Dejf_ano

Dějiny osobně prožité a protrpěnéDějiny osobně prožité a protrpěnéJosef Škrábek

Alespoň jednu knihu na toto téma by si měl skutečně přečíst každý. Pohled na 2.světovou válku, odsun Němců, roky 1948, 1968 a 1989, který rozhodně není černobílý a jednoznačný.

Vlk z Wall StreetuVlk z Wall StreetuJordan Belfort

Knížka se četla celkem svižně, což bylo velké plus. Z druhé strany název svádí k tomu, že se člověk seznámí s Wall Street, což není vůbec pravda. Nevím zda to způsobila tato kniha nebo následný film, ale u Nás v Čechá si stále mnoho lidí myslí, že investování vypadá přesně ,,takto".
Klidně mohu těch 450 stran doporučit k přečtění :)

12.12.2021

SIALSIALRostislav Švácha

Nutné podotknout, že SILA i s odstupem času opravdu sdružoval vyjímečné osobnosti české architektury.
Mnoho návrhů staveb již v 60 letech kladlo důraz na udržitelnost, využívání obnovitelných zdrojů a nízkoenergetické bydlení. Je velká škoda, že zkostnatělí režim neumožnil výstavbu projektů jako ,,sluneční dům" a neumožnil se České Republice stát špičkou v solární architektuře.

21.10.2021

S androidkou v posteliS androidkou v posteliVladimír Pikora

Na řadě ekonomických témat se s autori shoduji jako zastánce naprosto volného trhu. Nicméně v některých kapitolách příliš tlačili na pilu se svým světonázorem a například u elektomobility bylo vidět, že příliš nepochopili její koncept. Argumenty, které proti elektovozům staví jsou mnohdy přežité a vyvrácené.

17.09.2021

Architektura: Klíč k architektonickým slohůmArchitektura: Klíč k architektonickým slohůmVáclav Hájek

Výborný průvodce architektonickými slohy a jejich rozpoznáním.

30.07.2021

Le Corbusier - Muž doby moderní, architekt zítřkaLe Corbusier - Muž doby moderní, architekt zítřkaAnthony Flint

Velmi dobře napsaná a čtivá biografie. Musím naneštěstí souhlasit s předchozím komentářem. Knihu by bylo vhodné doplnit o více fotografií a možná i skici Le Corbusiera pro lepší představu a vhled do jeho způsobu práce a uvažování.

14.07.2021

Slavné vily Královéhradeckého krajeSlavné vily Královéhradeckého krajePetr Urlich

Velmi zajímavá knížka, která rozšíří obzory a zároveň motivuje přečíst další díla z této edice.

10.06.2021

Tesařské spojeTesařské spojeManfred Gerner

Geniální přehled tesařských spojů !!

29.04.2021

Jan Kaplický výkresyJan Kaplický výkresyIvan Margolius

S odstupem času se ukazuje, že Jan Kaplický byl opravdu neskutečně nadčasový architekt a pomalými kroky se jeho návrhy a skicy stávají normou. Zajímavé je to, že on své návrhy trořil už v 70 letech.
Cením i netradiční formát knihy, kde jsou veškeré výkresy velmi dobře čitelné.

22.04.2021

Útěk do divočinyÚtěk do divočinyJon Krakauer

Knihu jsem odkládal nějakých 13 let. V té době jsem viděl film Into the wild inspirovaný právě touto knihou. A nutno říct filmové zpracování mě nadchlo.
Možná jsem se posunul někam jinám nebo kniha není moc dobrá, ale opravdu mě zklamala. Očekávání bylo větší než realita. Opravdu mě to mrzí, ale nemůže se připojit ke kladným hodnocením.
Například kniha Peklo blízko nebe od Jona Krakauera byla fenomenální, takže skutečně mě toto zklamání mrzí.

21.04.2021

Skici - SketchesSkici - SketchesJiří Horský

Velmi jednoduše řečeno osobnost a práce Martina Rajniše jsou velmi inspirativní !!

