Corso Corso komentáře u knih

Jatka Jatka Lee Child

Co mi to zo zaciatku pripomenulo? Morrellovho Ramba Prvu krv. Naozaj. Pomerne svojsky, tajomny cudzinec vchadza do mesta, aby ho o chvilu zatkla cela suita policajtov. Reacher to ma trosku horsie pretoze ho neobvinia len z tulactva, ale rovno z vrazdy. Ale on zachova chladnu hlavu, vzdy nad vecou a dokonca sa pusti pomahat vysetrovat ten pripad. Ma za sebou drsnu vojensku vysetrovatelsku minulost, nic ho nerozhodi, chladne v kazdom momente kalkuluje, mysli mu to samozrejme lepsie ako lokalnym fizlom, ...ked to takto po sebe citam, znie to ako hovadsky otravna vykradacka akcnych filmov. Co robi tuto knihu vynimocnou a nastartovalo karieru Lee Childa je putavost, styl, priamociarost, silny fokus na hlavnu postavu ktory nic pred citatelom neschovava. Film ani serial som nevidel, ani sa nechystam, Toma Cruisea nemam az tak rad a pochybujem ze by mi nevadila pri tejto postave jeho krpatost. Neviem si to predstavit, v hlave uz mam postavu Jacka Reachera vykonstruovanu vlastnu. Ci si kupim pokracovania? Neviem, mozno skusim dalsi pribeh, jeden. Je to dlha seria a pochybujem ze ma chyti az tak ako trebars danovky. A aj tych som zatial zvladol popri inom citani len asi 7. A toto by bol velky casovy zavazok. Ale pochopil som Childovu popularitu, viem uz skor pochopit, v com spociva remeselne dobre zvladnute jeho rozpravacstvo. Povedal by som, ze ide v dobrych tradiciach drsnej skoly Hammeta a Chandlera a preniesol... a vyladil ju pre modernejsiu dnesnu dobu. Casy sa menia, a po svetovej vlne severskych krimi, nie je zle vratit sa k tradiciam drsnejsich naslapanych detektivov a uprimne, americky vidiek mi nikdy nevadil.

04.09.2023 4 z 5

Húrinove deti Húrinove deti J. R. R. Tolkien

Vdaka neumyslene fragmentarnej pozostalosti, a nasledne umelemu dokomponovaniu tychto casti Tolkienovho dedicstva, mate naozaj pocit ze nazerate na historicke zaznamy akehosi mystickeho paralelneho univerza. Pan prstenov, Hobit, to su ucelene, dokoncene, vyladene literarne diela sofistikovaneho vzdelaneho profesora. Zvysok jeho dedicstva su rozpracovane mytologie a pribehy, ktore snad ani nikdy nemali mat finalnu podobu. Preto toto citanie skor pripomina badanie na hlinenych tabulkach Sumeru, pripadne listovanie v "legendarnom gralovom denniku" otca Indiana Jonesa. Zabudnite ze je to napisane len nedavno, zapalte si sviecky, citajte pri krbovom ohni, nalejte si nieco dobre.

Osobne si myslim, ze to co prislo po Tolkienovi, je uz len napodobovanie, posuny a krizovanie v ramci zanrov, kombinovanie sag, humoru, heroickej literatury. Nie kazdy spisovatel po nom mal take hlboke a presne vedomosti o mytologii severu, antike, keltoch, britoch... ich jazykoch, asi nikto s dalsich spisovatelov nie je jazykovedec. Napada ma jedine Umberto, a na jeho prvych romanoch je ta akademickost tiez jasne poznat.
To co zacinalo ako experiment a hra s umelymi jazykmi, sa nakoniec samo vypytalo na svet ako mohutna historia imaginarneho sveta.

