Cleo De Nile Cleo De Nile komentáře u knih

Tato země je naše – 25 rozhovorů s prezidentem Milošem Zemanem Tato země je naše – 25 rozhovorů s prezidentem Milošem Zemanem Radim Panenka

Já bych řekla, že kdyby se změnilo několik málo drobností, tak by to vůbec nemusela být špatná kniha. Mám na mysli kupříkladu obálku, dotazovaného prezidenta a obsah :) Ne, vážně, pokud by to byla satira, tak je to celkem dobrý, ale tento "výkvět" politické literatury je myšlen smrtelně vážně. Knížka se nese v čistokrevném narcistickém stylu, není objektivní a nedovoluje vám utvářet si vlastní názory, jenom vám vnucuje ty své.

06.06.2019 odpad!

Čtení mě naprosto pohltilo, a dokonce mi z něj (a ze všech těch údajně autentických fotografií) čas od času přeběhl mráz po zádech. Měla jsem strach číst dál. Musela jsem číst dál. Vůbec jsem netušila, co se přihodí na další straně, natož abych snad tipovala, jak to celé dopadne. S knížkou jsem strávila ve výsledku tři dny, a ještě jsem o ní dlouhé po dočtení přemýšlela, a uvažovala jsem nad tím, jak to s Jacobem, Emmou, ostatními dětmi a slečnou Peregrinovou asi bude.

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

Jakmile se mi do rukou dostal druhý díl Sirotčince, pustila jsem se do něj a všechno ostatní šlo stranou. Bohužel se ale dostavilo rozčarování. Podivné město nemá ani zdaleka takovou atmosféru jako jeho předchůdce, a přitom na tom byla ta atmosféra to nejlepší. Druhý díl se bohužel pouze veze na úspěchu prvního, a nové postavy nedokážou zaujmout. I když ale musím vyzdvihnout napínavý a nečekaný konec, ty Riggs vážně umí, a fakt, že v příběhu nejsou žádná hluchá místa.

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Pro Kristovy rány, co jsem to zase přečetla. Na začátku kniha vypadá docela slibně, a i námětem mě ze všech knih z pera Johna Greena zaujala nejvíce, ale zpracování a konec to opět celé zkazili. Postavy jsou neskutečně ploché a nesympatické, nejhorší mi přišla samotná Aljaška, drzá, ani trochu vtipná rádoby feministka. Když zmizela, myslela jsem, že to bude lepší, ale ne, náš hlavní hrdina akorát celou dobu kňoural.

06.06.2019 1 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Nechala jsem se nalákat nadšenými recenzemi, a bohužel musím jít tak trochu proti proudu. Je to napsané dosti jednoduchým jazykem a příběh mě také zrovna neoslnil. Fakt, že se v knize vyskytuje závažné onemocnění, ji ještě nedělá zajímavou. John Green jakoby se navíc snažil vykompenzovat svůj primitivní sloh tím, že vkládal postavám do úst hlášky, které já náctiletým prostě nevěřím, i když toho za sebou mají spoustu. Nechápu, proč bylo kolem knihy takové halo.

06.06.2019 2 z 5

Labyrint: Útěk Labyrint: Útěk James Dashner

První díl světově proslulé série Labyrint není špatný, ale žádný přelomový kousek to taky není. I přes to si James Dashner dal se svým dystopickým světem záležet, nic neponechává náhodě. Musím říct, že mi šla docela na nervy mluva placerů, než jsem si na ni zvykla, byla jsem skoro na konci knihy, ale to je jen drobný nedostatek. Největší problém jsem měla s hlavní postavou - tyhle dokonalé typy, co by se pro ostatní rozdali, a sebe mají až na nevím kolikátém místě prostě nemusím, nejsou pro mě uvěřitelní.

Spáleniště: Zkouška Spáleniště: Zkouška James Dashner

Na rozdíl od filmu, který mě ani trochu nezaujal a div že jsem v kině neusnula, se mi druhý knižní díl líbí z celé série nejvíc. Pro čtenáře atraktivní prostředí Spáleniště je popsáno velmi zdařile a sugestivně, jako kdybyste tam celou dobu byli s hlavními hrdiny, otírali si pot z čela a brodili se nekonečných pískem. Rovněž zápletka dostává spád, ukazuje se, že je všechno mnohem složitější, než se zdálo.

Vražedná léčba Vražedná léčba James Dashner

Třetí díl je zhruba na stejné úrovni jako ten první. Vtáhne vás do děje a nutí vás číst až do konce, ale pak si uvědomíte, že vlastně ani nedokážete říct, o čem to bylo, a že se v knize nic moc až tak překvapivého nestalo. Velkým plusem je ovšem zápletka okolo Newta a Teresy, i to, jak se to autor rozhodl vyřešit, působilo to uvěřitelně, ačkoliv bychom si jistě přáli, aby to přeci jen dopadlo trochu jinak.

