Dejf_ano

Přečtené 134Dějiny osobně prožité a protrpěné
prosinec 2021 - srpen 2022
Dějiny osobně prožité a protrpěné 2014, Josef Škrábek

Alespoň jednu knihu na toto téma by si měl skutečně přečíst každý. Pohled na 2.světovou válku, odsun Němců, roky 1948, 1968 a 1989, který rozhodně není černobílý a jednoznačný.


Vlk z Wall Streetu
říjen - prosinec 2021
Vlk z Wall Streetu 2008, Jordan Belfort

Knížka se četla celkem svižně, což bylo velké plus. Z druhé strany název svádí k tomu, že se člověk seznámí s Wall Street, což není vůbec pravda. Nevím zda to způsobila tato kniha nebo následný film, ale u Nás v Čechá si stále mnoho lidí myslí, že investování vypadá přesně ,,takto". Klidně mohu těch 450 stran doporučit k přečtění :)


SIAL
září - říjen 2021
SIAL 2010, Rostislav Švácha

Nutné podotknout, že SILA i s odstupem času opravdu sdružoval vyjímečné osobnosti české architektury. Mnoho návrhů staveb již v 60 letech kladlo důraz na udržitelnost, využívání obnovitelných zdrojů a nízkoenergetické bydlení. Je velká škoda, že zkostnatělí režim neumožnil výstavbu projektů jako ,,sluneční dům" a neumožnil se České Republice stát špičkou v solární architektuře.


Idiopatické střevní záněty
? - září 2021
Idiopatické střevní záněty 2007, Karel Lukáš


S androidkou v posteli
červenec - září 2021
S androidkou v posteli 2019, Vladimír Pikora

Na řadě ekonomických témat se s autori shoduji jako zastánce naprosto volného trhu. Nicméně v některých kapitolách příliš tlačili na pilu se svým světonázorem a například u elektomobility bylo vidět, že příliš nepochopili její koncept. Argumenty, které proti elektovozům staví jsou mnohdy přežité a vyvrácené.


Truhlářské konstrukce
květen - září 2021
Truhlářské konstrukce 2011, Elmar Josten


Architektura: Klíč k architektonickým slohům
červen - červenec 2021
Architektura: Klíč k architektonickým slohům 2000, Václav Hájek

Výborný průvodce architektonickými slohy a jejich rozpoznáním.


Le Corbusier - Muž doby moderní, architekt zítřka
červen - červenec 2021
Le Corbusier - Muž doby moderní, architekt zítřka 2017, Anthony Flint

Velmi dobře napsaná a čtivá biografie. Musím naneštěstí souhlasit s předchozím komentářem. Knihu by bylo vhodné doplnit o více fotografií a možná i skici Le Corbusiera pro lepší představu a vhled do jeho způsobu práce a uvažování.


Slavné vily Královéhradeckého kraje
květen - červen 2021
Slavné vily Královéhradeckého kraje 2008, Petr Urlich

Velmi zajímavá knížka, která rozšíří obzory a zároveň motivuje přečíst další díla z této edice.


Architektonické kreslení
únor - květen 2021
Architektonické kreslení 2008, Jaroslav Sýkora


Sketches 1941-2005
24. květen 2021
Sketches 1941-2005 2005, Jan Kaplický


Tesařské spoje
duben 2021 (21.-29.)
Tesařské spoje 2003, Manfred Gerner

Geniální přehled tesařských spojů !!


Jan Kaplický výkresy
duben 2021 (14.-22.)
Jan Kaplický výkresy 2015, Ivan Margolius

S odstupem času se ukazuje, že Jan Kaplický byl opravdu neskutečně nadčasový architekt a pomalými kroky se jeho návrhy a skicy stávají normou. Zajímavé je to, že on své návrhy trořil už v 70 letech. Cením i netradiční formát knihy, kde jsou veškeré výkresy velmi dobře čitelné.


Útěk do divočiny
duben 2021 (14.-21.)
Útěk do divočiny 2007, Jon Krakauer

Knihu jsem odkládal nějakých 13 let. V té době jsem viděl film Into the wild inspirovaný právě touto knihou. A nutno říct filmové zpracování mě nadchlo. Možná jsem se posunul někam jinám nebo kniha není moc dobrá, ale opravdu mě zklamala. Očekávání bylo větší než realita. Opravdu mě to mrzí, ale nemůže se připojit ke kladným hodnocením. Například kniha Peklo blízko nebe od Jona Krakauera byla fenomenální, takže skutečně mě toto zklamání mrzí.


Skici - Sketches
březen - duben 2021
Skici - Sketches 2016, Jiří Horský

Velmi jednoduše řečeno osobnost a práce Martina Rajniše jsou velmi inspirativní !!


