Dejf_ano Dejf_ano komentáře u knih

Spad Spad František Kotleta (p)

Výborná kniha a dnešní optikou je rok vydání 2016 těžko uvěřitelný :)

04.01.2023 5 z 5

Zdravá střeva Zdravá střeva Justin Sonnenburg

Pokud musí být ve školách povinná četba, měla by tato kniha do této kategorie určitě spadat.

10.12.2022 5 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Skličující atmosféra první dílu se vytratila a rychlé skoky z jedné stanice metra na druhou závěrečnému dílu také moc nepomohli.
Na druhou stranu jedná se důstojné zakončení příběhu Arťoma. Propaganda a ovládání davů vládnoucím režimem si vůbec nezadá se skutečnou mentalitou ruského režimu. Tento aspekt je velmi pozitivní a vlastně závěr knihy není p menším zamyšlení příliš překvapivý. Čtenář velmi snadno dospěje k závěru: ano, takhle by se Rusko v postapo světě skutečně zachovalo k obyčejným lidem.

02.12.2022 4 z 5

Vnitřní svět vítězů Vnitřní svět vítězů Marian Jelínek

Za sebe jednoznačně mohu doporučit. V knize jsou příklady ze sporotního prostředí, ale jedotlivé techniky a postupy lze aplikovat i na běžné situace v životě ať již doma, v práci, s dětmi, ...
Kniha je přehledně členěná a kapitoly nejsou příliš dlouhé, takže se bez větších problémů můžete k jedlotivým částem vracet.
Marián Jelínek opět potvrdil, že je velmi inspirátivní člověk i když chápu, že mnoho lidí věci v knize nechce slyšet.

14.11.2022 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Po několika letech a znovu přečtení je kniha výborná a dokonce bych řekl stále lepší.

Prostředí a lokace
Svět, ve kterém se děj odehrává, je naprosto fascinující. Každý fanoušek historie, hradů a záhad musí být nadšený. Autor Vás zavede do sídel mnoha rodů v Západozemí a například Cailinská držba je naprosto úchvatné místo. Neméně zajímavé jsou planiny, kde žijí Dothrakové a zmínky o svobodných městech dotváří celou atmosféru.

Vypravěči
Koncept, kde jedna událost je popisována různými postavami, kde mnohé jsou od sebe věkově vzdáleny i mnoho let je také velké plus. Příběh v podání Neda Starka je úplně jiný než stejná zápletka očima Aryii. Zároveň vývoj jednotlivých postav je přirozený a logický na základě událostí, které se před nimi objevují.

Kniha rozhodně stojí za přečtení a nutno říct, že je mnohem lepší než seriál byť ten byl také vynikající.

11.11.2022 5 z 5

Za oponou teroru a války Za oponou teroru a války Roman Cílek

Kniha mapuje velmi zajímavé události, z doby Třetí říše. A ukazuje zrůdnost jejich představitelů.

14.09.2022 5 z 5

Adolf Loos Adolf Loos August Sarnitz

Stručný přehled prací Adolfa Loose včetně nástinu jeho filozofie ''ornament je zločin".

30.08.2022 5 z 5

Kronika druhé světové války Kronika druhé světové války * antologie

Obsáhlá kniha, která Vás stručně provede průběhem 2.světové války.

23.08.2022 5 z 5

Dějiny osobně prožité a protrpěné Dějiny osobně prožité a protrpěné Josef Škrábek

Alespoň jednu knihu na toto téma by si měl skutečně přečíst každý. Pohled na 2.světovou válku, odsun Němců, roky 1948, 1968 a 1989, který rozhodně není černobílý a jednoznačný.

06.08.2022 5 z 5

Vlk z Wall Streetu Vlk z Wall Streetu Jordan Belfort

Knížka se četla celkem svižně, což bylo velké plus. Z druhé strany název svádí k tomu, že se člověk seznámí s Wall Street, což není vůbec pravda. Nevím zda to způsobila tato kniha nebo následný film, ale u Nás v Čechá si stále mnoho lidí myslí, že investování vypadá přesně ,,takto".
Klidně mohu těch 450 stran doporučit k přečtění :)

12.12.2021 3 z 5

SIAL SIAL Rostislav Švácha

Nutné podotknout, že SIAL i s odstupem času opravdu sdružoval vyjímečné osobnosti české architektury.
Mnoho návrhů staveb již v 60 letech kladlo důraz na udržitelnost, využívání obnovitelných zdrojů a nízkoenergetické bydlení. Je velká škoda, že zkostnatělí režim neumožnil výstavbu projektů jako ,,sluneční dům" a neumožnil se České Republice stát špičkou v solární architektuře.