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Z tohoto období jsem přečetla už spousty knih, ale každá je svým způsobem jiná, a vyvolává ve mě spoustu pocitů. Tato nebyla výjimkou. Příběh Władysława mě hluboce dojal, a nesmírně ho obdivuju, protože navzdory všem těm hrůzám, obrovskému strachu o sebe i o své blízké, si dokázal zachovat zdravý rozum. V příběhu je navíc krásně vidět, že ne všichni nacisté byli nacisty dobrovolně, a věřili v to, za co bojovali.

Serafina a rozštěpené srdce Serafina a rozštěpené srdce Robert Beatty

Jak to ten Robert Beatty dělá, že si celá jeho trilogie drží stále vysokou kvalitu, a dokonce se díl od dílu zlepšuje?
Tento díl je sice poslední, ale jak sám autor uvedl na konci knihy, dočkáme se volného pokračování, kterým nás bude provázet jiná hrdinka, na kterou se už moc těším. Jsem zvědavá, jestli překoná naši milou H.CH.K. Serafinu :)
Musím říct, že ten začátek s hrobem byl docela strašidelný, vzhledem k tomu, že je to spíše dětská (no, tak pro dvanáctileté výš) knížka. Na konci to do sebe celé krásně zapadlo, a nic z toho, co jsem se dozvěděli v předchozích dílech, tam nebylo nadarmo. Vynikající série, ráda se k ní budu vracet.

Jeptiška Jeptiška Denis Diderot

My jsme bohužel na naší škole Jeptišku v seznamu povinné ani doporučené četby neměli - tento fakt jsem stála nepochopila. Přesně jak zde uvádí dvě čtenářky přede mnou, je to kniha maximálně čtivá a zajímavá, také se mi nechtělo uvěřit, že byla kniha napsaná v 18. století.
Z příběhu naší milé jeptišky mi bylo celkem smutno, svoboda rozhodovat se je jednou z nejvzácnějších věcí, které máme. Co se jejího vztahu k jedné z matek představených týče, bylo to milé, a bylo mi jich obou líto - hlavně Marie, že si nechala vštípit, že je to špatně. Vlastně se církvi vůbec nedivím, že na knihu zareagovala tak, jak zareagovala. Já knihu vřele doporučuju!

06.06.2019

A zrodí se píseň A zrodí se píseň Samantha Shannon

Tenhle díl byl skvělý. Vím, že to spoustě lidem přijde jako nejslabší kniha z celé série, ale z mého pohledu se drží na stejné úrovni, jako jeho dva předchůdci. Ačkoliv se mi dystopický Londýn, ve kterém se odehrávaly předchozí dvě knihy a z části i tato, hodně zamlouvá, bylo osvěžující vydat se s partičkou hrdinů na cestu po ostatních lokalitách, jako je například Manchester. Hlavní zvrat v této knize mě naprosto překvapil, měla jsem trochu jinou teorii. No a Paige... Paige je prostě moje krevní skupina! Oceňuji také český překlad, už jen ten název zní daleko honosněji než v originále.

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Bohužel musím jít proti proudu, mě tedy tato kniha ani trochu nesedla. Neumím si to vysvětlit, ale nedokázala jsem se na příběh pořádně soustředit, hlavní postava mě neskutečně vytáčela a podle těch neustálých narážek typu "Měl jsem tam ten trezor nechat a utíkat rychle pryč" jsem si vyvrcholení děje představovala trochu jinak. Tyhle mysteriózní věci na mě nepůsobily ani tak neuvěřitelně, to ne, popravdě by mě vůbec nepřekvapilo, kdyby se alespoň část toho neudála. Jen se mi nelíbilo, jak to vystupňované a celkově napsané. Mrzí mě to.

06.06.2019 2 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Zásadně nesouhlasím s tím, že jsou knihy Jodi na jedno brdo. I kdyby měly všechny jen jeden námět, Jodi ho pokaždé zpracuje a rozvine zcela originálním způsobem. Hodně se mi líbily kapitoly z pohledu otce, který nebýt jeho nesnášenlivosti k ostatním rasám působil skoro normálně. Nic takového jsem ještě nečetla, a nechci, aby mě někdo pochopil špatně, v žádným případě se nechci xenofobů apod. zastávat, ale jeho chování jsem tak trochu chápala. Ne schvalovala, ale chápala. Tak jako tak jsem samozřejmě fandila Ruth, ale mojí oblíbenou postavou se stala Kennedy.

