Duna

Příběh Duny se odehrává v daleké budoucnosti v mezihvězdném impériu, kterému vládne padišáh imperátor Shaddam IV. z rodu Corrino, jemuž jsou podřízené všechny velkorody. Mladý Paul Atreides – dědic a následovník rodu Atreidů – odlétá se svým otcem vévodou Letem a matkou Jessikou na Arrakis, pouštní planetu, jež je jediným zdrojem výjimečného koření, nejdůležitější a nejcennější látky ve vesmíru s podivuhodnými vlastnostmi. Rod Atreidů má planetu spravovat poté, co ji opustili jejich odvěcí nepřátelé, Harkonnenové. A v tu chvíli se rozbíhá mnohovrstvá interakce složitého světa politiky, náboženství, ekologie, technologie a lidských emocí, to vše ve snaze ovládnout Arrakis, protože ten, kdo ovládá Arrakis, ovládá i koření......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445401/big_duna-pkG-445401.jpeg 4.52536

Duna 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Baronet

Dune, 1965

Kniha Duna

AdamPycha

(+ SPOILER) Duna je dílo zásadní nejen pro sci-fi žánr. Je velkolepou odpovědí na nedostižný svět J.R.R. Tolkiena, zcela originální a ve všech svých aspektech odvážné a neskutečně skvěle zpracované. Frank Herbert zde začínal stavět základy svého obrovského autorského odkazu a svou práci odvedl naprosto bez chyb a to dokonce tak mistrně, že již nikdy nedokázal na tento díl kvalitativně navázat. Na Dunu lze tedy nahlížet jako na zajímavou sérii s velmi kolísající kvalitou či stavební kámen a mistrovské dílo žánru, které zde chci popsat já.

Kniha skvěle funguje díly několika hlavním pilířům. Tím jsou bravurně napsané postavy, jedinečné prostředí a jeho zákonitosti, perfektní plynutí děje a revoluční koncepce autora, která pozitivně ovlivnila celý příběh (a následně pohřbila celou sérii). Mluvím o faktu, že je středobodem děje postava, která vidí a ví vše, co se v čase stalo či mohlo stát. Duna je hravou teoretickou hříčkou, která je mimochodem atraktivním a čtivým příběhem.

Stačí pár stránek a čtenář navnímá, že se pohybuje v těžce feudálním světe, byť v rozměrech celé galaxie. Rody ovládají celé planety, mají obrovské prostředky a milionové armády. Politika a intriky hrají v příběhu naprosto klíčovou roli, ale nejsou obtěžující. Naopak nám dávají nahlédnout do charakterů jednotlivých hlavních postav, což nám je jen více přiblíží a polidští. Čtenář ví, že je jeden rod dobrý a druhý veskrze zlý. Nerozehraje se Hra o trůny, kde je adeptů o post nejvyšší mnoho desítek, ale určité srovnání je na místě.

Planeta Arrakis je jednoznačně třešničkou na dortu, kterou si Frank Herbert připravil. Mohla by být jen nudnou pouští, ale tak to není. Díky národu fremenů tato nehostinná planeta ožívá a má neuvěřitelnou poetiku. Vidíte její západy slunce, vlnění písků a sen, který žije v každém muži, ženě i dítěti s modrýma očima. Sen o tom, že jejich planeta se může také stát rájem na zemi.

Frank Herbert si liboval ve filozofování. Je jedno, zda z knihy promlouvá on sám nebo nechává tyto otázky pokládat své postavy. Náboženství, jeho význam a základy, jsou všudypřítomné. V první knize dávají naprosto smysl a to i díky hlavní postavě Paula, který stojí v jejich středu a chce zabránit smrti miliard v žáru nezkrotného džihádu.

Možná je chybou Dunu číst jako sci-fi. Je to hluboký, mystický a velmi lidský příběh o podstatě lidství, našem osudu, předurčení a schopnosti ovlivnit svět a vesmír kolem nás. Vesmírné lodě a mezihvězdné cestování je zde jen prostředkem, který umožnil vyprávět tak komplexní a nekonečně ambiciózní příběh. Snese to nejpřísnější srovnání s klasiky všech žánrů.