13.09.2022 5 z 5

Morový sloup Morový sloup Jaroslav Seifert

Ja neviem co ma pritiahlo, asi to tak malo byt, ze sa mi do ruk akurat v tychto dnoch (koniec februara 2022) dostane do ruky tato knizocka. Ako obcas siaham po poezii, ale vynimocne. Popri tych spravach o vojne za nasou hranicou, chcel som dostat myslel niekam inam. Zla volba. Chvilami som mal slzy v ociach a nevedel som preco musim plakat. Ved ja nesposobujem zlo. Chvilami som mal s knihou chut vybehnut von a po muroch pisat basne z nej nech ich vsetci vidia. A chvilami som si nadaval ze som chuj, ze si radsej nezoberiem citat nejaku vtipnu lahucku literaturu. Prehryzal som sa basnami, uvedomujuc si, ze Seifert uz len rytmom svojich slov navodzuje taku silnu melancholiu a pocity zvlastneho ....neviem to vyjadrit, v tomto mieste som sa zastavil asi na 5 minut.
Zislo sa to dokopy, v nebezpecnej kombinacii casu, udalosti a ako ostre zubky potkanov kusavych basni. Viem ze citat to inokedy, vnimal by som inak. Teraz zbytocne krvacam este viac. Davam si od basni prestavku, nadlho. Prituhuje, a ja chcem asi chvilu zit v nevedomosti.

02.03.2022 5 z 5

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Zhltol som to za dva dni, co je na mna rapid speed. Putavy styl. Modlim sa aby teraz Triton zazil rozum a vydal neupravene originaly aj ostatnych diel. Vsetcia sme doma mali niektore z predoslych vydani, nie zeby boli zle, alebo boli az tak rozdielne od tohto. Ale ked viete ze je to cenzurovane, vzdy mate na pamati ze je to len taky odraz v zrkadle, navyse s nechcenym makeupom.
Samotna kniha je kult. Strugacki boli to najlepsie co fantastika sovietskeho zvazu ponukala, a Piknik je to najlepsie od nich. Opisy ciest tajomnou zonou si navzdy zapamatate. A pritom sa to cele nehra na velku literaturu. Hoci zona mala lezat niekde v zapadnom svete, stale to velmi pripomina vychod. Nejake indicie tam su, (stvorcove kralovske bankovky so slecnou s vencom :) A paci sa mi ze ako by sa ponukalo, nejdeme za objavmi a vysvetleniami. Zona je stale divna, smrt ciha meter od vas a neviete to. Artefakty su zahadne. Chcelo to pokracovania.
PS: Mimochodom Strugackym sa podarilo vystruhat asi najzvlastnejsich zombikov vsetkych cias! Vtedy sa ale este nevolali zombie.
PS2: Redrickova dcera je familiarne volana Opicka, co ma privadza k myslienke, ci to nie je vlastne Fantozzi.

03.04.2021 5 z 5

Kurátor Kurátor M.W. Craven

Spravne prekombinovane, ako sa na moderny krimi thriller patri. Po podla mna slabsej "kucharskej" dvojke, znova zdoraznujem... podla mna... putavejsi pribeh. Motiv hlavneho pachatela, (snad neprezradzam vela, bude ich viac, a viac, a viac), sa mi videl trosku prehnany...ale pochopitelny a ja som pristupil na hru a uzil si knihu. A teda ozaj by som od temneho krimi necakal obcas vtipne bonmoty, ktore som si aj na papierik vypisal, ake boli dobre.
Takze, mile deti, bacha na zlte bodky a zanedlho pri 4. Poeovi dovidenia.

