Dejf_ano Dejf_ano komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

1984 je nadčasové dílo což skutečně platí. Uvážíme li dobu a poměry ve kterých Orwell román psal tato úvaha se opravdu potvrdí.
Nejvíc oceňuji fakt, že autor nekritizuje konkrétní totalitní režim, ale pouze poukazuje na společné znaky těchto totalit. Pokud se skutečně oprostíme od konkrétní ideologie můžeme tyto totalitní prvky najít i v dnešní době a společnosti.
Je skutečně bolestné vidět nastupující tendence totality v roce 2021 a ještě větší utrpení je, že lidé tyto prvky mnohdy nevidí a nadšeně tleskají ve jménu demokracie.

04.03.2021 5 z 5

Pokud se rozhodnete knihu přečíst a viděli jste již seriály Případy 1.oddělení a Devadesátky jedná se o doplnění mozaiky. Pan Mareš v knize dovysvětlí některé detaily ze svého života a při sledování výše zmíněných seriálu se lehce pousmějete. Druhá věc je, že kniha je vyprávěna velmi osobitým stylem bez příkras.

08.02.2023 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Po několika letech a znovu přečtení je kniha výborná a dokonce bych řekl stále lepší.

Prostředí a lokace
Svět, ve kterém se děj odehrává, je naprosto fascinující. Každý fanoušek historie, hradů a záhad musí být nadšený. Autor Vás zavede do sídel mnoha rodů v Západozemí a například Cailinská držba je naprosto úchvatné místo. Neméně zajímavé jsou planiny, kde žijí Dothrakové a zmínky o svobodných městech dotváří celou atmosféru.

Vypravěči
Koncept, kde jedna událost je popisována různými postavami, kde mnohé jsou od sebe věkově vzdáleny i mnoho let je také velké plus. Příběh v podání Neda Starka je úplně jiný než stejná zápletka očima Aryii. Zároveň vývoj jednotlivých postav je přirozený a logický na základě událostí, které se před nimi objevují.

Kniha rozhodně stojí za přečtení a nutno říct, že je mnohem lepší než seriál byť ten byl také vynikající.

11.11.2022 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Celý svět Duny je naprosto famózní. Knihu jsem měl v knihovně nějaký ten rok a odrazoval mě fakt, že jsem z různých recenzí slyšel, že kniha je hodně o politice a pletichaření a nejedná se o lehké čtení. Byl jsem příjemně překvapen, že celý příběh je velmi čtivý a moje obavy se nepotvrdili. Znovu opakuji jedná se o jedinečný svět s obrovským potenciálem. Kdyby člověk nevěděl, že původní kniha byla napsána v roce 1965 vůbec by tento fakt nepoznal. Jedná se o velice nadčasové dílo a velmi se těším na další díly.

23.04.2024 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Velmi nadčasové drama. Karel Čapek byl velký vizionář a je skutečně děsivé, že v roce 2022 žijeme v době o které pojednává hra napsaná před 100 lety.

06.01.2023 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Knížka se čte téměř sama a za velké plus považuji její odbornou stránku a velmi parádní smysl pro humor. Nicméně, to že je kniha velice technicky přesná může být pro řadu lídí i velká překážka. Každopádně doporučuji přečíst :)

28.12.2018 4 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Babička obsahuje několik zajímavých myšlenek. Ze Slov babičky "Lenoch je darmo drahý", bychom se mohli poučit i dnes. A v kontextu doby, kdy dílo vznikalo je vlastně opravdu vyjímečné.
Z dnešního pohledu se jedná "pouze" o idilické vypravování ze Starého Bělidla a venkovského života.

Rozhodně knihu doporučuij přečíst, ale souhlasím se slovy mojí bývalé profesorky literatury ,,Babičku si přečtěte nejdříve po třicítce". Teprve, když máte něco málo odžito, tak knížku doceníte.

10.02.2021 3 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

14 DNÍ
Zásadní časový horizont celé knihy. Největší síla příběhu je právě v krátkém čase a svižném tempu. Autor nám ukazuje možný scénář velmi reálných situací s výpadkem proudu. Možná až šokující je změna v chování lidí, kteří se mění doslova v divokou zvěř. Pouze pár dní stačí k vytvoření zlodějů, vrahů a vyděračů.

ZAMYŠLENÍ
Sám se nad knihou musím stále zamýšlet nejenom náhlá změna situace, ale především dlouhodobý možný dopad, který je v příběhu naznačen je šokující. Najednou si uvědomuji, jak opravdu skvěle se máme a dobře si žijeme. Stačí málo a svět se může otočit o 180 stupňů. Pro mě velmi výjimečné prolnutí odborné literatury s poutavým příběhem.

Tento bestseller stojí rozhodně za přečtení a nebojím se tvrdit, že by si našel nezastupitelné místo v povinné četbě základních škol. Právě pro svou realističnost a společenský dopad.

28.02.2018 5 z 5

Cabin Porn - Chaty na konci světa Cabin Porn - Chaty na konci světa Zach Klein

Na první pohled velmi sympatická knížka, která musí nalákat každého, kdo je v srdci trošku dobrodruh, cestovatel nebo pouze člověk s láskou ke svobodnému životu.

Kniha je rozdělena do devíti kapitol s přibližně stejně dlouhým rozsahem a celkem se dostáváme na úctyhodných 317 stran. Nicméně knihu přečtete na jeden dech úplně v pohodě, pokud disponujete volným odpolednem. A z literárního hlediska se opravdu nejedná o nic zásadního.