14.04.2021

Architekti CZArchitekti CZJaroslav Sládeček

FORMA
Musím souhlasit s prvním komentujícím této knihy. Vedení rozhovorů není ideální. Architekti několikrát na konci Své odpovědi vysloví zajímavou myšlenku a ta není další otázkou rozvedena, což je škoda. Autor by se rohodně dostal víc do hloubky myšlenek jednotlivých architektů.
Na druhou stranu v doslovu je toto částečně omluveno s tím, že je záměrně vedena struktura všech rozhovů stejně, aby čtenář mohl porovnat názory architektů napříč různými časovými obdobými což je legitimní argument a je pochopitelný.

OBSAH
Jednotlivý architekti předkládají náhled do své práce a názorů což je mnohdy neskutečně zajímavé. A musím přiznat, že jsem se lépa dokázal ztotožnit se starší generací než svými současníky. A bojím se pomalého úpadku dalšího řemesla. K
Knihu doporučuji a díky za ní.

14.04.2021

Jak se dělá městoJak se dělá městoJan Šépka

Publikace studentských projektů, které obsahují řadu zajímavých myšlenek a nápadů, které nejsou zatíženy "praxí". Nevšední pohled na urbanismus a architekturu.

29.03.2021

PandemiePandemieMichal Kubal

Velmi dobře napsáno. Velký moment nastane ve chvíli, když čtenáři dojde, že se jedná o literaturu faktu a popisuje reálný svět ve kterém žijeme. Neschopnost státu ve chvíli krize nějak zareagovat je alarmující.
Zajímavý je i detail jak obecně státní aparáty fugují velmi špatně. V případě Číny se jednalo o extrém, který každý asi pochopí, ale italská vláda situaci stejně extrémně podcenila. Jak pracuje vláda v čechách víme také moc dobře.
Určitě je dobře, že kniha vznikla a možná jednou pomůže další generaci neopakovat Naše chyby.

24.03.2021

19841984G. Orwell (pseudonym)

1984 je nadčasové dílo což skutečně platí. Uvážíme li dobu a poměry ve kterých Orwell román psal tato úvaha se opravdu potvrdí.
Nejvíc oceňuji fakt, že autor nekritizuje konkrétní totalitní režim, ale pouze poukazuje na společné znaky těchto totalit. Pokud se skutečně oprostíme od konkrétní ideologie můžeme tyto totalitní prvky najít i v dnešní době a společnosti.
Je skutečně bolestné vidět nastupující tendence totality v roce 2021 a ještě větší utrpení je, že lidé tyto prvky mnohdy nevidí a nadšeně tleskají ve jménu demokracie.

04.03.2021

Jan Kraus: Můj soukromý buzynesJan Kraus: Můj soukromý buzynesJan Kraus

Knížka je velmi dobře napsaná a čtení je vtipné a poučné. Po náročném pracovním dni ideální odpočinkové čtení.

18.02.2021

BabičkaBabičkaBožena Němcová

Babička obsahuje několik zajímavých myšlenek. Ze Slov babičky "Lenoch je darmo drahý", bychom se mohli poučit i dnes. A v kontextu doby, kdy dílo vznikalo je vlastně opravdu vyjímečné.
Z dnešního pohledu se jedná "pouze" o idilické vypravování ze Starého Bělidla a venkovského života.

Rozhodně knihu doporučuij přečíst, ale souhlasím se slovy mojí bývalé profesorky literatury ,,Babičku si přečtěte nejdříve po třicítce". Teprve, když máte něco málo odžito, tak knížku doceníte.

10.02.2021

Helix - I ty budeš nahrazenHelix - I ty budeš nahrazenM. Elsberg (pseudonym)

Opět je kniha od Marca Elsberga výborně napsaná a čtivá, jednoduše jí "zhltnete" téměř na posezení.
Téma je zajímavé a aktuální, ale morální problém celého příběhu, je otázka do jaké míry je skutečně problém. V případě dobrovolnosti a toho, že si s plným vědomím pořídíte "vysněného" potomka vlastně nic špatného. V případě potravin naprostá paráda. Určitě knížka stojí za přečtení, ale za thriller bych považoval spíš její předchůdce a hlavně Blackout.

