Dějiny Ruska

Skutečně novodobé zpracování ruských dějin bez cenzury a zamlčování. Naši vynikající historici a univerzitní učitelé nově hodnotí ruské dějiny od počátků po dnešek. Přehledy panovnických dynastií Rjurikovců a Romanovců. Přehled představitelů sovětského Ruska, SSSR a Ruské federace. Chronologie důležitých událostí. Výběrový seznam literatury. Rejstřík. 175 vyobrazení. 22 map...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/77_/77452/dejiny-ruska-77452.jpg 4.471
Literatura faktu, Historie
Vydáno:, NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Kniha Dějiny Ruska

Formol
12.08.2018

Asi jsem příliš zhýčkaný úrovní, kterou nastavili například Josef Pekař nebo Josef Janáček, ale od seriózně se tvářících historických knih očekávám víc než jen čtivé zpracování a korektní faktografii. V těchto ohledech je totiž kniha napsaná velmi dobře.

Zásadní problém je to, jakým způsobem autoři události "analyzují". Předsudky, chabě podložená a místy i neobhajitená tvrzení a zobecnění, prezentovaná jako naprosto zásadní postřehy a vysvětlení. Tedy ne že bych s řadou takových tvrzení nesouhlasil nebo alespoň nechtěl souhlasit, ale něco takového by mělo být předmětem odborné diskuze, nikoliv podstatným obsahem knihy přehledového charakteru. Přístup autorů se tím jeví jako "zrání" marxistického historika, který má stále jako dogma existenci jistého "zákona dějin", poznal ale, že něco takového není marxistická dialektika, a tak křečovitě hledá náhradu. Jistě, může to být jen omezeným rozsahem knihy, ale jak už jsem předeslal výše, podle mého názoru interpretace založené především na osobních postojích, přáních a předsudcích autorů do dobré historické knihy patří v množství nanejvýš malém - a měly by být doplněny i argumentací.

hanak_v_exilu
02.02.2018

Existuje jednoduchá poučka. Pokud si chci přečíst knihu o kontroverzním tématu, je dobré si vybrat buď renomovaného a objektivního autora, nebo sáhnout po knize z doby, kdy téma budilo daleko menší vášně. Dějiny Ruska od Václava Vebera splňují obě podmínky. Z celé řady Lidových novin patří k těm lepším publikacím. A když počítám jen původně české práce, je z těch mnou čtených asi nejlepší.

bubka
20.11.2017

prima tendenční kniha, taková "jak si my myslíme, že to bylo a nelíbilo se nám to"

v dalším viz diskuze /díky přesunům dvakrát)

braunerova
18.11.2017

Data a fakta o dějinách Ruska dnes není problém dohledat na internetu. I Jarda3 by tam snadno našel ty Mečové rytíře. Tahle kniha je vyjímečná tím, že autoři k těmto faktům přidali své myšlenky a analýzy. Ty se mohou nebo také nemusí líbit, ale určitě nás donutí nad nimi přemýšlet, což je podle mě hlavní smysl knih. V knize je také plno fotografií, map a obrázků, citátů a zajímavostí. Například že útok bolševiků na Zimní palác proběhl takřka bez povšimnutí, lidé večer chodili do divadel a druhý den se na petrohradské burze normálně obchodovalo.

"Později se razil termín Velká říjnová socialistická revoluce. Nuže: nebyla to revoluce říjnová, protože se odehrála v listopadu. Nebyla to revoluce velká, protože o výsledku bojů v Petrohradu rozhodla hrstka lidí. Nebyla to ani revoluce socialistická, protože svou povahou řešila historické problémy buržoazně demokratické. A nebyla to ani revoluce, ale ozbrojený převrat."

LN vydalo v roce 2017 další knihu Dějiny Ruska, podobný formát, ale od jiných autorů. Jsou to samá suchopárná fakta, neskutečná nuda, přečetl jsem jen pár stránek.

bubka
06.11.2017

bohužel, zase jen ideologická práce, jen z jiné strany. Ovšem jsou i horší.

pegasusss
08.04.2017

Veľmi dobrá kniha, odporúčam :)

Jarda3
08.02.2017

Na stránce 43 jsem skončil, úplně mi knihu znechutil autor svými názory na Rusko a na Rusy, to prostě do takové knihy nepatří! A ty chyby: Řád mečových rytířů, snad Řád německých rytířů, ne? Podsouvání myšlenek a názorů historiků čtenářům, to se mi snad zdá!

belerofontes
30.03.2016

Vynikajícím způsobem napsány dějiny Ruska.Knihy o dějinách této velmoci u nás chyběly a hlavně v minulosti byly hodně ideologizovány.Proto každý pokus o objektivitu je důležitý.Kdysi jsem Rusko podceňoval i zatracoval nyní ho však lépe chápu a a to i díky této knize...
Kniha ve mně podnítila další zájem o studium ruských dějin.Již jsem zakoupil od Zubova dvoudílné Dějiny Ruska a až je přečtu dám vědět:-)...