Duna

kniha od:

Duna https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445401/bmid_duna-pkG-445401.jpeg 4.5 3098

Duna série

< 1. díl >

Příběh Duny se odehrává v daleké budoucnosti v mezihvězdném impériu, kterému vládne padišáh imperátor Shaddam IV. z rodu Corrino, jemuž jsou podřízené všechny velkorody. Mladý Paul Atreides – dědic a následovník rodu Atreidů – odlétá se svým otcem vévodou Letem a matkou Jessikou na Arrakis, pouštní planetu, jež je jediným zdrojem výjimečného koření, nejdůležitější a nejcennější látky ve vesmíru s podivuhodnými vlastnostmi. Rod Atreidů má planetu spravovat poté, co ji opustili jejich odvěcí nepřátelé, Harkonnenové. A v tu chvíli se rozbíhá mnohovrstvá interakce složitého světa politiky, náboženství, ekologie, technologie a lidských emocí, to vše ve snaze ovládnout Arrakis, protože ten, kdo ovládá Arrakis, ovládá i koření...... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Baronet
Originální název:

Dune , 1965


více info...

Komentáře (463)

Komentáře 463 Recenze 13

petrarka72
petrarka72
24.11.2023 3 z 5

Kdybych před nedávnem nečetla Démonskou sérii (Jádro), možná jsem vůči Duně milosrdnější... Je pravda, že ten písečný svět je do jisté míry fascinující, že atmosféra, vnitřní pochody postav s těmi ženskými v čele a proměny perspektivy (včetně toho, jak se červ promění v tvůrce a Paul v Muad'Diba) jsou poutavé... Ale jinak do písmene souhlasím s uživatelkou betysek4. A dodám, že jsem ke knize přistupovala jako k povinné četbě - její znalost dnes skutečně patří ke vzdělání - a povinnou četbou bohužel zůstala. Takže sbohem, Duno.

betysek4
betysek4
04.11.2023 4 z 5

Ze začátku se kniha četla velmi pomalu, bylo potřeba porozumět vesmíru Franka Herberta. Poté ale následoval jeden z nejlepších, ne-li nejlepší, sci-fi příběh, který jsem četla. To, do jakých podrobností autor vypisoval pocity postav a atmosféru situací, se mi velmi líbilo, a o to víc mi bylo líto, že poslední třetinu knihy zbytečně uspěchal - až mi připadalo, že ho to psaní vlastně přestalo bavit.
Kvůli tomu jsem nucena strhnout knize jednu hvězdičku a ani nemám chuť přečíst si další díly.

I tak se ale jedná o velmi nadprůměrnou knihu, která mě (alespoň první dvě třetiny) naprosto uchvátila.


Lenka541
Lenka541
25.10.2023 4 z 5

Knížku jsem si přečetla opět díky Čtenářské výzvě. Docela takový zajímavý oříšek to byl. Zajímavá a čtivá,to rozhodně byla, ale těžká taky,tedy aspoň pro mě. Ale jelikož jsem film neviděla,mohla jsem dát volno své fantazii.

zelenoockaa
zelenoockaa
17.10.2023 4 z 5

Jako tohle bylo fakt náročný čtení. Po jiných knihách s podobným tématem hodně vážná. Četla se mi špatně ale celkový dojem je silný.

Las_T
Las_T
05.10.2023 4 z 5

Ustálo to ten hype, kterému jsem byl před přečtením vystaven. Svět ekologicky nápaditý, ale víc mě bavila spíš ta politika, vždy jsem se při čtení o Paulovi a o tom jak putuje pouští a rozjímá těšil zase na nějakou kapitolu s baronem Harkonnenem to je takový sviňák jak mám rád. Celkově originální a chápu ten kult kolem toho, ale ze starších scífek mám rozhodně jiné oblíbence.

