Smrt v oblacích

Malého Belgičana, soukromého detektiva s mohutným knírem Hercula Poirota, hrdinu mnoha detektivních příběhů Agathy Christie, znají nejen čtenáři, ale i francouzská Sûreté a anglický Scotland Yard, a tak když se namane k složité vraždě staré lichvářky v letadle nad Lamanšským průlivem, stává se vítaným pomocníkem svých anglických i francouzských kolegů. To, že nejúspěšnějším, není snad ani třeba podotýkat. Děj se odehrává v mondénních francouzských lázních i klasickém anglickém hrabství a čtenář je udržován v napětí až do posledních stránek, kdy Hercule Poirot senzačním způsobem odhalí netušeného vraha. Knížka má všechny předpoklady dobré detektivky a navíc vtip a mnoho lidského porozumění....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25684/hercule-poirot-smrt-.jpg 4.4317

Hercule Poirot (11.)

Death in the clouds (1935)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Československý spisovatel

mapet85

Zaujímavé prostredie, najmä vzhľadom k roku vydania knihy a samotná prítomnosť Hercula Poirota priamo pri zločine boli pre mňa pútavým námetom pre čítanie tejto knihy. Je jasné, že vrahom je jeden z hŕstky cestujúcich na palube lietadla a je na belgickom detektívovi, aby prišiel na to kto ním je. Prípad a spôsob vykonania zločinu je rafinovaný, vrah neistý a ako vždy ma Agatha Christie rozuzlením prekvapila. Ale ja raz páchateľa určite uhádnem. :-)

K vraždě tentokrát dochází na mimořádném místě, a to v letadle - navíc s omezeným počtem podezřelých. Na Poirota a jeho kolegy tedy čeká hodně práce. Velice se mi líbil rychlý úvod do příběhu a samozřejmě i další vyšetřování případu. Samotné rozuzlení je opravdu rafinované a ani pozorný čtenář nemá reálnou šanci odhalit pachatele. Za mne tedy jako obvykle jednoznačné doporučení :-).

Lolila

Ako vždy - skvelé čítanie. Vražda v lietadle, takže už viete, že niekto z prítomných je určite vrah. A postupným odhaľovaním a "Poirotovským" prístupom možno prídete na to, kto to urobil:-) Alebo nie:-) - spisovateľka odkrýva karty postupne a na konci prekvapí nečakaným odhalením.

Space.Junkienka

Jako vždycky relativně kratší detektivka plná zvratů, detailů (které nenudí), pohledů i životních příběhů.... A Hercule...ať čtu jakoukoliv jeho "vraždu", tak stejně vždycky vidím Davida Sucheta...P

Runkyna

Agatha Christie snad ani zklamat neumí. Příběh je tak akorát dlouhý, přiměřeně podrobný a mistrně vyprávěný.

Aymira
07.12.2017

Smrt v oblacích je zábavné dílo, které čtenář zhltne během pár hodin. Agatha Christie při psaní použila několik prvků z její oblíbené šablony - vražda v uzavřeném prostoru a tím pádem omezený počet podezřelých, z nichž jeden je určitě vrah, náhodná přítomnost Hercule Poirota, popis jednotlivých výslechů, a především konečné zúčtování, kdy nám Poirot svým jedinečným způsobem vysvětlí, kdo je pachatel a jak se vlastně osudná událost stala. Já osobně jsem za hlavního podezřelého měla někoho jiného, takže pro mě splnil román svůj účel a po několika méně záživných dílech byly moje detektivní buňky opět uspokojeny.

elisa194
03.10.2017

Výborná zápletka,člověk se neztracel v postavách, jak se někdy u této spisovatelky stává. Hercule Poirot opět nezklamal.

