dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Výborný díl cyklu, řekla bych zatím nejlepší, možná i proto, že jsme v průběhu doby měli možnost lépe poznat postavu Eriky a ostatních vyšetřovatelů. I přes přenesení děje na novou policejní stanici mne potěšilo, že jsme se znovu setkali s Mossovou a Pettersonem. Těším se na další díly.

18.12.2017 5 z 5

Poslední zkouška Poslední zkouška Hans Rosenfeldt (p)

Výborné jako vždy, pouze Vanja mi tentokrát občas lezla na nervy svou dětinskou trucovitostí ve vztahu k matce, Valdemarovi i Sebastianovi. Jinak skvělá detektivka, která se opět četla jedním dechem.

15.11.2017 5 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Lepší než předchozí díl, velmi napínavý děj, Harry méně "supermanský" a řekla bych uvěřitelnější. Ano, příběh je hodně komplikovaný a možná až překombinovaný, ale je to skvělé čtení a rozhodně udrží čtenáře v napětí od začátku do konce, navíc závěr naznačuje další pokračování...

21.10.2017 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Napínavá, čtivá detektivka se sympatickou hlavní hrdinkou. Slibný počátek nové série.

02.05.2017 4 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Originální, zajímavý námět, velmi působivě zpracovaný. Autorův důkladný, popisný styl všímající si detailů čtenáře opravdu vtáhne do děje. Velmi efektivní je i skutečnost, jak přirozený a nenápadný vývoj situace a řetězec okolností nakonec vede k událostem na začátku příběhu těžko představitelným. Kniha mi nepřišla zas až tak skandální vzhledem k pověsti, která ji předchází, ale asi je třeba vzít v úvahu dobu jejího vzniku...

16.03.2017 4 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Velmi působivá, čtivá a napínavá detektivka, přes svou obsáhlost se čte jedním dechem.

21.02.2017 5 z 5

Sobota Sobota Ian McEwan

Výborná, velmi působivá kniha. Zpočátku trochu připomíná romány Virginie Woolfové svým intenzivním popisem momentálních událostí v uzavřeném rozmezí jednoho konkrétního dne. Přes tento základní rámec se však prostřednictvím úvah hlavního hrdiny seznamujeme i s jeho minulostí, názory a životními ideály. Jeho sympaticky racionální, vyvážené a zralé postoje procházejí zkouškou, když se poklidný den k večeru nečekaně zdramatizuje. Přesto situaci nakonec zvládá velmi důstojně a do jisté míry symbolicky. Kniha tak tvoří uzavřený a velmi působivý celek.

02.12.2016 5 z 5

Němá dívka Němá dívka Hans Rosenfeldt (p)

Opět výborný díl, líbí se mi, jakým způsobem se zde rozvíjí Sebastianova osobnost. Mám ho stále raději, naopak Billy je mi čím dál méně sympatický. Oceňuji neustálý vývoj a nejednoznačnost postav, které opravdu nejsou černobílé. Těším se na další díl.

19.08.2016 5 z 5

Led v žilách Led v žilách Yrsa Sigurðardóttir

Velmi dobrá napínavá detektivka, stísněné prostředí grónského tábora přispívá k působivosti příběhu.

28.02.2016 5 z 5

Mrazivé světlo Mrazivé světlo Yrsa Sigurðardóttir

Výborná, napínavá detektivka, mně osobně se líbila ještě více než první díl. Spletitý příběh s přesahem do minulosti, psaný svěže a místy vtipně. Totožnost pachatele byla pro mne docela překvapením. Další díl si nenechám ujít.

03.02.2016 4 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Možná o trošku slabší než předchozí díly, ale pořád výborná. Nejlepší mi připadaly vzpomínkové pasáže s Finnovy minulosti, ty dovede tento autor vyprávět opravdu sugestivně. Postupně se od Finnova dětství dostal v této knize až k vysokoškolským letům, takže bych mu ani tak nevyčítala, že jsme dosud neslyšeli o jeho působení v kapele, je ale pravda, že minimálně postava Piskoře, který na ostrově žil celou dobu a měl mít pro Finnův život tak stěžejní význam, by logicky měla být zmíněna již dříve v celé sérii a její objevení se až nyní působí divně. Celkové rozuzlení mne trochu zklamalo, měla jsem pocit, že oběťmi se tentokrát stali spíše nevinní, protože celý případ byl spíše souhrou nešťastných okolností než promyšleným zločinem. Celkově ale rozhodně výborně psaná a napínavá detektivka.