Dům na kopci Dům na kopci Shirley Jackson

Ohodnotit tuhle knihu není jen tak. Když jsem si ji pořizovala, bylo to v domnění, že jde o parádní strašidelný příběh, při jehož večerním čtení budu muset mít všechna světla v domě rozsvícená, a strachy nepůjdu ani na záchod. To jsem se tedy parádně sekla, nebála jsem se. Ale přesto ve mě kniha jeden silný dojem vyvovala, a to sice odpor ke stavbě jménem Hill House. Popis se autorce doopravdy vyvedl, jako kdybych v tom domě byla. Hlavní postava byla zvolena dozajista výborně, hodně se mi zamlouvalo, jak si Shirley Jackson poradila s její povahou a myšlenkami, které začal dům ovládat. Také se mi líbilo, že si vlastně někde v hlavě uvědomovala, že za to může Hill House, jen si to odmítala připustit. Nicméně absenci strašidelné atmosféry, na kterou jsem se těšila, autorce neodpustím, a nebýt toho, jak to celé dopadlo, na víc jak na dvě a půl hvězdy by to opravdu nebylo. Takový lepší průměr.

Vadná Vadná Cecelia Ahern

Naprosto souhlasím s předešlými recenzemi, vystihli to přesně. Za sebe musím dodat, že by si za tohle měli v nakladatelství Omega nafackovat. Vzít dystopii z velkým potenciálem, napsat k ní anotaci tak, aby to působilo jako průměrný román o chuděrce z vyšší vrstvy, která začne vystrkovat růžky, dát tomu ohavnou obálku, aby to lidi ještě víc odpudilo, věnovat asi tak nula korun na propagaci a slíbit vydání druhého dílu na rok 2017 (ještě nevyšel), to je opravdu umění. Škoda, je to ta nejlepší dystopii, jakou jsem kdy četla. Promiňte, Hunger Games.

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Budu naprosto upřímná - trvalo mi asi půl roku, než jsem tuhle knihu dočetla. V žádném případě to nebylo tím, že by mě nudila. Ba naopak, jakmile jsem se do ní začetla a ponořila se do příběhu, stránky mi pod rukama doslova utíkaly. Jenže jsem přečetla třeba třicet stránek, pak jsem knihu odložila, a tři týdny na ni nesáhla :D
Každopádně, co se příběhu týče, nemohu jinak, než chválit. Ve většině případů jsou knihy o hlubokých tématech, které jsou vyprávěny z dětského pohledu, naprostými skvosty. Čipera byla naprosto fantastickou vypravěčkou, u mě však vedla postava Kalpurnie. Několik jejích mouder jsem si z knihy vypsala. Mrzí mě, že není kniha v České republice součástí povinné četby na školách, alespoň pokud vím, protože by si to zasloužila.

06.06.2019

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

Jakožto milovník slonů považuji tuhle knihu za naprostý skvost ♥ I přes to, že se jedná o beletrii, jsem se dozvěděla hodně nových zajímavých informací o slonech - autorka totiž vychází ze skutečných studií :) Nicméně, s knihami Jodi Picoult mám bohaté zkušenosti, a proto mě velice překvapilo, co se z příběhu nakonec vyklubalo. Pro mě osobně to bylo příjemné překvapení, ale chápu, že někomu se závěr může zdát hodně překombinovaný. Jako jediné mínus bych viděla postavy, krom Alice mi nikdo k srdci nepřirostl.

Únos čtvrté princezny Únos čtvrté princezny Julia Golding

Nevím, jestli je mi více proti srsti český překlad (to jako musíme mít v názvu to, co se v knize stane, protože by to jinak nikdo nepochopil, nebo co?) nebo zařazení knihy do kategorie "pro děti", ale naštěstí je všechno ostatní perfektní. Kniha je opravdu skvělá a čtivá, hlavní postavy si nelze nezamilovat a už po dočtení jsem měla chuť přečíst si ji znova. Různé pohledy, z nichž je příběh vyprávěn, vůbec nepůsobí rušivě, a konec se také povedl.

Na útěku Na útěku Meg Cabot

Kdyby už nic jiného, tak závěry umí psát Meg Cabotová na výbornou. Vůbec sem nečekala jak to celé dopadne a co za tím vším stojí, byla jsem hodně překvapená. Tady mi ten přehnaný happy end ani trochu nevadil, ba naopak, všem jsem to moc přála. Hlavní postavy jsem si hodně oblíbila a je mi líto, že se s nimi musím loučit už po třech dílech.
Suma sumárum, celá série byla velmi čtivá, zábavná a napínavá :)