denniys denniys komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Svým způsobem děsivá kniha..popisované rozdělení lidí do tří skupin je fascinující,stejně tak převýchova mučením..dva a dva rovná se pět..toto by měla povinná četba..a už vím odkud se vzala myšlenka Velkého bratra

23.12.2018 5 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Tak tohle je přes své stáří výborný technotriler! Andromeda je odborně,napínavě a čtivě napsaná kniha,která ve mě zanechala spoustu otázek...myšlenka,že jakákoliv sonda,družice,cokoliv může na Zemi přivléct jakoukoliv nákazu je tak zajímavá,že jsem hned zahltila pana Googla :)...Kmen Andromeda je první knihou,kterou jsem od Crichtona četla a nebude poslední. Tento pán na mě zapůsobil jako velmi chytrý spisovatel jdoucí do odborných detailů. A jen tak pro zajímavost: v rámci sedmého projektu EU pro výzkum,technologický rozvoj atd. je stejnojmenný projekt Scoop...FortDetrick v Marylandu byl v letech 1943-1969 opravdu rozsáhlým komplexem pro vývoj chem. a bilogických zbraní obranného systému USA,nyní zde probíhá biomedicinský výzkum,vývoj lékařské techniky a studium cizích rostlinných patogenů..no a díky léku kalocin (v knize lék na rakovinu) jsem našla tabulku fiktivní medicíny a léků z beletrie či filmu,která je nakonec taky zajímavá :)

22.12.2018 5 z 5

Město zázraků Město zázraků Robert Jackson Bennett

Závěr trilogie mě posadil na zadek..
Dlouho jsem nepotkala sérii s tak skvělým závěrečným dílem! Předchozí díly jsou najednou ničím ve srovnání s tímto.. alespoň dle mého názoru.. Sigrud byl nejlepším hlavním hrdinou, jakýho mohl Bennett zvolit.
Poslední stránky jsem si přečetla 2x a brečela - tím je řečeno vše.

" ...Netrpělivost je strašný hřích, kvůli ní nevidíme okamžiky, které máme před sebou, a teprve když pominou, ohlednéme se za nimi a zjistíme, že byly plné pokladů... "

27.05.2022 5 z 5

Finální říše Finální říše Brandon Sanderson

Nechápu, jaktože jsem dosud pana Sandersona neznala?! Na jeho tvorbu si ještě posvítím.. Mistborn - Finální říše je nádherná kniha!! Takové čisté, mistrovské fantasy s úžasnými hrdiny a zajímavým padouchem v dokonale vykresleném světě allomancie a popela.. Každá stránka se četla úplně sama, příběh mě naprosto pohltil a autor některými překvapeními dokazuje, že se nebojí.. Těším se na pokračování, neboť tahle série bude určitě skvělá!

... víra musí člověku sedět jako šaty - když sedí dobře, dovede zahřát a dodá pocit bezpečí. Když nesedí, je schopná člověka udusit..

" slušnej člověk ..." řekla tiše " já jsem nikdy nikoho takovýho neznala."

Vždycky je nějaké další tajemství.

07.02.2021 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Tato kniha stojí za přečtení..je dlouhá,ale vtáhne do děje a nepustí..chvílemi jsem málem zapomínala dýchat a myslela jen na to,že je geniální..Steven King mě nikdy nepřestane bavit,obdivuju kolik knih napsal a přitom každá je na jiné nadpřirozené či podivné téma..a teď tohle..posledních sto stran je doslova fičák,konec celkem logický vzhledem k tématu,nepřeslazený a uspokojivý..styl psaní brilantní,některé kapitoly či odstavce byly darem od boha,a pokud ne to,tak od krále určitě,jelikož King je bezpochyby králem svého žánru!

19.12.2018 5 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

72 let stará kniha.. kdyby mi někdo řekl, že je to novinka, tak to bez problému spolknu i s navijákem.. stáří příběhu vůbec není znát..
Děj je plný politiky, intrik, hlavní postavy se střídají rychlostí parseků a celé je to velmi čtivé.