06.01.2016 4 z 5

Co číhá za humny Co číhá za humny Ivanka Devátá

Vtipné, svěží vyprávění, u kterého jsem se zase po čase upřímně zasmála. Autorka umí popsat v podstatě "obyčejné" a banální příhody s laskavým humorem, a ani k tomu nepotřebuje dnes v humoristických knihách tak oblíbené vulgarity. Příjemné čtení pro odreagování a zvednutí nálady.

03.01.2016 4 z 5

Elementární částice Elementární částice Michel Houellebecq

Oproti jiným Houellebeckovým knihám mi tato připadá depresivnější a chyběly mi zde i obvyklé humorné a satirické komentáře, celá kniha je jaksi vážnější. Vsuvky psané odborným stylem, obvykle působící jako takový zajímavý kontrast, byly v této knize místy až moc dlouhé. Nicméně konec byl zajímavý a překvapivý. Přesto trochu slabší než jeho jiné práce, alespoň podle mého názoru.

19.12.2015 4 z 5

První hrob napravo První hrob napravo Darynda Jones

Docela vtipná fantasy detektivka, taková nenáročná oddechovka. Nejvíce se mi líbily ironické hlášky a postřehy hlavní hrdinky a osvěžující sarkasmus, s nímž je příběh psán. Ten nápad s účastí obětí na vyšetřování také není špatný a má potenciál. Naopak romantická linie příběhu mi připadala trochu podivná (taková vášeň k někomu, koho potkala jednou na chvíli v dětském věku???) a závěrečné vysvětlení Reyesovy totožnosti dost přitažené za vlasy, ale uvidíme, co se z toho ještě v dalších dílech vyvine.

17.11.2015 3 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

Velmi působivá kniha, líbilo se mi prolínání obou osudů a schopnost autorky i stylem psaní vyjádřit nervozitu a pocit bezmoci hlavních hrdinů. Intenzitu příběhu ještě zesiluje to podvědomé očekávání, kdy a jak se oba příběhy protnou, a také omezený prostor pouhého jednoho dne, v němž se kniha odehrává. Moje první kniha od této autorky, ale určitě se poohlédnu po dalších.

14.11.2015 4 z 5

Je pozoruhodné, že přestože jsou hlavní postavy i styl Murakamiho knih tak podobné, pokaždé si četbu tolik užiju a vůbec se nenudím. I tento příběh byl napínavý a do poslední chvíle jsem byla zvědavá, jak dopadne. Obsahuje i řadu námětů k zamyšlení, jak už to u knih tohoto autora bývá.

08.10.2015 5 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Kniha má trochu pomalejší rozjezd, ale poté, co se na scénu vrací Joona Lina, se příběh rozjede a čte se opravdu jedním dechem. Zločiny jsou tentokrát opravdu trochu extrémní a nejsem si jista, zda by se podobný příběh vůbec ve skutečnosti mohl odehrát, ale kdo ví... Rozhodně napínavé čtení, i když předchozí tým vyšetřovatelů s Joonou v čele se mi líbil mnohem více, Adam je hodně nevýrazný a Margot, snad až na samý závěr knihy, velmi nesympatická.

03.09.2015 4 z 5

Možnost ostrova Možnost ostrova Michel Houellebecq

Začala jsem číst ze zvědavosti (přitažlivá anotace, lehce skandální pověst autora) a byla jsem opravdu příjemně překvapena. Originální, zajímavé téma, čtivý a napínavý příběh, v němž se skrývá spousta námětů k přemýšlení... Autor skvěle vystihl různé znepokojivé trendy dnešní západní civilizace. A ten proklamovaný cynismus? Navenek tam jistě je, ale když se do příběhu ponoříte hlouběji, zjistíte, že je vlastně velmi emotivní. Tato kniha má prostě celou řadu rovin. Nejvíce mne zaujala dějová linie Daniela25. Těším se na další Houllebecqovu knihu.

27.03.2015 5 z 5

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

Atmosféra nočního města je zde skvěle vykreslená, ta pocitová rozdílnost mezi dnem a nocí... Jak nám, pokud nespíme, může připadat noc dlouhá a co všechno se v ní může odehrát. Příběh se mi moc líbil, ale chybělo mi nějaké rozuzlení v příběhu Eri, případně vysvětlení jejího stavu, motivu "muže bez tváře" v televizi apod. Jinak to bylo velmi příjemné čtení.

07.03.2015 4 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Alespoň stejně dobré jako Rybí krev. Napínavé pátrání v minulosti, nechybí ani překvapivý závěr, a hlavně velmi sugestivně a živě vystižená atmosféra tradičního vesnického života a myšlení. Tahle kniha se mi četla opravdu dobře. Závěrečné morální dilema je zajímavé a vybízí k zamyšlení.

03.01.2015 4 z 5