09.06.2023 4 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Kedze som sa rozhodol ze si precitam celu seriu, (pred asi 20 rokmi som cital len prvy Tien vetra), jasne ze som sa rozhodol precitat si ho znova osviezit si pamat,, a ze budem potom uz pekne dalej pokracovat knihu za knihou. A kedze som aj trochu na audioknihy, kupil som si tien ako audio. Pohrebisko si pamatam ako krasny zaujimavy az magicko-realisticky pribeh. Musim teda vyjadrit svoje mierne sklamanie ze mi to uz dnes tak neprislo. Tu sa pravdepodobne prejavil ten znamy fenomen ...neviem ako sa vola, take to prikraslenie spomienok. Alebo som kedysi viac bol naladeny na tento druh literatury. Stale mi to pride ako skvele napisany pribeh, vyborne napisane zive postavy, ale uz mi tam nieco v pozadi skripalo.Take to... joj kolko mam este do konca??? Kedze ale je to kniha aj o laske ku kniham, aj o osudoch ludi, aj velka davka romantiky, aj stale dramaticke mysticno a zahady sa tam najdu, .... predsa len uz nedam plny pocet. Mozno je to ku knihe nespravodlive a subjektivne, lebo predsa len.... oklamala ma moja vlastna pamat a zmenil som sa ja, nie Tien vetra. (No a zaroven som aj na vazkach, ci chcem hned teraz v serii pokracovat.)

09.05.2023 4 z 5

Prima sezóna Prima sezóna Josef Škvorecký

Nech je vojna, alebo mier, sucho, hladomor, zlate roky, revolucia, v obdobi dorastajuceho junocha nastane obdobie... ked je najdolezitejsie v jeho zivote... konecne zasunut.
A tak to ako Danny,
rozohras na vsetky strany.

10.11.2022 4 z 5

Sputnik, má láska Sputnik, má láska Haruki Murakami

Haruki ma (podla mna) aj lepsie knihy. Sputnik je ale tak intimny, uzavrety, jednoduchy pribeh, a obsahuje pasaze ktore urcite stoji za to precitat. Vsiakne pod kozu, hlavne ak ste v zivote prezili nieco podobne, pripomenie vam vase platonicke lasky, neznesitelnu samotu uprostred ludskej spolocnosti, alebo trebars len zenu, ktoru ste stretli. Z tohto pohladu zaradujem Murakamiho medzi spisovatelov, co vedia zakrutit nozom v rane. Pozor na jeho knihy, dokazu vtiahnut az do depresie.

15.10.2022 3 z 5

Pravomil aneb Ohlušující promlčení Pravomil aneb Ohlušující promlčení Petr Stančík

Prehnity je stat, ktory za zasluhy a hrdinstvo svojich ludi zatvara, popravuje, dehonestuje ich pamiatku. Vasi bratia a sestry, matky otcovia synovia a lasky si pamataju, ale vy zhnijete vo vezeni, odvisnete.

Pravomil sa krasne trafil do mojho citatelskeho vkusu a pri pocuvani som si "rochnil blahem." Chvilami Bylo nas pet, obcas Obecni skola, chvilami cesky Forrest Gump v zmysle tom, ze hlavna postava sa stala svedkom mnohych detialov na vacsej freske udalosti. Obcas Prima sezona. Horkosladke o ziti, umierani, prvych laskach, o tom co dnes uz skoro nepocitujeme, o narodnej hrdosti, o zrade, utrpeni, sebaobetovani. Mohlo to mat 5 hrubych zvazkov a nenudil by som sa. Vrazil by som peniaze vydavatelovi do gagora a daj mi to hned.

Zvlastny zazitok mi prinieslo pocuvanie tejto knihy teraz cez dovolenku, ked som cele dni triedil a preorganizuval svoju zbierku prvorepublikovych znamok. Milujem stare casy, aj tie co som nezazil. A milujem veci co prezili put casom az ku mne. Obycajna otlcena plechovka od caju ma v mojich ociach vacsiu cenu ako moderne zlate hodinky.

Najlepsi a najkrajsi citatelsky zazitok tohto roku. Necitim sa hoden analyzovat a komentovat tuto knihu, lebo som silne subjektivne spokojny a okuzleny. O co lahsie je kritizovat nepodarene knihy, ze?

Mimochodom... este sa mi nestalo aby ma koniec knihy, takmer posledna veta (dcerina) tak sokoval.

PS: Co som zacal tusit az pocas pocuvania, ze Pravomil Raichl bola skutocna osoba. A tak sa dielo dostalo do uplne ineho svetla, je to vlastne Stancikova pocta hrdinovi, vyborny pokus o literarnu dramatizaciu jeho zivota.

