Odloučeni zjara

Pozoruhodný psychologický román královny detektivek z roku 1944, příběh o ochotě pohlédnout na sebe sama, přiznat si životní chyby a vykročit ze svého stínu. Joan Scudamoreová se vrací z Iráku do Británie. V Bagdádu se postarala o nemocnou dceru a nyní míří zpět za manželem. Na cestování je zvyklá, ne však na dlouhé, nedobrovolné odloučení ode všech, které miluje. Její vlak zůstane nečekaně odstaven a Joan musí strávit nějakou dobu v malé ubytovně daleko od vší civilizace. Izolace a nečinnost ji přinutí k rekapitulaci svého dosavadního života. Čím hlouběji se noří do analýzy vztahů s manželem, dětmi, přáteli, do hodnocení všech činů i omylů, jichž se vůči nim dopustila, tím bolestnější obraz jí samé před ní vystupuje. A tím naléhavěji se vynořuje i otázka: co s tímto poznáním udělat?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414630/big_odlouceni-zjara-X8O-414630.jpeg 4.3101

Pod pseudonymem Mary Westmacott 3.

Literatura světová, Romány, Biografie a memoáry

Vydáno: , Ikar (ČR)

Absent in the Spring, 1944

Kniha Odloučeni zjara

eva3992

Tentokrát královna detektivek jinak. Čeká tu na Vás psychologický román o ženě jménem Joan, která na cestě z Íráku do Anglie uvízne na několik dní v malé ubytovně daleko od civilizace. Jelikož má spoustu času, přemýšlí o svém životě, o svém vztahu k manželovi i dětem. Čím hlouběji se noří do svých myšlenek, tím bolestnější obraz uvidí.

Tato kniha, ač je z roku 1944, zpracovává téma, které je ve spoustě věcí stále aktuální. Žijeme tak, jak bychom chtěli? A pokud ne, dá se s tím něco udělat?

Celou knihou nás provází myšlenka: Na co by člověk přišel, kdyby neměl celé dny na práci nic jiného než přemýšlet sám o sobě. A kromě hlavní hrdinky to přiměje i Vás, se nad tím zamyslet.
Hlavní hrdinka Joan je celou dobu pěkně na ránu, bude Vás štvát a zároveň si oblíbíte všechny její blízké osoby. Navíc je budete obdivovat, že to s ní vlastně vydrželi. S tím souvisí i věc, která mi na knize vadila, a to, že jsou zde postavy vykreslené černobíle. Buď hodně dobré anebo špatné, nic mezi tím.

Každopádně kniha mě bavila, je skvěle napsaná, čtivá. Trochu mi připomíná knihy mé oblíbené Anne Tyler. Ráda jsem si ji přečetla. Zkuste ji také.

ajaworld

Takový rádoby dušezpytný román. Hlavní postava je veskrze nesympatická, ale to nevadí. A.CH.je mistr slova, tak i proto to stálo za to. Průměrně, i když jsem asi čekala více.

Aghatte

Ano, ano, všechno musí být perfektní.
A že má někdo své touhy, vášně, sny, bože, to je tak světské, tak nechutné...
Vykreslila nám ji moc pěkně. A že to nemá hepík? Co v životě končí tak, jak by mělo, nebo podle našich přání....
Většina lidí se bojí být sama se sebou, bojí se, co by tam mohlo být, co by mohlo vyjít napovrch. Proto se neustále zaměstnávají, upínají se k závislostem, stále někam chodí, něco dělají, něco berou, někam volají, na něco se dívají, jen aby to nemusel být pohled do nitra sebe samého.
Autorka nás zná velice dobře, proto také může psát ty nejdokonalejší detektivky se zločiny zapeklitými a záludnými, samá nevysvětlitelná záhada, jako sám člověk.

Eszminka

Knížka se mi líbila. Trochu mi to celé připomínalo takovou tu "americkou", dokonalou rodinku, která ve skutečnosti dokonalá není. Snaha žít život tak abychom se zalíbili ostatním a ve skutečnosti šťastní nejsme..škoda že se hlavní postava ze svých chyb neponaučila .

renka2441

Příjemné čtení. Uvěřitelné vnitřní monology. Uvěřitelné chování rodiny, završené jemným dotekem milované osoby, která hrdinku chrání i před ní samotnou. Je vidět, že byla A. CH. opravu Paní Spisovatelkou!

paulinschildie

Konečně jsem se setkala od Agathy s něčím, co není detektivka. Myslím, že tento psychologický příběh mě zaujal i víc než krimi. S hlavní hrdinkou Joan a vlastně i s její rodinou se dá ztotožnit, protože většina lidí nerada zpytuje svědomí. Jednodušší je přeci vidět chyby na druhých, nebo ne? Řekla bych, že nejen Joan, ale celá rodinka jsou sobci. Joan pedantka a manipulátorka, manžel slaboch a zparchantělé děti, které cítí jen křivdu. Jak tohle může dopadnout?

Alexxxka

Od knihy jsem nic moc nečekala. Půjčila mi ji sestra a ani jsem nečetla anotaci. Na začátku jsem si říkala, že je to jiné než knihy od Agáty - a ano. Toto není detektivka. Ale musím přiznat, že od začátku se mi to četlo skvěle. Konec mě překvapil... Ale tak to asi je. Člověk se lehce vrátí do vyšlapaných kolejí.

btw-destiny
18.04.2020

Rodney měl jen přesně takovou ženu, jakou si zasloužil. ;) Mohl to vyčítat jen sám sobě.