21.10.2021 5 z 5

S androidkou v posteli S androidkou v posteli Vladimír Pikora

Na řadě ekonomických témat se s autori shoduji jako zastánce naprosto volného trhu. Nicméně v některých kapitolách příliš tlačili na pilu se svým světonázorem a například u elektomobility bylo vidět, že příliš nepochopili její koncept. Argumenty, které proti elektovozům staví jsou mnohdy přežité a vyvrácené.

17.09.2021 3 z 5

Architektura: Klíč k architektonickým slohům Architektura: Klíč k architektonickým slohům Václav Hájek

Výborný průvodce architektonickými slohy a jejich rozpoznáním.

30.07.2021 5 z 5

Le Corbusier - Muž doby moderní, architekt zítřka Le Corbusier - Muž doby moderní, architekt zítřka Anthony Flint

Velmi dobře napsaná a čtivá biografie. Musím naneštěstí souhlasit s předchozím komentářem. Knihu by bylo vhodné doplnit o více fotografií a možná i skici Le Corbusiera pro lepší představu a vhled do jeho způsobu práce a uvažování.

14.07.2021 4 z 5

Slavné vily Královéhradeckého kraje Slavné vily Královéhradeckého kraje Petr Urlich

Velmi zajímavá knížka, která rozšíří obzory a zároveň motivuje přečíst další díla z této edice.

10.06.2021 5 z 5

Tesařské spoje Tesařské spoje Manfred Gerner

Geniální přehled tesařských spojů !!

29.04.2021 5 z 5

Jan Kaplický výkresy Jan Kaplický výkresy Ivan Margolius

S odstupem času se ukazuje, že Jan Kaplický byl opravdu neskutečně nadčasový architekt a pomalými kroky se jeho návrhy a skicy stávají normou. Zajímavé je to, že on své návrhy trořil už v 70 letech.
Cením i netradiční formát knihy, kde jsou veškeré výkresy velmi dobře čitelné.

22.04.2021 5 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Knihu jsem odkládal nějakých 13 let. V té době jsem viděl film Into the wild inspirovaný právě touto knihou. A nutno říct filmové zpracování mě nadchlo.
Možná jsem se posunul někam jinám nebo kniha není moc dobrá, ale opravdu mě zklamala. Očekávání bylo větší než realita. Opravdu mě to mrzí, ale nemůže se připojit ke kladným hodnocením.
Například kniha Peklo blízko nebe od Jona Krakauera byla fenomenální, takže skutečně mě toto zklamání mrzí.

21.04.2021 2 z 5

Skici - Sketches Skici - Sketches Jiří Horský

Velmi jednoduše řečeno osobnost a práce Martina Rajniše jsou velmi inspirativní !!

14.04.2021 5 z 5

Architekti CZ Architekti CZ Jaroslav Sládeček

FORMA
Musím souhlasit s prvním komentujícím této knihy. Vedení rozhovorů není ideální. Architekti několikrát na konci Své odpovědi vysloví zajímavou myšlenku a ta není další otázkou rozvedena, což je škoda. Autor by se rohodně dostal víc do hloubky myšlenek jednotlivých architektů.
Na druhou stranu v doslovu je toto částečně omluveno s tím, že je záměrně vedena struktura všech rozhovů stejně, aby čtenář mohl porovnat názory architektů napříč různými časovými obdobými což je legitimní argument a je pochopitelný.

OBSAH
Jednotlivý architekti předkládají náhled do své práce a názorů což je mnohdy neskutečně zajímavé. A musím přiznat, že jsem se lépa dokázal ztotožnit se starší generací než svými současníky. A bojím se pomalého úpadku dalšího řemesla. K
Knihu doporučuji a díky za ní.

14.04.2021 4 z 5