Architekti CZ
březen - duben 2021
Architekti CZ 2015, Jaroslav Sládeček

FORMA Musím souhlasit s prvním komentujícím této knihy. Vedení rozhovorů není ideální. Architekti několikrát na konci Své odpovědi vysloví zajímavou myšlenku a ta není další otázkou rozvedena, což je škoda. Autor by se rohodně dostal víc do hloubky myšlenek jednotlivých architektů. Na druhou stranu v doslovu je toto částečně omluveno s tím, že je záměrně vedena struktura všech rozhovů stejně, aby čtenář mohl porovnat názory architektů napříč různými časovými obdobými což je legitimní argument a je pochopitelný. OBSAH Jednotlivý architekti předkládají náhled do své práce a názorů což je mnohdy neskutečně zajímavé. A musím přiznat, že jsem se lépa dokázal ztotožnit se starší generací než svými současníky. A bojím se pomalého úpadku dalšího řemesla. K Knihu doporučuji a díky za ní.


Jak se dělá město
září 2020 - březen 2021
Jak se dělá město 2015, Jan Šépka

Publikace studentských projektů, které obsahují řadu zajímavých myšlenek a nápadů, které nejsou zatíženy "praxí". Nevšední pohled na urbanismus a architekturu.


Pandemie
březen 2021 (05.-24.)
Pandemie 2020, Michal Kubal

Velmi dobře napsáno. Velký moment nastane ve chvíli, když čtenáři dojde, že se jedná o literaturu faktu a popisuje reálný svět ve kterém žijeme. Neschopnost státu ve chvíli krize nějak zareagovat je alarmující. Zajímavý je i detail jak obecně státní aparáty fugují velmi špatně. V případě Číny se jednalo o extrém, který každý asi pochopí, ale italská vláda situaci stejně extrémně podcenila. Jak pracuje vláda v čechách víme také moc dobře. Určitě je dobře, že kniha vznikla a možná jednou pomůže další generaci neopakovat Naše chyby.


1984
únor - březen 2021
1984 2020, G. Orwell (pseudonym)

1984 je nadčasové dílo což skutečně platí. Uvážíme li dobu a poměry ve kterých Orwell román psal tato úvaha se opravdu potvrdí. Nejvíc oceňuji fakt, že autor nekritizuje konkrétní totalitní režim, ale pouze poukazuje na společné znaky těchto totalit. Pokud se skutečně oprostíme od konkrétní ideologie můžeme tyto totalitní prvky najít i v dnešní době a společnosti. Je skutečně bolestné vidět nastupující tendence totality v roce 2021 a ještě větší utrpení je, že lidé tyto prvky mnohdy nevidí a nadšeně tleskají ve jménu demokracie.


Jan Kraus: Můj soukromý buzynes
? - únor 2021
Jan Kraus: Můj soukromý buzynes 2018, Jan Kraus

Knížka je velmi dobře napsaná a čtení je vtipné a poučné. Po náročném pracovním dni ideální odpočinkové čtení.


Babička
únor 2021 (02.-10.)
Babička 2005, Božena Němcová

Babička obsahuje několik zajímavých myšlenek. Ze Slov babičky "Lenoch je darmo drahý", bychom se mohli poučit i dnes. A v kontextu doby, kdy dílo vznikalo je vlastně opravdu vyjímečné. Z dnešního pohledu se jedná "pouze" o idilické vypravování ze Starého Bělidla a venkovského života. Rozhodně knihu doporučuij přečíst, ale souhlasím se slovy mojí bývalé profesorky literatury ,,Babičku si přečtěte nejdříve po třicítce". Teprve, když máte něco málo odžito, tak knížku doceníte.


Ilustrovaná encyklopedie českých hradů
září 2020 - únor 2021
Ilustrovaná encyklopedie českých hradů 1999, Tomáš Durdík


Helix - I ty budeš nahrazen
leden - únor 2021
Helix - I ty budeš nahrazen 2019, M. Elsberg (pseudonym)

Opět je kniha od Marca Elsberga výborně napsaná a čtivá, jednoduše jí "zhltnete" téměř na posezení. Téma je zajímavé a aktuální, ale morální problém celého příběhu, je otázka do jaké míry je skutečně problém. V případě dobrovolnosti a toho, že si s plným vědomím pořídíte "vysněného" potomka vlastně nic špatného. V případě potravin naprostá paráda. Určitě knížka stojí za přečtení, ale za thriller bych považoval spíš její předchůdce a hlavně Blackout.


Hradecký architekt
prosinec 2020 - leden 2021
Hradecký architekt 2013, Marcel Pencák

Jeho realizace v Hradci Kralove jsou i v roce 2021 velmi nadcasove. Skoda, ze valka znicila takovy talent.


Divočina
listopad - prosinec 2020
Divočina 2015, Cheryl Strayed

Knížka má skutečně silný příběh a hodnotím ji rozhodně lépe než výborný následný film. Clelý příběh je velmi poutavý a kniha se skvěle čte. Rozhodně múže mnoho lidí inspirovat, aby udělali to co již neúnosně dlouho odkládají. Přeji příjemnou zábavu.


Fenomén Ještěd
listopad 2020 (15.-18.)
Fenomén Ještěd 2008, Jiří Jiroutek

Vysílač ješťěd je geniální nadčasová stavba, kde se unikátní technické řešení promítlo do vizuálu. Publikace pěkně zachycuje tento architektonycký skvost.