Akvabela
Akvabela
04.10.2023 3 z 5

(SPOILER) Kniha mě nenadchla. Nebyl to můj šálek kávy. Vysoké hodnocení ostatních opravdu nechápu. Musela jsem se opravdu nutit, abych knihu dočetla. Jsem zvědavá na film. Nejdříve jsem si chtěla přečíst knihu. (Filtršaty mi přišly opravdu nechutné.)

221B
221B
09.09.2023 1 z 5

Asi jsem neměla napřed číst tolik knih od Pratchetta. Po každém filosofickém pseudomoudru jsem čekala nějaké znevážení a odlehčení toho patosu a ono nic. Ono je to myšleno vážně...

murdoch
murdoch
03.09.2023 5 z 5

První - a zatím poslední - kniha, kde je spousta natolik zajímavých myšlenek, že jsem si je podtrhával tužkou. Super. Pro někoho možná moc filozofické a trochu těžší na čtení a pochopení... Však sám taky nepředstírám, že bych chápal úplně všechno. Za mě ale jednoznačně geniální dílo.

NotJustaReader
NotJustaReader
20.08.2023 5 z 5

Kniha má na začátku potenciál odradit spoustu čtenářů (osobně jsem ji začala číst a poté odložila tak čtyřikrát) - nenechte se, stojí to za to!
Když se totiž překlenete přes prvních pár, možná i desítek, stran zmatení ze všeho toho world-buildingu, nových slov a postav (POZOR - na konci knížky je 50 stran dodatků a mezi nimi i slovníček pojmů a přehledy postav - nevěděla jsem o tom a začátek čtení byl pro mě krušný :D), dostanete nálož intrikaření, zamyšlení se nad náboženstvími, politickou mocí, která vykořisťuje za účelem zisku, manipulace v rámci velkých společenských měřítek, skvěle popsaných ekologických procesů, které se k těmto světům vážou. Dílo si zkrátka klade zajímavé nadčasové společenské otázky.
Jediné, co bych knize vytkla jsou snad slabší charaktery, které občas působí ploše. I hlavní hrdina, Paul, syna vévody, na začátku působí jako klasický vyvolený, většina věcí se mu daří bez většího snažení atd.. Nicméně v průběhu příběhu dostáváme hlubší sondu do myšlení člověka, jež způsobí až nekontrolovatelný džihád v jeho jménu. Když to shrnu - nevadilo mi, že jsem sledovala další knižní postavu svou hloubkou podobnou Harrymu Potterovi, protože ten koncept té postavy jako takové byl mnohem zajímavější, než bych na začátku předpokládala.

Robodruh
Robodruh
17.08.2023 5 z 5

Dlouho jsem této knížce odolávala a pustila se do ní se skepsí jen kvůli letošní výzvě a kvůli tomu humbuku kolem posledního filmu. Ale! Od první kapitoly mě příběh naprosto strhl. Vůbec jsem nečekala tak bohatý a zajímavý příběh propracovaný do detailů, skvěle vykreslené postavy a přitom se spádem. Čím víc jsem se blížila ke konci, tím víc jsem si přáala, ať to neskončí :) Už se těším na další díly!

Vendy1993
Vendy1993
16.08.2023 5 z 5

Naprosto úžasný příběh. Nejdříve jsem sice viděla film z roku 2021 a jelikož mě ten film opravdu nadchl, rozhodla jsem se i pro knižní předlohu :) a rozhodně jsem udělala dobře. Děj je velmi propracovaný a přesto je vše srozumitelné a velmi dobře čtivé. F.Herbert mi přijde jako takový J.R.R.Tolkien sci-fi :) Už teď se těším na další díly.