Další díly budu komentovat samostatně, ale musím je zde zmínit. Těšil jsem se na ně, ale věděl jsem, že jejich hodnocení jsou výrazně nižší a často jsou odmítána. Jejich hlavní nedostatek jsem spatřil v tom, že se autor více ponořil do svých nápadů s genetickou pamětí, ohýbáním času a někdy trochu zapomněl na děj samotný. Také se mu nepodařilo představit nové atraktivní postavy. Nicméně to za přečtení stojí! Byť je to jen malý dezert po pětihvězdičkovém hlavním chodu.

Komu určitě doporučuji:
- milujete politické intriky
- sci-fi vám koluje krví
- hledáte zajímavé myšlenky
- chcete mít načten základ žánru

Co může být pro čtenáře výzva:
- musíte se soustředit
- vyšší počet stran
- hodně postav, byť zapamatovatelných
- abstraktní hrátky s časem

jakub2199

Ne nadarmo je Duna nazývána Pánem prstenů Sci-fi literatury. Jde o označení v pravdě zasloužené. Mnoho konceptů, které se v knize objeví jsou velmi zajímavé, politické intriky a živost světa dává tušit historii a velikosti a rozsáhlosti. Nečetl jsem ostatní knihy, tak nemohu srovnat, jak se kvalita psaní udrží, ale minimálně této knize se její velikost nedá vytknout.
V mnoha směrech příběh, který předběhl svou dobu, svým varováním před náboženským fanatismem, nebezpečím umělé inteligence a nekontrolované technologie a především ekologie a místo člověka v ekosystému planety.
Pro skalní příznivce sci-fi povinná literatura, pro čtenáře fantasy literatura doporučená pro její podobnost k fantasy, pro ostatní lze doporučit jako knihu, která propojuje několik žánrů najednou.

monika3332

Teď jsem ji dočetla. Paráda!!!! Kniha krásně vtáhne do děje. Nikde se člověk neztrácí a dějová linka plyne jak má. Prostě paráda. Už jdu na další díl

tom2843

Úžasná kniha, propracovaný svět s kulturou a historií, který nenudí a dává smysl. Nic jednoduchého, nic plytkého, ale zároveň postupně strhující se silným závěrem. Vřele doporučuji a pouštím se hned do druhého dílu.

Dashmo

Ešte som nečítala podobnú knihu tejto. Bolo to veľmi ťažké čítanie. Veľa sústredenia. Skvelé dielo. Ale musím sa priznať, že mám pocit, akoby p. Herbert bol na drogách

VladimirTetur

Lawrence z Arábie na lysohlávkovém tripu.

Dalgiona

Po letech jsem se znovu vrátila k této knize díky čtenářské výzvě a opět jsem nelitovala. Stejně jako po prve mě kniha okamžitě vtáhla do děje a já znova prožívala to vzrušení, kterým je kniha plná. Znovu jsem četla každou volnou chvilku a jen litovala, že ji nemohu přečíst najednou. Skvělý příběh, skvěle vykreslené postavy, se kterými je nemožné se neztotožnit prožívat s nimi to, co zažívají na Duně. Jen více takových super knih.

adorjas

Teraz to vyzerá, že som Dunu čítala, len z dôvodu, že sa film odohral v kinách a dokonca som film videla skôr ako čítala knihu. Koncom roka 2021 som si dala záväzok, že okrem knižnej klasiky si dám na rok 2022 aj čítanie scifi klasiky, a tak som dala postupne Solaris, Nadáciu (aspoň doposiaľ v slovenčine vydané časti) a Dunu. Opäť právom uznaná scifi klasika! Zaujímavý svet, zaujímavé charaktery so zaujímavými schopnosťami a číta sa to jedna radosť - aj keď musím uznať, že ku koncu, mne osobne, už trošku vadila omáčka naokolo, a síce som pacifista, ale čakala som väčší popis bojov.