Duna

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Příběh Duny se odehrává v daleké budoucnosti v mezihvězdném impériu, kterému vládne padišáh imperátor Shaddam IV. z rodu Corrino, jemuž jsou podřízené všechny velkorody. Mladý Paul Atreides – dědic a následovník rodu Atreidů – odlétá se svým otcem vévodou Letem a matkou Jessikou na Arrakis, pouštní planetu, jež je jediným zdrojem výjimečného koření, nejdůležitější a nejcennější látky ve vesmíru s podivuhodnými vlastnostmi. Rod Atreidů má planetu spravovat poté, co ji opustili jejich odvěcí nepřátelé, Harkonnenové. A v tu chvíli se rozbíhá mnohovrstvá interakce složitého světa politiky, náboženství, ekologie, technologie a lidských emocí, to vše ve snaze ovládnout Arrakis, protože ten, kdo ovládá Arrakis, ovládá i koření......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445401/duna-pkG-445401.jpeg 4.51794

Duna 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Baronet

Dune, 1965

Kniha Duna

D.V.Spudil

Sice jsem ještě nedokončil, ale už mi zbývá jen kousek, tak snad mám právo ohodnotit.
Nepochybuji, že to dokončím (už jen proto, že jako audioknížka je to podstatně snazší - uvědomuji si, že pro čtení by to bylo náročnější). Je to úchvatná kniha plná bohatých myšlenek a nápadů, plná zajímavých stylů, fantazie, fiktivních kultur. Nesmírná psychologická propracovanost mě pohlcuje.
Jedna z mých oblíbených částí je hned po začátku: Hostina s místními ,,papaláši". Na pohled luxusní hostina, pod povrchem vnímáme, že tady jde o hodně, o jejich pozici, o život, že je to nesmírně napjatá situace, která se kdykoli může strašlivě zvrhnut, a přece je to ,,jen" hostina.
Vrátil jsem se taky k tomu seriálu, na nějž už jsem zapomněl, protože jsem ho viděl před mnoha lety. Musím říct, že mě překvapilo, jak moc změnili charakter Paula, skoro si to nedovedu vysvětlit. Jako by knihu o Hitlerovi zfilmovali tak, že by Hitler byl nadšeným čtenářem svatého Františka z Assisi.

petgona

Jedno z najlepsich sci-fi, ake som kedy citala. Bolo tam vela omacky, ale to sa da pri rozsiahlych sagach ocakavat, takze som bola na to pripravena.

Achador

S Dunou jsem zažil něco nečekaného. Nejdřív jsem se ke knize stavěl rezervovaně, pak jsem nadával protože jsem se ztratil, pak jsem nadával ještě víc, a čím víc jsem nadával, tím víc jsem si knihu zamilovával. Není to jednoduché čtení, ale je to extrémně odměňující čtení. A není to jen další obyčejné sci-fi. Kniha má hloubku, kterou bych u tohohle žánru nečekal. Tím nechci urážet žádná jiná díla. Sci-fi zbožňuju, jen většinou dostanu něco jiného. Dunu nelze hodnotit pouze podle měřítek žánru.

Snilek1379

Velmi těžko se to četlo. Do žádné z postav jsem se nedokázala vžít, připadala jsem si spíše okrajovým divákem, který to celé zpovzdálí sleduje. Děj mě vůbec nevtáhl. Druhá polovina byla o něco lepší. Zpětně chápu dokážu ocenit, že kniha má určité kvality, ale moc nechápu, odkud se ve vztahu k ní bere fascinace některých lidí. Nebyla špatná, rozhodně patří mezi klasiky. Ale četla jsem už mnohem hlubší knihy.

Karcoolka2210

Musím sa priznať, že mi trvalo niekoľko mesiacov, kým som sa cez túto knihu prelúskala a to najmä preto, že som ju počúvala ako audioknihu v angličine pred spaním, respektíve som ju používala ako uspávanku :) Okrem toho som si musela mená postáv aj načítať, lebo ma to pri počúvaní dosť miatlo niekedy. Je to pár dní, čo som dopočúvala Dunu a musím povedať, že Frank Herbert vytvoril naozaj skvost v sci-fi literatúre. Dúfam, že sa mi podarí dostať sa ďalej, či už vo forme kníh alebo audiokníh. Odporúčam, aj keď si myslím, že väčšina milovníkov sci-fi už má Dunu dávno za sebou :) AJ

R47

Duna je fantastická sama o sobě. Ale furt jsem překvapenej tím, jak autor dokázal udržet tu mystiku i v dalších dílech. Když se třeba podíváte na to, jak si s mystikou vlastní knihy nevěděl rady Glukhovski v pokračování Metra...

Seabeast

Duna. To je dílo, které v rámci sci-fi žánru znamená velký milník. A není náhodou, že se jedná o dílo zásadní. Mé první setkání s tímto univerzem proběhlo dokonce už v mládí, když jsem docházel na první stupeň základní školy. Vzhledem k "pařanskému" období se samozřejmě jednalo o druhý stejnojmenný díl, který má pro herní svět také zásadní místo. Být ověnčen titulem jako první realtimeová strategie je role vskutku významná. Ale teď už k samotné knize. Duna v první řadě není jednoduché čtení na odreagování v této uspěchané době. Je opravdu spletitá, plná myšlenek, nemalou paletou různých postav a dějových linií, které tvoří ucelenou skládačku. Ze svého úhlu perspektivy jsem nebyl pokaždé v obraze, protože se nejedná o román, který poberete a plně vstřebáte na první dobrou. Kupodivu to ale vůbec nevadí a čtivosti ani za mák neubírá. Myslím, že si každý vyfiltruje, co je potřeba a v ději se bude, při pozorném čtení, dobře orientovat. Což je rozhodně plus. Nicméně Frank Herbert v Duně znamenitě vykreslil atmosféru písečné planety Arrakis (to jest Duny), která je zdrojem oné nejcennější látky ve vesmíru. Ta látka má název "melanž" a jedná se o speciální koření, jež prodlužuje život a poskytuje uživateli mimořádné psychické schopnosti. Je smyslem a základním kamenem všeho, co se v Duně děje. Příběh je plný intrik, zvratů a napětí, což z knihy činí jedinečné dílo. Svojí rozsáhlostí si doslova říká o opakované přečtení, protože opravdu není možné pochytit vše, jak jsem zmínil výše. I tak jsem byl na konci ohromen a jsem zvědav, kam se děj bude ubírat dále!

jordys

Rovnou jsem si mohl odškrtnout ze čtenářské výzvy knihu z prostředí, ve kterém bych se nechtěl ocitnout. Žánru sci-fi se většinou vyhýbám. Tohle ale utíkalo rychle jako voda, rozhodně ne jako voda z filtršatů.:)
Taky to nebyla žádná oddechovka, opravdu jsem nečekal tolik nových pojmů a myšlenek.