01.11.2023 4 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Tak i já jsem dočetla Quo vadis...
Přemýšlím, jak správně popsat pocity doznívající po zavření knížky..
( nejvtíravější myšlenka je - škoda, že jsem nevěděla o těch mega vysvětlivkách na konci knihy, čteno totiž jako ekniha )
Začnu tím, že prvních cca 48 stran bylo hóódně těžkých - vyznat se v pojmech, titulech a zvyknout si na stylistiku této knihy. Jenže pak přišel zlom a bylo čím dál víc nemožné se od příběhu odtrhnout. Pořád jsem na hrdiny myslela, googlila info ( ze školy si na toto období moc nepamatuji ), na potkání o tom vyprávěla a nakonec jsem touto knihou tak okouzlena, že půjde do oblíbených.
Quo vadis je ve všem jaksi megalomanské a jdoucí do extrému.. Ohromná láska, ohromný fanatismus, nechutný Nero a prohnilý Řím.... vlastně se dá říci, že jde o odvěký boj dobra proti zlu..
V knize jsou skvostné dialogy plné hlubokých filozofických myšlenek ( Petronius.. ), skvěle vykreslené přerody postav ( Vinicius, Chilón...), a také brutální krutost..
hodně slz ukáplo...
Mohla bych pokračovat dál a dál, utnu to tím, že se jedná o knihu, která by žádnému čtenáři neměla v seznamu přečtených chybět. Paní profesorka T. by ze mě měla opravdu radost.

Spoiler
Odložím si tu pár citací :
- " jestliže vyznávám Krista, nemohu být nešťastna " ( Lygie )

- " Měděnobradý! Kam vezeš svou ohnivou bradu? Bojíš se, aby od ní nechytil Řím? " A ti, kdož tak volali, netušili, že v jejich žertu je skryto strašné proroctví.

- .... nikomu nenapadlo, že v této minutě se na sebe dívají dva vládcové světa, z nichž jeden brzy pomine jako krvavý sen, avšak druhý, onen stařec v prostinké lacerně, zmocní se na dlouhé věky světa i města.

- " Město je celé jako v ohni, " řekla. A opravdu. Slunce dnes zapadalo nějak podivně.

- " Kostky jsou vrženy. Uvidíme, nakolik v té opici zvítězí strach o vlastní kůži nad touhou po slávě. "

- " Křesťany lvům! "

- " Jestliže už našel přirovnání s Brutem, pak není záchrany. "

- " Ave, caesar imperator! Morituri te salutant! "

- " Mýlíte se. Oni se brání. Trpělivostí. Můžete snad o nich říci, že umírají stejně jako sprostí zločinci? Ne! Oni umírají tak, jako by zločinci byli ti, kdož je k smrti odsuzují, to znamená my a všechen římský lid. "

- " Což mohlo být tolik viníků, anebo jak mohly zapálit Řím děti, které umějí sotva chodit? " A úžas se pozvolna měnil v zneklidnění.

- ... a mráz přeběhl po zádech dokonce i opilým divákům, když viděli dětské hlavy a nevinné tvářičky zkroucené bolestí...

- " Lide římský! Na svou smrt přísahám, že zde hynou nevinní....."

- " Pokoj mučedníkům! " V amfiteátru panovalo hluboké ticho.

- ".... Buď zdráv, ale nezpívej, vraždi, ale nepiš verše, otravuj, ale netanči, zapaluj, ale nehraj na loutnu, to ti přeje a tuto poslední přátelskou radu ti posílá Arbiter elegantiae."

- ..... s nimi hyne to jediné, co ještě zůstalo jejich světu...

- A tak skončil Nero. Stejně jako končívá vichřice, bouře, požár, válka nebo mor. Ale Petrova bazilika vládne dosud z vatikánských výšin městu i světu. A u někdejší Capenské brány stojí dnes malá kaplička a na ní je už poněkud setřelý nápis : QUO VADIS, DOMINE?

22.09.2023 5 z 5

Dle mého názoru nejlepší Aristokratka.. opravdu jsem se pobavila! Kniha splnila funkci odpočinkového čtení v letním vedru a dokonce mě párkrát opravdu rozesmála, ve víc jsem nedoufala, takže spokojenost.

19.07.2023 4 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Kdo má rád fantasy, tuhle ságu prostě přečíst musí!!! Úchvatné počtení... první dva povídkové díly mě tolik nebavily, ale od chvíle kdy se forma knihy změnila na román, je to prostě pecka! Pan Sapkowski má skvělý styl psaní, doslova jsem se nad těmito knihami tetelila blahem.. díl od dílu lepší a lepší, konec perfektní..miluju Geralta, Yeniffer, Ciri, Marigolda, Regise, trpaslíky a všechny hrdiny tohoto příběhu :) jedna z nejlepších fantasy sérií, není plná sáhodlouhých popisů, děj se sune kupředu rychle a svižně a donutí vás se smát i brečet......
Řadím hned za Malazskou ságu padlých po bok Hry o trůny..

