cukrovka cukrovka komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Úžasná knížka, kterou jsem vůbec nemohla odložit. Příběh je nabitý emocemi a já je stále ještě vstřebávám. Stále nemohu pochopit, že to všechno se odehrávalo v Evropě 20.století.
Silný příběh který doporučuji.

03.10.2020 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Zajímavý a čtivý příběh který mě úplně pohltil. Obdivuji jak autorka dokáže zaujmout čtenáře. Krásná čeština, skvělý styl. Střídání pohledu otce a dcery nám postupně odhaluje složité vztahy v jedné rodině. Velmi reálné.
Doporučuji.

11.02.2021 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Knížka ke které jsem se poprvé dostala až v pětadvaceti. Nyní jsem si chtěla připomenout tento pohádkový příběh a opět mi přinesl něco nového. Myslím si, že je to knížka pro opakované čtení, pokaždé najdete další rozměr příběhu.

04.08.2020 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Neuvěřitelně čtivě napsané. Od knížky jsem se nedokázala odtrhnout dokud jsem nebyla na konci. Na pozadí našich dějin se nám odvíjí příběh tří generací jedné rodiny. Autorka umí dokonale vykreslit charaktery postav a prostředí. Postavy nejsou jen černobílé, jejich povaha a jednání je složitější, rozporuplnější. Nikoho nemůžeme soudit když nežijeme jeho život.
Kniha stojí za přečtení, všem doporučuji.

24.01.2021 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Básnická klasika zahrnutá do povinné četby. I po mnoha letech od ukončení povinné školní docházky znám některé balady zpaměti. Jsou to nádherné verše plné tajemna, ponurosti, poučení, které mohu číst opakovaně.

11.08.2020 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Čtivý a velmi zajímavý příběh. Jak už jsem u této autorky zvyklá, spíš než detektivka je to o vztazích a tajemstvích v rodině, komunitě. Navíc je zde krásně popsaná příroda.

23.09.2022 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Klasika dětské literatury. Nádherné poetické příběhy pro pobavení i poučení. Jako dítě jsem byla příběhy zaujata, jako dospělá při čtení dětem nadšená a teď jsem moc natěšena až budu číst vnoučatům.

05.05.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Krásně napsaný příběh, který mě úplně pohltil. Autorka velmi čtivě popsala dobu a život obyčejných lidí z regionu o kterém toho moc nevím. Vyprávění je okořeněno některými výrazy z místního nářečí.

19.03.2021 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Autorka umí napsat skvělý příběh. Ač je téma hodně mrazivé a temné, rozhodně stojí za přečtení. Je to depresivní příběh dívky beze jména a její dysfunkční rodiny. Knížka se čte jedním dechem a udivuje mě, jak autorka dokáže pouze náznakem a metaforou popsat zlo a zvrhlost. Příběh má pomalejší začátek, kdy se zdánlivě nic neděje, ale vy už tušíte, že zlo tam někde je.
Kéž by takové příběhy mohly být pouhou fikcí, ale kolik takových cácor je?

18.08.2023 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Musím obdivovat autorku za její velmi čtivý styl psaní kterým dokáže čtenáře ke knížce zcela připoutat. Na pozadí naší nedávné historie se nám odkrývá příběh jedné rodiny s jejich radostmi a strastmi.

25.03.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Skvělé a mrazivé.
Velmi dobře zpracované téma alternativní historie naší země po listopadu 1989. Zajímavý příběh lidských osudů které jsou ovlivněny politickými událostmi. Autorka velmi dobře vykreslila život v totalitě, všudypřítomný strach a zastrašování, oceňování bonzáctví a nucená převýchova mladé generace. Pro některé země to je realita a ne fikce.

03.08.2021 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Nádherná knížka mého dětství. Nedávno jsem si dělala pořádek v knihovně a znovu se začetla. Ani po letech neztratila na čtivosti a zajímavosti.

09.07.2020 5 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Jako vždy skvělá A.Christie. Zajímavé prostředí a úžasný H.Poirot se svým dedukčním myšlením. Jen v začátku jsem měla trochu problém se zorientovat ve všech těch postavách, jinak to bylo příjemné čtení.

15.08.2023 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Tento díl dokázal skvěle navázat na ten první. Zajímavé a čtivé, skvělé vykreslení atmosféry a prostředí. Je to kronika života obyčejných lidí na pozadí historických událostí. Oceňuji, že jsem si doplnila znalosti z historie naší země. Problémy tohoto kraje mi byli utajeny, ve škole jsme se o tom neučili. Překvapilo mě, že při zabrání Sudet sehrálo svou roli i Polsko, které si zabralo také část území.
Už se těším na další osudy rodiny na pozadí dalších historických změn.

24.03.2021 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Posloucháno jako audio kniha při cestách autem do práce a z práce. Načteno přímo Markem Ebenem. Příjemné a vtipné fejetony, některé k zamyšlení, jiné k pousmání.

25.10.2023 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Opět skvělý příběh od této autorky. Dokáže skvěle popsat prostředí a vykreslit charaktery postav. Nic a nikdo není černobílý a do poslední chvíle netušíte kdo a proč zabíjel.

02.12.2022 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Čtivá a milá oddechovka plná vtipu. Skvěle jsem se bavila s Marií III., která se snažila co nejlépe zvládnou cestu na královský dvůr a eliminovat paní Tichou s jejími průpovídkami.

17.11.2021 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Klasika české literatury. Přečteno několikrát, poprvé jako povinná četba na základní škole. Zajímavá kniha o ženě plné moudrosti a dobroty kterou předává další generaci.
Velmi povedené je i filmové zpracování z r.1971 v podání Libuše Šafránkové v roli Barunky a Jarmily Kurandové v roli babičky.

29.06.2021 5 z 5

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

Knížku jsem četla před lety pod názvem Šifra mistra Leonarda a už tehdy mě pohltila. I nyní, při opětovném čtení jsem byla fascinována autorovo konspiračními teoriemi. Příběh má spád, akčnost a spoustu odkazů na historii, umění a architekturu.

30.06.2020 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Zpočátku jsem měla opravdu problém se stylem kterým je knížka napsána. Chvíli mi trvalo než jsem tomu přišla na chuť, ale pak jsem se nemohla odtrhnout. Zajímavý příběh o radostech a strastech malé Liesel v období druhé světové války v malém německém městečku. Byl to pro mě trochu jiný pohled na toto období.

17.04.2021 5 z 5