01.02.2021

Hradecký architektHradecký architektMarcel Pencák

Jeho realizace v Hradci Kralove jsou i v roce 2021 velmi nadcasove. Skoda, ze valka znicila takovy talent.

16.01.2021

DivočinaDivočinaCheryl Strayed

Knížka má skutečně silný příběh a hodnotím ji rozhodně lépe než výborný následný film. Clelý příběh je velmi poutavý a kniha se skvěle čte. Rozhodně múže mnoho lidí inspirovat, aby udělali to co již neúnosně dlouho odkládají. Přeji příjemnou zábavu.

10.12.2020

Fenomén JeštědFenomén JeštědJiří Jiroutek

Vysílač ješťěd je geniální nadčasová stavba, kde se unikátní technické řešení promítlo do vizuálu. Publikace pěkně zachycuje tento architektonycký skvost.

18.11.2020

HrobkaHrobkaHoward Phillips Lovecraft

Lovecraft témeř mistrně popisuje prostředí svých povídek. A některé kousky jsou skutečně parádní, například za Obrázek v domě nebo Ultharské kočky tleská, ale spis Hrobka obsahuje víc zajímavých titulů.

15.11.2020

Světová válka ZSvětová válka ZMax Brooks

Jak tomu mnohdy byva jsou knihy lepsi nez filmy jimi inspirovane. V tomto pripade je skutecne pravda. Navic kniha je velmi odlisna od filmu.

25.10.2020

Rytíři TempluRytíři TempluDan Jones

Fakticka kniha, ktera velmi ctivou formou zachycuje dejiny radu Templaru. Okolnosti jejich konce a obecne pletichy v politice jsou i dnes stale aktualni.

14.09.2020

Atlasova vzpouraAtlasova vzpouraA. Rand (pseudonym)

Roman vydaný v roce 1957, jeho stářì prozrazuje pouze prostředí příběhu. Filosoficka myšlenka objektivismu již za minulého režimu ukázala, že centrální plánování nefunguje, když nebyl ani toaletní papír. Je znepokojující, že se dnes tyto socialistické myšlenky znovu vracejí. Atlasovu vzpouru si stále v v čechách přečetlo moc málo lidí.

22.08.2020

Steve JobsSteve JobsWalter Isaacson

Inspirativni, poucne, jednoduse genialni. Konecne jsem pochopil Apple !

14.06.2020

Honest Guide PrahaHonest Guide PrahaJanek Rubeš

Super pruvodce !

13.04.2020

Ekonomické bublinyEkonomické bublinyDominik Stroukal

Velmi poucna kniha. Uz vidim ty nenavistne komentare a odsouzeni z rad ekonomu ????

27.03.2020

Funguje kapitalismus?Funguje kapitalismus?Jakob Field

Pokus autora odpovedet na otazku zda funguje kapitalismus je velmi slaby. Kniha je velmi nekonzistentni, kdyz na jedne strance chvali statni restrikce a na strane druhe je kritizuje jako pricinu nefunkcnosti volneho trhu. V podstate veskere namitky na volny trh, ktere autor predklada plati pro stat respektive pro takovy pekny socialismus. Vetsina zminenych nevyhod kapitalismu je zpusobena prave statnimi regulacemi a centralnim planovanim.

06.03.2020odpad!

Metro 2034Metro 2034Dmitry Glukhovsky

Metro oproti prvnimu dilo malicko polevilo ve sve atmosfere. Ten pocit sklicenosti v podzemi a strach na povrchu byl vlastne to nejlepsi na predchozim dilu. Nicmene porad velmi dobre ctivy roman a uz se tesim az si udelam cas na zaverecnou cast trilogie.

02.03.2020