nemluva
nemluva
08.08.2023 3 z 5

Mám rád sci.fi ale tato kniha mne nějak minula. Přečetl jsem to, protože mě bavil film Duna a chtěl jsem si to přečíst než uvidím druhou část, V tomto případě mi zatím připadá lepší film než kniha (asi poprvé co něco takového píšu).
Dobrý je námět a prostředí v kterém se to odehrává. Ale nelíbí se mi že hlavním hrdinou je nakonec jakýsi oslavovaný nadčlověk s věšteckými schopnostmi, navíc vědomí si své nadřazenosti. Nejsou tam dobře vystižené charaktery postav (snad kromě Harkonenů kteří jsou vykresleni jako ukázkový psychopati). Připadá mi to celkově emocionálně naprosto ploché.

orson
orson
04.08.2023 5 z 5

Znovu jsem si přečetl, hlavně kvůli filmu. A tedy je to úžasná kniha, pěkně promyšlená i ty další pokračování, co si tak pamatuji, tak měly skvělé myšlenky. Ale na druhou stranu je tam občas trochu moc filozofování.

risha03
risha03
01.08.2023 4 z 5

Duna je zajímavá kniha. Fantasy, a přesto filosofická, ale nikoli vždy v dobrém slova smyslu. Rozhodně se nejedná o lehkou literaturu. Částečně politikaření připomíná Game of Thrones, akčnější svemérie jsou rovněž zábavné, ale jak dojde na snové části, člověk musí hodně, hodně vnímat.

Měl jsem na dovolené a pro náročnost jsem knihu nečetl. Doma jsem si potom udělal klid a dočetl jsem za pár dní.

Mimochodem, kniha je ukončená, takže se nemusíte bát dlouhé série. Další díly netřeba číst.

MisaDud
MisaDud
15.07.2023 5 z 5

Dunu jsem četla cca ve 14 letech a nyní v dospělosti po shlédnutí filmu. Při prvním čtení se mi moc líbila fantazie, celkově děj a prostředí, ve kterém se kniha odehrává. Nyní jsem viděla i linku spasitele a toho, jak by se měl člověk chovat či žít v souladu s přírodou. Určitě knihu doporučuji číst jako první.

ibapisem
ibapisem
13.07.2023 5 z 5

cetl jsem dunu ve slovenstine.... prosim nikdy to nedelejte ...... nektere knihy by meli zustat tak jak jsou/ cestina /

Carol1122
Carol1122
12.07.2023 3 z 5

Bohužel jsem se po polovině už tolik nemohla začíst. Ačkoliv se to četlo výborně, přišlo mi to chvílemi až moc roztahané. Z filmu jsem byla nadšená a knížku skvěle film vykreslil.

ibapisem
ibapisem
12.07.2023 5 z 5

DOKONALY ROMAN

ArkAngel
ArkAngel
08.07.2023 5 z 5

Český Atreides hodnotí Dunu: Knihu jsem četl poprvé v jedenácti nebo dvanácti letech a nyní jsem ji po dlouhé době vzal znovu do rukou. Tentokrát jsem však zvolil chronologické čtení a musím říct, že hned je to jiný zážitek. Už sama o sobě je Duna velmi specifickým dílem, které můžeme označit za první ekologický román planetárních rozměrů, díky kterému dnes navíc slavíme třeba Den Země. Kromě toho tu máme varování před falešnými spasiteli a myšlenky se dále hromadí. Určitě je to nadčasová kniha, kterou Frankův syn Brian s Kevinem navíc rozšířili celou řadou prequelů, jež komplexitu díla ještě znásobují. Člověk pak s radostí vnímá všechny detaily, které tvůrci rozvedli nebo jim dali hlubší, případně i trochu jiný význam.

Ivanka83
Ivanka83
06.07.2023 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha.
Ke knize jsem se dostala až po shlédnutí filmu. Jak film tak kniha mi uchvátila.
Už se nemůžu dočkat dalšího dílu.

plomusujonak
plomusujonak
29.06.2023 5 z 5

Nemohl jsem si přát lepší čas pro čtení Duny než dobu přelomu mezi mým sedmnáctým a osmnáctým rokem, možná jen, abych si mohl tuto knihu vychutnávat v největších letních vedrech, abych se cítil jako Fremen na rozpálené arrakisské poušti. Udivuje mě, jak je toto úžasné dílo málo známé. Ale když se na to podívám podruhé, zjišťuji, že popularita podobná Hvězdným válkám by Duně opravdu neprospěla.