Hrobka
říjen - listopad 2020
Hrobka 2010, Howard Phillips Lovecraft

Lovecraft témeř mistrně popisuje prostředí svých povídek. A některé kousky jsou skutečně parádní, například za Obrázek v domě nebo Ultharské kočky tleská, ale spis Hrobka obsahuje víc zajímavých titulů.


Světová válka Z
říjen 2020 (10.-25.)
Světová válka Z 2010, Max Brooks

Jak tomu mnohdy byva jsou knihy lepsi nez filmy jimi inspirovane. V tomto pripade je skutecne pravda. Navic kniha je velmi odlisna od filmu.


Rytíři Templu
srpen - září 2020
Rytíři Templu 2019, Dan Jones

Fakticka kniha, ktera velmi ctivou formou zachycuje dejiny radu Templaru. Okolnosti jejich konce a obecne pletichy v politice jsou i dnes stale aktualni.


Atlasova vzpoura
červen - srpen 2020
Atlasova vzpoura 2014, A. Rand (pseudonym)

Roman vydaný v roce 1957, jeho stářì prozrazuje pouze prostředí příběhu. Filosoficka myšlenka objektivismu již za minulého režimu ukázala, že centrální plánování nefunguje, když nebyl ani toaletní papír. Je znepokojující, že se dnes tyto socialistické myšlenky znovu vracejí. Atlasovu vzpouru si stále v v čechách přečetlo moc málo lidí.


Steve Jobs
březen - červen 2020
Steve Jobs 2011, Walter Isaacson

Inspirativni, poucne, jednoduse genialni. Konecne jsem pochopil Apple !


Honest Guide Praha
březen - duben 2020
Honest Guide Praha 2019, Janek Rubeš

Super pruvodce !


Ekonomické bubliny
březen 2020 (07.-27.)
Ekonomické bubliny 2019, Dominik Stroukal

Velmi poucna kniha. Uz vidim ty nenavistne komentare a odsouzeni z rad ekonomu ????


Funguje kapitalismus?
březen 2020 (02.-06.)
Funguje kapitalismus? 2019, Jakob Field

odpad!

Pokus autora odpovedet na otazku zda funguje kapitalismus je velmi slaby. Kniha je velmi nekonzistentni, kdyz na jedne strance chvali statni restrikce a na strane druhe je kritizuje jako pricinu nefunkcnosti volneho trhu. V podstate veskere namitky na volny trh, ktere autor predklada plati pro stat respektive pro takovy pekny socialismus. Vetsina zminenych nevyhod kapitalismu je zpusobena prave statnimi regulacemi a centralnim planovanim.


Metro 2034
únor - březen 2020
Metro 2034 2011, Dmitry Glukhovsky

Metro oproti prvnimu dilo malicko polevilo ve sve atmosfere. Ten pocit sklicenosti v podzemi a strach na povrchu byl vlastne to nejlepsi na predchozim dilu. Nicmene porad velmi dobre ctivy roman a uz se tesim az si udelam cas na zaverecnou cast trilogie.


Anatomie státu
25. únor 2020
Anatomie státu 2011, Murray Newton Rothbard

Velmi dobra snad ani ne knizka, ale logicky sled myslenek, ktere stoji za zamysleni. Opravdu je nas stat to nejlepsi usporadani ?


Co je vidět a co není vidět (a jiné záhady ekonomie)
únor 2020 (09.-20.)
Co je vidět a co není vidět (a jiné záhady ekonomie) 2016, Frédéric Bastiat

Perla ekonomie, kterou by meli znat vsichni takzvani ekonomove.


Anarchokapitalismus
únor 2020 (06.-18.)
Anarchokapitalismus 2018, . Urza (pseudonym)

Knihu považuji za velmi povedenou a rozhodně obsahuje pokud nic zajímavé myšlenky. Například ve školství s ankapem naprosto souhlasím. Pokud si dáte tu práci a nastudujete si i rakouskou ekonomickou školu o které Urza často mluví zjistíte, že věci v knize opravdu dávají smysl (alespoň na teoretické úrovni). Knížku bych například dal k dispozici i ve školách, aby si děti v případě zájmu mohli stát kriticky a nestraně posoudit z více pohledů.


Christiane F. – Můj druhý život
únor 2020 (07.-10.)
Christiane F. – Můj druhý život 2014, Christiane Vera Felscherinow

Pokracovani pribehu z knihy My deti ze stanice ZOO se mi libilo. Je pravda, ze prvni dil pusobi vic na emoce a tady se jedna spis o stripky ze zivota divky, ktera se nikdy nedokazala zbavit drogove zavisloti. Je zde, ale krasne videt fakt, ze pokud clovek ma dostatecne financni prostredky, ktere Christiane prinesla puvodni kniha a film, dokaze i narkoman zit relativne dlouho a normalne. Nejvetsi zhouba je prave to, ze drogy jsou nelegalni a drahe, takze vetsinu narkomanu zabije prave shaneni penez na dalsi davku, coz bylo v prvni knize hezky videt. Represe nicemu nepomaha, kdyby doslo k legalizaci drog a jejich ceny by byly rozumne ubylo by i umrti narkomanu jako v pripade Christiane.


1