Co je vidět a co není vidět (a jiné záhady ekonomie)

Co je vidět a co není vidět (a jiné záhady ekonomie) https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/318940/bmid_co-je-videt-a-co-neni-videt-a-jine--HTH-318940.jpg 5 15 4

S touto knihou se čtenáři otevírají dva právem nejslavnější Bastiatovy eseje. Co je vidět a co není vidět brilantně vystihuje podstatu ekonomického uvažování a mělo by být pevně zabudováno v základu veškerého přemítání o ekonomických otázkách. Zákon, který v sobě kondenzuje základní témata liberálního smýšlení devatenáctého století a především je – na rozdíl od dnešní legislativy – ve svém sdělení jasný a přímý, by pak měl tvořit jádro úvah o uspořádání státu a jeho vztahu k občanům.... celý text

lungaj
14.10.2023 5 z 5

V mém hodnocení se budu soustředit pouze na část této knihy, esej Zákon. Dostal se mi do ruky až jako poslední z význačných spisů autora, konečně. Bastiat bývá přirovnáván k Hoppemu (nebo spíše naopak, abychom se drželi časové posloupnosti) a v Zákonu jsem pochopil proč. Zákon je krátký, ale skvělý počin. A díky literárnímu nadání autora je předurčen k tomu, aby se stal vždy citovanou protiváhou státní indoktrinace všelikého ražení. Čtěte Bastiatův Zákon jedním dechem od začátku do konce tak jak byl napsán - bez kapitol, jako jedna ucelená myšlenka. A vzpomeňte na Zákon vždy, když se ve vládě/parlamentu projednává další nesmyslné opatření, co "se musí přijmout".

Revasol
31.05.2022 5 z 5

Tato kniha je bible anti-etatistů, libratariánů nebo anarchokapitalistu. Úžasné na ní je, že je zároveň vstupní bránou do světa deziluze prospěšnosti států bez rozdílů režimů. Kdo chce okusit kouzlo rakouské ekonomické školy, ale na Misesovi, Hayekovi nebo Rothbardovi si ZATÍM vylámal zuby, Bastiat je přesně ten, kdo lidskou řečí a pomocí dosti jednoduchých příkladů, vyvrací mýty ohledně prospěšnosti státních zásahů do ekonomiky a celkově do života lidí, kteří vytváří hodnoty. Kniha co mi změnila život.

0047
06.12.2020 5 z 5

Úžasná kniha, plná mnohých nesmyslných důsledků myšlení protekcionistů. Chvíli trvá, než si člověk zvykne na autorův slovosled, ale kniha rozhodně stojí za to.

Dejf_ano
20.02.2020 5 z 5

Perla ekonomie, kterou by meli znat vsichni takzvani ekonomove.

Frédéric Bastiat
francouzská, 1801 - 1850
1998  93%Co je vidět a co není vidět a jiné práce
2016  97%Co je vidět a co není vidět (a jiné záhady ekonomie)
1991  96%Zákon
2015  90%Petice za zákaz slunce a jiné absurdity ekonomie
2007  100%Právo a svoboda; Zákon

Kniha Co je vidět a co není vidět (a jiné záhady ekonomie) je v