Miluju příběh knihy pro jeho zajímavost a poutavost, historii světa Duny pro její propracovanost a hloubku, postavy v knize pro jejich autentičnost a osobitost a celou knihu pro její originalitu a epickou délku. Paul Atreides je hrdinou, do něhož se čtenář vžije, a zážitek je právě o moc krásnější, když je čtenář dospívající stejně jako on, protože v Paulovi prostě vidí sám sebe. Duna je především román psychologický, zaměřený na myšlenkové pochody hlavních postav a plný nespočtu vnitřních monologů. Takové množství natolik inteligentních postav jsem ještě v žádném jiném díle neviděl. A víc moudrých citátů než Duna, mají už jedině Malý princ či náboženské texty jako bible.

Rozebírat dopodrobna celou Dunu by vystačilo na sepsání větší brožury, a proto zmíním pouze věci pro mě nejpodstatnější. Fascinuje mne, že Duna je zasazena do našeho světa tisíce let po současnosti jako sci-fi příběh postavený na sci-fi příběhu, neboť události na Arrakisu se odehrávají dlouho po vytvoření umělé inteligence, jejím velkém rozšíření, válce lidí proti ní, jejím poražení a zničení a po zdokonalení lidské mysli nad schopnosti umělé inteligence. Od této řady událostí se odvíjí kultura a veliký kus náboženství, o němž nutí kniha čtenáře přemýšlet stejně jako o přírodě a jejím ekosystému a to i ve skutečnosti.

Na knize je zvláštní, že prozrazení velké části děje, jeho konce, začátku ani popisování světa Duny lidem, kteří knihu nečetli, zážitek z četby nepokazí. Jednak je to proto, že se o tom, co se stane, v knize mluví už od začátku, a zároveň, když knihu čtete, jakobyste byli součástí příběhu a kniha Duna byla pouze kronikou popisující podrobně události, o kterých už víte. Důkaz pro to spočívá například v neologismech, jež nejsou vysvětleny v příběhu, ale člověk si je musí najít v příloze slovníku na konci. Moc se mi líbí, s jakou péčí byly tyto termíny autorem vytvořeny a překladateli přepsány, že svým zněním odpovídají svému příběhovému původu. Samozřejmě mě neminulo porovnání filmu s knihou. Ve zkratce jsou mistrovským dílem jak tato kniha z roku 1965, tak i film z roku 2021, ale překvapuje mě určitý detail: baron Vladimir Harkonnen v knize, narozdíl od toho z filmu, nelétá, má jenom velmi lehký krok, což mi přijde trochu škoda, podobně jako nedostatečné prozkoumání rodu Harkonnenů v rámci díla, a přál bych si, abych o těchto charakteristických antagonistech věděl více.

bookemma
bookemma
06.06.2023 5 z 5

Nejsem moc veliký fanoušek sci-fi, Duně konkrétně jsem odolávala cca 4 roky.
Ale nakonec mě zdolala, a já jsem se zamilovala!

bumble
bumble
03.06.2023 5 z 5

Velmi pěkné. Má to spád, výborný děj a vše je skvěle popsáno.
Rozhodně dobrá volba sci-fi k četbě nebo poslechu.
Film jsem zatím neviděl a nutno říct, že bude mít co dělat, aby se této knize aspoň z části vyrovnal.