08.08.2022 5 z 5

Ptáci našich zahrad v životní velikosti Ptáci našich zahrad v životní velikosti Daniela Strauß

Kupil som otcovi, lebo stale zistuje co za vtaky nam lietaju po zahrade a uz sa s nim dalej nemienim hadat, co su zac. Nakoniec po asi roku som knizku prelistoval aj ja.
Ake bolo moje prekvapenie, ze hoci studovany, ani ja nepoznam hoci bezne sykorky. Zistil som, ze co si myslel ze je len nejaky zaspineny ufulany nedorasteny jedinec, je vlastne samostatny druh Sykorka uhliarka. A ze co nam beha travou, je drozd plavy a nie skorec. Inak skorec je odpudive a strasidelne vtaca. (Pre mna. Podla fotky. Lebo si uvedomujem ze zblizka som ho este asi ani nevidel. Vzdy len ako krrrrdel nad zahradami.) Furt sa clovek nieco nauci.
Brozurka je to tenka, mozno preto to nie je atlas vsetkeho vtactva Ciech alebo Slovenska, alebo strednej europy, naozaj je to len a len o vtakoch co bezne uvidite vo svojom urbannom okoli. Ucel splnila. Koho zaujima ornitologia, urcite pozna lepsie a obsaznejsie atlasy.

08.08.2022 4 z 5

Spirála Spirála Džundži Itó

Je uzasne sledovat ako Ito komponoval geometriu spiral uz od prvych obrazkov, staci hladat v trave alebo na oblohe, v tienoch, v dievcenskych vlasoch. Nadherna prehladna perokresba, a potom to pride.
Dlho som si tuto vec odkladal, az budem mat napr dovolenku a uzijem si to. Takto si predstavujem graficky horor. Nemusi to byt plne zombikov a krvave, urvane udy. Staci vtieravo neprijemne, znepokojujuce, obcas az odpudivo zdeformovane. Snove. Itoov majsterstich. Skoro az poviedkovo koncipovana freska, ktora je spojena rozpravacskou postavou mladej stredoskolacky. Na pribehoch z jej okolia, pribehoch jej blizkych a kamaratov pomaly odhaluje temne zlo. Kupil som kompletne vydanie, tie prve mi usli. Nelutujem. Normalne mam chut si to dat znova cele od zaciatku. A to sa vam u knih nestava, ze by mali okamzitu znovucitatelnost. Mimochodom asi si coskoro dam Suzukiho Spiralu, Kruh, Smycku.

05.06.2022 5 z 5

Dějiny Ruska Dějiny Ruska Václav Veber

To co teraz napisem, bude vyzerat zvlastne ale... ak mate radi trebars Hru o truny, alebo ine mega-eposy, tato kniha je pre vas ako stvorena. Pisana je nie naucnym skolometskym stylom ale doslova beletristicky. A dejiny Ruska su tak vzdialene nepodobne od dejin beznych europskych statov, ze to stoji za to. Kniha ma skoro 900 stran, ale preletel som nimi ako noz maslom. Putave. Vela ilustracii, dost velke pismo, takze to nie je taka klada ako sa zda ked chytite knihu do ruky. Za mna su knihy tejto edicie v podstate velke dobrodruzne romany. A navyse podla skutocnosti takze sa nieco dozviete aj z dejepisu. Jasne ze nebudem zhanat nejake Dejiny Barmy, Pobrezia slonoviny alebo Argentiny, ale tak USA, Rusko, Cina, Japonsko, Anglicko, to proste nemoze byt nezaujimave citanie. Za prve aspon teda konkretne v tejto knihe, naucite sa kde co o veciach co ste urcite niekde uz zaculi (Ivan Hrozny, Peter Velky, VOSR, Lenin, a tak :) za druhe da vam to strucny ale uceleny nahlad na celu tu kontinuitu, ze preco je taky bohatstvom oplyvajuci region vlastne sam sebou tlaceny do tych problemov v akych dodnes je. Ze niekedy proste len opakujete chyby ktore niekto uz skusal robit aj 500 rokov a ludia sa proste nemenia. Citajte to, Hra o trun ako vysita!