07.12.2022

Pacient Pacient Sebastian Fitzek

Odběhla jsem od svého oblíbeného žánru a zavítala do psycho světa. Hned po první kapitole jsem měla chuť knihu zaklapnout, vrátit kamarádovi a nikdy víc... ale ono to nešlo.. a nešlo to nikdy, když bylo potřeba ji zavřít... tahle kniha je vysoce návyková, krátké kapitoly umocňují čtivost a pan Fitzek očividně ví, co dělá.. Pacient mě zasáhl, zabrnkal na mateřskou strunu, ale je v tom víc.. Po dočtení jsem dlouho přemýšlela, kniha ve mě zanechala pocit tísně a bezútěšnosti.. Rozuzlení příběhu je nečekané, předpokládala jsem, že kniha nebude mít happyend, ale toto? Toto nee.. Mrazivá četba, která se dostane pod kůži..
Ať člověk dělá, co dělá, snaží se předcházet špatným věcem, jsou prostě okamžiky, na které není připravený nikdo.
" kostka ledu "
Brrrrr

20.03.2022 5 z 5

Tulák 3 - Hrdina ve stínu Tulák 3 - Hrdina ve stínu David Gemmell

(SPOILER) Poslední díl o příběhu Tuláka.. Užívala jsem si každičkou stránku.. Krásný příběh neobvyklého hrdiny a ten konec - hlavně epilog !!
Pozor spoiler: Dakeyras dostal šanci, která mi vehnala slzy do očí! Lepší závěr být prostě nemohl!!

22.03.2021 5 z 5

Tulák 2 - V říši vlka Tulák 2 - V říši vlka David Gemmell

Tohle je moje krevní skupina, knihu jsem si neuvěřitelně užila.. Autor skvěle pracuje s charaktery svých hrdinů, dochází k nečekaným spojenectvím, přátelstvím a zvratům.. Všechny hrdiny si čtenář snadno oblíbí a prožívá jejich osudy a mnohé peripetie.. příběh má svižné tempo, nikde se zbytečně nezdržuje a skvěle funguje.. Konec je hodně silný a o emoce není nouze..

"...Všichni jsme jako roční období - na jaře rosteme, v létě dospíváme, na podzim stárneme a v zimě umíráme. Ale je hloupost říkat : ' Je jaro, ale já nebudu mít žádné květy, protože musí zvadnout. Co by byl život bez lásky? Věčná zima. Studený a zasněžený...' "

16.03.2021 5 z 5

Cestou vlka - Tulák 1 Cestou vlka - Tulák 1 David Gemmell

Skvělé!! Vynikající fantasy.. Autor na těch "pár" stranách rozehrál příběh, na který by jiní potřebovali jednou tolik stran.. Nemazlí se s ničím, skáče z jednoho boje do druhého, hlavní hrdiny nešetří a smrt je všudypřítomná.. Uvidíme, co bude dál, ale zatím 90%

08.03.2021 5 z 5

Pramen Povýšení Pramen Povýšení Brandon Sanderson

Pokračování tohoto nádherného příběhu snad ještě předčilo předchozí díl.. Svět Mistbornu je prostě dokonalý.. Naprosto souhlasím se všemi kladnými komentáři.. Okamžitě otevírám další díl, tato série je vysoce návyková..

15.02.2021 5 z 5

Království popela Království popela Sarah J. Maas

A je to tu!! Konec!! Série, která začala jako sotva průměrné YA fantasy, se vyvinula v něco epického..považuji ji za nejlepší "holčičí" sérii, jakou jsem kdy četla, ano, opravdu je to tak!!! Nečekala jsem, že si autorka tak snadno poradí se všemi dějovými linkami a všechny je důstojně uzavře!!! Znovu musím zmínit, že 1.a 2.díl byly opravdu slabé, pak autorka našla to správné vlákno a začala spřádat příběh, se kterým se nyní loučím slzami a další díl by mi vůbec nevadil..
Může obsahovat spoiler :
Během celé série jsme poznali mnoho postav..nejdůležitější zůstává Aelin..mám ji ráda, nemám ji ráda..dokud je vězněná, její linie mě neuvěřitelně baví a obdivuji jí..to vlastně platí i poté, ale je až moc dokonalá - silná, nezlomná hrdinka táhnoucí osud světa na svých zádech a dokud nedojde na zmínku o dopisech, baštim jí to, ale ty dopisy jsou už prostě moc..nicméně její konec mě zahřál u srdce :)
Jeřáb je borec, kterého chcete taky..
Dorian překvapil..scéna, kdy přelstil Maeve, je top jeho příběhu..teď už si jen představuji, jak vládne se svou čarodějnou královnou po boku..
Chaol se po boku Yrene stal skvělým člověkem a Yrene Vížka je jedinečná..
Aedion a Lysandra..ty jsem si zamilovala..Lysandra má v knize dokonalé scény a je mou 3.nejoblíbenější ženskou hrdinkou..
Lorcan, Elid, Gavriel a mnoho dalších skvělých postav, bez nichž by příběh nešlapal..
Nicméně je tu ještě Fenrys..scénu, kdy se dokáže zvednout, zpřetrhat krevní přísahu a zachránit Aelin jsem četla 4x!!! Nádhera..ono celkově sledovat jejich vztah bylo dojemné - mrkací signály bezchybné!!!
Kdo je všímavý, neuniklo mu, že jsem někoho vynechala..to nejlepší na konec..za mě totiž tuto knihu táhne jiná královna..její dějová linka je třešínkou na dortu!!!
- Manon!!!!!!! V tomhle díle je nepopsatelná!!! Nemá cenu psát, jak moc jsem jí fandila..ovšem oběť Třináctky??!! To byla totálně dospělá scéna, kterou bych od autorky nečekala..padlo mnoho slz..a když pak Manon zjistí, že tím byla i zlomena kletba, neviděla jsem na řádky.. Manon a Třináctka = to nejlepší na celé této knize!!!
Loučím se sérií, do které bych na samém začátku neřekla, že loučení bude bolet!!!!!
Děkuji autorce!!!! Ve světě ženské fantasy má co říct a doufám, že ještě hodně řekne!!!!