hypnos
hypnos
15.05.2023

Moje nejoblíbenější kniha vůbec, jak dějem a jeho spletitostí, tak vykreslením postav, a především propracovaností a originalitou světa, ve kterém se odehrává. Čím je Pán prstenů pro fantasy, tím je Duna pro sci-fi. Proto jí musím dát své první hodnocení zde, přestože jsem ji potřetí dočetl před circa čtyřmi lety (a určitě to nebylo naposledy). Porpvé jsem ji četl, když jsem byl v jalovém věku puberty, a byl jsem z ní naprosto unešen, ačkoliv v té době mi její čtení přišlo místy dost obtížné, a říkal jsem si tak, že až budu starší, zkušenější a vyzrálejší, porozumím tomu lépe. A to se s dalšími přečteními popravdě nestalo - sledujeme tu tolik dějových zvratů, intrik, myšlenkových pochodů a popisů náležitostí světa, který je i v rámci sci-fi žánru prakticky ve všem naprosto nový, že v tom může mít pěknej gulášek i čtenář starší a sečtělejší, než je pisatel tohoto blábolu. Kniha byla považovaná za nezfilmovatelnou, ale jenom do té doby, než podle ní natočil docela zajímavý film David Lynch (kostýmy a všechny ty serepetičky v něm jsou úžasný), a posléze si s látkou solidně poradil i můj oblíbenec Denis Villeneuve, ale přiznejme si - tady se žádný film nemůže rovnat originálu, protože nedokáže příběh a vše okolo podat tak poutavě, jak to dokázala kniha. Jak by také mohl, když na to má nějkaé dvě hodiny (+- drobné), kdežto kniha Vám vše vypráví na nějkaých šesti stech stranách. V případě Duny bych se nebál použít slovo opus ani v případě, kdyby Herbert nenapsal pokračování. Až člověk žasne, jak někdo něco tak spletitého, ale zároveň dokonalého, dokáže vůbec vymyslet..

cérka
cérka
14.05.2023 4 z 5

Audiokniha

Bravurně načteno Janou Strykovou a Markem Holým. Příjemné tempo, emoce...., cítila jsem všechna zrníčka bouří, sucho pouště i vlhko jeskyně.

Přiznám se bez mučení. Dlouho jsem váhala, kterou knihu zvolit do letošní výzvy (2023), kniha jejíž děj se odehrává ve vesmíru. Zvítězila Duna a po překonání počátečních rozpaků to nakonec byla skvělá jízda s příliš rychlým koncem.
Ač nejsem milovníkem klasické sci-fi, tady se vůbec nebráním poslechu dalších dílů. Specifický život na Arrakisu s naprostým nedostatkem vody a specifickým kořením si mě hold získal.

JohnMiller
JohnMiller
10.05.2023 4 z 5

Priznám sa na rovinu: knihu som dočítal v rozmedzí piatich rokov až na tretí krát. Problém s touto knihou som mal taký, že autor nás od prvej strany nešetrí svojimi odbornými výkladmi tohto sveta. Tvári sa akoby sme viacmennej kraj v ktorom sa príbeh odohráva, poznali, vieme sa v ňom orientovať a tak nám nemusí vysvetliť isté pojmy úplne podrobne. Napríklad triedne rozdiely, kultúrne aspekty atď. Hoci svet Duny mi nebol úplne neznámy, videl som adaptáciu Davida Lyncha, a svojho času som hrával ako malý chlapec aj pc hru: Dune 2000, ale ani toto mi nestačilo na to aby som si naplno užil toto nevšedné literárne dielo. Tak sa stalo, že som dal prednosť iným knihám, hoci ma kniha bavila, a keď som sa k Dune vrátil, musel som začať od začiatku keďže som sa v tom strácal ešte viac,. No na tretí krát sa mi to podarilo. A musím podčiarknuť niektoré zásadné veci. Nebavila ma iba hlavná dejová linka ale aj všetky tie maličkosti ktoré vytvárali pocit naturalizmu (dôvody, prečo už nevyužívajú umelú inteligenciu, ekonomické pomery rodín, tradícia/komercia) toto všetko mi sedí. Jediné čo ma sklamalo a prečo je moje hodnotenie 4/5* je ten urýchlený koniec.