19.08.2021 5 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Spociatku je to malebne atmosfericke. Starosvetske. S postavickami ako z karikatury. Malebnost je klucove slovo vystihujuce text. Az kym sa nezjavi Pepin, co sa stane v podstate hned :) Najprv ma rozosmial myval, potom "lietajuci Jezisek", a uz sa to nezastavilo. Moj druhy Hrabal. Kedysi som cital Snezenky a dam si ich urcite znova. Za mna sa Postriziny zaradili medzi knihy ku ktorym sa budem asi vzdy vracat. Ako Saturnin, Rozmarne leto, Konec starych casu alebo Svejk. Inak, Pepin je tiez taky Svejk, ale s amplionom a na zosilovaci. Zivocisne bujna radost tu rozraza pomale a nudne zivoty ludi. Ako pupava rozraza asfalt. Francin sa tomu ziareniu brani ako moze, utiahnuty v obleku, s vaznou tvarou tazko odolava a kroti vasen svojej zeny a jej vlasov, jej chuti, jej energie. Marysa je... zivel. Ale nezny. No a Pepin, to je neriadena strela, chaos, zdravy selsky rozum, atomova bomba hodena do dvora pivovaru. Nadherny text. V hlave vam rozkvitne secesia.
(Mimochodom donedavna som nevedel co su to Postriziny. Myslel som ze daco ako zber chmelu. Nejaka polnohospodarska slava na konci zberu?? Daco take som si predstavoval. Ale nedavno bezal u nas serial Slovania (mimochodom dost biedny) a tam som sa dozvedel. A az som sa to dozvedel, pochopil som co to malo spolocne s tymto romanom. Asi to te vlasy. A chudak Mucek, a nohy stola, a sukne :)

15.07.2021 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

(vypocute ako audiokniha s Libusi Safrankovou)
Ked ono je to v podstate take strucneeeee. Clovek by chcel viac a viac a viac. Obrazy idylickeho detstva sa nikdy neomrzia. Autorka mala dar "preladit sa" na vlnu detskeho myslenia, a tak aj pisala. Je to potom tak milo autenticke. Az je cloveku smutno ze netravil detstvo tiez v nejakom tom Bullerbyne, ale na blbom panelakovom sidlisku.

27.08.2019 5 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Preco tri? Za pomaly rozjazd, pomale tempo, pomale vsetko. Menej stran by vobec neuskodilo. Ak maju veci ako To pravo na neodskriepitelnych 5, co maju, toto proste nemoze byt na 5, ani na 4. Keby som nebol chory a nemohol cele noci spavat, a ze som v podstate vzdy pocuval knihy do takej tretej stvrtej nad ranom... doteraz to nedopocuvam. Ale dal som to. :)
Co potesilo. Pomrknutie Overlooku ktory mal proste len potesit nas starych citatelov kingoviek ale pre dej to nemalo vyznam. Predojemny zaver ale ktory zase bol nadmerne napinany a sraubovany. Celkovo to bolo z bodu a do bodu b bez akejkolvek hlbsej myslienky, standardne odvypravany pribeh ale stale som mal pocit, ze King len zobral nejake dve vedlajsie postavy z inych romanov a rozvinul ich pribehy. Na dlzku zazmluvneneho poctu stran. Vravim, menej mohlo posobit udernejsie. Pri mnozstve kingoviek, som presvedceny ze k Billymu sa uz nikdy nevratim.

