletkou, např. ve chvílích, kdy před námi rozkrývá taje klínového písma.
Kniha je opět rozdělena do více částí, kdy první část popisuje práci badatelů a archeologů a před námi tak defilují jejich nelehké začátky a osudy. Druhá část se zabývá historií Sumerů, nejen událostmi, ale zamýšlí se i nad obdobími rozkvětu a úpadku a ve zvláštní sekci se pak věnuje právu, zemědělství, matematice a celkovému rozvoji Sumeru. A na konec je zařazena kultura, kde kromě architektury, sochařství, malířství, šperků a různých ozdob je zmiňována i literatura a její skvosty.

18.09.2019 5 z 5

Smrt v oblacích Smrt v oblacích Agatha Christie

Báječný Hercule Poirot v plné síle, i tak by se dala shrnout tato kniha. Vtáhne do děje, předkládá před nás indicie, aby se nakonec vše ukázalo v jiném světle.
Vražda se odehrává již v první kapitole přímo před zraky známého Hercula Poirota na palubě letadla a my společně s ním nahlížíme do myslí všech možných podezřelých, rozplétáme klubka lží a intrik, abychom vraha odhalili v samotném strhujícím závěru knihy.

02.09.2019 5 z 5