martin8550
martin8550
09.05.2023 5 z 5

Zpočátku jsem se čtením knihy váhal, počet stránek mě děsil. Obavy ale nebyly na místě. Co se děje týče, kniha jede už od samého začátku ve vysokém tempu, někoho může zaskočit akorát velké množství pojmů světa Arrakis, ale pochopit to není až tak obtížné. Tyto pojmy lépe vtáhnou čtenáře do specifického světa a nejsou tedy samoúčelné, navozují dobře atmosféru tohoto světa s využitím jazyka čerpajícího z oblasti pouští našeho světa.

Každá stránka příběhu vybízí k přečtení té další. kromě ústředního tématu boje o moc nad planetou se zázračným kořením je strhujícím tématem zápas o přežití v podmínkách kruté pouště, kdy musíte zužitkovat každou kapku vody. Voda je zde podstatou náboženství, hybatelem boje o přežití. Voda a moc. Rozvíjí se zde několik témat, některá jsou jen naznačena a řešení jsou pak v dalších knihách. Skvělé jsou všechny pasáže z pouště, přežití a soužití v poušti, oběh vody. Naopak nepřesvědčivé jsou erotické a milostné vztahy a psychologie hlavních postav, postavy nejsou vlastně moc lidské, což je v knize vysvětleno speciální výchovou a výcvikem všech postav v extrémních podmínkách, který je zaměřen na získávání a udržení moci, je to trochu slabá stránka knihy, naopak skvělé a dech beroucí jsou bojové scény a napínavé scény z pouště. Intriky jsou důmyslné a jejich rozuzlení je překvapivé. Kdo osedlá červa, stává se plnohodnotným členem smečky. Svět techniky je zde jen nastíněný, principy cestování mezi planetami se zde neřeší, všemocná Gilda to řeší za Vás, když jí poskytnete pytle s kořením. Svět mystiky a politiky se zde prolíná, zásadní je téma velkého a jasnozřivého vůdce.

Vůdce není ten, jehož cílem je vládnout lidem, ale ten, kdo je k vládnutí povolán. Strach zabíjí myšlení.

Ve finále ale skvělé strhující čtení se spoustou námětů k přemýšlení.

ZůzaSomolka
ZůzaSomolka
07.05.2023 5 z 5

Skvělá, úžasná! Přiznám se, že jsem nejprve viděla film, a pak se dozvěděla, že je to podle knihy a to ne ledajaké, ale docela kultovní. Byla jsem zvědavá. Zvlášť, když měla dobré hodnocení a tolik opěvných komentářů, ke kterým se teda musím přidat. Je to napínavé, je to čtivé, člověk je neustále zvědavý a samozřejmě ke konci příběhu se nelze odtrhnout. A vůbec nevadilo, že jsem viděla film a věděla, co se stane. Stvořený svět v knize je prostě úžasný. Hned se pouštím do pokračování.

SadUnicorn
SadUnicorn
03.05.2023 4 z 5

Rozhodně velmi výborně napsané scifi, které se i přes svou délku čte samo a je nabyté dějem. Ale nějak se nemůžu zbavit dojmu, že mi tam něco chybělo. Nějaké něco, vyvrcholení, nějaké wow, prostě něco, kvůli čemu bych si řekla "aha, tak proto to všechno bylo" a to se bohužel nekonalo. Možná to přinesou další díly...

Soundtrack
Soundtrack
26.04.2023 4 z 5

Dobře napsaná kniha, ale asi se nevyplatilo číst ji až po filmu (myslím to nové zpracování).. U většiny kapitol jsem hned po prvním odstavci věděl přesně, co se tam stane. Ale kniha je skvěle napsaná, každopádně jsem díky ní ještě víc ocenil film. Jedna z nejlepších knižních adaptací.