10.01.2024 3 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Pripomenuli ste mi tu nedavno Mlceni, tak som si to zobral do ruky, znova listoval, a nakoniec pozrel film. :)
Knihu som si kupil este v casoch kedy film zbeletrizovany, pripadne povodna predloha nejakeho filmu malo zmysel kupit, lebo na filmy sa chodilo len do kina, VHS este u nas nedohladne, pripadne drahe ako polka Skodovky. A tak ste sa skor ako k filmu dostali k Tancu s vlkmi, Indiana Jonesovi, Hanibalovi skor ku knihe.
A treba povedat, ze tento mrazivy radikalny milostny roman... ano za tymto zaradenim si stojim... pretoze v jadre to milostny roman je, je silne citatelny a napinavy. Necudo ze dal zaklad uplne novemu zanru o seriovych vrahoch.

09.11.2023 4 z 5

Účastníci zájezdu Účastníci zájezdu Michal Viewegh

Knihu radim medzi horory, pretoze opisuje jednu z mnou najneoblubenejsich situacii, cestovanie autobusom. Kedze v detstve som takmer pri kazdej ceste zvracal, vypestovalo sa vo mne fobia a odpor, a neuroza z autobusov. Cestovat niekam dalej autobusom radim k zazitkom ako navsteva zubara a kolonoskopia. Pricom je to fakt nervoveho dovodu, lebo ked som bol nuteny takto cestovat casto, upokojil som sa uz som v autobusoch negrcal. Lenze dnes som radsej ochotny objednat si taxika aj na 100 kilometrovu cestu ako sadnut s 60 ludmi do autobusu. (Vlaky naproti tomu zase milujem.) :)
Knihu som si precital uz len pre porovnanie s filmom, ktory som samozrejme videl skor. Ucastnici su este z tych skorsich lepsich Vieweghovych knih, kedy sa este nezaoberal len sam sebou a skusal akesi pribehy a portrety ludi.

03.11.2023 3 z 5

Mucholapka Mucholapka Dominik Dán

Mucholapka je trosku zdlhavejsie rozpisany pribeh, ako by DD este hladal ten spravny pocet stran na roman. Alebo presnejsie, comu sa venovat v deji podrobnejsie, a comu az tak nie. Ale kedze ja som to mal ako audio, nacitane este Geisbergom, dalo sa a bolo to fajn.
Pripad mucholapky sa prelina subezne s pripadom Bestie. Dokonca ako by DD pouzil par krat tie iste odstavce :)
Zamotana linia s agentmi SIS a ich pomatenym agentom, co sa utrhne z retaze je dobry pribeh. Vytvara ovzdusie fakt vsemocnych v pozadi nasho vtedy este spolocneho statu. Nakoniec konstatujem ze Bestia a Mucholapka je dobre a silne putave combo kriminalok.

04.09.2023 4 z 5

Život na Mississippi Život na Mississippi Mark Twain (p)

Necital som od Twaina vela veci. Ale Zivot na Mississippi aj vdaka kratkosti, som cital uz asi 4 krat. Proste a skratka, milujem tu dobu, to ako si v knihe uvedomite, ze rieka moze byt absolutny stred vesmiru pre cely doslova narod zvlastnych charakterov a postaviciek. Twainova nostalgia za mladostou zo stranok doslova preteka. S lepsim opisom zivota lodnikov na rieke sa inde asi nestretnete.

16.12.2022 5 z 5

Preludia a nokturna Preludia a nokturna Neil Gaiman

Rozbehol sa serial, (mimochodom vyborny... vazne! s uctou k predlohe, vyborny casting, triky, estetika komiksu)
A tak som si zobral zase do ruky Sandmana, mam kolorovane vydania. A nelutujem jedine euro. Boze to je tak dobry komiks. Ako... milujem Hellboya, Loba, Hellblazera aka Constantina, Myty, mam rad stryka Skrblika a kacerov, mam rad Liberty Meadows a RedMeat... hocico...lenze k tomuto sa proste musite vracat s laskou. Ak mate radi temno, mystiku, mytologiu, taky ten obrovsky zapas dobra so zlom o ludske duse a podobne ptakoviny.... Je to neopakovatelny zazitok prejst postupne tymi asi 10 knihami.

16.09.2022