Shui-Xian
06.08.2017

Kdo by čekal, že po deseti knihách s Poirotem ztratí jeho příběhy na důmyslnosti a originalitě, ať vezme do ruky Smrt v oblacích. Myslím, že se Agathě mimořádně povedla - jak námětem, tak zpracováním. vražda v letadle: to je sama o sobě pikantní zápletka. Opatřit ji ještě řádně mnohoznačnými okolnostmi a pestrým shlukem podezřelých, je výzva, ve které může s nenásilnou bravurou obstát právě jen kovaná mistryně žánru. Jmenovitě si ještě chválím závěr s razantním odhalením - jak překvapivým, tak "nepoirotovsky" příkrým. Pochvalná zmínka o Československu mě také potěšila... (Tím spíše, že není náhodná a ojedinělá: Agatha se naší vlasti letmo dotkla už i v předchozích titulech.) Rýpnutí by za mě zasloužila jen podobnost jmen postav: Jane Greyová se mi ze začátku pletla s Katherine Greyovou (z Modrého expresu). Ale to už je čistě jen okrajový postřeh. ;-)

Anonymka1
03.08.2017

Agatha zase mile překvapila!

natkaf
14.04.2017

Nádhera. Miluju příběhy tzv. zamčeného pokoje a tohle bylo ještě o to zajímavější, že se to odehrává v letadle. Vražda tak skvěle naplánovaná, že se úspěšně odehraje i před očima samotného Hercula Poirota. Moc čtivý příběh, ostatně jako vždy, a na konci jsem neměla slov. Opět doporučuju.

Aki12
23.01.2017

Musím přiznat, že jsem dlouho knihu od Agathy Christie dlouho nečetl, a nechápu proč??
Vražda odehraje přímo před Herculem Poirotem, navíc v letadle, a ještě tak, aby si toho on ani nevšiml, to už je přece jen něco, co stojí za pozornost. Hercule pak vede parádní vyšetřování, které obsahuje rekonstrukce, hodně cestování a klasické rozuzlení před skupinkou lidí.
Skvělý díl, až na to, že jsem vraha uhádl okamžitě podle seznamu, který byl v knize zmíněn.

laepus
10.10.2016

Agatha vždycky umí překvapit vrahem a nejinak je tomu i tady. Když už pak člověk zná předlohu i filmové zpracování, může se plně soustředit na nitky vedoucí k vrahovi...

Kolistka
28.06.2016

Bylo pro mě překvapením kdo je vrah.

DoragonAi
20.06.2016

Trošku spoiler!

Musim se přiznat... Tohle je první knížka, kterou jsem od Christie četla a vážně toho nelituju, už mám od autorky půjčený další knížky.

Začla jsem ji číst v čekárně na zubní ordinaci.
No, nečekala jsem, že to zubařem začne i skončí, zvlášť, když jsem každou chvily tipovala na vraha někoho jinýho.
Opravdu každý by měl nějaký důvod pro to, aby ji zabil, ale vy víte, že vrah může být jen jeden... a nebo více, to záleží na situaci...ale víte, že vrahem nemůže být každý podezřelý.
Příběh přenádherný a s ještě lepším rozuzlením.

monikaKU
20.06.2016

Uz po stvrtej ci piatej kapitole mi bolo uplne jasne kto je vrah a vravela som si, ze to bude nuda. Ale nie, splietla som sa a dopadlo inak. Detektivka je to fajn, oplati sa precitat si ju.

Terinka22
30.04.2016

Myslím, že ani nedokážu napsat komentář, který by vystihoval, jak báječné knihy Agatha psala. Obdivuju, jak dokázala vymyslet tak zamotané případy s vrahem, kterého většina ani netipovala.
Co se týče této knihy, tak asi v polovině mě napadlo, že vrahem je ten, kdo to doopravdy byl, ale neměla jsem ponětí, proč by to měl udělat právě on. Konec mě tudíž zase překvapil a musím říct, že pokud má někdo rád detektivky, měl by si alespoň jednu knihu od Agathy Christie přečíst, protože si její knihy určitě zamiluje.