13.11.2019 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Bolelo mě otočit každou stránku a přiblížit se tím konci..Taková nádhera se neobjeví moc často..Už Naslouchač mě strhnul a Faja jen potvrzuje mimořádnost této série..Nádherně vyvážená kniha bez slabých stran a hlavně nutí milovat všechny hrdiny..Čekání na další díl bude k nevydržení..doporučuji

28.12.2018 5 z 5

Pán ledové zahrady Pán ledové zahrady Jarosław Grzędowicz

Dámy a pánové, tohle je krutý polský nářez!! Mé oči se tetelily blahem nad každým řádkem..kniha,kde jeden vzpomíná na capuccino a druhý na bystroušky???!! vesmírná záchranná mise versus mise zachránit císaře??..neuvěřitelná kombinace čistokrevnýho fantasy v jedné linii s kombinací scifi v linii druhé?? joo, to beru ;) oba hrdinové mají silný příběh a oba končí fakt hustě, u úplného závěru knihy mi cvakla čelist...tohle jako kdyby napsal pro mě, protože si budu pamatovat..Sapkowski a Zaklínač + Grzedowicz a Pán ledových zahrad = jediní poláci, co znám ;)

27.12.2018 5 z 5

Všemi dary obdarovaná Všemi dary obdarovaná M.R. Carey (p)

Konečně zase jednou kniha, kterou jen tak nezapomenu, která nesplyne s ostatními!!!
Úžasné čtení, okamžitě putuje mezi oblíbené...
Tento příběh o konci naší civilizace je úžasný tím, že je skvěle vysvětleno, co se stalo, co se děje a co se dít bude.. jednoduše obsahuje minulost, současnost i budoucnost..
Dalším ohromným kladem je uvěřitelnost, propracovanost a klidně i reálnost ohledně zdroje nákazy.. ( ophyocordiceps jsem si googlila a jeho parazitování na mravencích a pavoucích je děsivé.... navíc mi téma silně připomnělo seriál The last of us ).
Všemi dary obdarovaná je poutavý příběh o zkáze, přátelství, lásce, odhodlání a víře v dobrý konec, který nepřijde.. Závěrem ukáplo pár slz, což na knihách miluji..
Za mě 99,9/100...

09.01.2024 5 z 5

Kámen mudrců mě nadchnul, Tajemná komnata nadšení trochu srazila a Vězeň z Azkabanu nadšení opět vystřelil do výšin.. V tomto díle se láme pomyslná hranice dětské četby a příběh se stává dospělejším. Harry Potter je opravdu skvělá série, nechápu, proč ji čtu až nyní..

12.04.2023 5 z 5

Konec hlídky Konec hlídky Stephen King

Pro mě nejlepší díl celé série. I kdybyste neznali jméno autora, Kingův rukopis z této knihy přímo dýchá. Zatrpaceně dobrá knížka
Pár ran ponožkou s ložiskovými kuličkami do hlavy plus experimentální léčba člověka, který byl psychouš už předtím a co to dokáže? Brady je vegeťák jak vyšitej, ale jeho možnosti to neomezí.
Skvělé "strašidelné" zakončení trilogie.
Jen mě mrzí jak skončila Hodgesova hlídka, detektiva v.v. jsem si oblíbila, ale mělo to tak být.

15.03.2023 5 z 5