Dejf_ano Dejf_ano komentáře u knih

Jak se dělá město Jak se dělá město Jan Šépka

Publikace studentských projektů, které obsahují řadu zajímavých myšlenek a nápadů, které nejsou zatíženy "praxí". Nevšední pohled na urbanismus a architekturu.

29.03.2021 5 z 5

Pandemie Pandemie Michal Kubal

Velmi dobře napsáno. Velký moment nastane ve chvíli, když čtenáři dojde, že se jedná o literaturu faktu a popisuje reálný svět ve kterém žijeme. Neschopnost státu ve chvíli krize nějak zareagovat je alarmující.
Zajímavý je i detail jak obecně státní aparáty fugují velmi špatně. V případě Číny se jednalo o extrém, který každý asi pochopí, ale italská vláda situaci stejně extrémně podcenila. Jak pracuje vláda v čechách víme také moc dobře.
Určitě je dobře, že kniha vznikla a možná jednou pomůže další generaci neopakovat Naše chyby.

24.03.2021 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

1984 je nadčasové dílo což skutečně platí. Uvážíme li dobu a poměry ve kterých Orwell román psal tato úvaha se opravdu potvrdí.
Nejvíc oceňuji fakt, že autor nekritizuje konkrétní totalitní režim, ale pouze poukazuje na společné znaky těchto totalit. Pokud se skutečně oprostíme od konkrétní ideologie můžeme tyto totalitní prvky najít i v dnešní době a společnosti.
Je skutečně bolestné vidět nastupující tendence totality v roce 2021 a ještě větší utrpení je, že lidé tyto prvky mnohdy nevidí a nadšeně tleskají ve jménu demokracie.

04.03.2021 5 z 5

Jan Kraus: Můj soukromý buzynes Jan Kraus: Můj soukromý buzynes Jan Kraus

Knížka je velmi dobře napsaná a čtení je vtipné a poučné. Po náročném pracovním dni ideální odpočinkové čtení.

18.02.2021 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Babička obsahuje několik zajímavých myšlenek. Ze Slov babičky "Lenoch je darmo drahý", bychom se mohli poučit i dnes. A v kontextu doby, kdy dílo vznikalo je vlastně opravdu vyjímečné.
Z dnešního pohledu se jedná "pouze" o idilické vypravování ze Starého Bělidla a venkovského života.

Rozhodně knihu doporučuij přečíst, ale souhlasím se slovy mojí bývalé profesorky literatury ,,Babičku si přečtěte nejdříve po třicítce". Teprve, když máte něco málo odžito, tak knížku doceníte.

10.02.2021 3 z 5

Helix - I ty budeš nahrazen Helix - I ty budeš nahrazen Marc Elsberg (p)

Opět je kniha od Marca Elsberga výborně napsaná a čtivá, jednoduše jí "zhltnete" téměř na posezení.
Téma je zajímavé a aktuální, ale morální problém celého příběhu, je otázka do jaké míry je skutečně problém. V případě dobrovolnosti a toho, že si s plným vědomím pořídíte "vysněného" potomka vlastně nic špatného. V případě potravin naprostá paráda. Určitě knížka stojí za přečtení, ale za thriller bych považoval spíš její předchůdce a hlavně Blackout.

01.02.2021 4 z 5

Hradecký architekt Hradecký architekt Marcel Pencák

Jeho realizace v Hradci Kralove jsou i v roce 2021 velmi nadcasove. Skoda, ze valka znicila takovy talent.

16.01.2021 5 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Knížka má skutečně silný příběh a hodnotím ji rozhodně lépe než výborný následný film. Clelý příběh je velmi poutavý a kniha se skvěle čte. Rozhodně múže mnoho lidí inspirovat, aby udělali to co již neúnosně dlouho odkládají. Přeji příjemnou zábavu.

10.12.2020 4 z 5

Fenomén Ještěd Fenomén Ještěd Jiří Jiroutek

Vysílač ješťěd je geniální nadčasová stavba, kde se unikátní technické řešení promítlo do vizuálu. Publikace pěkně zachycuje tento architektonycký skvost.

18.11.2020 5 z 5

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

Lovecraft témeř mistrně popisuje prostředí svých povídek. A některé kousky jsou skutečně parádní, například za Obrázek v domě nebo Ultharské kočky tleská, ale spis Hrobka obsahuje víc zajímavých titulů.

15.11.2020 4 z 5

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

Jak tomu mnohdy byva jsou knihy lepsi nez filmy jimi inspirovane. V tomto pripade je skutecne pravda. Navic kniha je velmi odlisna od filmu.

25.10.2020 5 z 5

Rytíři Templu Rytíři Templu Dan Jones

Fakticka kniha, ktera velmi ctivou formou zachycuje dejiny radu Templaru. Okolnosti jejich konce a obecne pletichy v politice jsou i dnes stale aktualni.

14.09.2020 5 z 5

Atlasova vzpoura Atlasova vzpoura Ayn Rand (p)

Roman vydaný v roce 1957, jeho stářì prozrazuje pouze prostředí příběhu. Filosoficka myšlenka objektivismu již za minulého režimu ukázala, že centrální plánování nefunguje, když nebyl ani toaletní papír. Je znepokojující, že se dnes tyto socialistické myšlenky znovu vracejí. Atlasovu vzpouru si stále v v čechách přečetlo moc málo lidí.

22.08.2020 5 z 5

Steve Jobs Steve Jobs Walter Isaacson

Inspirativni, poucne, jednoduse genialni. Konecne jsem pochopil Apple !

14.06.2020 5 z 5

Honest Guide Praha Honest Guide Praha Janek Rubeš

Super pruvodce !

13.04.2020 5 z 5

Ekonomické bubliny Ekonomické bubliny Dominik Stroukal

Velmi poucna kniha. Uz vidim ty nenavistne komentare a odsouzeni z rad ekonomu ????

27.03.2020 5 z 5

Funguje kapitalismus? Funguje kapitalismus? Jakob Field

Pokus autora odpovedet na otazku zda funguje kapitalismus je velmi slaby. Kniha je velmi nekonzistentni, kdyz na jedne strance chvali statni restrikce a na strane druhe je kritizuje jako pricinu nefunkcnosti volneho trhu. V podstate veskere namitky na volny trh, ktere autor predklada plati pro stat respektive pro takovy pekny socialismus. Vetsina zminenych nevyhod kapitalismu je zpusobena prave statnimi regulacemi a centralnim planovanim.

06.03.2020 odpad!

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Metro oproti prvnimu dilo malicko polevilo ve sve atmosfere. Ten pocit sklicenosti v podzemi a strach na povrchu byl vlastne to nejlepsi na predchozim dilu. Nicmene porad velmi dobre ctivy roman a uz se tesim az si udelam cas na zaverecnou cast trilogie.

02.03.2020 4 z 5

Anatomie státu Anatomie státu Murray Newton Rothbard

Velmi dobra snad ani ne knizka, ale logicky sled myslenek, ktere stoji za zamysleni. Opravdu je nas stat to nejlepsi usporadani ?

25.02.2020 5 z 5

Co je vidět a co není vidět (a jiné záhady ekonomie) Co je vidět a co není vidět (a jiné záhady ekonomie) Frédéric Bastiat

Perla ekonomie, kterou by meli znat vsichni takzvani ekonomove.

20.02.2020 5 z 5