Koka
28.03.2016

Táto kniha stelesňuje všetko, čo bolo pre najlepšie príbehy pani Agáthy typické. Predovšetkým - vražda tu nie je výsledkom nejakej "pouličnej kriminality", ale sa odohrá v prostredí, ktoré autorke a ňou stvoreným vyšetrovateľom zločinov najviac vyhovovalo - v uzavretom priestore. A lietadlo, ktoré sa v rokoch vzniku tohoto príbehu ešte len stávalo osobným dopravným prostriedkom, ideálne spĺňalo predpoklady, aby mohlo byť dejiskom "záhady zamknutej izby", a súčasne muselo byť v tých rokoch pre bežného čitateľa vyslovene exotickým prostredím. Autorka do románu krásne zakomponovala aktuálne prvky svojho vtedajšieho autentického života - dôverné kontakty s archeológiou a archeológmi, počínajúcu leteckú osobnú dopravu, dobovú - frekventovanú i vysmievanú - psychoanalýzu ponúkanú dôverčivým zákazníkom aj podvodníkmi a šarlatánmi, výsmech na konto spisovateľov vytvárajúcich vyšpekulované detektívne príbehy. A samozrejme - brilantné rozuzlenie.
Vynikajúce!

Trina1
17.01.2016

Sice jsem si vraha tipla správně, ale přesto mě konečné rozuzlení (jako vždy u Agathy) překvapilo. Skvělá knížka, kterou jsem měla velmi rychle přečtenou.

aannyy
20.03.2015

Nikdy se netrefím do postavy vraha :-)

Sebasti
19.03.2015

Úžasně poutavý příběh, od kterého není jednoduché se odtrhnout. Jen mi přišlo, že rozuzlení mohla Agatha ještě vylepšit, i když je toto rozuzlení také dobré. Přesto že je tu dost postav, zdá se mi, že to snad skoro nikdo udělat nemohl a vás tak štve, že nemůžete na nic přijít! Nakonec ale uvidíte, že se opět jedná o špičkovou záhadu, kterou vám může skvěle vysvětlit jedině náš Belgičan!
A hlavně potěší, že se v knize mluví o Československu.

katushka17
07.11.2014

Je to skvělá kniha. Do poslední chvíle jsem nevěděla kdo je vrah.

Market = )
22.07.2014

No, já blbá jsem se na začátku podívala, kdo že je vrah (nemám ráda, když na konci zjistím, že to byl někdo, kdo mi celou dobu byl sympatický :-D), ale jinak dobrý, vyhovovalo mi prostřědí i postavy (příjemná změna oproti klasické vesnici, kde je potom milion postav) :-).

derminator
28.01.2014

Dobré čtení, i když je to kniha u které snad jako u jediné jsem poznal kdo je vrah. Knize dávám 80% a doporučuji!

Dumicek
11.11.2013

Opět skvělé čtení. Nemám co jiného dodat :)

wooloong
06.10.2013

Pět hvězdiček dávám za knihu + TV film. Všechny knihy zpracované do filmové podoby se mi bez výjimky líbí především díky dokonalé postavě Hercula Poirota (přesně tak si ho představuju) a dále díky krásným reáliím vesměs z třicátých let, především architektura je zvolena dokonale. A tady jsem si navíc vychutnala let letadlem. Nevíte náhodou někdo, kde leží dům z filmů White Heaven Mansions?

makovec.h
15.08.2013

Zajímavá kniha ale i přesto, že je to klasické pro Poirota, mne dokázalo opravdu rozčílit, že byl případ vyřešen díky skutečnostem, které v celé knize nezazněly.

nightlybird
17.07.2012

Citace z knihy :
"Slečna Greyová jde s dobou. Používá nejmodernější systém vynalezený jedním Čechoslovákem." "Opravdu? Československo musí být úžasná země. Zdá se, že všechno pochází odtamdtud - boty, sklo, rukavice a teď i těsnopis. Úžasné."

Takhle o nás smýšleli ve světě v 30. letech min.st.

imatulo
21.03.2012

Nie je to najlepšia kniha od Agathy...ale mne sa páčila..a chvíľu bol podozrivý aj samotný Poirot ;)