FOTKY
Ano fotky, to je svatý grál knihy, spoustu krásných fotografií nejrůznějších chatek a příbytků, které Vás vezmou na pouť doslova po celém světě, respektive do těch nejodlehlejších koutů světa.

INSPIRACE
Druhý silný moment knihy, jsou příběhy lidí, kteří mnohdy z ničeho a pouze s vlastním snem vybudovali něco úžasného, po čem jsem okamžitě zatoužil i já. Tohle je skutečně inspirace příkladem a důkaz toho, že když se chce tak jde cokoliv.

Jediný bod dolů opravdu za to, že knížka po textové stránce vydá skutečně na jedno propršené odpoledne, takže moc dlouho nevydrží :) 

01.02.2018 4 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Pro mě nejsilnější na knize je její atmosféra, první polovinu knihy se hlavní hrdina proplétá moskevským metrem jehož klaustrofobie Vás musí pohltit. Následný výstup na povrch je neméně působivý a otvírá nové spektrum napětí a akce.
Někdo kritizuje na knize filosofické otázky a seznámení s rozličnými frakcemi metra. Tato část příběhu naopak dává knize rozměr i duchovní a nutí Vás k zamyšlení jak by skutečný svět vypadal po nukleární válce.
Rozhodně knížka stojí za přečtení a za plný počet bodů.

16.01.2018 5 z 5

Vypravěč Vypravěč Dave Grohl

Při čtení biografie Davea Grohla jsem si opět uvědomil, jak je důležité číst knihu ve správný čas. Téměř dva roky čekala v knihovně a rozhodně se to vyplatilo. Knížka je napsána velice čtivou a zábavnou formou a pro posluchače nebo fanouška Foo Fighters určitě skvělá volba. Hned po dočtení knihy jsem si poslech znovu album Nevermind od NIrvany, což příběh podtrhlo. Opravdu dokonalé a určitě se ke knize v budoucnu rád vrátím.

02.04.2024 5 z 5

Dýka s hadem Dýka s hadem Vlastimil Vondruška

Velmi čtivý a současně napínavý příběh. Historické reálie jsou živě popsány a čtenář se časem přesune na hrad Grabštejn a jiná zajímavá místa. Zároveň je kniha dostatečně oddechvé čtení pro navození dobré atmosféry například večer před spaním.
Celkově mohu pouze doporučit.

03.09.2023 5 z 5

Atlasova vzpoura Atlasova vzpoura Ayn Rand (p)

Roman vydaný v roce 1957, jeho stářì prozrazuje pouze prostředí příběhu. Filosoficka myšlenka objektivismu již za minulého režimu ukázala, že centrální plánování nefunguje, když nebyl ani toaletní papír. Je znepokojující, že se dnes tyto socialistické myšlenky znovu vracejí. Atlasovu vzpouru si stále v v čechách přečetlo moc málo lidí.

22.08.2020 5 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Hodnotit knihu je opravdu těžké. Líbí se mi styl jakým pan Kmenta píše, ale obsah ? Kdyby byla pravda jenom polovina už to stačí, aby Andreje Babiše žádný člověk se selským rozumem nevolil. Knížku by měl přečíst každý kdo pana Babiše chvalořečí jaký je to super člověk.

31.03.2019 5 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Skličující atmosféra první dílu se vytratila a rychlé skoky z jedné stanice metra na druhou závěrečnému dílu také moc nepomohli.
Na druhou stranu jedná se důstojné zakončení příběhu Arťoma. Propaganda a ovládání davů vládnoucím režimem si vůbec nezadá se skutečnou mentalitou ruského režimu. Tento aspekt je velmi pozitivní a vlastně závěr knihy není p menším zamyšlení příliš překvapivý. Čtenář velmi snadno dospěje k závěru: ano, takhle by se Rusko v postapo světě skutečně zachovalo k obyčejným lidem.

02.12.2022 4 z 5

Pokud se budeme bavit o povinné četbě, tuto knížku bych do ní s klidným svědomím zařadil. Je pravda, že Robert Kiyosaki ji napsal pár let zpátky a mluví o americkém trhu, takže praktická stránka v knize není úplně aktuální. Nicméně myšlenky a přístup k věci nabízí zajímavý pohled na finanční gramotnost. A právě ve finanční gramotnosti bychom se měli všichni vzdělávat. Knížku rozhodně musím doporučit a závěr si udělejte sami !!

08.03.2018 5 z 5

Pokud bychom připustili, že bychom měli všichni mít nějakou povinnou četbu tato kniha by určitě obsadila první příčky.
Několika jednoduchými návyky si můžeme všichni významně zlepšit zdraví a prodloužit život v dobré kvalitě.

18.04.2023 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Výborná kniha a dnešní optikou je rok vydání 2016 těžko uvěřitelný :)

04.01.2023 5 z 5

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

Lovecraft témeř mistrně popisuje prostředí svých povídek. A některé kousky jsou skutečně parádní, například za Obrázek v domě nebo Ultharské kočky tleská, ale spis Hrobka obsahuje víc zajímavých titulů.

15.11.2020 4 z 5

Svoboda učení Svoboda učení Peter Gray

S myšlenkou v knize se osobně ztotožňuji. A doporučuji přečíst každému, kdo je ochotný být objektivní a naslouchat možná jinému názoru. Určitě by si knihu měl přečíst každý rodič, budoucí rodič, dítě, učitel a prostě kdokoliv Vás napadne :)

31.01.2020 5 z 5